Válečná planeta (2008)

Pokud by měl nějaký film určovat předěl mezi profesionální filmařinou a fanfilmy, pak by to byl mimo jiné jistě tenhle kus. Je to přesně ten film, kde přemýšlíte, jestli by tohle zvládla natočit parta sci-fi nadšenců doma takříkajíc na koleně. Útočící ještěr tomu dal korunu. Na druhou stranu se to dá přežít, takže hodnocení odpadem nepřichází v úvahu, byť herci mimo hlavního představitele nehrají zrovna své životní role. Hlavní devizou filmu je oblek, který je však degradován zjevným laciným provedením. Každopádně by tenhle počin byl slušivou reklamou na nějakou počítačovou hru (kdyby však motiv takového obleku nebyl mezi hrami již profláklý). A web-datův komentář k filmu ("předchůdce Avatara") má taky něco do sebe. :-)

16 bloků (2006)

Kdo jiný by měl hrát roli nedoceněného alkoholem zmítaného policistu, než právě Bruce Willis? Smrtonosná past a Poslední skaut jsou výstavní kousky takových ztracených případů. Nemluvě o tom, že má Willis na kontě také nemálo dalších střízlivých policistů. Také mě potěšilo obsazení Davida Morseho, jednoho z mých oblíbených herců druhé kategorie. Zpočátku vypadal film velice slibně ovšem postupem času přišel o pátou hvězdičku tím, že nepředvedl nic navíc - seběhl zpátky do klasických kolejí běžného akčního filmu.

Casino Royale (2006)

Další z dlouhé řady novodobých bondovek za tři a půl hvězdy, ze kterých si sotva budu něco významného pamatovat. Co si však z filmu odnáším, je zjištění, že jsem už zřejmě navždy generací Pierce Brosnana, který je pro mě osobně nejsympatičtějším Bondem. Craig mi moc nesedl.

Lovci pokladů (2004)

Standardní pohodová akce, kterou nic nezkazíte - tři a půl hvězdy. Zástup hvězd doplňuje svou hudbou Trevor Rabin, jehož kreace mám s Nicholasem Cagem spojenou od dob Con Airu. A samozřejmě na Diane se kouká parádně. ;-) A mimochodem, co se týká těch vtípků okolo Sean Beana, který prý pravidelně ve filmech umírá, tady přežil. :-D

Rukojmí (2005)

Poctivý herecký výkon tří labilních puberťáků a ještě poctivější emocionální výlevy ve Willisově podání - úvod filmu a pozdější scénka z dodávky byly pro mě vrcholy představení. Mé překvapení z Willisovvy emocionální stránky bylo podobné jako z Dieselova výkonu v Osamělém mstiteli. Závěr byl naopak poměrně divoký, možná až příliš. Každopádně potěší dvojnásobná účast herců z Prison Breaku ("T-Bag" Knepper a "LJ" Allman).

Tváří v tvář (1997)

Vedle špičkové akce a špičkových hereckých výkonů také špičková psychologie postav a jejich emocionální projev. Herci vybraní rolím přesně na tělo - nedovedu si představit, že by měli celý film odehrát v převráceném gardu. Cage své psí oči tehdy plně zužitkovával v tomto svém nejúspěšnějším akčním období (Skála, Con Air) a Travolta si zopakoval hnusného hajzla podobného tomu z Operace Zlomený šíp.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Souhlasím s ostatními v tom, že McClane nemá ty koule jako v předchozích dílech. Na druhou stranu imho není vykreslován zase tak nezničitelně, jak to ostatní tady popisují. Každopádně akce jede tradičně od začátku až do konce a nezastaví se. Hlavní padouch v podání jednoho z mých oblíbenců Tima Olyphanta byl prvotřídní a nezahanbuje své předchůdce (Rickman, Sadler, Irons). Příjemně mě překvapil Longův ajťák - obvykle bývají takové postavičky děsně iritující a člověk by je nejradši nakopal, ale v tomhle případě šlo o postavu sympatickou. Škoda, že Mary Winstead jako hrdinova dcera nedostala více prostoru, protože těch pár McClaneovských hlodů, které vypustila z úst, stály za to. :-) Jako perlička na závěr pro mě stojí za zmínku minirole Tima Russe (Tuvok z Voyageru).

Odstřelovač (2007)

Parádní akční a vizuální představení, to je třeba autorovi uznat. Rozhodně větší než u statičtějšího Snipera se Snipesem (zajímavá slovní hříčka :-)). Wahlberg nemá jak oslnit, jelikož takový prototyp drsňáka by bylo schopno zahrát mnoho dalších herců. Edit 2021: Po letech jsem film zhlédl znovu, abych srovnal se seriálem (který mohu také doporučit) a má pár jemných rozdílů - zejména tedy ve filmu hlavní hrdina nemá manželku. :-)

Smrtonosná zbraň 2 (1989)

Dcera v reklamě, toaleta nebo žhavé rande v přívěsu (Patsy Kensit je kus) jsou jistě zapamatovatelné scény, přesto mi film neutkví v paměti jako něco výjimečného, co by si zasloužilo plné hodnocení. Pro mě v porovnání s jedničkou mírné zlepšení.

Záchranáři (2006)

Ano, film je relativně předvídatelný, i tak byl ale natočen poctivě. Costner i Kutcher předvádějí výborný výkon a autoři také dbali na to, aby film nebyl pohřben nekvalitními vizuálními efekty - záchranářské práce vypadaly velmi slušně.