Ostrovy uprostřed proudu (1977)

Pri rozhodovaní sa, či si tento film pozrieť alebo ho vynechať som sa orientoval podľa režiséra, ktorý nakrútil tri skvelé filmy (Planéta opíc, Motýľ, Ten najlepší) a tiež podľa môjho obľúbeného autora literárnej predlohy, aj keď som ju ešte nečítal. Na druhej strane ma zarazil malý počet hodnotiacich divákov. Po záverečných titulkoch som v rozpakoch. Neviem vymenovať zásadné chyby tohto filmu. Problém je, že ani prednosti. Mám z neho taký nemastný-neslaný dojem. Prakticky ničím ma nezaujal. A tak naň bez hnevu pomaly zabudnem.

Hon (2012)

Po veľmi dlhej dobe ďalší film, ktorému dávam plné hodnotenie. Samotný príbeh s lynčovaním i bez neho som už párkrát videl, režiséra Vinterberga nepoznám a s Madsom Mikkelsenom som bol veľmi spokojný v predchádzajúcoch filmoch. Teda podľa papierových predpokladov to mal byť veľmi dobrý film. Ale on mal niečo navyše - uveriteľné, po malých dávkach stupňované napätie, nevraživosť spoluobčanov, postupnú beznádej hlavného hrdinu, falošný happy end a brilantný záver. Ja, ktorý som 2/3 života prežil v totalite som veľmi dobre vnímal ten prerod priateľov a susedov na ľudí, ktorí sa ochotne vzdali spomienok i skúseností a zaslepení tézou, že nevinné deti predsa neklamú, sa nechali viesť pomstychtivosťou. Pravdepodobne aj bez Mikkelsena by to bol zaujímavý a príťažlivý film, ale práve on ozdobil toto dielo svojim plnokrvým, perfektným výkonom.

Až budu mrtev (1967)

Je nespochybniteľné, že o zločincoch sa nakrúcajú zaujímavejšie filmy, než o slušných ľuďoch. Ale keď niekto nakrúti film o povaľačovi a lúzrovi a v celom filme divák nenájde ani jednu zaujímavú epizódu, tak potom je namieste otázka, načo sa namáhal. Bol som rád, keď film skončil.

Mechanik zabiják (2011)

Myslím, že u filmov tohto typu závisí divákova spokojnosť na naplnení očakávaní. Moje očakávania boli mimoriadne skromné, lebo som so sledovaním tohot filmu nepočítal. Vlastne som si iba nechcel pripadať ako idiot pri krkolomných akciách a neuveriteľnom šťastí hlavného hrdinu. Toho som sa síce nedočkal, lebo by to bolo proti zásadám žánru, ale zasa na druhej strane Jason Statham je uveriteľný akčný hrdina a nesklamal ma ani v tomto filme.

Jízda (1994)

Pozrieť si film po dvadsiatich rokoch od nakrútenia je už skôr snaha o dokompletovanie filmografie mladého Svěráka. Nepodarilo sa mi pochopiť dôvod, pre ktorý bol tento film nakrútený. Ale bez problémov chápem, prečo film bol taký lacný. Auto, kamera, filmový materiál, traja herci, dobré počasie to všetko tam bolo. Ale chýbal nápad, idea, niečo, čím by film zaujal. Lebo bez nápadu sa ani dobrý film nepodarí.

Vojna a mír (1965)

V niekoľkých komentároch som priznal averziu k herectvu Woodyho Allena, ale súčasne obdiv k jeho skvelým bonmotom. Tu je jeden vhodný na úvod ku komentáru: "Skončil som kurz rýchločítania a dokázal som prečítať Vojnu a mier za dvadsať minút. Je to o Rusku." Je to veľmi výstižné. Klasická literatúra je dnes okrajovou záležitosťou. Kedysi sa hovorilo, že klasika je všetko to, čo by človek chcel mať prečítané, ale do čoho sa mu vôbec nechce pustiť. Preto je Bondarčukova Vojna a mier akýmsi filmovým dinosaurom, ktorý má toto obrovské dielo sprostredkovať tým, ktorí nenájdu odvahu stráviť týždeň čítaním knihy. Preto boli na realizáciu tohto gigantického projektu uvoľnené také obrovské prostriedky o ktorých sa nikomu pred tým, ani potom nesnívalo. Veď krajina ktorá sa chválila, že aj trpaslíkov má najväčších na svete mohla ohromiť iba gigantickosťou projektu. A v tom vidím súčasne aj slabinu filmu. Keď Bondarčuk zistil, že môže prakticky všetko, tak si zaumienil, že vytvorí verný prepis Tolstého diela. Lenže román nie je možné použiť ako scenár. Film nie je vizualizáciou literárnej predlohy, ale samostatným druhom umenia. Preto je výsledok zmesou nudy, okázalosti a veľkoleposti. Preto nemám chuť sa zaoberať podrobnejšie týmto dielom. Preto iba tri hviezdičky. Pri porovnaní s americkou verziou si myslím, že aj americká verzia je primerane veľkolepá, Audrey Hepburn predstihuje Ljudmilu Saveljevu o pár konských dĺžok, ale súčasne táto verzia iba potvrdzuje, že filmy o Rusku by mali nakrúcať iba v Rusku. Zatiaľ nikto svojim dielom tento môj názor nevyvrátil. P.S. Je zaujímavé a charakteristické, že tento gigantický film hodnotilo iba 179 a komentovalo 18 užívateľov. To sú čísla zodpovedajúce nejakému alžírskemu filmu. Takže aj tých 89 % je treba vnímať z tohto hľadiska. P.S. 2019 Ani o štyri roky po pôvodnom hodnotení som názor nezmenil, naopak som jednu hviezdičku ubral. Tento gigantický trucpodnik dokázal, že aj za veľa peňazí sa dá vyprodukovať málo muziky. Tie peniaze mohli použiť na niečo zmysluplnejšie, než na porazenie americkej verzie.

Slavné meteority (2009) (TV film)

Obsah a záber dokumentu nezodpovedá očakávaniam, ktoré navodzuje jeho nadpis. Namiesto nekonečného mudrovania nad kamienkami a vypínania hrude nad tým, že zo siedmich meteoritov štyri dopadli v rámci Česka som očakával seriózne pojednanie o tejto problematike v celosvetovom rozmere so širokým využitím archívnych záberov. Všetko zachraňoval večne mladý 78 ročný charizmatický a nadaný neuveriteľnou schopnosťou vysvetľovať jednoducho zložité veci a javy - Jiří Grygar.

Manželé a manželky (1992)

Niekto tam hore ma má rád. Tak tento názov filmu s Paulom Newmanom ma napadol, keď som si uvedomil, ako niekto na ČT2 má rád Woodyho Allena a systematicky uvádza jeho filmy do obehu. Je to pre mňa nepochopiteľné, ale rovnako nepochopiteľné je, že som doteraz vydržal sledovať 15 jeho opusov. Pravdupovediac stačilo pozerať štvrtinu z nich, pretože Woody, v iných oblastiach originálny, nakrúca filmy cez kopirák. Za jedinú výnimku považujem jeho Match Point, asi preto, že som sa naňho nemuse pozerať. Kladiem si otázku, prečo to robím, prečo vôbec pozerám filmy režiséra a neherca, ku ktorému nikdy nebudem mať pozitívny vzťah? A odpoveď znie: rád by som zistil, čo na jeho filmoch vidia ostatní. Zatiaľ som sa k odpovedi ani nepriblížil.

Jmenuji se Khan (2010)

Nemôžem sa stotožniť s vysokým hodnotením filmu, ktorý mnohí užívatelia vnímajú ako mix Forresta Gumpa a Rain Mana. Máloktorý trojhodinový film ma dokáže pribiť ku kreslu a sledovať ho na jeden záťah. Forrest Gump nepatrí, na rozdiel od Rain Mana, medzi mnou obdivované filmy. Neoslovujú ma tieto rozprávky na tému jak americkej hloupej Honza ke štěstí přišel. A stačilo mu iba utekať. To vnímam ako spoločný bod s Khanom a z Rain Mana bolo podľa mňa prevzaté myšlienkové klišé, že ľudia s Aspergerovýmn syndrómom alebo priamo autisti sú výnimočné osoby, len myslia odlišným spôsobom ako ostatní. Pravdou skôr je, že sú to ťažko zdravotne postihnuté osoby a iba v ľahšie prípadoch môžu zdieľať spoločnú domácnosť s ostatnými. V tomto sa mi páčil film Temple Grandinová, v ktorom sú realisticky znázornené možnosti i limity takto postihnutých ľudí. Takže suma sumárum - Khanovi som neveril. Neveril som ani ľuďom okolo neho, snáď s výnimkou jeho matky. Preto iba tri hviezdičky aj keď ostatní boli štedrejší.

Král Šumavy (1959)

Nesústredene som si pripomenul tento významný film, s ktorým má väčšina užívateľov seriózny problém. Po filmovej stránke, atmosférou, exteriérmi, kamerou je to vynikajúce dielo, a to nielen na svoju dobu. Kachyňa sa do konca života nenaučil nakrúcať mizerné filmy. Ale je tam aj druhá stránka, ideologicko-propagandistická. Na priemyslovke sme sa učili o semipermeabilnej (polopriepustnej) blane. Takí by mali byť pohraničiari. Von áno - dnu nie. Lenže oni po "kopečkároch" strieľali s rovnakým zaujatím, ako po zlých imperialistických agentoch. A tam sa už musím brzdiť, aj keby išlo o filmársky geniálne dielo.Takže horko ťažko tri hviezdičky, lebo Karla Kachyňu mám rád a neviem sa rozhodnúť, či by bolo lepšie, ak by Kráľa Šumavu nenakrútil.