Dobrý řidič Smetana (2013)

Očekávat od dvojice Klusák - Remunda objektivitu je dosti bláhové a věřím, že s tímhle na ten film nikdo nepůjde. Oba pánové zůstávají věrni své pověsti a točí jednostranný, ale filmařsky vyspělý dokument o absurdnosti našeho státu. Na kauze řidiče, který jen přimaloval tykadla politkům, ukazují, jak relativní je ohánění svobodou slova a svobodou celkově. Prostě kdo chce psa bít, vždycky najde si hůl. Nemůžu se ale tentokráte ubránit dojmu, že v kontextu filmografie obou tvůrců jde o jejich nejslabší počin. Nevím, zda je to dáno tím, že "kauza Smetana" není tak nosná a není zas až tak vtipná, ale zkrátka tu jsou místa, kdy se pořád opakuje totéž a tvůrci jako by neměli co nabídnout. Ano, jsou tu vtipné momenty a konfrontace s politiky je poměrně dobrá (obzlášť koktající Langer, který není schopen do kamery prohlásit, že nepřijal úplatek), protože je na ní dobře vidět, jak zákonodárci mluví ve frázích a ve větách, z nichž se nic nedozvíme. O Romanu Smetanovi si lze na základě filmu myslet, že je to člověk, který dokáže hájit svůj názor, i když je někdy hodně svérázný a stojí si za svým. Ačkoli jsem některé jeho postoje nechápal, byl mi sympatický, ač si myslím, že do některých situací byl asi malinko vmanipulován filmaři, ale to je vedlejší, obstál v nich, takže nemá smysl je řešit. Pořád ale jde o vyvedený dokument, který je řemeslně na vysoké úrovni (i když televizní obrazovka by pro něj byla asi lepší), ale nejspíš nemá tak úplně nosné téma. 60%

Ledové království (2013)

Naprosto neškodný disneyovský animák, který je asi jediným možným kompromisem mezi klasickou hollywoodskou podívanou a adaptací pohádky Hanse Christiana Andersena. Je to takový hybrid mezi pohádkou, muzikálem a dobrodružstvím, který pro odrostlejšího diváka není napínavý. Škoda, že animace připomíná videofilmy, protože není tak "vypiplaná" a jsou na ní vidět určité nedokonalosti. Atmosféra zimy a chladu je ale velmi povedená a právě v těchto momentech je film nejpůsobivější. Tempo je docela slušné a všechno relativně odsýpá, zarážející je ovšem poměrně komplikovaný příběh, v němž není zpočátku jednoduché se orientovat. Navíc se tu některé věci řeší zbytečně složitě. Celkově jde ale o klasickou disneyovku, která neurazí a spíš jede na jistotu, než že by se snažila o originalitu. Vzhledem k solidnímu dabingu, nepřeslazenému ději a ne až tak velkému množství písniček je to poměrně snesitelné a veskrze víceméně příjemné. 60%

Klauni (2013)

Velmi těžký a na naše poměry hodně zvláštní film, u jehož hodnocení jsem na rozpacích. Klauni pro mě přesně vystihují definici toho slova - žádná prvoplánová legrace, nýbrž vnitřní smutek, který je přítomen ve všech zdánlivě vtipných skečích. Z celkové atmosféry na mě dýchla opravdu hodně těžká deprese a jakási bezvýchodnost stáří. Herecké výkony všech zúčastněných jsou výborné - Lábus získal asi životní roli, Kaiser opět dokazuje, že nemá problém s tragikomickou polohou a neznámý Flamand moc nezaostává, za zmínku stojí i obě zahraniční herečky, které jsou neméně výborné. Taušova režie hodně zajímavá a řekl bych i vyspělá a v rámci možností dle mého snesitelně artistní, některé dlouhé záběry fungují a tvůrce tu nemá jakoukoli potřebu exhibovat a přitom zachytit to podstatné. Problém mám se scénářem, který nedrží u sebe a je přílišně epizodický a někdy se až příliš dlouho zabývá tím nepodstatným a nezajímavým a to atraktivní tu je o poznání méně. Klauni je film, který zaslouží pozornost, i když nebude přijímán jednoznačně a zasloužil by si širší zahraniční distribuci, protože venku možná uspěje víc než doma. Nevěděl jsem, co od toho čekat a nakonec je mi líto, že musím zůstat jen u tří hvězd a lehkého nadprůměru, protože mít film lepší scénář, asi bych šel výš. 60%

Křídla Vánoc (2013)

Pro mě osobně jde o poměrně slušný pokus o tak trochu jinak pojatý český film, jenže doplácí na děsivou nevyrovnanost. Nálady se tu střídají dost rychle a bez jakékoli přípravy, takže melancholie je ostrým střihem vystřídána scénou jak z lidové komedie a to je hrozná škoda, protože film moc nefunguje. Je tu pár opravdu hodně dobrých momentů a ve chvílích, kdy má být přítomná nostalgická až lehce depresivní atmosféra, si není nač stěžovat, jenže zbytek je hodně zvláštní. Ani příběh nepřichází s ničím objevným a vyvrcholení některých osudů jsou dost laciná (očekávaná proměna postavy Krajča), takže tady není moc čeho se chytit. Některé naznačené motivy jsou navíc nedořešené a zhola zbytečné (proč tedy Krajčo disponuje jakousi superschopností, když s ní dál nepracuje a vše, co se dál děje, by se takřka jistě dělo i bez toho?) Takových otázek mě v průběhu sledování napadalo spoustu a to nikdy nevěstí nic dobrého. Obsazení je fajn a všichni hrají velmi dobře, jenže tu zkrátka není žádná nadstavba, nebo něco, co by si divák více zapamatoval. Pochválit ale musím příjemnou a krásnou hudbu, která se k filmu úplně hodí. Možná si Babinská ukousla trošku větší sousto a dost možná se do vlastního námětu lehce zamotala. Pro mě malinko zklamání. 50%

Kapitán Phillips (2013)

Nebudu pátrat po tom, jak moc se film liší od skutečnosti, protože se mi jednak nechce a hlavně si to ten film nezaslouží. Greengrass opět dostal látku podle skutečných událostí, opět vzal ruční kameru a opět natočil mistrovské dílo, které nedá vydechnout a místy je napínavé až k prasknutí. Podařilo se mu na diváka přenést onu klaustrofobní atmosféru lodi plující na širém moři, která je odkázána jen sama na sebe a díky brilantnímu použití ruční kamery jdeme Phillipsovi až pod kůži a můžeme s ním soucítit, strádat a trpět. Hlavní klad filmu je ale v tom, že z nikoho nedělá hrdinu a nikoho neodsuzuje. Piráty ukazuje jako lidi, kteří nemají jiné východisko a mnohdy chybují a nevědí co dělat. Stejně tak Phillips se pouze snaží ochránit život svůj a své posádky a nepokouší se o žádné hrdinství (i když některé činy tomu napovídají, to ale vychází z toho, že věděl, že ho potřebují živého). A právě hlavní konfrontace mezi ním a vedoucím pirátů je vrcholem celého filmu. Po několika letech máme co dělat s famózním Hanksem, který nejede jen na volnoběh, ale opravdu hraje (a výborně). Za zmínku stojí i neznámý Barkhad Abdi, který s ním bez problému drží krok a je mu rovnocenným partnerem. Obsazení celkově je skvostné a zejména piráti překvapí, jak jsou výteční. Je pravda, že pár scén je malinko delších a emočně to chvílemi není tak intenzivní, to ale na celkovém zážitku příliš nemění. 90%

Insidious 2 (2013)

I když jsem jedničku neviděl, ukázalo se, že to nakonec není tak zásadní problém. Insidious 2 funguje jako samostatný film a je to jen dobře. Potvrzuje se v něm, že James Wan je v současnosti asi jediný režisér, který dokáže natočit horor, který sice není bůhvíjak objevný a využívá dost klišé, napínavě a řemeslně zručně tak, že diváka zneklidní. Mytologie, kterou tu vytvořil, je dost zajímavá a poměrně dobře vysvětlená, že si i mnoho lidí řekne, že by na tom mohlo něco být. O atmosféře nemá cenu mluvit, protože ta je dost hutná a podporuje napětí, které je natahované jako provaz. Lekačky, kterých tu ovšem není moc, taky slušně fungují, i když nejsou nijak šokující. Škoda, že s blížícím se koncem se příběh komplikuje a zamotává a je zbytečně zmatený a divák se v něm malinko ztrácí. Někomu může vadit, že z příjemné duchařiny se to posouvá ke klasickému slasheru a nálada filmu se tak mění. Herci jsou obsazení dobře, ač Wilson občas přehrává, ale to se dá v rámci žánru odpustit. Insidious 2 je velmi slušný horor, který fanoušky potěší a příjemně je postraší a dokáže, že i tak otřepané téma, jakým duchařina je, se dá i dnes udělat celkem vkusně a záživně. 70%

Komorník (2013)

Řemeslně perfektně zvládnutá záležitost, která ale může (a zřejmě i bude) neamerickému divákovi připadat nudná a nezáživná. Daniels nemá problém s dobovou atmosférou, kterou tvoří lusknutím prstu a nabízí i některé opravdu velké scény z různých banketů a zajímavý pohled do zákulisí Bílého domu, o němž se nemluví. Problém je v tom, že děj je dost epizodický a někdy se dost vleče. Procházka dějinami USA je moc fajn, jen možná zbytečně komplikovaná a kusá a sledováním historických etap a rodinného života titulního sluhy si tvůrce ukousl možná moc velké sousto a nevyhýbá se při tom některým rodinným klišé. Whitaker v hlavní roli je fantastický, stejně tak i Oprah Winfrey, u nichž očekávám oscarové nominace. Větší camea několika známých jmen v rolích prezidentů jsou velmi příjemná, i když toho vlastně moc nenabízí. Kolem a kolem vzato jde o velmi pěknou žánrovku, která je na můj vkus moc roztříštěná, ale Američanům se určitě bude dost líbit. 70%

Thor: Temný svět (2013)

Naprosto standardní blockbuster, který se řídí heslem, že nesmí být příliš odvážný, aby na něj někdo přišel. Příběh je hodně chabý a celá mytologie je dost na vodě a není dobře vysvětlena. Chvílemi se dostavuje nepříjemná nuda, protože tvůrci zkrátka nemají co nabídnout. Taylor akci poměrně zvládá (i když není nijak zásadní, prostě rutinní), horší je to s dialogy, které mají být mnohdy zásadní a osudové, jenže v Taylorově pojetí tomu tak není. I samy osudové věci se tu ději jakoby mimochodem a Taylor jim nedokáže dodat tu správnou šťávu a emoce. Ty tu vůbec chybí, protože jsem se o postavy absolutně nebál, navíc když Loki projde zcela očekávanou proměnou. O pořádném záporákovi si můžeme nechat jen zdát, neboť v Temném světě je dost nevýrazný. Přesto jde o slušnou zábavu, která je chvíli vtipná (ač některé vtípky a hlášky jsou až křečovitě vynucené a laciné), dobře vypadá a je spolehlivě zahraná. Je to v podstatě na stejné úrovni jako jednička, jen se to začíná nebezpečně motat v kruhu. 70%

Osvícení (1980)

Absolutně chápu to, že King tenhle film údajně nemá rád (ač si myslím, že pokud je v něm kus estéta, musí se mu ukrutně líbit), protože podstatu knihy, tj. to, že otec rodiny postupem času přichází o rozum, tu Kubrick ignoroval a na Nicholsonovi je od počátku vidět, že to nemá v hlavě úplně v pořádku. Jenže Kubrick je natolik geniální, že jsem mu to "baštil" celou dobu. Atmosféra je opravdu hodně hutná a nepříjemná, protože tušíte, že tady se bude dít něco hodně zlého. Taktéž nasnímání hotelového komplexu je naprosto bravurní a Alcott ho inscenuje jako něco, co je úplně mimo realitu a má svá vlastní pravidla. Herecké výkony geniální (v čele s maniakálním Nicholsonem, skvělou Duvall a výborným Lloydem) a práce se zvukem, která je nenápadná, je děsivě působivá. O bravurním využití hudby klasických skladatelů nemá cenu u Kubricka mluvit. Ač je The Shining staré více jak třicet let, pořád děsí a patří k těm vůbec nejlepším hororům, jaké jsem kdy viděl. A je mimo jiné i důkazem toho, že k pořádné hrůze stačí jen atmosféra, napětí a parádní herci. Za mě plný počet a zasloužené místo v mé filmové Top 10. 100% PS: Po zhlédnutí delší verze se nic nemění, zážitek je opět excelentní, rozdíly jsou minimální, jen se více prohloubí některé vztahy, některé dialogy jsou podrobnější a nechybí ani několik děsivých scén.

Bitva roku: Tým snů (2013)

Standardní a klasická žánrovka, která nemá čím překvapit. Jediný rozdíl je v tom, že místo nějakého sportu je tu breakdance. Jinak je všechno předvídatelné a šablonovité. Benson Lee jede na jistotu a pouze za sebe skládá scény, v nichž nejzajímavější je roztodivná choreografie některých figur. S patosem je to většinu filmu jakž takž snesitelné, až ke konci je to přes míru a protivné. Hodně toho zachraňuje Josh Holloway, který nepostrádá charisma a i když jeho postava prochází očekávatelným vývojem, hraje velmi dobře a je to sympaťák. Ostatní už jsou buď nevýrazní, nebo špatní (Chris Brown se na herce nehodí) a také dost zaměnitelní. Sečteno a podtrženo se jedná o chvílemi zajímavý (z hlediska choreografie), ale po většinu času nudný film, který doopravdy ocení jen tzv. bboys a bgirls. 40%