Dívka na koštěti (1971)

V podstatě (ne)přižnaný pilotní film k Arabele, kdy vznik tohoto filmu podnítil o několik let pozdeji vytvoření celého fiktivního pohádkového světa. Všemožné nápady a inovace tu už jsou stejně tolikrát rozebrány, a lidově známy, že němá cenu se o nich rozepisovat. Stejně tak o tom, že tenhle film si stojí pustit nejen kvůli překvapivě sex Černocké, ale hlavně výbornému mladému Krausovi, který tu  hned na začátku své kariéry odpálil svou nejlepší postavu. "Jeď, vole"

Vesničko má středisková (1985)

Jedna z našich nejlepších komedií, která však ale kromě legendárních a zlidovělých hlášek a nespočtu geniálních scén nabízí i podle mého trefný pohled do tehdejší společnosti. Krásně vybalancováno mezi poněkum romantickým pojetím vesnice, a jemnou kritikou tehdejší společnosti.

Tři veteráni (1983)

Já bych to upřímně ani neoznačoval jako pohádku, protože z pohádek to má fakt málo, a mnohem víc to jde svou poetikou i vzhledem k tvůrcům třeba k Cimrmanovi. Ono je to ale ve výsledku jedno, hlavní je, že tady to prostě funguje na všech řadách. Nezapomenutlné písničky, které už dnes kompletně zlidověli, či výborně vychytralý scénář s do nejmenších detailů vypiplanými dialogy.

O vánoční hvězdě (2020) (TV film)

Až mi příjde, že tvůrci místo pohádky chtěli natočit spíš klasickou rodinnou vztahovku, akorát v pohádkovém prostředí. Ta romantická linka tu opravdu bourá všechny ostatní, a nějak mi to tady prostě nešmakovalo. Co mě vadilo ještě víc, tak jak si furt postavy předávali zodpovědnost za děj, a každou chvíli byl hlavní postavou někdo jiný. Začíná se Kotkem, pak Ramba, Geislerová, Brill, Hádek, Sokol....

Uprchlíci (1986)

V první polovině klasicky ujetá Francouzská komedie staré doby, která ale v druhé polovině přechází díky přítomnosti Jeanne až do takové melancholické podoby, s výrazným sociálním poselstvím. Přesně takový ten typ filmu, který pobaví, ale zároveň předá i něco víc.

Sportovec roku 2021 (2021) (pořad)

Standardní předávání cen, které nenabídla nic navíc, ani žádný vyložený televizní průser. Těžko říct, jestli je správné vyzdvihnotu třeba absenci všemožných projevů na současná témata, politiku a tak dále, ale po Slavících už je člověk rád i za to. Viditelně společensky dosti unavený Jiří Lipták už své umístění začal slavit asi už nějakou chvíli před přenosem :)

Dvanáct měsíčků (2012) (TV film)

Takový sympatický mišmaš, který si bere z každé pohádky něco, a utváří to v jeden celek. Taky jedna z mála pohádek, kde se o největší zábavu starjí převážně záporné postavy. Největší dík tak určitě patří tomu, kdo rozhodl o obsazené Ivany Korolové, která tu vystřihne jednu z nejlépe přepálených postav, které jsem v našich pohádkách viděl, a Veronika Žilková jí zdatně sekunduje. Měsíčci občas působí až parodicky, ale vesměs to vychází, a hlavně Pavel Kříž utrousí dost slušných hlášek. Jako celek to tady prostě všechno funguje, a i-když je český Ivan v podání Vojtka věkově už trochu mimo, tak to zas až tolik nevadí, a když už vám třeba herci nevoní, tak to vždycky zachrání nádherna zimní krajina.

Prezident v pořadí (2016) (seriál)

Škoda, že se tady radši tvůrci neuchýlili k nějaké uzavřené minisérii. První série je totiž výborný, originální děj, všechno odsejpá, a zase je to trochu jiná politika, než Dům z karet nebo Ve jménu vlasti. No jenže pak přišli další série, nejprve dosti nudná druhá série, a pak třetí, už na Netflixu, který seriál úplně celý překopal, kompletně změnil charaktery u třetiny postav, a další třetinu vyhodil, aby je nahradil jinými, mnohem lépe korektními, a mohl začít všemožná sociální témata, kterými seriál definitivně poslal do kopru. Škoda...

Kalamita (1980)

Tak se opět dostáváme k mému ciloživotnímu koníčku, železnici... To byla pro mě hlavní motivace k tomu si pustit tento film, a pak znovu, znovu... A k tomu ta nádherná zimní krajina! Prostě Jizerky, to se neomrzí. A taky je tam i ten příběh vlastně no. Na tu dobu hodně odvážná kritika společnosti. Závěrečná kalamita je pak takovým sociálním procitnutím, či očistcem, kde se senzační náhodou potkávají všechny postavy z filmu, aby si vyříkali všechny životní pravdy.

Sedmá rota za úplňku (1977)

Trojka už se dějově posouvá o několik let dopředu, a nový děj už pro nikdy nebyl tolik zajímavý, jako u prvních dvou dílů, které jsou navzájem propojené. Vlastně už to ani není o Sedmé rotě jako takové...Fóry jsou sice vesměs stále dobré, či aspoň průměrné, ale už to nemá takovou tu správnou atmosféru a toho ducha, jako první dva díly.