• Krátkometrážní

Poslední krizová výprava (2023)

Zábavně a velmi kvalitně natočený amatérský film o skupince pěti kamarádů, která se zúčastní poloorientačního nezávodního offroadového roadtripu jižní Evropou, zvaného Gumbalkan, přičemž tuto akci navíc musí dle pravidel zvládnout s rozpočtem do 25.000 Kč. Zásluhou 51 minutové stopáže a kvalitního střihu má film spád a navíc je vhodně prošpikován záběry z ptačí perspektivy, zásluhou použitého dronu, který tak dodává snímku další rozměr a hloubku. Nádherně tím zobrazuje velkolepost světa a dobrodružství, nespoutanou přírodu Rumunska a limity lidského cestování. Jedinou vadou na kráse tak, vedle občasného afektovaného přehrávání protagonistů, je nevyužitý potenciál předmětů, které jsou divákovi v průběhu sledování prezentovány. Ten očekává jejich zakomponování do příběhu (např. kytara, maketa pejska), ale ty znenadání zmizí, a již se neobjeví, což je velká škoda. Stejně tak chybí v závěru samotná pointa filmu, podstata toho, co si aktéři z cesty vyjma břišního tyfusu odnáší, a jak je to do budoucna ovlivní. I přes těchto pár nedostatků jsem se královsky bavil, celou dobu jsem měl feeling good pocit a odnáším si několik nezapomenutelných poznatků a scén – Gumbalkan, tenisáky narvané v pružinách auta, jakožto asociace ke snímku Trabantem tam a zase zpátky, potopení motoru, scenérie Rumunska a product placement DOGS GARAGE. Čtyři hvězdy. 👍 (29.01.2024, YouTube)

NASCAR: Na plný plyn - Play-off, nebo nic (2024) (epizoda)

První epizoda seznamuje diváka se systémem závodů, s trofejí pro vítěze NASCAR Cup Series, jakožto nejprestižnějším pohárem, který mohou závodníci získat, dále s dvojicí jezdeckých hvězd, Danny Hamlinem a Williamem Byronem, a v neposlední řadě s dramatickým závěrečným šestadvacátým závodem základní části sezóny, který rozhodne o posledním postupujícím do šestnáctičlenného play-off, čítající porci dalších deseti závodů. ❗SPOILER Danny Hamlin stojí před složitým rozhodnutím. O šestnáctou pozici, zaručující play-off, se pere jeho stájový parťák, Ty Gibbs a jezdec týmu 23XI Racing, Bubba Wallace, který Danny sám vlastní. Koho by v případě potřeby upřednostnil?❗Pět hvězd! 👌 (30.01.2024)

NASCAR: Na plný plyn (2024) (seriál)

Atraktivní sportovní dokument o amerických závodech NASCAR a nahlédnutí do soukromí několika elitních jezdců této automobilové série. Naprosto parádní dramatické zpracování, které diváka dokonale zasvětí do závodů NASCAR, jež nejsou v našich luzích a hájích příliš známé a populární. Pro fanoušky motorsportu a závodních filmů typu Rivalové, Gran Turismo, Le Mans ´66 jednoznačné doporučení. Pět hvězd! 👌 (30.01.2024)

Nejhvězdnější noc popu (2024)

Strhující hudební dokument, pojednávající o vzniku charitativní americké písně We Are the World, zacílené na podporu boje proti hladomoru v Africe. Unikátní projekt, ve kterém se 28. ledna 1985 sešla padesátka nejzářivějších amerických umělců při příležitosti 12. ročníku American Music Awards, a přes noc stvořila dle britského vzoru Do They Know It´s Christmas mladšího, melodičtějšího a celosvětově uznávanějšího bratříčka. Nejhvězdnější nocí popu diváka provází americký zpěvák Lionel Richie a činí tak s ohromnou úctou jednak k samotné myšlence, stvořené Bobem Geldofem a iniciované Harry Belafontem, tak k umělcům, kteří se do projektu zapojili, mezi nimiž nechyběl ani Dan Aykroyd čerstvě dotočivší Krotitele duchů. Režiséru Bao Nguyenovi se daří prostřednictvím chronologického vyprávění přenést na diváka tu ohromnou dávku energie, kterou do vzniku písně jednotliví zpěváci vložili, a zároveň ukázat, jak moc pro ně bylo téma podpory hladovějícím aktuální a důležité. Nejhvězdnější noc popu je nádherným lidským hudebním dokumentem, které nastavuje zrcadlo společnosti a zachycuje nezapomenutelnou a velmi milou emotivní scénu mezi Bobem Dylanem a Stevie Wonderem. Pecka roku! Pět hvězd. 👌 (29.01.2024)

Temný případ - Part 3 (2024) (epizoda)

Ve třetí epizodě dostáváme další dávku rozvíjení velmi křehkých rodinných a pracovních vztahů. Temný případ - Noční krajina se nám pomalu ubírá cestou k duševnímu rozuzlení celého příběhu, což mi k charakteru první série příliš nesedí a postupně u mě začíná hodnocení klesat. Tentokrát tři hvězdy, a to zejména za implementaci devět let starého songu I Follow Rivers od Mariky Hackman. 🙂 (29.01.2024)

Lovci z konce světa (2024)

Postapokaliptické zombie headshot sci-fi o snaze evolvovat lidskou rasu formou zdokonalení regenerace těla. Ústřední myšlenka snímku zní zajímavě, nicméně provedení samotné je naprosto tristní, a to od použitých vizuálních efektů, přes béčkové výkony herců až po totálně odbytý scénář. Lovci z konce světa představují pomyslné dno, kam až lze v daném žánru zajít. Doporučuji se tomuto filmu vyhnout velkým obloukem a svůj drahocenný čas věnovat nějakému kvalitnějšímu sci-fi fláku. 👎 (26.01.2024)

Bratři Lumiérové (2017)

Filmové tvorbě bratří Lumiérů hold vzdávající dokument, který analyzuje jimi a jejich kolegy zrežírovaná významná a inspirující díla. Snímek Thierryho Frémauxe mapuje samotný prvopočátek kinematografie a činí tak s obrovskou úctou vůči filmovým průkopníkům a době vzniku 108 představených padesátivteřinových snímků, rozdělených do jedenácti tématických bloků. Zvolená forma edukativního vyprávění je atraktivní, a ve srovnání se sledováním filmů separátně, je divácky přívětivější. Bratrům Lumiérům, jakožto nádherně a přehledně zmapovanému klenotu světové kinematografie, nemohu dát nic jiného než plný počet hvězd. Jedno velké doporučení všem, kteří se zajímají o historii filmu.👌 (24.01.2024) P.S. Má TOP3 ze sto osmi prezentovaných snímků: 1. Nadhazované děti, 2. Hadí tanec, 3. Automobilová nehoda. P.S. II Nezapomeňte si počkat na potitulkovou scénu.

Polibek (2023)

Polibek je drama, natočené podle psychologického románu Netrpělivost srdce od Stefana Zweiga, založené na tématu soucitu, jakožto znaku slabosti, který na světě způsobuje daleko větší utrpení než zloba či brutalita. Vyjma soucitu se režisér Bille August ve svém snímku úzce věnuje tématům citového vydírání, pocitu viny a vykoupení. Vše z toho funguje na výbornou takřka až do La La Landového závěru, ve kterém však charaktery některých postav, nepochopitelně z hlediska vyprávění příběhu, otočí o 180 stupňů a popřou chování předchozích 100 minut, což rozhodně nebyl režisérský záměr. Tři hvězdy. 🙂 (22.01.2024 v rámci SCANDI za účasti režiséra Billeho Augusta)

Cedulky (2008)

Cedulky Patricka Hughese rozvinuly myšlenku Marka z Lásky nebeské do seznamovací roviny a udělaly z tohoto kraťasu okamžitý hit. Každý z nás si v životě prošel situací, kdy navázal s protějškem oční kontakt, avšak další krok se odvážit neudělal a tento potenciální vztah skončil v samotném zárodku. Cedulky ve vás přesně tento moment vyvolají a možná vás motivují dělat v životě ty důležité první kroky, které vám mohou přinést životní štěstí. Čtyři hvězdy.👍 (18.01.2024)

Úsměvem ke štěstí (2007)

Ne bezdůvodně se krátkometrážní počin Kurta Kuenna drží na samotném vrcholu romantických komedií žebříčku ČSFD. Snímek Úsměvem ke štěstí vtrhne v průběhu projekce do vaší duše a už se v ní navždy usadí aneb jaký dopad na život druhých může mít jeden úsměv a vlídné slovo, k tomu je však potřebná láska. Tohle se povedlo, nádherný emotivní kraťas o jednom "obyčejném" pánovi. Zasloužená pětihvězda. 👌 (19.01.2024)