Střípky (2021)

Má to pomalejší rozjezd, ale rozuzlení stojí za to. Na film jsem kouknul kvůli tomu, že mě zaujala herecká sestava Washington, Malek, Leto. No a přesně tito pánové doručili to, co jsem od nich očekával - kvalitní výkon. Zvlášť Leto si u mě významně šplhl, byť už jsem do filmu vstupoval s vědomím, že zahrát umí. Zaznamenáníhodná je také hudba.

Elvis (2022)

Fanoušci životopisů či samotného Elvise si klidně mohou u mého hodnocení představit pět hvězd - asi už to lépe natočit nešlo, zvlášť hudba je vymazlená. Za sebe ale dávám čtyři, protože to není film, na který bych šel znovu nebo který by se zařadil mezi má oblíbená díla. Mám z toho vlastně podobný pocit, jako z Bohemian Rhapsody. Každopádně dovolím si tvrdit, že vyloženě zklamat by film nikoho neměl a neuděláte chybu, když se tímto snímkem dovzděláte o Presleyho životě. Letos fandím Cruisovi, aby už konečně dostal Oscara (za svého Mavericka) a byl bych nerad, kdyby ho dostal Butler jenom za to, že hraje Presleyho, byť jsem na jeho výkonu nenašel žádné chyby. Mám bohužel obavy, že příběhy ze skutečných životů mají tendenci být Akademií silně přeceňovány.

Top Gun: Maverick (2022)

Asi se budu muset znovu podívat na jedničku... Dvojka je řemeslně parádní dílo, hraje na všechny dostupné nostalgické struny. Cruise opět předvádí emocionální výkon a asi mě donutí po letech přehodnotit můj žebříček oblíbených herců.

Bláznivá střela 33 a 1/3: Poslední trapas (1994)

Tak jsem se na to kouknul znovu snad po více než deseti letech a scénáristické trio ZAZ je za mě prostě bezkonkurenčně nejgeniálnější zdroj komedií v dějinách už od dob stejně kvalitního původního seriálu s Frankem Drebinem, který jsem objevil až dlouho po Bláznivých střelách. Jako již tradičně bych za sebe vyhodil veškerý fekální a sexistický humor, ale takové scénky tam naštěstí byly snad jen dvě. Leslie Nielsen se prostě pro tenhle typ komedií snad narodil, ale nutno podotknout, že pokud není pod taktovkou ZAZ, tak jsou jeho komedie přinejlepším průměrné. A připomněl jsem si, že odtud je vlastně ten meme, kde si celé publikum dává facepalm. :-)

Lego Masters (2022) (pořad)

Hodnotit tuhle soutěž odpadem jen proto, že se někomu nelíbí, že postavené věci se na konci zničí, to je teda hovadina. Co jste si mysleli, že se s těmi stavbami stane? Budou navěky někde v muzeu? Mno asi jsem měl štěstí, že jsem jako první viděl díl, kde se nic ručně neničilo. Na rozdíl od Výměn manželek, Likehousů a jiných stupidit je tohle soutěž, kde účastníci opravdu musejí něco umět a něco předvést. Ano, Čechoslováci neumějí v soutěžích prodávat emoce "po americku", protože to prostě není naše nátura, ale samotné výsledné stavby vytahují tento nedostatek daleko od odpadních vod. A soutěžící jsou vesměs sympatičtí, což se o některých jiných soutěžích říct nedá. Moderátorská dvojice mě neuráží - moderátorce se tady sice vyčítají kila navíc a já bych ji taky neobsadil (a sebe taky ne), ale dokud nebudou explicitně propagovat extrémní body positivity, tak rozumím tomu, že asi podlehli určitému tlaku dnešní hyperkorektní doby.

Rychle a zběsile 9 (2021)

Situace je zcela stejná jako u předchozího dílu - věděl jsem, že mám od filmu očekávat místy až bollywoodský nářez a přesně toho se mi dostalo. Dejme tedy čtyři a půl hvězdy, tu půlhvězdičku uberu za absenci Stathama a Johnsona, byť mi John Cena znovu ukazuje, že ho musím brát vážně jako top akčního herce současnosti. Pamatuju si, když jsem před příchodem devítky v žertu prohlašoval, že F&F už může být inovativní snad jedině ve vesmíru (po vzoru parodického traileru na Mačetu ve vesmíru). Tak dál už snad jenom nějaké pořádné podmořské hlubiny? Jinak akce solidní, nejvíc se rozjede pochopitelně k závěru filmu a nechápu některé komentující, kteří se zde vyjadřují v tom smyslu, že už jsme všechno viděli - asi koukali na jiné akční scény. Ultrasilné magnety jsou jistě zajímavá novinka, ale tipuji, že to bude ten typický overpowered gadget, na jehož existenci se v nejbližším díle příhodně zapomene. Kromě akce mě velmi příjemně překvapila Domova snová pasáž - to není úplně žánr, jehož zvládnutí bych očekával v sérii F&F. SPOILER: Jediné, co se skutečně ve světě F&F zbytečně opakuje (pomineme-li už zprofanovaný pojem "rodina"), tak je přebíhání záporáků do tábora klaďasů, což se tady stalo už potřetí v řadě (po Johnsonovi a Stathamovi). Druhý spoiler se týká cameí - na to, aby dostali do filmu Miu a zvlášť Hana, tak teda museli vytvořit pořádnou příběhovou obezličku, což se jim podařilo překvapivě uspokojivě. A co se týče Brianova příjezdu na párty v závěru filmu, jsem rád, že to zůstalo jen u auta a nesnažili se to prznit nějakým deepfakem. Tak uvidíme, jestli budou chtít Briana přivést na plátno v desítce, ale já osobně bych do toho raději nešel.

Zabiják & bodyguard (2017)

Špičkové obsazení typecastovaných ikon - Reynolds hraje totéž co třeba ve Free Guy, Jackson hraje totéž co třeba v Pulp Fiction nebo Smrtonosné pasti, Oldman hraje totéž co třeba ve Ztraceni ve vesmíru. I když je třeba uznat, že tady by dal záporáka asi každý, protože tu nebylo moc co hrát. Pátá hvězdička filmu uniká za to, že byl na můj vkus o trochu delší než by mu klidně stačilo.

Trumfové eso (1968)

Po zhlédnutí Bůh odpouští, já ne za dvě hvězdy jsem si slíbil, že obě pokračování vynechám v očekávání, že by byly podobně slabé. No nakonec jsem Trumfové eso začal sledovat, protože jsem na tenhle svůj slib zapomněl. :-D Ze začátku to skutečně vypadalo znovu na čisté dvě hvězdy, ale nakonec to do závěru stihlo vystoupnout na tři. A nebudu lhát, charizmatický Eli Wallach, kterého znám z jiných velkých westernů (Sedm statečných a Hodný, zlý a ošklivý), hrál patrně hlavní roli v konečném zlepšení. Škoda, že se Eli nenarodil o padesát let později, aby mohl svá nejlepší léta strávit v mých oblíbených devadesátkách - určitě by dokázal ztvárnit nemálo výtečných záporáků i tam.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Všichni herci jsou top, ale komu nemůžu přijít na chuť, to je Jesse Eisenberg, který na mě už od Sociální sítě působí jako weirdo kid. V prvním Supermanovi, kterého jsem viděl, byl Luthorem charismatický Gene Hackman a i v animovaném Superman: Red Son byl Luthor týpek s aurou velikosti. Není to Eisenbergova vina - i když se snaží, je to holt genetika, že nemá vizáž někoho nebezpečného. Je to jako by se Luthora snažil hrát Michael Cera. SPOILER: Samozřejmě velkou pochvalu zaslouží hudebně tématický příchod Wonder Woman na bitevní scénu - nepamatuju si, kdy mě naposledy tak zamrazilo v zádech jako při této scéně.

Jack Hunter: Nebeská hvězda (2009) (TV film)

Stejně jako první a druhý díl, i tenhle je ukázkovým případem filmu za dvě hvězdy - není to nic, co by mě znechucovalo nebo uráželo, ale taky to není nic, co bych toužil vidět znovu. Vizuální efekty opět na úrovni nějakého středoškolského projektu z devadesátek (zvlášť lávový závěr se blížil odpadu). A romantická linka napříč trilogií byla podobně naivní.