V/H/S (2012)

Jakožto velký fanoušek handy cam filmů jsem u VHS došel k zamyšlení, jestli je tentno žánr nutně nevyčerpatelný, respektive co nového může ještě dál přinášet, než se začne tragicky opakovat a nudit. Pravdou je, že je to natolik svébytný a specifický žánr, že se mu zatím poměrně dobře dařilo nudu obcházet. VHS však stojí někde mezi - konstrukce a veškeré nosné atributy zůstávají pochopilně typické pro tento styl, čili roztřepaná amatérská kamera, lekačky as fuck a především wtf momenty, které jsou právě zde spíš WTF a do jisté míry je na tom celý koncept postavený. A když mluvím o konceptu, tak proto, že film je kolekcí několika kratších příběhů, které sdružuje další wtf handy cam pojítko. Asi bych se nebál označit snímek za takové handy cam bakaláře, kdy a co je značné mínus, příběhy balancují na úrovni studentského projektu (škoda), uvěřitelnosti (velká škoda, protože na tomhle principu je tento žánra prakticky postaven), ale především mě trošku vadí, že než se dostanete do děje a naladíte na správnou notu, příběh končí. Pokud však budete zmíněné neduhy brát s nadhledem, ve výsledku by jste se mohli dobře bavit. Pro mě je to však nejméně uvěřitelný handycam film, který jsem viděl.

Mlha (1980)

Carpenterova klasika, která dle mého soudu nemá moc šanci zaujmout soudobého diváka, takže pokud jste film neviděli někdy v brzkém věku, kdy mohl mít film potenciál nahánět hrůzu, asi moc dašeni nebudete. Já jsem bohužel tenhle případ - film se mi dlouhé roky vyhýbal a nyní už neměl moc šancí skórovat. K dobru budiž připočtena klasická Carpenterova atmosféra a jeho velmi autentický rukopis co se hudby týče.

Černobylské deníky (2012)

Přesně napůl. Hodně klasický a hodněkrát zpracovaný téma, ale kde jinde na vás dýchne skutečně autentická atmosféra, než v Černobylu? A dál je už v podstatě jen na vás, jestli si ji chcete užít, vžít se do děje a bát se, nebo celý film brblat, že něco podobného jste již x-krát viděli akorát zasazeno do jiného kontextu a lokality. Oboje je správné. Za sebe jen řeknu, že lokolita se mi líbila, atmosféra moc, v několika momentech jsem se i bál, ale nutno uznat, že od druhé půle film trochu ztrácí dech a konec to moc nezachraňuje...

Útěk z MS-1 (2012)

Nečekaně zábavná podívaná, která bez debat staví na Pearcově charisma a největší koncentraci geniálních (ne trapných, ale opravdu vtipných a skvěle padnoucích) hlášek, které snesou srovnání i s těmi nejkultovnějšími slogany ze všemožných žánrově spřízěných záležitostí! Tím se dostáváme na sporný břit, co je ještě filmová zábava na úrovni a co jen novodobá onanie s odkazem na nejlepší akční snímky minulého století. Osobně bych film zařadil někam po bok A-teamu, kde i přes všechny nedostatky či všemožné sporné body, dokážete s nadhledem hltat každou scénu a při tom máte pocit, že to rozhodně není film, za který vás druhý den vaši hipsterští kámoši budou pálit na hranici z Trierových scénářů :D. Jinými slovy, žádná přehnaná intelektualita, ale ani trapná blbost. Bavil jsem se královsky jak už dlouho ne :).

96 hodin: Odplata (2012)

Konečně jsem to včera viděl a začal bych tím, že to na mě nepůsobilo vůbec tak zle, jak je film všeobecně hodnocenej. Ano, v hodně aspektech za prvotinou zaostává, ale co by jsme také chtěli, je to zkrátka dvojka a těch se nikdy moc nepovedlo. Odplata jede v hodně podobném tempu jako jednička, i dějová linka je podobná, takže se vsázelo spíš na jistotu, a taky už nás nepřekvapí to, co v prvotině - všechen ten spád, brutalita - zkrátka celkově to už nepůsobí takovým tím "wow" efektem, protože všechno jsme + / - už viděli. Pravdou je, že akční scény působí trochu chaoticky, najde se i pár zbytečných wft momentů, ale vezkrze na mě působí sekundární Neeson aka táta masakrátor, nadprůměrně. Zatím se budu držet při zdi a uvidíme víc po zopakování...

Návrat oživlých mrtvol (1985)

Klasické reprezentační béčko se všemi svými kladnými i zápornými atributy, ikdyž musím uznat, že úsměv až smích lehce převládal :).

S.W.A.T.: Pod palbou (2011)

Ačkoli už jednička nebyla kdoví jaký akční trhák a dvojka je hodnocena ještě hůře, z mého pohledu se až o takový propadák nejedná. Filmu možná ublížila absence nějakého zvučnějšího jména, ale ve výsledku se jedná o standardní záležitost nevybočující z normálu, do jisté míry postavená na Machtově charisma.

Tango a Cash (1989)

Tenhle film rozhodně patří do zlatého fondu 80' hlášek, kterých je tam víc než ve všech Smrtonosných zbraních dokupy :D. Nepostrádá akci, zápletku a k tomu dostatek nadsázky i atmoféry, odkazující přesně na tu dobu, ve které vzniknul. A proto se k němu všichni i nadále budem vracet :)

Není úniku (1993)

Jeden z prvních filmů, na kterém jsem byl v kině a chudák tata musel se mnou :D. Tenkrát jsem zuřivě obdivoval Van Dama a recenzi na tenhle flák jsem četl v časopisu Cinema. Mě se to hodně líbilo, tata to přežil, já mezitím dospěl a uvědomil si béčkovost až céčkovost VanDamových filmů. Avšak jistý status kultu některé jeho filmy mají, což se asi zrovna netýká tohodle snímku, ale i po tolika letech nemůžu říct, že by to byl vyloženej průser - naopak decentní a zakřiknutá povaha mu poměrně slušela a já si tak rád zavzpomínal na mé první filmové kroky :).

Lucas (1986)

Film mého dětství. Dobře si pamatuju na začátky vysílání televize Nova, jak vždy dávali film večer a druhej den dopoledne jeho reprízu. Tenkrát se mi to tak líbilo, že jsem si dal oba vysílací časy. Příběh o nešťastné lásce a o tom, co všechno je člověk pro ni schopen udělat, na mě tenkrát udělal velký dojem - možná proto, že se člověk v pubertálním období dokáže vcítit do podobného problému velmi snadno. Po víc jak patnácti letech jsem se dostal k jeho podívání znovu a musím uznat, že neztratil nic ze svého kouzla - debutující Winona, mladičký Sheen, užasná 80' atmosféra. Dá se říct: nadčasová záležitost!