Jurský svět: Zánik říše (2018)

Prozatím nejslabší článěk Jurské série, kdy se tvůrci v pátem dílů z nějakého důvodu rozhodli recyklovat už tak ne moc dobru druhý díl, a místo toho, aby se připadně poučili z jeho chyb, tak začali spíše vytvářet ještě další, jako klonování lidí, či dalšího klonového dinosaura, protože prostě táhnout to furt s T-Rexem nebo Raptory by byla nuda, takže musíme mít zase něco nového a děsivějšího, což bylo fajn jako taková jednohubka v minulém díle, ale dělat z toho pravidlo mi moc nevoní. Stejně tak se z hlavních hrdinů stávají nepřemožitelní Rambové, kteří vyřeší každou situaci bez větších šrámů, a dostávají se do stále méně pravděpodobných a stále horších situací. A propo, proč stavěli proboha park na ostrově s potenciálně aktivní sopkou???!!! Goldblum bohužel jen jako lákadlo do trailerů, které také prozradili všechny jeho scény.

Jurský svět (2015)

V záplavě všemožných remake, rebootu, restartů a všeho dalšího bylo jen otázkou času, kdy příjde na řadu i Jurský park, a nakonec jsme se dočkali v roce 2015. Čtvrtý díl Jurské ságy obstojně kopíruje první díl v celé své zápletce, a přidává navrh klonovací dějovou linku s Indominem, protože diváci (jak ti skuteční, tak ti ve filmu) prostě pořád potřebují něco většího, děsivějšího, nebezpečnějšího....No ale T-Rex je stejně T-Rex, a ještě ke všemu jako kladný hrdina? To prostě chceš. Nové postavy jsou fajn, pochopitelně ne tak ikonické jako Alan, nebo Eli, ale nepůsobí nijak otravně, nebo rušivě, a zbytečně ani nekopírují charaktery z předchozích dílů.

Případy 1. oddělení - Totožnost (2014) (epizoda)

Z osobního hlediska jsme se tentokráte nejvíce podívali ke Kozákovi, který testuje svou dceru skrze nabídku na drogy, a dcera si z něj pak na oplátku dělá prdel skrze ubytko v Anglii. Parádní souhra dvou generací. Samotný případ táhne hlavně Anděl, a opět dostáváme několik životních mouder, která by se měla tesat do kamene ("Čím větší řetěz na krku, tím větší kretén") a naprosto výborných a vtipných situací (Scéna s dementníma popelářema) - "Když se naseru, tak si tě klidně odsedim") a soudcem, který je prostě také jenom člověk, a do toho nákupáku někdy prostě taky musí, případ-nepřípad. Realita případu byla nakonec o dost horší, když se muselo na dořešení čekat hned několik let, což zvlášť pro pozůstalé muselo být opravdu velmi náročné.

Nestvůra z Essexu - Nadělám spoušť (2022) (epizoda)

Z venkova jsme se přesunuli zpět do města, takže vidíme zase náhled spíše do městského života. Zajímavá ukázka tehdejšího metra (To jsem snad zatím nikde ani neviděl) a kontrast bohaté vrstvy s absolutní chudobou (hygiena nulová i na začátku dvacátého století, a to jsme v civilizované Evropě). To, že je doktůrek do Cory zamilovaný bylo jasné už od začátku, stejně tak se dalo čekat, že když ho hraje Dillane, tak to bude aspoň trochu kokot.

Top Gun: Maverick (2022)

Tom Cruise si dál plní svoje sny, a tentokráte se prohání stíhačkou v extrémně nostalgickém pokračování typicky osmdesátkového filmu, kdy i jeho pokračování, ačkoliv jsme již o čtyři dekády dál, stále zůstává tím osmdesátkovým filmem. Tam kde budou nostalgikům vybuchovat slzy do očí (Původní hudba, F-14, Kilmer, flashbacky) si i ostatní můžou vychutnávat opulentní vizuálně-zvukový zážitek. Cruise servíruje další ryze kino film, který je třeba si dopřávat na velkém plátně s co největší zvukovou kvalitou. Vykašlete se pro jednou na všechny ty Marvely, a dopřejte si poctivou dávku retra se vším všudy.

Dnes neumírej (2002)

Na závěr Brosnanovi Bondovské etapy určitě jeho nejslabší Bondovka, kterou tahají dolu legendárně špatné triky (surfovací scéna), extrémně špatný záporák (Přiznávám, že až na několikatý pokus jsem vlastně pochopil, že on je tim korejcem ze začátku) a ujetý béčkový příběh. Je zajímavé vidět, jak za těch 7 let od Zlatého oka Brosnan výrazně zestárl. Ve Zlatém oku měl ještě takový frajírkovský šmrnc, kdežto tady už působí mnohdy dost zrezle, a myslím, že je dobře, že se do dalšího filmu už šlo s Craigem. Ne že by tohle byla nejhorší Bondovka, pořád tu máme sexy Halle Berry, sexy kukadla Rosamund Pike nebo povedené narážky na minulé bondovky.

Moje nejlepší kamarádka Anna Franková (2021)

Neviděl jsem ani jedinou verzi filmu o Anně Frankové, a její jméno jsem znal spíš z povzdálí, takže pro mě byli všechny věci vesměs nové. Příběh je pochopitelně klasická emoční ždímačka s očekávaným koncem, který ale zafunguje i při X té variaci na dané téma. Nečekejte nic nového na tématiku Židů a 2. světové války, naopak, čekejte přesně to, co očekáváte, a taky to dostanete, bohužel, se  vším, co k tomu doopravdy patřilo,

Obi-Wan Kenobi - Část III (2022) (epizoda)

První ze soubojů, na které jsme všichni čekali. Já sem popravdě ani nečekal žádný velkolepý osudový souboj, ale opravdu něco takového, co nám bylo ukázáno. Obi je psychicky na dně, fyzicky už na tom určitě taky není tak dobře, a poslední roky se stranil síly, takže bych od něj ani nečekal, že vytáhne se světelným mečem nějaký velkolepý výkon. Musim mimojiné pochválit i malou Leiu...Dětské postavy jsou mnohdy extrémně otravné, a přejeme jim tu nejhorší možnou smrt, ale tady představitelka i tvůrci skvěle vypracovali charakter a i hlášky pro ní,takže na ní nevidím nic rušivého...Věčná škoda, že se v českém znění nemohl kvůli covidu konat Jiří Klem na Vaderovi, jelikož Miroslav Etzler u Vadera značně ubral na jeho projevu a démoničnosti.

Jurský park 3 (2001)

Trojka má oproti dvojce tu výhodu, že divák od začátku jasně ví, na čem je, a co od filmu dostane. Tady už si tvůrci nedělali žádné přehnané ambice, a od začátku jasně servírují akční béčkovou vyvražďovačku. Triky vypadají hůře, než osm let starý film, ale kuchání postav Dinosaury je stále efektní. Filmu taky pomůže krátká stopáž, takže tu není moc hluchých film, a jelikož se celý námět řídí tím, že stále musejí přibývat větší, nebezpečnější monstra, tak se divák vesměs stále baví.

Ztracený svět: Jurský park (1997)

Vlastně těžko říct, jakým směrem se vlastně chtěli tvůrci ve dvojce uchýlit. Příjde mi, že právě neví, jak správně film uchopit. Pochopitelně je to na jedné straně klasická akční vyvražďovačka, kdy více, či méně efektiním způsobem odpadávají přebyteční členové týmu. Na druhé straně určitá sociální kritika, kterou ale výrazně podkopává prapodivné finále, vykrádající Godzillu v plné parádě. Do toho se ještě přidává fakt, že z Malcolma - vědce, se stal klasický superhrdina, který vyřešeí všechno a kdykoliv. Vizuálně stále na nejvyšší příčce, ale příběhově už to tady prostě drhne...