• Krátkometrážní

Mayhem (2017)

Vypustit agresi v korporátním prostředí je už skoro subžánr, takže si nevystačím se samotným atraktivním námětem. A víc tenhle film nemá - když nepočítám otravné monology hrdiny, u nichž se bojím, že byly v jádru myšleny vážně.

Experiment Belko (2016)

Mám rád podobné horory s výrazným setupem, ale chtělo by to lepší dialogy, lepší interakce postav. Všechno je tu uspěchané, nepřesvědčivě hysterické - těch pár skvělých momentů jen ukazuje promarněný potenciál.

MINDHUNTER: Lovci myšlenek (2017) (seriál)

Zasazením děje do minulosti se seriál zbavuje případné hrany, protože na zobrazenou perverzní společnost se pohlíží jako na archaickou a částečně překonanou - není důvod cítit se vyvedený z míry (Je zajímavé, že u Zodiaka to neplatí, nebo jsem z něj ten pocit sledování něčeho mrtvého a odděleného ode mě na rozdíl od tohohle neměl). Až příliš čitelná kauzalita činů, které mají snadno vystopovatelnou motivaci, jednoduché řešení a vysvětlení,dovádí seriál k brzké průhlednosti. Je to určitě povedená kriminálka, ale od Fincherova týmu bych čekal víc než stylové retro - a to tu nenacházím. (V půlce série.)

Zakázaná komnata (2015)

Určitě to mohlo být o dost lepší, ale furt je to jediný dobrý film, co kdy vznikl.

The Disaster Artist: Úžasný propadák (2017)

Tak trochu parazit - vše dobré v tom filmu je jen doslovnou citací Wiseauova antimistrovského díla, nic navrch dodáno není. Na rozdíl od Burtonova Eda Wooda tu nevzniká jedinečný svět, v němž se zamilujete do nadšení neortodoxního filmaře - jde prostě jen o rekonstrukci pár kultovních scén propojených hodně mizerným příběhem (obzvlášť otravný je Seth Rogen popisující vždy u každé scény Roomu explicitně to, co je na ní filmařsky špatně, protože by to asi jinak divák nepochopil, čímž vysává potenciál opravdové zábavnosti). Dynamika mezi sourozenci Francovými vůbec nefunguje, Wiseau je třeskutě nesympatický a necharismatický a přesto mu má být Greg upřímně oddaný. Jde o ilustraci událostí, o nichž mám nakonec dojem, že byly zajímavější než tenhle film - děj i pointa jsou vlastně ještě banálnější než v samotném The Room. Ne že by mi ten film vyloženě vadil, ale jak říkám - jde jen o parazita na popkulturním fenoménu, kde se tak nějak uspokojivě realizuje to, co každý tuší, že tam musí být. Jde o můj čtvrtý film od Franca coby režiséra a pomalu nad ním lámu hůl. A to ani neřeším, že ten film vypadá ošklivě a že kostýmy a make up herců vypadají strašně uměle - předpokládám, že to je nějaký záměr, který má evokovat původní The Room. I když je to divné, protože The Room těmihle nedostatky moc netrpí, mnohem větší problémy má třeba se zvukovou mixáží a střihem, což tu prakticky není reflektováno a Franco se připravil o možnost zajímavé filmové hříčky. PS: James je ok, ale Dave Franco je opravdu tragický herec. 5/10

Valerian a město tisíce planet (2017)

Šílená pastiš sci-fi motivů, z nichž některé jsou skvělé a některé příšerné, ale protože jsou jich desítky a navzájem se překrývají, tak skoro v každém momentu j něco, co irituje i něco, co baví. DeHaanův tragický miscast musí být jedním ze stovek nápadů - ten herec prorazil rolemi loserů a slabochů, teď má být najednou playboy a superagent. Má to být komentář toho, že díky trikům může být všeho schopným hrdinou kdokoliv? Těžko říct. Jede se dál... Bessonův pseudofilm má rozhodně něco do sebe, i když stačí cca jeden za deset let. Nebýt poslední půl hodiny, která zabředne do nesmyslného mluvení, dal bych s chutí 4.

Já, Tonya (2017)

Ten film je moc zábavný na to, aby zvládnul být plnohodnotně ještě něco dalšího. I když Soderbergh dokázal, že jde být vidláckou komedií a celkem upřímným náhledem do života "spodní třídy" zároveň, tady mě ty humory poměrně rušily. A Margot Robbie je pak velmi snaživá, ale až moc "stylizovaná". Nicméně tohle jsou jen výtky, proč ten dobrý film není vynikající. I když je dobrý spíš v duchu FX minisérie pro chytré teenagery s citem pro aktuální trendy.

Městečko Záhad (2012) (seriál)

Chápu, že Gravity Falls je jeden z nejvlivnějších seriálů poslední dekády, a jako seriál pro děti asi funguje, ale já jsem moc zmlsaný animáky, co myslí víc na dospělé. Vlastně je v pořádku, že mě to tolik nebaví - ne každý animovaný seriál musí mít funkční linku pro dospělé.

Sama (2017)

Luba Skořepová hodinu telefonuje. Vlastně je překvapivé, že to dává smysl a ten film říká celkem sugestivně to, co chce.

Aido - otrokyně lásky (1969)

Krásné obrazy, ale celkově banální, repetitivní a průhledné. Sice chápu princip imitování lidové pověsti pracující se základními folklórními motivy, ale to je jen racionální zdůvodnění tam, kde nebyl můj upřímný zájem.