Návrat sedmé roty (1975)

Sú filmy neobmedzene pozerateľné (nadčasové) a filmy pozerateľné iba v krátkom časovom úseku histórie i veku diváka. Návrat patrí do druhej skupiny. To, že som si ho pozrel neznamená môj návrat k starým priemerným filmom, iba rezignáciu na to, že v tomto teple sa nič zmysluplné nedá pozerať. Aj keď je to označené ako komédia, pousmiatie bolo maximom, čo ma počas sledovania postihlo. Intelektuálne náročná úloha aký drôt na aký gombík mi pripomenula podobnú scénu Riggsa a Murtougha v Smrtonosnej zbrani. Pretože som film pozeral na pol oka a počúval na pol ucha, dalo sa to vydržať.

Bio Ráj (1988)

Pomerne dlho som mal tento film v pláne vidieť. Tornatore, Morricone, Noiret ako dôvod stačili. Dnes som ho konečne videl. Je to pekný film. Keďže nemám ani najslabší fetišistický vzťah ku kinosálam a premietacím kabínam, obmedzil som sa pri vnímaní filmu na životný príbeh. K trom menám zo začiatku som pribral ortuťovitého chlapčeka Salvatore Cascia a prvá polovica filmu ubehla ako voda. V druhej sa to nejako zadrhlo a už to bol iný film. Vtedy som bol veľmi rád, že som sa dostal k najkratšej verzii, lebo tie dlhšie by som nedal. S filmom som spokojný. Pripomenul mi anglickú "starinu" Najmenšie kino na svete. Ale nikto odo mňa nebude počuť ódy naň.

Columbo - Ve hře je všechno (1993) (epizoda)

Posledné dve epizódy Columba, ktoré som videl (Nie je čas na umieranie a táto) patria k atypickým. Sú zbavené stereotypov, z ktorých jedny vytvorili lišiacku postavu poručíka losangeleskej polície klamúceho telom a druhé preháňali bezdomovecký a odpudivý dojem z neho. Tento diel si pre seba ukradli Peter Falk a Faye Dunaway. Peter Falk napísal aj scenár, čo je aj vidieť. Jeho postava je plastickejšia, odkrýva nové vlastnosti a pritom štýl vyšetrovania tým nie je dotknutý. O Faye Dunaway nie je nutné sa zoširoka rozpisovať. Je to herečka z mojej Top 10 a neostala dlžná svojej povesti. Tie štyri hviezdičky sú možno prehnané, ale nemám ako inak vyjadriť svoju spokojnosť s Columbom odpútaným od svojho obrazu.

Zabijáci (2014)

Zatiaľčo v komentároch sa to hemží čitateľmi knižnej predlohy a znalcami Q trilógie, ja som sa k Zabijakom dostal ako k najprijateľnejšej z večernej televíznej ponuky. Dodatočne som si prečítal, že som už prvú časť - Ženu v klietke - videl, ale komplikovaný príbeh s použitím hyperbarickej komory na nezaujal, a nič než zabudnutie si nezaslúžil. Ani tento príbeh s ústrednou politicky korektnou dvojicou detektívov zo mňa nespravil fanúšika severských detektívok. Nedokážem sa naladiť na štýl ich výstavby, mentálne odlišnosti severanov i menšiu uveriteľnosť niektorých epizód. Neupieram im ich objektívne hodnoty, preto tie tri hviezdičky.

Černobyl (2019) (seriál)

Tak som si počas dvoch dní pozrel seriál, o ktorom sa dnes hovorí. Ale nie iba preto, veď som vynechal množstvo filmov a seriálov, o ktorých sa tiež hovorilo, ale som tušil, že iba preto, aby si na seba zarobili. Černobyl je iná káva. K jadrovým zbraniam a jadrovej energetike som mal bližšie, ako bežná populácia a zaujímalo ma, ako sa s problematikou havárie jadrovej elektrárne v ZSSR vysporiadajú nerusi. Výsledok je pre mňa príjemným prekvapením. Od realistického zobrazenia prostredia, cez dramatický dej a výkony hercov až po posolstvo ktoré seriál vysiela. Mohlo by sa zdať, že udalosť, o ktorej už dosť vieme, nás nemôže prekvapiť dramatickými momentmi. Ale postup potápačov temnými chodbami v kontaminovanej vode za stúpajúceho praskania GM detektorov bol napätím porovnateľný s naháňačkami Iasona Bournea. Tvorcovia sa nevyhli niektorým vecným chybám, nie vždy som sa stotožnil s proporcionalitou epizód, ale kto by im to vyčítal? Možno iba tí, ktorým prekáža aj komunikácia v angličtine. Tento seriál poriadne prekope moju tabuľku najobľúbenejších seriálov. A najväčší gól som zažil dopoludnia, keď prišla správa, že Rusi sú so seriálom nespokojní a mienia nakrútiť vlastnú verziu, v ktorej haváriu spôsobí agent CIA. Takmer som spadol z kresla spomínajúc si na slová pesničky Pepu Nosa: "Já jsem agent síajej, jsem nebezpečnej a véry, véry zlej". Už sa neviem dočkať, kedy nám Rusi odhalia tú najposlednejšiu a najpravdivejšiu pravdu.

Columbo - Není čas na umírání (1992) (epizoda)

Ortodoxní columbológovia pri tomto dieli zamdlievajú, pretože sa nemôžu zbaviť tej donekonečna opakovanej šablóny s inteligentným a prešibaným detektívom predstierajúcim oligofréniu, odetom v bezdomoveckom outfite, vlastniacim auto z vrakoviska, psa z útulku a utajenú manželku. Ale ja mám radšej Ed McBaina a tento diel sa mi celkom páčil práve preto, že bol iný. Žiaden zázrak, ale tie tri hviezdičky boli zaslúžené. Napriek tomu, že mi dojem kazil ten nezáporný záporák.

54 hodin (2018) (seriál)

Pomerne dlhý film o tom, ako to dopadne, keď políciu riadia úradníci. Tí totiž ovládajú iba vyhýbanie sa zodpovednosti, skrývanie sa v kolektíve, odvolávanie sa na predpisy a kompetencie a množstvo podobných kvalifikácií. Aj keď je v popiske vyzdvihovaná mrazivá autenticita, viackrát som mal pocit, že to so zobrazovaním preháňali (asi v záujme toho, aby aj diváci s IQ jedného z gangstrov pochopili). Aj dnes a ešte vo väčšej miere sa stretávame s tým, že ľudia si nakrúcajú videá namiesto toho, aby niekomu pomáhali, alebo niečomu zabránili. Len to nevyzerá tak umelo a hrane ako v tomto filme. Takže dĺžka a uveriteľnosť sú moje dve výhrady, pričom so zvyškom som bol celkom spokojný, pretože podobný postup šéfov poznám z vlastnej pracovnej praxe.

Osamělost přespolního běžce (1962)

Dodnes mám v knižnici útlu brožúrku od Alana Sillitoa, dodnes si pamätám námahou skrútenú tvár Toma Courtenaya, ale pamätať si po 50 rokoch na samotný film nemám šancu. Dnes som si spomienky obnovil. Je to zaujímavý film zo vzdialenej doby a prostredia, v ktorom sa prelínajú dva hlavné motívy. Tony Richardson v ňom dokázal vyjadriť filmovou rečou aj to, čo by inak znamenalo dialógy naviac. Je možné, že dnes má film už iba historický význam, lebo dokumentuje tvorbu mladých rozhnevaných mužov, ale rebelantstvo neskrotného mladíka proti systému pôsobí nadčasovo.

Pátrání (2018)

Obvykle sledujem filmy, ktoré neprepadli sitom 80 % hranice. Ale v popiske som našiel zaujímavý spôsob objasňovania činov zo stôp, ktoré zanechali na internete, tak som si to pozrel a neoľutoval som. Napriek veku ma fascinoval film, ktorý sa takmer celý odohráva na monitore počítača alebo mobilu. Samozrejme, že nie som postihnutý sociálnymi sieťami a ďalšími vymoženosťami digitálneho veku, ale zaujíma ma myslenie a správanie sa ľudí o dve generácie mladších odo mňa. Film som si užil a nemienim v ňom vyhľadávať nejaké chyby, ani ho porovnávať s inými. Obávam sa iba toho, že tak, ako po Greeengrassovi začali všetci triasť kamerou a zbesilo strihať, tak aj tu hrozí, že časť filmov vizuálne neopustí monitor. A to by nebolo dobré.

Apollo 11 (2019)

Film začína zdanlivo náhodnými zábermi vykresľujúcimi atmosféru pred štartom. Pohľad na monštruóznu raketu núti diváka k pokore pred technickým umom, ktorý to zvládol v dobe, keď všetka technika, vrátane výpočtovej, bola na úplne inej úrovni než dnes. Táto americká odpoveď na vyslanie Gagarina na oblety Zeme bola niečím tak neuveriteľným, že ani po desaťročiach neutíchajú konšpiračné teórie o podvode v štýle filmu Kozorožec 1. Dokument je vynikajúcim darčekom k 50. výročiu pristátia človeka na Mesiaci. Iba dve udalosti vyvolali vo mne absolútny úžas. Prvou boli úvodné sekundy po štarte, keď sa nekonečne pomaly dvíhal 3000 tonový obor k oblohe a druhou, keď spočiatku porovnateľne pomaly kolabovala budova obchodného centra.