Fantom opery (2004)

Nie som sklamaný. Problém je iba v tom, že ja opere nerozumiem a tak jej ani neholdujem. A Fantóm opery je opery plný, pričom ja som z nej vnímal pozitívne najviac ak dve melódie. Pravdepodobne by ma film nenadchol ani keby sa jeho réžie ujal niekto, kto je v tom žánri viac doma, ako Joel Schumacher.

Cesta ke slávě (1976)

Nekonečne dlhý životopisný film o ceste Woodyho Guthrieho k uznaniu a sláve počas veľkej hospodárskej krízy. Pretože žáner country obľubujem asi tak, ako naše ľudovky, čiže nijako zvlášť, nemôžem tomuto filmu nadeliť viac, ako tri hviezdičky.

První člověk (2018)

Chazellov film považujem za pozoruhodný a napriek tomu chápem, že pre "bežných ľudí" je každý štátny výdavok, ktorý nesmeruje k ich plným  žalúdkom zbytočný a priam škodlivý. Som pamätník udalosti, ktorou sa naplnila vízia prezidenta Kennedyho. Ide o zvláštny film. Je hraný a často som mal pocit, že sledujem dokument. Je o ceste na Mesiac a značný priestor je venovaný životu Armstrongovej rodiny. Ústrednou postavou je Neil Armstrong, ale ak je na scéne jeho manželka, pozornosť sa presunie k nej. Nie je to hudobný film, ale vynikajúca Hurwitzova hudba je trvale prítomná. A okrem hudby ma zaujali aj netypické zvuky, akými boli vŕzganie, škripot a ďalšie. Je to americký film a vlajky v ňom povievali, k Trumpovej zlosti, iba občas. Chazellovi sa pravdepodobne nepodarilo zmeniť iba presvedčenie konšpirátorov, že celá cesta na Mesiac vznikla v utajenom filmovom štúdiu.

21 mostů (2019)

Hlavne príliš nerozmýšľať. Iba pozerať, lebo sa to tam celkom rýchlo pohybuje. A tiež počúvať, pretože hudba je jednou z najlepších ingrediencií filmu. Film je dobre pozerateľný, tak načo sa príliš zamýšľať nad nejakými nedokonalosťami?

Prázdniny (2006)

Už samotný úmysel pozrieť si všetky filmy, ktoré užívatelia ČSFD zaradili do tisícky najlepších je scestný. A pomýliť si najlepšie a najobľúbenejšie filmy to ešte zhoršuje. A keď k tomu pripočítam moje extrémne nároky na romantické filmy, tak je nešťastie hotové. Pretože Prázdniny považujem za čistokrvný gýč, ktorý ma pripravil o dve hodiny života. Gýč je totiž podľa jednej definície všetko to, čo sa tvári ako niečo, čím určite nie je.  A to je presné. Takže je zbytočné žasnúť nad idiotským skotačením zúčastnených hercov, nad sexom v podprsenke a ďalšími pozoruhodnosťami.

Ve službách papeže (1965)

Pozrieť si významný film takmer 60 rokov po jeho vzniku svedčí, že nepoznaných miest na mojom filmovom nebi je stále ešte dosť.  Knihu Irvinga Stonea som kedysi dávno prečítal, fresky v Sixtínskej kaplnke poznám a napriek tomu bol film pre mňa veľkým zážitkom. Stret tých dvoch silných osobností aj v situácii keď pápež bol viac vojvodcom, než pápežom a Michelangelo bol z donútenia viac maliarom ako sochárom odôvodnil aj zdanlivú dejovú jednotvárnosť diela. Ono to ani nebolo veľmi o freske, ale skôr o ľuďoch, o živote, o viere, o predstavách a nádejach. Hľadal som v pamäti, kedy v minulosti som videl tak presvedčivo zahraný stret dvoch osobností a našiel som ho v Glenvillovom Becketovi s Burtonom a O'Toolom. Ale to neuberá ani jednému z filmov na jedinečnosti.

Lolita (1997)

Počas uplynulých štyroch dní som videl štyri filmy a žiadnemu z nich, vrátane tohto, som nemohol dať viac, ako dve hviezdičky. Nabokovovu predlohu som nečítal , pretože som k tomu nenašiel pádny dôvod. Videl som však Fincherov pokus o jej sfilmovanie. Fincher je natoľko zručný režisér, že výraznejšiemu úspechu bránila vtedajšia prudérna spoločnosť. Naivne som predpokladal, že Lyneov o 35 rokov neskorší pokus bude úspešnejší. No nebol, lebo tentokrát úspechu nebránila prudérnosť, ale nemohúcnosť režiséra, ktorý okrem iného nedokázal ani ukočírovať prehrávanie oboch hercov v hlavných úlohách. A tak z celého filmu ostala kvalitná iba Morriconeho hudba, ale kvôli nej predsa nebolo potrebné nakrúcať film.

Pevné pouto (2009)

Ďalšie šliapnutie vedľa, aj keď to spočiatku tak nevyzeralo. Prvých pár minút bolo zaujímavých, ale bohužiaľ skončili v klubovni v kukuričnom poli. Potom to už nebol film pre mňa, keďže tie oslavované fantázie mi pripadali samoúčelné a bola im venovaná značná časť tohto zdĺhavého filmu. Prechody medzi nimi a scénami z reality budili dojem, že ich strihač bez režisérových pokynov náhodne pozliepal dohromady. Film je pomerne zaľudnený, ale časť postáv je nadbytočná a pre vyznenie filmu nemajú žiadne opodstatnenie. Nevidel som Tolkienovskú trilógiu, takže nemám pred Petrom Jacksonom príslušný rešpekt a na svojich dvoch hviezdičkách trvám.

Magický hlas rebelky (2014)

Bol som primerane zvedavý na dokument o mojej obľúbenej takmer rovesníčke Marte Kubišovej a bohužiaľ som bol po jeho skončení primerane sklamaný.  Asi som precitlivený na filmy o rovesníkoch. Film, v ktorom sa úryvky piesní z jej najlepšieho obdobia striedajú s nezaujímavými zábermi z obdobia po roku 1989 mi nič nové nepriniesol. Bol podľa môjho názoru odfláknutý a to si Marta naozaj nezaslúžila. Je to smutné.

Vidíš měsíc, Danieli (2019)

Naozaj nemám rád takéto filmy. Aj keď sú kvalitne nakrútené a zahrané. Vyvolávajú vo mne negatívne pocity voči osobnostnému kriplovi, ktorý vo svojich 23 rokoch nevie čo so životom a považuje za celkom dobrý nápad ísť fotiť hrajúce sa detičky do vojnou zmietanej Sýrie. Potom už iba užasnuto pozoruje, čo sa okolo neho a s ním deje. Pritom netuší do akých neskutočných problémov uvrhol svojich najbližších. Pretože nie je riešením platiť výkupné somálskym pirátom, islamským teroristom alebo ich alternatívam. Jediným riešením je s teroristami nevyjednávať a nechať hlupákov vypiť si pohár horkosti až do dna. Všetko iné je iba podporou terorizmu. Vrátane filmov, ktoré evokujú pochopenie a sympatie pre tých, ktorí si to najmenej zaslúžia.