Kytice (2000)

Pokračujúc v overovacej prehliadke hodnotených, ale nekomentovaných filmov som naďabil na Brabcovo stvárnenie Erbenovej Kytice a doplatila na to jednou hviezdičkou. Nie som samozrejme znalec Erbenovho diela, ani nechovám posvätnú úctu k českým literárnym klasikom. Nepovažoval som preto za podstatné hľadať, nachádzať a posudzovať miesta, kde sa Brabec odchyľuje od Erbena. Chcel som vidieť zaujímavo nakrútené balady. A videl som iba nepatrný zlomok očakávaného. Prakticky v celom filme chýbala atmosféra a to, o čo sa s pomocou často dotieravej a hlučnej hudby režisér snažil, to som videl a počul už veľmi dávno vo Felliniho a Jakubiskových filmoch. Nikdy som nemal kladný vzťah k recitácii, ale v niektorých chvíľach mi to, čo herci deklamovali navodzovalo dojem okresného kola Hviezdoslavovho Kubína. Z celého filmu ma tak zaujala iba hudba (okrem spomenutých hlučných kolotočových častí) a nájdenie vhodných lokácií pre objavné výtvarné riešenia.

Den pro mou lásku (1976)

Pred napísaním komentára som si ešte raz pozrel tento zaujímavý Herzov film. Dokonca som bol pripravený pridať mu i štvrtú hviezdičku. Ale nenašiel som dôvod. Filmu dominuje Marta Vančurová, v ktorej sa snúbi fyzická krehkosť a vnútorná sila. Stvárnila tu jednu zo svojich najlepších úloh. Aj panie Šejbalová a Medřická sa nestratili. Prehrou bol neuveriteľný a kŕčovitý Harapes. Hapkova hudba je vždy skvelá, niekedy však vo filme vyčnievala a ťahala ho k nejakej kolotočovej zábave. Páčila sa mi i výtvarná stránka filmu. Škoda, že vo filme bolo niekoľko pasáží alebo skôr drobností, pri ktorých som dvíhal obočie a mal dojem, že sa tam dostali nedopatrením. Aj preto ostávam pri pôvodných troch hviezdičkách.

Čas sluhů (1989)

K časti filmov, ktoré som ohodnotil bez toho, aby som k nim niečo napísal, sa vraciam, aby som potvrdil alebo korigoval môj prvotný dojem. Patrí k nim aj Pavláskovej prvotina, o ktorej som časom nadobúdal pocit, že som ju nedocenil. Tak som si ju kritickým okom pozrel opakovane a ... bohužiaľ. Film má viacero silných momentov, ale približne aj toľko neprehliadnuteľných slabín. Je pochopiteľné, že vykreslenie doby a prostredia bolo s ohľadom na dobu vzniku filmu rozpačité a šablónovité. V každom prípade však sťahuje film, ktorý vo vzťahovej oblasti a hereckými výkonmi patrí k mimoriadnym, na úroveň lepšieho nadpriemeru.

Didi na plný plyn (1986)

Dieter Hallervorden, Jacques Tati a Norman Wisdom tvoria trojicu komikov, ktorí ma vo filmoch, v ktorých vystupovali, dobre bavili. Samozrejme len do doby, keď sa na scéne objavil Rowan Atkinson. Filmy s Dieterom Hallervordenom nesledovali žiaden vyšší cieľ, stačilo, že diváka rozosmiali a v dobrej nálade ho držali až do konca. A pritom to bola, ako povedala Simona Stašová, "taková blbost". Nečudo, že si z jeho filmov nepamätám ani jeden gag. Ale pri prípadnom premietaní by som našiel málo toho, čo by sa mi v pamäti nevybavilo.

Červená krčma (1951)

Keďže by bolo odo mňa naivné myslieť si, že niekde objavím tento 70 ročný film, tak aspoň zopár spomienok. V päťdesiatych rokoch bol menší zázrak, keď divák natrafil v záplave lido-demo produkcie na francúzsky alebo taliansky film. A ak to bola čierna komédia, je to dôvod na zamyslenie. Pravdepodobne išlo o nejaký súbeh uznávaného klasika Balzaca a vtedy populárneho komika Fernandela. A to je asi všetko, čo mám k tomuto extrémne dávno videnému filmu povedať.

Ennio Morricone: Legendární filmové melodie (2018) (koncert)

Nemusím zdôvodňovať, prečo je Ennio Morricone mojim najobľúbenejším skladateľom filmovej hudby. Koncert Dánskeho národného symfonického orchestra mi interpretáciou jeho skladieb pripravil hudobný sviatok. Uvedomil som si, ako umne sú poskladané všetky zvuky, ktoré zaznievajú z filmového plátna. A nie sú to iba zvuky hudobných nástrojov, ale aj hlasy, pískanie a nástroje, ktoré slúžia iba ako vyludzovače zvuku. Dánom sa interpretácia skladieb majstra Morriconeho darí. Jediný drobný problém som mal so zaradením hudby z Krstného otca. Morricone má predsa množstvo ďalších krásnych melódií, ktoré na koncerte nezazneli. Ale to iba na okraj.

Gallipoli (1981)

Bol som primerane zvedavý na film, o ktorom som nič nepočul, ale Peter Weir nie je bezvýznamným režisérom. Moje očakávania sa bohužiaľ nenaplnili. Videl so niekoľko filmov o prvej svetovej vojne a Weirov snímok sa im iba mierne približoval. Ak by som chcel v maximálnej skratke vyjadriť, čo ma na filme zaujalo, bol by to iba začínajúci Mel Gibson a Adagio Tomasa Albinoniho. Nie je to málo, ale na celovečerný film to v žiadnom prípade nestačí.

Proč? (1987)

Na prejavy násilia, ničenia, ponižovania a iných prejavov chuligánstva nie je potrebné byť futbalovým fanúšikom. Dôležité je vnútorné pnutie u jednotlivcov a ich potreba grupovať sa s rovnako postihnutými do skupín, v ktorých sa ich individualizmus dostáva na nový, vyšší level s pocitom správnosti a beztrestnosti správania sa skupiny. Smyczkov film bol koncom osemdesiatych rokov šokujúcim prekvapením pre väčšinu divákov, ktorí neprichádzali do styku s fanúšikovskými klubmi a vyčínaním ich členov. Pre súčasníkov je film historickým dokumentom z doby, keď málokto tušil, ako sa bude násilie v spoločnosti šíriť a tolerovať.

Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) (TV film)

Poledňákovej komédii neoddiskutovateľne priniesol úspech Tomáš Holý. Je len málo detských hercov, ktorí dokázali byť na obrazovke takí autentickí, ako bol Tomáš. Sama Poledňáková uznala, že herci v jej filme neboli iba hercami, ale aj spolutvorcami, čo im umožnilo vžitie sa do postáv, ktoré stvárňovali. Filmu mierne ublížilo nadmerné reprízovanie, ale aj tak patrí dodnes medzi obľúbené rodinné filmy.

Dobrý voják Švejk (1956)

Sfilmovanie Dobrého vojaka Švejka je nesmierne náročná úloha, z ktorej sa Karlovi Steklému podarilo splniť polovicu. Teda obsadiť film tými najlepšími hercami, ktorými v danej dobe český film disponoval. Výber toho, čo má byť pretlmočené do filmu a pritom nebude pôsobiť ako rešerš knihy je prakticky nesplniteľná. Vždy sa nájdu mudrlanti, ktorí budú časť z vybratého považovať za nadbytočnú a inú zasa ako chýbajúcu. Ja ako neortodoxný čitateľ Haškovho diela beriem na vedomie autorskú licenciu tvorcov filmu a svoju spokojnosť vyjadrujem tromi hviezdičkami.