Alf (1986) (seriál)

Jj, seriál mého mládí a studentských let. Sympatický životní Alfův přístup nám imponoval, včetně jeho hlášek, lásky ke kočkám, k jídlu... aby sem tam dokonce napravil škody, co způsobil.

Čelisti: Pomsta (1987)

Před nějakými osmi lety jsem psal recenzi celé kolekce, takže jsem viděl i tohle. Ale nepamatuju si z toho jedinou slušnou a zapamatovatelnou scénu, jen nudu a kecy a údiv nad tím, jak někdo vykrádá téma filmu ORCA, aniž by ho napadlo, že tady to nemá jak a čím fungovat.

Čelisti 3 (1983)

Napsal bych to samé, co Radyo. Je fajn, že ve třetím dílu se neomílá stejné schéma, a že se pokusili o jakousi inovaci, ale popravdě - celou dobu se vlastně nic neděje, nějaké napětí se moc nekoná, ale zase ta podmořská stanice je taková roztomilá. Pár nelogičností, pár vyděšených prchajících lidí, arogantní varianta starosty, a pár ne příliš dobře zvládnutých triků. Skutečně taková blbůstka na televizní nedělní odpoledne.

Orka zabiják (1977)

Taková Bílá velryba v opačném gardu a v mírně hororovém podání. Richard Harris hraje skvěle, atmosféra místa je dokonalá, a hudba Ennia Morriconeho vše jen umocňuje.

Čelisti 2 (1978)

V podstatě otrocké opakování schématu původního filmu, bez větších překvapivých momentů, snad jen, že tentokrát v tom šerif má i vlastní dítě. A vlastně nově vymyšlené závěrečné zúčtování se žralokem je ještě originální. Ale atmosféra a dialogy původního filmu tomu chybí, charaktery postav už jsou jen nahozené, bez nějakého většího pozadí (když jsou u Spielberga tři muži v noci na lodi, kape z toho jejich životní zkušenost i životní prohry), ale prostředí letoviska u pláže a moře pořád ještě jistí slušnou zábavu, byť nastavovanou.

Ti druzí (2001)

Horor, který stojí a padá se závěrečnou pointou. Má dobrou atmosféru, herecké výkony, ale zajímalo by mne, kolik lidí si jej pustí podruhé? Je to podobné jako se Šestým smyslem. Jak známe pointu, musí film vnitřně držet i něco jiného. A já tak nějak nevím, jestli u Ti druzí mi stačí jen Nicole, děti a mlha u brány. Až uvidím film znovu, pokud vlbec, možná půjdu s hodnocením o hvězdičku níž.

Poslušně hlásím (1957)

Ne až tak dobré jako první díl, je znát, že zážitky z fronty jsou spíše střípkovité historky bez vnitřní struktury, ale budějovická anabáze je skoro dokonalá.

Dobrý voják Švejk (1956)

Nejdokonalejší adaptace Haškových knih, kde se autoři snaží držet i původního ducha knihy. Švejk není žádný blb, ale prostě jen plní do puntíku příkazy. Na čemž se ukazuje, jak blbé ty vojenské příkazy jsou, a často protismyslné. A Hrušínského ztvárnění je tak kouzelné, že jako Švejka mám problém si od té doby představit kohokoliv jiného.

Puls 3: Invaze (2008)

Již třetí film na zadané (japonské) téma, které se vyčerpalo ve filmu druhém. Tentokrát bude ale vše naruby... V rychlosti si prosvištíme učivo. V prvním filmu se duchové zemřelých chtěli dostat do našeho světa živých skrz televize, monitory a displeje, což se jim nakonec podařilo. Apokalypsa. Ve druhém filmu jsou tyhle televizní mátohy nebezpečné nadále a je potřeba před nimi prchat, byť by to byla vaše bývalá manželka. Nu a v tomto filmu se přeživší dívenka z druhého dílu dožila úctyhodného věku 19 let v prostředí amišské komunity, ale nějaké Boží hodnoty a rodina, to jí přijde hodně vzdálenými pojmy, a tak když najde ve vraku auta pod sedadlem zakázaný notebook (veškerá elektronika je zakázaná, až si říkáte, proč v komunitě vlastně mají generátor), rozhodne se pustit do světa obydleného "televizními" netvory. Což je oproti nudnému životu v komunitě lákavější, uznejte - taková možnost zhebnout za nejbližším rohem. Pokud by se dodržovala pravidla. Ale nedodržují. Duchové si dívky - která dokonce na sobě nemá ani nic červeného - vůbec nevšímají, vlastně po celou dobu svého pěšího putování nenarazí ani na jednoho, a když jim sama hloupoučce vleze do rány, nechají ji být a radši sežerou černocha. Nakonec zjistíme, že je to proto, že holka je div ne vyvolená, protože musí sebrat flešku jednomu přeživšímu chlápkovi, na které je program pro reverzi mrtvých na živé. Jenže - o té flešce ví a chce ji jenom jeden duch! Ostatní nemají sdílenou celosvětovou paměť, celou dobu byli prezentováni tak, že vlastně ani nemají vědomí o sobě samých. Nehledě na to, že tenhle jeden duch se zachrání, ale ostatní ne, a stejně nechají holku jít... Logika dostává na prdel tak jako tak. (Zcela nelogicky mimochodem působí i dívčino chování, když v sedmi letech prožila trauma ze setkání s duchy a nyní se jich nebojí a jde jim dokonce pomáhat.) Od chvíle, co holka najde funkční notebook - baterie mu vydržely celých sedm let pod sedadlem auta! - se to zvrhne nejprve v rozhlasovou hru (ostatně, jak chcete předat textové chatování na filmové plátno, že?), posléze v road movie bez nápadu a nakonec v procházku apokalyptickým městem s jednou či dvěma lekačkami... Sem tam je to celé proložené záběry z druhého dílu, ono to také natáhne stopáž, a celé to vypadá - a podezírám tvůrce, že tomu tak bylo - točené před zeleným plátnem a s dodatečně naklíčovaným pozadím polí, luk, mraků a domů. Dokonce i ten pes je naklíčovaný, podívejte se u skoro závěrečné scény rozbití notebooku na ty jednoznačné obrysy kolem jeho uší. Pak už je zde pár drobných nelogičností, které by člověk normálně nechal být, ale v tak řídkém ději mlátí do očí - mobily mají po sedmi letech běžně funkční baterie, v odstíněné komoře naběhne signál (jaké sítě asi v postapokalypitckém světě?), stále funguje jakási verze internetu, pořád je úplněk, protože velký kulatý Měsíc je vizuálně hezký... Ono by to jako postapokalyptický film ani nemuselo být až tak špatné, jenže tomu chybí zajímavější nápad, charismatičtější herci i herečka v hlavní roli, muselo by to nabídnout něco v podobném žánru neviděného nebo alespoň mírně neotřelého... Ale nechat holku pobíhat hodinu a půl po pustých polích, silnicích a nakonec ulicích města je i na tento žánr chudičké až hanba. http://www.dvdextra.cz/dvd-kratke-recenze/puls-3.html

Kriminálka Anděl (2008) (seriál)

1. sezóna: Jasně, technologicky to nemá na americké bratříčky. Ale scénáře nejsou hloupé, těch změn vůči divákům oproti běžné policejní praxi není až tolik, má to jemný humor, dobře vyprofilované charaktery kriminalistů, navíc každý díl šlape, jak má. Tohle dělá tým profíků a je radost se na seriál koukat. Určitě velkou roli hraje i to, že jde o remake, takže podruhé už tvůrci vynechali balast. - 2. sezóna: Nějak to jde dolů. Kde v 1. sezóně je humor, práce s detailem (a kávovar), to je zatím, co mám rozkoukané, zbytečně vážné, s řadou zbytečných keců (v 1. sezóně stačily dvě věty a bylo jasno) a jen vnějškově atraktivní. Postupně se to zlepší, jen díly dua Holomek-Pokorný jsou takové bez chuti a zápachu. Ještě že posléze scénáře psal Hudský, ten první díl od Viktorína Šulce byl vyloženě slabý. Pár dílů dosahuje kvalit první série (zhruba od 2x7 do 2x11), ale přesto mi první série přišla ucelenější a kompaktnější, vyhranější i co se detailů týče.