Doživotí (1999)

Při hvězdné kombinaci Murphy & Lawrence jsem očekával chutnou hereckou baštu, bohužel se nic zázračného nedostavilo. Na druhou stranu je možná dobře, že se scénář nesnažil vtipkovat za každou cenu, a tak je film poměrně slušně stravitelný.

Švestka (2001) (divadelní záznam)

Cimrman nezklamal ani tentokrát. Vedle fekálního, sexistického či estrádního humoru, který se na nás valí ze všech stran (od amerických teen komedií až po současné zábavní pořady místní produkce), se cimrmanovské hry s lehkostí vznášejí nad vším tím odpadem a ladně mávají křídly inteligentního a nenuceného humoru. A Švestka nevybočuje z řady.

Zelený svět (1996)

Jediné, co mohu k tomuto filmu říct, je, že nechápu, jak se mohla dát hlavní hrdinka dohromady s takovým buranem a bez špetky společných zájmů. :-) Docela by mě zajímalo, jak dlouho by jim to vydrželo.

Sloužit Sáře (2002)

Na rozdíl od pozdějšího Mého souseda zabijáka zde Perry podle mě "nechandleruje" a hraje svou postavu jinak než svého hrdinu z Přátel. Obecně mě nikdo z herců nijak neoslnil, snad až na zajímavý výkon Cedrica the Entertainera (takové jméno snad už ani nezapomenu :-)). Další věc, která mě zaujala, bylo pojetí rozvodu. Přistihnete se, jak hlavní představitelce fandíte: "exmanžel je hajzl, zaslouží si přijít o půlku majetku, jen ho oškubej, holka". Přitom stejně pravděpodobně uvažuje u rozvodu každá, která tu polovinu exmanželova bohatství chce, ať je exmanžel sebedokonalejší a sebenevinnější: "já ho sice podváděla, ale to proto, že se o mě vůbec nestaral, nerozmazloval mě, je to prostě hajzl, který si to zaslouží". Na to, že je to jen jednoduchá komedie, donutilo mě to chvíli zapřemýšlet. :-) A poslední poznámka - příště bych vynechal skeč s býkem, fekální humor opravdu nemusím.

Ronin (1998)

Ronin je film, u kterého jsem si jednou provždy vyjasnil, kdo je Reno a kdo De Niro (ovšem mnohem příjemnější je třeba výuka rozdílů mezi Penélope Cruz a Salmou Hayek v Sexy Pistols :-)). Také je to jeden z řady filmů, který tvoří onu vtipnou auru vždy umírajícího Seana Beana. :-) Na druhou stranu je třeba říct, že vydržel na plátně samozřejmě déle než náš Jan Tříska. Celkově to není špatný film (řekněme tři a půlh hvězdy), ale problém je v tom, že si z něj pravděpodobně nebudu po několika týdnech nic pamatovat.

Sexy Pistols (2006)

Zkouška z biologie, poznávačka - za 90 minut filmu se naučit poznat, která z těch koček je Penélope Cruz a která Salma Hayek. :-) Pokud je od sebe nepoznáte, tenhle film je jedinečnou šancí, jak si na ně zvyknout (něco jako když jsem se na Roninovi učil rozdíl mezi Renem a De Nirem). Opravdu netuším, co se na tomhle filmu ostatním nelíbí. Je to ukázkový případ filmu, u něhož je třeba vypnout mozek, abyste si ho užili. Resp. naopak: nechápu, jak u tohohle někdo vůbec může zapnout mozek. :-)

Wrestler (2008)

Hodně lidí opěvuje výkon Rourka, ale já v něm upřímně nevidím nic, co by nezahrál někdo jiný. Každopádně napsané to bylo pěkně a s hlavním hrdinou jsem se mohl bez problémů ztotožnit - kolikrát už jsem si šel zahrát fotbal s naraženým palcem, bolavým kolenem a jinými neduhy, což by doktor normálně neschvaloval. :-) Líbil se mi také otevřený konec, kdy si každý divák může zakončit příběh tak, jak sám uzná za vhodné (či reálné).

Hranaři (2011)

Dvě a půl hvězdy - není to tak strašné, jak to vypadá ze zdejšího hodnocení. Možná je to tím, že se za normálních okolností vyhýbám jakékoliv české produkci (filmům a zvlášť seriálům). Tím pádem nejsem tolik otráven českými profláklými ksichty, které se na obrazovce objevují dnes a denně. Když už teda výjimečně vidím český film, alespoň jsem si potvrdil svůj výběr oblíbených českých herců - Langmajer, Dlouhý ani Dejdar nezklamali má očekávání. Jakožto tradičního fanouška amerických blockbusterů mě potěšila i ona imitace vizáže akčních filmů ze zámoří (což imho k dokonalosti dovedl Kajínek). Posuzovat filmovou realističnost popisu korupce mi přijde stejně stupidní, jako si stěžovat na opěvování Kajínka ve stejnojmenném filmu. Prostě jsou to akční filmy, ne dokumenty, smiřte se s tím. Alespoň tak jsem to bral já.

Orel Deváté legie (2011)

Římská tématika filmu přímo vybízí k provedení několika srovnání. Stejně jako v Gladiátorovi je i zde hlavní linka založena na cti hlavního hrdiny a na tom, že musí dostát určitého cíle, který si vytyčil - Orel se však svým zakončením Gladiátorovi jistě nemůže rovnat. Co má však Orel navíc, je srovnání kultur a pohled na válčení i z druhé strany barikády, což staví Římany do jiného světla, než je zvykem. Také nepočítejte s takovými potoky krve, jaké jsou vidění v Gladiátorovi (nebo ve filmu 300, potažmo v seriálech o Spartakovi).

Odplata (1999)

Akční film s dobře naměřenou dávkou vtipu. Porter je shodou okolností jakousi skládankou postav Bruce Willise - je mazaný a vychytralý jako McClane a zkažený jako Hallenbeck (jejich vzájemná setkání na opačných stranách barikády by jistě stála za to). Ano, tím chci naznačit, že bych film zařadil mezi klasiku akčních filmů zlatých 90. let.