Víkendový útěk (2022)

[80%] I když je to tématikou dost ohrané, tak jsem se bavil od začátku do konce. Velkým plusem je zde sympatická hlavní postava Beth, kterou zde hraje Leighton Meester. Vlastně utáhla celý film. Odhalování kdo je vrah mě zmátlo trochu ke konci. Částečně jsem pointu uhodl, ale potěší, že jsou nakonec dvě. Ta finální už není tak překvapivá, ale svojí logiku má. Nicméně, rozhodně nemám pocit, že bych tento snímek od netflixu nějak nadhodnotil; hlavní je, že mě to zabavilo.

Uncharted (2022)

[78%] Viděno v kině. Upřímně jsem překvapen, že mě to bavilo. Na velké plátno jsem přišel vcelku neplánovaně s úmyslem se odreagovat a to se naštěstí stalo. Poslední dobou mě tyto obdobné dobrodružné záležitosti moc nebaví, viz poslední snímky s Rockem. Co se týče znalostí ohledně ságy UNCHARTED, tak jsem nehrál žádnou hru, takže můžu tento počin hodnotit zcela nezaujatě. Tom Holland je zde skvělý jako vždy. Kdo ho má rád v jeho Spidermanech, tak bude s touto jeho rolí plnou hlášek a komických scén nadšen (to jsem naštěstí i já). Vedle něj ho výtečně doplňoval Mark Wahlberg. Ale takový Banderas mě zde vůbec nebavil. Zkraje mě potěšilo ho vidět, ale poté už moc ne. Jeho role byla zbytečná i včetně nudného zvratu, který mě vůbec nerozházel. Tati Gabrielle mě zde zaujala svým zákeřným vizuálem mrchy, který měla i v seriálové Sabrině. Hudba byla taková na tento žánr optimální. Příběh o hledání pokladu a celkové vyústění ve finále mě moc nebavilo, ale naštěstí měl film jiné klady. Akce byla natočena dobře, stále se tu něco dělo, třeba ta vyhlášená scénka s padajícím nákladem z letadla byla opravdu dobře natočena. Finále už bylo až moc překačnělé, takže vidět jak dvě speciální helikoptéry tahají dvě staré lodě, bylo trochu moc, ale v rámci žánru to odpouštím. Když už jsem zvládl a přijal takové Fast and furious filmy, tak proč ne tohle. Nicméně, víc to okecávat už nebudu, bylo to celé syté dobrou akcí, výbornými hlášky s ústřední dvojící Holland a Wahlberg atd. Rozhodně bych uvítal i pokračování. Potenciál to má.

Hříšnice - Jamie (2020) (série)

[78%] Vidím, že třetí série tohoto zajímavého seriálu je zde hodnocena trochu hůře. Mě ale naopak tato část o podivném Jamie připadá o dost lepší než ta druhá, předchozí o tom malém chlapci. Samozřejmě, že zde nemáme nijak šokující pointu na závěr, ale to neznamená, že to nemá jiné kvality. Zde se opravdu dostáváme do hloubky lidské mysli a co vše díky manipulaci druhého člověka dokážeme udělat. Takže mě se opravdu hezky na to dívalo, bylo to mnohdy dost temné, napínavé atd. Detektiv Harry Ambrose – toho jsem měl vždy tak trochu za podivína, tak zde si mě víc získal. Sice mu moc úlohu detektiva nevěřím, ale jeho metody jsou jednak odlišné, ale někdy i úsměvné, ale co už. Prostě se do svých případů (pachatelů) dokáže vžít. Závěrečný díl byl trochu slabší, ale uzavření nebylo tak děsné, jak tu na CSFD čtu. Takže vedle Cory z první řady je tohle opět solidní podívaná a to s opravdu výrazným psychopatem.

Neskutečná Anna (2022) (seriál)

[71%] Ale jo, mě se to líbilo. Rozhodně to mělo co do sebe a nenudilo to. Samozřejmě, některé epizody byly až moc dlouhé, určitě bych to trochu zkrátil a rozhodně bych do role zapálené novinářky obsadil někoho jiného, protože ty její hysterické záchvaty mě trochu dráždily, jinak dobrý. Ústřední role Anny je skvěle zvládnutá. Má zajímavou a snad i asociální osobnost kterou člověk asi stoprocentně moc nepochopí, ale i tak jsem spokojen, těch 9 dlouhých dílů jsem dokoukal během pár dní. Od finálního dílu jsem čekal trochu víc, ale nevadí. Na to jedno shlédnutí mě tahle série dostatečně zabavila. Někdy jsem až nechápal, jak si ta Anna tolik lidí okolo sebe podrobila a oblafla, včetně té její naivní kamarádky (oběti) Rachel. Takže super, velká bomba to asi není, ale zaujalo mě to.

Texaský masakr motorovou pilou (2022)

[47%] Nový Texaský masakr motorovou pilou se dle mého názoru moc nepovedl. Jako kdyby tvůrci neměli absolutně žádné tušení, o čem toto téma má být. Už jen ten námět, kdy tu parta mladých lidí současné doby jede do zapadlého městečka na výzvědy a vše dávají na instagram apod. působí divně. Spád to má, takže to nudit nemůže, to zase jo. Oficiálně to má nějakých 83 minut? Když odečtu závěrečné titulky, tak to má jen cca 74 min čistého času snímku. Pochválit můžu maximálně obstojnou technickou stránku, takže vraždy do cca 50 minuty působí docela dobře, ale ne moc brutálně. Leatherface tu do té doby nepoužívá motorovku; zabíjí nožem, sekerou či co apod. takže aspoň to působí docela krvavě, ale ta dynamika brutality tu prostě není. No a tím za mě končí těch málo kladů filmu. Třeba když Leatherface začíná vraždit, tak vůbec nemám pocit, že bych se ho bál a navíc zabíjí za bílého dne v domě, který nepůsobí hrůzostrašně ani temně. No a když už vytáhne motorovku, tak je to ve scéně v autobuse, kde pokosí asi já nevím 10 lidí? To už působí jak moderní hororové komedie až snad parodie. Litry stříkající krve, uříznuté končetiny a já zůstal ledově klidný a chtělo se mi smát, jak to trapně vypadalo. Závěr už vůbec nepůsobí napínavě a poslední scéna, kdy Leatherface ukáže uříznutou hlavu sestry jedné postavy mě totálně uzemnila (myslím tím, že jsem si řekl WTF?). Hudba? Té jsem si nevšiml. Takže po hororové stránce to nepůsobí moc přijatelně. Pár slušných zabití se tu najde a třeba scéna, kdy se policejní auto vybourá, tak tam jsem cítil záchvěv naděje, ale tím to hasne. Celé to působí moc na sílu, především když v 50 minutě vytáhne pilu a začne masakrovat bus, po té už si tou pilou už moc nezařádí. Chvílemi mi Leatherface připadá jak Meyers z Halloweenu. Herecké obsazení mě moc nebavilo, včetně postavy Sally, která zde působí divně. Nechci srovnávat, ale takový původní masakr z r. 1974 mě také moc nechytl, ale ty z r. 2003 a 2006 jsou u mě top horory, kde se brutalitou nešetřilo. Masakr ve 3D z r 2013 mě už moc nechytl, ale neurazil. No a Leatherface z r 2017 působil jako jiný film. No a když to vezmu kolem a kolem, tak tato novinka je pro mě zatím to nejslabší co jsem viděl z téhle motorové ságy. Úplná sračka to není, ale nic, co bych mohl doporučit ostatním. Takže asi tak, snad už tuhle značku nechají spát.

Superman a Lois - Série 1 (2021) (série)

[96%] Jsem ohromen! Tento nový seriálový DC počin o Supermanovi se opravdu vydařil. Nemá smysl, abych tu srovnával, který představitel tohoto ikonického hrdiny byl lepší. Třeba Cavila jsem si dost oblíbil a tento herec Tyler Hoechlin se Cavilovi sakra nečekaně vyrovnal. Na seriálovou produkci to působí někdy až áčkově (myslím tím zdařilou technickou stránku) a i jiné prvky. Co můžu asi nejvíc pochválit, tak jsou postavy a jejich krásně vykreslené vztahy ze kterých přímo prýští emoce. Tak jsem to vnímal já. Každá epizoda tu má poctivou nálož emocí, skvělých postav a i výbornou akce. A ani mi nepřijde, že by byla moc na oko nepříjemně digitální. Líbila se mi! Ten nápad, kdy tu Clark Kent jako Superman má ženu a s ní dva syny s čímž, že jeden z nich po otci zdědil super schopnosti, které se zde bude učit ovládat, je skvělý. Jeho žena Lois už nemohla být lépe představena. I vedlejší postavy jsou skvěle napsané. K tomu zajímavá hudba. Takže bez dalšího okecávání, každého to asi nemusí až tak uchvátit, ale já jsem nadšen. 12 epizod jsem ohodnotil jako 5* a 3 po 4*. Fakt se těším na další řadu, takže asi tak. BOMBA!

Reacher - Season 1 (2022) (série)

[83%] Naprostá paráda! Tato první série (doufám, že vznikne co nejdříve druhá) mě zaujala hned od první epizody. Tento nový seriálový Reacher mě neskutečně bavil – jeho postava je skvělá. Krom tohoto herce mě nadchla i Willa Fitzgerlad, kterou jsem si oblíbil v prvních dvou sérií Scream. Do trojice tu máme sympatického Malcoma Goodwina. A i zbytek herců mě na seriálový rozpočet chytl. Opravdu nevím, co zde mám víc chválit. Jestli herce, drsné a přímé hlášky/konverzace. Tady si to nehrálo na nic. I se mi líbila postava Willy, která se nestyděla a skvěle se s Reacherem doplňovala. Má to i dost skvělých bitek a drsných zabití. Ještě tak dějově první díl mě trochu mátl, ale od cca 4 epizody se to víc a víc rozjíždělo. Chvílemi jsem se ztrácel v tom řetězení postav, ale ve finále je to hezky vysvětlené, takže hlubší zápory bych zde asi neviděl. Možná ta linie s Reacherovým bratrem působila trochu divně, jinak nemám výtek. Víc to okecávat nebudu, někomu to třeba sedne méně, já jsem ale plně spokojen a už nyní se těším na druhou řadu.

Hříšnice - Julian (2018) (série)

[55%] Tato druhá série mi moc nesedla. Jako určitě se zde najde kvalitní vizuál, sem tam atmosféra a rozumné rozuzlení ve finále, které pro mě nebylo nijak šokující a zajímavé. Pullman mě zde bavil více než v první části, ale ostatní herci? Nic moc. Nevím, co k tomu mám dodávat … Předchozí případ Cory byl o dost lepší. Nemůžu si zde vyloženě stěžovat na něco zásadního, co by mi vadilo, ale přišlo mi to dost natahované a nudné. Snad bude třetí řada lepší, uvidíme …

Smrt na Nilu (2022)

[80%] Viděno v kině. Po několika odsunech premiéry kvůli debilnímu covidu jsem se konečně dočkal. A jsem spokojen, podobně jako v předchozím filmu Vražda v orient expressu s K. Branaghem. Režijně a herecky zvládá Branagh ikonickou postavu Poirota na výbornou. U tohoto nového počinu může sem tam nějakého diváka zarazit skutečnost, že první vražda nastane až v cca první půli snímku. Jenže na škodu to vůbec není. Někoho to může nudit, ale aspoň tu máme prostor na pořádné seznámení s postavami a navíc sledovat Poirota mě bavilo. Opravdu se tahle nová verze s Branghem povedla (myslím tím i ten express). Jakmile dojde k první vraždy, tak jsem nemohl odtrhnout oči od plátna. Hltal jsem Poirotovo vyšetřování a posledních asi 15 min by se napětí dalo jen krájet. Uhodnutí, kdo je vrah jsem netipnul přímo, ale jisté verze se mi v hlavě šrotily. ;) Jasně, určitě je tu několik přehnaných prvků včetně toho, že Poirot na vše přijde apod., ale je to tak poutavě a záživně natočené, že to moc kritizovat nemohu. Takže i ta první půle filmu mě bavila. Máme tu krásné záběry na Egypt apod. Jako dalo by se určitě ještě něco vylepšovat, rozuzlení jsem pochopil ve finále, jen by to chtělo víc sladit tempo filmu, které bylo poté až moc zběsilé a aspoň tak 2 vraždy bych přidal. K plnému hodnocení bych ještě dodal větší emoční hloubku, které se na konci projevila, ale jen krátce. Herecké obsazení je na tom dobře. Kromě Branagha mě bavila sestava herců Gal Gadot, Armie Hammer, Emma Mackey a další. Soundtrack nebyl tak výrazný, ale pro potřeby filmu stačil. No, víc to komentovat nebudu. Bavilo mě to a těším se na další shlédnutí. K tomu budu ještě tajně doufat, že vznikne alespoň jedno pokračování.

Hříšnice - Cora (2017) (série)

[78%] Tak jsem tento seriál zkusil a tahle série nesoucí podnázev CORA mi ve finále dost sedla. První tři epizody se rozbíhají perfektně, mají temnou atmosféru. Epizody 4 – 6 jsou už takové pozvolnější, ale stále je na co se dívat, sice se tam našlo pár nudných chvil, ale to nám vynahradí poslední dvě epizody, s tím, že u té předposlední jsem málem nedýchal, jak to bylo napínavé a atmosférou hutné, že by se dala krájet po milionech kusech. Jessica Biel to sehrála opravdu na výbornou. Bavily mě i ty vedlejší postavy. Třeba takový detektiv, kterého zde hraje Bill Pullman, mi přišel trochu divný, včetně těch jeho erotických praktikách, ale nakonec jsem mu přišel na chuť, i když roli detektiva jsem mu moc nevěřil. Takže, v téhle sérii bych asi zvolil méně epizod, tak 6, ale asi plácám nesmysly. Mě nevadí, když je něco pozvolné, ale začátek měl obří tempo, pak se nějak vytratilo a poslední dvě epizody mě totálně dostaly. Ta sedmá byla emocionálně devastující, až to bylo neskutečně smutné a kruté co se stalo. Celé to bylo takové reálně pojaté, takže škoda, těch několik nudných dílů, jinak jsem ve finále dost spokojený a těším se na další série/případy. Rozuzlení bylo poté už trochu předvídatelné, ale sakra dobře zahrané!