Princezna zakletá v čase (2020)

Tak moc bych chtěl dát víc... Lokace, výprava, nasvícení, kamera, vše na špičkové úrovni. Dokonce i triky super. Jenže to celé padá s neživotnými postavami a strašně, ale tak strašně mizerným scénářem, až škoda povídat. Nějaké seznámení s tou trochou postav, co se zde objevuje, je strašně chaotické a nijaké - třeba princezna je od začátku prezentovaná jako pěkný fracek, který potřebuje leda na prdel. Že někdy před koncem jí princ sdělí něco, proč v ni neztratil důvěru, to už je sakryš pozdě, pozdě! Princ samotný je vlastně pojatý jako takový ňouma, který za celou dobu nic neudělá a nepomůže - zas si na vše nakonec stačí princezna sama. Nějaký vztah mezi nimi dvěma je tu naprosto odbyt. Celé mi to připomnělo svou „psychologií“ Slunečnou nebo Sestřičky - a podobně i chování herců. Křenková hraje totálně šíleně, i když asi měla jen suše hláškovat, ale ona má takové „charisma“, že bych jí spíš věřil, že je lesba do princezny zamilovaná. Zachův čaroděj, kdyby jen trochu šišlal, tak v něm zas vidím doktora z toho nekonečného seriálu. Divné, že se jedné čarodějce postavil až takhle pozdě (na co čekal celou dobu?!) a že vlastně i princezna čekala do posledního dne. Á propos. Vykradené je to odevšad, co se dalo - ze všech těch filmů o stále znovu se opakujícím dni, dokud hlavní postava něco, z Rebelky, fakt i z toho Harryho Pottera, z Merlina, co vás napadne. Jenže poskládané je to tak nudně, že se člověk cítí při koukání jako na trní a chtěl by postavy popohnat, aby se aspoň něco dělo. První půlhodina je asi nejnudnější a nejvatovitější. Pak se aspoň začnou opakovat dny, ale je jich tolik, že to postrádá vtip - a to dokonce i když do toho hoděj píšničku od Presleyho (!). Stejně tak posléze furt a furt ty samé scény u zlé čarodějky, bez nápadu, gradace, čehokoliv zajímavého... Kdyby se to celé líp poskládalo, zkrátilo, líp pracovalo s postavami, tak to vážně není marné, ale takhle ne, soudruzi, jen za snahu body dávat nebudu. ... Btw, nějak mi uniklo, proč tam hraje Dejdar, na takovou pidiroli mohli angažovat kohokoliv.

Hájili jsme hrad (1969)

Je to žel poněkud utahaná, absurdně podaná nadsázka, která vlastně nadsázkou není. Ale zkrátil bych ji. Navíc zde fungují jednotlivé scény, ale ne celek. Chápu tvůrce tou závěrečnou snahou nekonečného střílení a destrukce - oproti pohodičce, vtípkům a sarkasmu začátku filmu ten kontrast vyniká velmi. Ale při to sto prvém rozstříleném andělovi už jsem si říkal, ano, vím, ve válce mlčí múzy, válka je destrukce a ničí výtvory ducha, ale nestačilo mi to říct jen tak nějak v rozumné míře? Jinak je to válečný biják par excellence včetně nezapomenutelných scén jako tank v kostele nebo vůbec pád kostela, to zas natočené je to skvěle, muselo na to padnout hromada prachů. Ale málo platné, když nakonec místo poselství tak vehementně mi vnucovaného se mi nejvíc líbil jednoduchý postoj pekaře. ("Proč pečete, když jsem jdou Němci?" - "Protože nic jiného neumím a baví mě to." - "Proč neutečete?" - "Protože jsem tady doma.") A pak taky pobavily scény s VW. Dobrý komentář gudaulin.

Pereval (1988)

Docela by mě zajímalo, co na film říkali a říkají lidé, kteří novelu Průsmyk (Slyšel jsem Zemi) nečetli. Jsou vhozeni do děje, kde se musejí smiřovat se vskutku zvláštní animaci, občas skoro psychedelickou, rychle se snažit zorientovat, oč jde (a když se jim to nepovede, jsou v háji), do toho hraje strašně otravná hudba, která neumožňuje nějaké vcítění se, a končí to až surrealistickými obrazy... Já novelu četl, a i tak mi vadilo, že třeba výuce se klade v úvodu hodně času, kdežto napadení šakali je vloženo náhle, násilně, divák netuší, co se děje, za chvilku je po všem. Já jako čtenář vím, že nepřepadli vesnici, ale jednoho kluka s holkou v lese, ale to představení postav je tragické. Třeba ten intelektuál Oleg - ten je představen tak, že druzí něco dělají, a on se válí. Schválně? A je tam víc odchylek - třeba, že jde o kozu, ví Marina daleko dřív, než jsou všichni překvapeni tady, Thomas taky zachrání Olega v knize jinak a navíc je Oleg v knize svázaný, komunikační místnost na lodi v knize není, jen si Oleg sedne do řídicího střediska a mačká čudlíky... Takže prostě nevím.

Specialisté - Vymodlené dítě (2021) (epizoda)

Mno, občas se to táhlo jako čekání v čekárně u zubaře, a tvůrci si zas neodpustili svou klasickou chybu, kdy na roli padoucha dají výraznou hereckou osobnost a všem je nám jasné, že se tam jen tak jenom nemihne. Téma zajímavé, ačkoliv v tomto seriálu zpracované už podruhé, ta bezradnost tvůrců, co s koncem, ta je jasná. A Dejdar drsoň i na nemocničním lůžku a Štáfek se tu motá jen kvůli nějaké pistoli, která pak nehraje roli.

Specialisté - Štístko (2021) (epizoda)

Tvl - ruský mafián (který spíš mluví slovensky) a má jednoho bodyguarda a v karavan parku tři štětky, které hlídá jeden ožrala, tomu fakt říkám mafián. Štáfek je tu jen pro efekt, ani nevtipkuje, k řešení případu nijak nepřispěje.

Zločiny Velké Prahy - Doktor Herzog (2021) (epizoda)

Všimli jste si dalšího klišé tohoto seriálu? Na scéně se objeví nějaká žena a já řeknu, začne řvát za tři, dva, jedna, teď. Včera mi to vyšlo na setinku vteřiny přesně! Jinak -SPOILER - jsem si od začátku myslel, že to byla ona (však doktor říkal, že tam leží mrtvola tři čtyři dny), a tvůrci to fakt celou dobu táhli na femme fatale (u Vagnerové, ou), jak se ji snažili jemně nasvítit, kolorovat, detailními záběry diváka zpracovat - tak moc, až to bylo opět příliš očividné. Jinak co se telenovely týče, Budík se jednou ožere a pak si za to sežere okurky, Langmajerův polda dojde opět smíření se svou prostitutkou (že zrovna jí tohle vadí a požaduje věrnost), dceři zavřené za anarchii hrábne ještě víc a začne fetovat (divné, že neskončila už dávno v nějakém ústavu), zjistíme, že i služky chodí na záchod, mladá oznámí mladému sladkou novinku o těhotenství a tomu z toho v práci padají tužky. A furt si někdo někde nabízí odněkud cigarety, možná reklama na kouření... Asi nejhezčí byla scéna s ranním popíjením mléka z kárky a četníkem v pozadí. ... Jo, pravda, ona to má být detektivka - no nevím, kde by páni detektivové zatýkali na základě neexistujícího důkazu (obraz aktu).

Zločiny Velké Prahy - Lepší život (2021) (epizoda)

Když si z dílu detektivního seriálu nejvíc pamatuju, že detektiv má kapavku a ani netuší, kde ji vzal (že by ta přehnaně zhrzená sestřička ze špitálu?), tak je něco špatně. A jinak se tvůrci sami vykrádají, až hanba, bez invence, bez napětí, obyčejná depka.

Zločiny Velké Prahy - Zmizelá (2021) (epizoda)

Vlastně ani o pekařině to pořádně není... A to vysvětlení - v tomto seriálu použité už podruhé –, že se pachatel někam vloupal, aby tam nechal stopu pro natvrdlé detektivy, to už si ze mě tvůrci dělají srandu, ne? ... A vtípek s klobásou ukradli tvůrci z Comebacku? A ten konec v nemocnici je z Cimrmana?

Národní třída (2019)

Hele, kdyby to skončilo odjezdem v policejním voze do noci a pohledy na noční Prahu, tak dejme tomu. Pochopil jsem oč tvůrcům šlo, jak na to šli, proč to natočili tak, jak to natočili - občas to dokonce mělo příjemnou poetiku. Pravda, spousta scén je zbytečných, zdlouhavých nebo vyloženě wtf - netrpí tvůrci přehnanou brnofobií? Ale na druhou stranu boule v kapotě auta, památné místo, skládání střípků jednotlivých osudů, to promyšlené bylo. Poetika sídliště, moderní trend je předělat na luxusní čtvrtě bez hospod, to je mi taky blízké. Jenže stále více ke konci je to celé nesmysl za nesmyslem - v těch šatnách neměli kamery? Fakt to ukradené auto nemělo GPSku? Fakt policajtům trvalo tři dny nebo kolik, než si pro něho v pohodě došli do hospody? Žádná URNA za dveřmi? A zcela nejpitomější je ten pokus o zvrat s provokací poldů v autě, kteří ho pak vytáhnou a zkopou a nechají ležet na zemi a jedou pryč?! Jak chtějí pak vyplnit hlášení? A celkově má divák chvílemi pocit, že sami tvůrci Vandamovi hodně fandí, ale pak se toho leknou, že to bude vidět a nebude to košer, tak vymyslí něco, čím ho shodit... Prostě hodně nevyrovnaný film, který se měl držet té poetické nostalgie, takhle je to spíš kočkopes.

Případy detektiva Murdocha - Volný pád (2018) (epizoda)

Tenhle díl táhne Watts a mladý syn šéfa oddělení (a jejich vtipné repliky). Murdoch jak pitomec skočí na špek a Ogdenová si ujasňuje svou emancipaci a vztah k Murdochovi. A Violet, doposud šedá myška v pozadí, se ukazuje jako intrikánka. Nejhorší je závěrečné Murdochovo vyznání lásky Ogdenové, z toho autorčin emancipační příklon kape jak lepidlo. A ostatně i to, když Crabtree požádá svou milou o ruku a ona se lekne - ona přece nechce manźelství, ale svůj job a s Crabtreem si jen tak užívat.