Děti planety Duna (2003) (seriál)

Dvě a půl hvězdy. Trikově opět někde v osmdesátkách, tak jako předchozí trilogie. Dějově opět epos typu Nadace. Jako perlička herecké začátky Jamese MacAvoye a opět několik českých herců, což je pochopitelné, když se trilogie natáčela v Česku. Za malou zmínku stojí i hudba.

Žiješ jenom dvakrát (1967)

Klasická bondovka s padouchem, který má svoji tajnou základnu se spousty šikovných tlačítek a který nechává Bonda nesmyslně žít - ale to už holt patří k folklóru. Záporáka si nelze pořádně užít, protože se velmi dlouho skrývá. Stejně tak není vybudována ani žádná jeho pravá ruka / mlátička, jak bývalo zvykem v předchozích dílech. Na druhou stranu se tu nešetří dámami. A jako novinka se představí vrtulníková bitva, byť - stejně jako tradičně všechny jízdy autem - je divák vytržen z reality již zastaralým modrým plátnem. A kdyby vám snad přišel jeden hudební motiv povědomý, vykradl jej později Robbie Williams do písně Millenium.

Amazing Spider-Man (2012)

Dostatečně kvalitní varianta Spider-Mana, která určitě neurazí - uspokojivé herecké výkony, standardní zápletka, která nemá čím překvapit, jen ty speciální efekty bych očekával na vyšší úrovni. Vizuálně mi to přijde dokonce horší než o deset let starší Raimiho verze, záporák graficky blížící se někde na úroveň Hulka z roku 2003. Na druhou stranu mi přijde, že si film více užívá pohybu Spider-Mana v prostoru. Cameo Stana Leeho vždy potěší.

Černý orel (1988)

Jeden a půl hvězdy, pouze za tři Van Dammovy bitky a také jednu překvapivě kvalitní krátkou dětskou bitku. Nic jiného nemá význam ve filmu vidět. Jinak jde o klasické osmdesátkové akční béčko. Záporné role Van Dammovi sednou, to dokázal nejen o dva roky dříve při svém debutu v Karate tigerovi, ale po nutné dlouhé šňůře kladných postav také v mnohem pozdějších Postradatelných. Ovšem jeho záporák z Černého orla by si podle mého zasloužil důstojnější konec.

Krotitelé duchů II (1989)

Stejně jako první díl je i toto za slabé tři hvězdy. Není to natočeno špatně, jen je třeba hodně vypnout mozek a třeba ještě být Murrayho fanouškem, aby vám zhlédnutí tohohle filmu vůbec stálo za to. Patetické rozuzlení nebudu mít tvůrcům za zlé - předpokládám, že to je spíš tak trochu parodie na tyhle typy konců.

David Hasselhoff: True Survivor (2015) (hudební videoklip)

Baví mě, jak lidé, kteří tomu dávají nízké hodnocení, tak se pohoršují nad tím, že to je jak z laciných osmdesátek. Tady někdo nepochopil, že klip je parodie na osmdesátky. To je jako obviňovat Chaplina parodizujícího Hitlera, že propaguje nacismus. :D

The Audition (2015)

Meh, nic zásadního se tam nestane, není tam ani žádný světoborný vtip, rozhodně se na to nikdy nebudu koukat znovu a nikdo taky o nic nepřijde, když to neuvidí. Z těchhle důvodů bych tomu měl dát hvězdu jenom jednu, ale jelikož to zase není nic strašného a pousmál jsem se u toho, tak tedy budiž dvě. https://www.youtube.com/watch?v=Jw6c1C8iabk

Greenland: Poslední úkryt (2020)

Sice tomu chybí epické vizuální orgie ničení měst typu 2012 nebo Drtivý dopad, ale na druhou stranu to zdaleka není žádný grafický odpad. Naopak to střídmé množství, co tam je, tak vypadá velmi dobře - ostatně s Butlerem a Baccarinovou v hlavních rolích jsem očekával alespoň průměrnou kvalitu vizuálních efektů a byl jsem příjemně překvapen. Spíš než na celoplanetární tragédii se tak příběh soustředí hodně na osobní drama, podobně jako již zmíněný Drtivý dopad nebo Válka světů. Kromě kvalitních hereckých výkonů rodičů si pochvalu zaslouží také syn - z tohoto herce by mohlo jednou něco vyrůst.

Goldfinger (1964)

Klasický Bond - honičky v autech na zastaralém greenscreenu, spousta krásných holek, záporák žvaní o svém velkoplánu, i když nemusí a nechává Bonda zbytečně žít, má svůj pultík s "futuristickými" tlačítky, jeho pravou rukou je mlčenlivý nezničitelný bijec... Jen snad ty lokace se nestřídaly až tak často a nevymýšlely se absurdní varianty honiček typu bobová dráha nebo ponorky. "Očekáváte, že budu mluvit? - Ne, pane Bonde, očekávám, že zemřete."

Matrix Resurrections (2021)

Předchozí trilogie měla velké štěstí na obsazení (Reeves, Mossová, Fishburne, Weaving) a také v tom, že výborně trefila období, ve kterém přijít - v době vrcholu debat o umělé inteligenci či robotice, kdy se počítače stávaly mainstreamem. Fishburn a Weaving se také byli ochotni vrátit, ale vůbec nechápu, jaktože Lana Wachovská nedokázala s Weavingem najít vhodné termíny natáčení a Fishburnovi prý dokonce návrat ani nenabídla. Věřím, že s nimi by film dosáhl alespoň na čtyři hvězdy. Nutno ale uznat, že jejich absence není jediným negativem. S výjimkou jakéhosi probourání tzv. "čtvrté zdi" v podobě narážek na vznik čtvrtého pokračování Matrixu film nenabízí nic nečekaně originálního (dobře, tak ještě skákání osob z mrakodrapů) a spíš se raději schovává do ověřených replik a scén zrecyklovaných z předchozích filmů. Na druhou stranu Carrie-Anne Moss (snad se nebude zlobit) naštěstí v pohyblivých obrázcích nepůsobí tak staře jako na statických fotkách. A jedinou nově vytvořenou pozitivní novinkou oproti staré trilogii je Neil Patrick Harris, <SPOILER>který tedy ukázal, že umí hrát i záporáka. A to jsem ještě pod nánosem homelessáckého makeupu nepoznal postavu Merovingiana z dvojky a trojky, protože v českém dabingu neměl francouzský přízvuk.</SPOILER>