Hon na ponorku (1990)

Miluju tyhle šachové partie (podobně jako třeba Nejhorší obavy nebo Vyjednavač), ani nepotřebují nějaké úžasné speciální efekty. Když se to navíc doplní o oblíbenou kvalitní hereckou sestavu (Connery, Baldwin, Neill), musí to na mě nutně fungovat.

Skleněný dům (2001)

Sobieski a Skarsgård odehrávají skvělou hereckou etudu, byť závěr je na můj vkus až přehnaně akční. Jelikož je film ze značné části poměrně depresivní, není to jeden z těch, které bych si s radostí pouštěl znovu - dávám necelé tři hvězdy.

Thor (2011)

Příjemné chvíle u pěkného filmu - tři a půl hvězdy. Hezky to vypadá, má to výborný smysl pro humor a postavy si oblíbíte. Obsazení Natalie Portmanové vnímám tak trochu jako overkill - tohle by zvládla uhrát kdejaká druhořadá modelka. Naopak Hopkins, který nedostal mnoho prostoru, mi přišel jako parádní volba a vykreslení jeho postavy (a vztahů se svými syny) bylo jedním ze zásadních stavebních kamenů filmu. Od začátku až do konce je však bohužel poznat, že je tohle jen epizodní díl Marvelovského seriálu - žádný jednoznačně zastrašující padouch (byť byl Laufey zahrán rovněž na výbornou), žádná zvlášť epická bitva (vše víceméně jen šarvátky), žádné konečné rozuzlení. Edit 2022: Tak po zhlédnutí Thor: Láska jako hrom deset let poté už je konečně jasné, proč je tady natalie Portman. :D

Armageddon (1998)

Režie Michaela Baye, hudba Trevora Rabina a drsňácká role Bruce Willise - tři ingredience, kterým jsem s každým dalším jejich filmem (už však každého zvlášť) přicházel stále více na chuť. A v roce 1998 se setkali u tohoto již kultovního scífka. Neuvěřitelné obsazení včetně několika mých oblíbenců druhé kategorie (Buscemi, Fichtner, Stormare) - tolik hvězd na jedno plátno snad nedalo dohromady ani Apollo 13, ani pozdější Vesmírní kovbojové. Každopádně ze všech vesmírných akcí je to právě Bay, který ždímá americký patriotismus do poslední slzy, což film stojí právě tu poslední chybějící hvězdu do plného počtu. Kromě toho jde však o svižnou akci s výbornou porcí humoru. Edit 2022: Po dalších deseti letech už je pomalu vidět, že speciální efekty už docela stárnou a že Armageddon ještě nebyl tím vrcholem počítačové grafiky. A opravuji se, patriotismus ve filmu sice je ve vrchovaté míře, ale není americký, spíše humanistický (Raketoplány Freedom a Independence? Vážně?) Takže nově filmu strhnu pátou hvězdu kvůli již zastaralejším trikům.

Apollo 13 (1995)

Parádní sestava vynikajících herců, kterým se může rovnat snad už jen posádka Daidala z Vesmírných kovbojů. :-) Naštěstí se tady patriotismem neplýtvá až v takových dávkách jako v Armageddonu, takže divák pak není alergický na každý výskyt americké vlajky. Od "Houstone, máme problém" se napětí dá krájet. Z druhé strany Železné opony lze doporučit Čas dobyvatelů nebo scénáristicky přibarvený Saljut-7.

Vesmírní kovbojové (2000)

No tohle je slušivá sbírka legend - takový předkrm před Postradatelnými nebo Red, kteří se objeví deset let poté. První polovina filmu příjemně vtipná připomínající spíše Armageddon, druhá polovina už pak se vší vážností ála Apollo 13, což je mi trochu líto - chemie mezi postavami si totiž přímo říkala o lehce komediální nádech, který je patrný ze začátku. Každopádně s takovou plejádou zkušených hvězd by musel být režisér pořádný idiot, aby dokázal film zpackat - a jelikož se do onoho křesla posadil sám Eastwood, neúspěch byl prakticky vyloučen.

Invaze (2005) (seriál)

Po ohodnocení třemi hvězdami jsem se pro jistotu poohlédl po svých hodnoceních jiných sci-fi seriálů a v zásadě to odpovídá. Invaze je dobře koukatelná, neurazí a zabaví. Takže porovnání s jinou tříhvězdičkovou sci-fi 4400 je docela přesné - jsou to platné seriály, které se prostě jen nezařadí mezi mé nejoblíbenější. Invazi jsem začal sledovat kvůli obsazenému Fichtnerovi, který hrál skvěle agenta v seriálu Prison Break. Bohužel tady neměl tak zajímavou roli a nemyslím si, že by to bylo tím, že Invaze má jen jedinou sezónu. Tady se hodí další srovnání, a sice se seriálem "V" (invaze mimozemšťanů trochu jinak), který jsem také začal sledovat kvůli hlavní představitelce (známé z Hvězdné brány a Firefly) - ta však na rozdíl od Fichtnera měla napsanou parádní roli. Ostatní herci se mi nijak zvlášť do paměti nevryli. Samozřejmě pokud by došlo na další sezóny, pravděpodobně bych se díval dál.

Válečná planeta (2008)

Pokud by měl nějaký film určovat předěl mezi profesionální filmařinou a fanfilmy, pak by to byl mimo jiné jistě tenhle kus. Je to přesně ten film, kde přemýšlíte, jestli by tohle zvládla natočit parta sci-fi nadšenců doma takříkajíc na koleně. Útočící ještěr tomu dal korunu. Na druhou stranu se to dá přežít, takže hodnocení odpadem nepřichází v úvahu, byť herci mimo hlavního představitele nehrají zrovna své životní role. Hlavní devizou filmu je oblek, který je však degradován zjevným laciným provedením. Každopádně by tenhle počin byl slušivou reklamou na nějakou počítačovou hru (kdyby však motiv takového obleku nebyl mezi hrami již profláklý). A web-datův komentář k filmu ("předchůdce Avatara") má taky něco do sebe. :-)

16 bloků (2006)

Kdo jiný by měl hrát roli nedoceněného alkoholem zmítaného policistu, než právě Bruce Willis? Smrtonosná past a Poslední skaut jsou výstavní kousky takových ztracených případů. Nemluvě o tom, že má Willis na kontě také nemálo dalších střízlivých policistů. Také mě potěšilo obsazení Davida Morseho, jednoho z mých oblíbených herců druhé kategorie. Zpočátku vypadal film velice slibně ovšem postupem času přišel o pátou hvězdičku tím, že nepředvedl nic navíc - seběhl zpátky do klasických kolejí běžného akčního filmu.

Casino Royale (2006)

Další z dlouhé řady novodobých bondovek za tři a půl hvězdy, ze kterých si sotva budu něco významného pamatovat. Co si však z filmu odnáším, je zjištění, že jsem už zřejmě navždy generací Pierce Brosnana, který je pro mě osobně nejsympatičtějším Bondem. Craig mi moc nesedl.