Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Popravdě řečeno, nevím. Na tenhle film jsem se docela i těšil, ale ve finále z něj mám smíšené pocity. Na jedné straně je to svižně natočená akční záležitost, která rozhodně nenudí, na straně druhé film neoplývá nikterak oslnivou atmosférou, a proto všechno dění jen tak proběhne před očima, aniž by si z toho divák něco odnesl. Film vyloženě hyzdí kýčovitý happyend, který se scénáristům opravdu nepovedl. Gangster Squad přesto není vůbec špatný film. Ale něco mu prostě chybí. Z mého pohledu představuje solidní průměr – ta čtvrtá hvězda je čistě jen za Mireille Enos. :-)

Batesův motel (2013) (seriál)

Hodnocení PO PRVNÍ SÉRII: K tomuto seriálu jsem přistupoval s krajní obezřetností, ba dokonce přímo s nevolí. Psycho totiž považuji za vůbec nejosobitější dílo světového hororu a jakékoli zneuctění této výstavní značky bych považoval za svatokrádež. Na druhé straně jsem si byl jist, že Vera Farmiga by se neupsala úplné krávovině, takže jsem do seriálu nakonec přece jen vlezl... A nemusím toho vůbec litovat. Přestože seriál svým příběhem nijak objevný není, velmi zdařilé herecké výkony ústřední dvojice jej pozvedají na nadprůměrnou úroveň. Vera Farmiga tady doslova září a její přirozený herecký projev mě nejednou rozesmál. Po první sérii zvedám palec nahoru.

Lesní duch (2013)

Tak asi to není „nejděsivější film jaký kdy uvidíte“, ale přesto nad vkusem místní hororové komunity opětovně kroutím hlavou. Přestože jsem od filmu čekal možná ještě malinko víc, musím říct, že se mi nový Evil Dead určitě líbil, a to dokonce velmi. Tohle je čistokrevný horor se vším všudy, na němž je sympatické, že jen prázdně nekopíruje originál, ale přináší vlastní příběh, který si svého předchůdce bere pouze jako námět. Ve filmu se na nic moc nečeká a na diváky velmi záhy vyrukuje jedna vymazlená hororová scéna za druhou, při nichž se krví rozhodně nešetří. V hlavní roli se představí NESKUTEČNĚ krásná Jane Levy, která je půvabná jak ve své civilní, tak posednuté variantě. :-) Celý film má výbornou hororovou atmosféru a posledních patnáct minut je hotové žrádlo – takhle nějak má imho vypadat pořádný horor.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Na tenhle film jsem se nevím proč docela těšil a ve finále myslím splnil to, co jsem od něj očekával. I když... Že to bude béčko, to se asi dalo tušit, ale Jenda s Mařkou na to jdou cestou ryzího kýče, který svou akční rétorikou smete z cesty úplně všechno, včetně po dechu lapajícího soudného diváka. Příběh je slabý až hrůza, postavy ploché a za aranžmá některých scén by se styděli i autoři Xeny. Na druhé straně je v každém záběru vidět hromada investovaných dolarů, film má rychlý spád a je dobře, že si nehraje na umění a s neskrývanou sebeironií prodává to, čím opravdu je – lacinou zábavou pro nenáročného diváka.

Vikingové (2013) (seriál)

Hodnocení po prvním dílu: Pilotní díl mě bezesporu zaujal, i když je škoda, že tam Vikingové mluví anglicky. Myslím, že některý ze skandinávských jazyků by seriálu slušel daleko víc, no ale to už bych chtěl asi moc. Zápletka pilotního dílu otevřela několik zajímavých témat, ale je otázka, kudy se bude seriál ubírat příště. Pokud to bude o cestě Vikingů na západ, může to být fajn, pokud se budou jen handrkovat mezi sebou, může to být celkem nuda. No uvidíme. Potenciál to určitě má...

Citadel (2012)

Moc mi to nesedlo. Na tenhle film jsem se hodně těšil, ale čekal jsem něco docela jiného. Místo prazvláštních vysvětlení toho, co jsou ti malí zmetci vlastně zač, by bylo možná jednodušší a pro diváka stravitelnější to jednoduše hodit do démonické polohy. Film by pak sice už nepůsobil tak artově a lehce by sklouzával k béčku, ale proč ne? Hlavní hrdina se neustále tváří, jako by si zrovna nadělal do kalhot, čímž mi lezl vytrvale na nervy. Jinak při pohledu na urbanistické krásy irských sídlišť si říkám, že ta naše česká sídliště nejsou ještě z nejhorších. :-) Celkově to není špatný film, ale je zbytečně vyumělkovaný a místy lehce přitroublý.

Inspektor Regan (2012)

Povedená, drsná kriminálka, která má čitelný britský rukopis. Filmu kraluje ústřední dvojice WinstoneDrew, jejichž osobitá charismata (a úžasný britský přízvuk) dávají filmu punc nevšední podívané. Tenhle film zůstane divákovi dlouho v povědomí, protože je prostě jiný. Elitní přepadové komando známé jako Sweeney si určuje vlastní pravidla a způsoby, jakými prosazuje zákon (a své zájmy). Každý z jeho členů nese v nitru nějakou tu špínu minulosti, která tu a tam vyplave na povrch. Film sleduje osudy neideálních postav v neideálních poměrech – o to větší škoda je připitomělého happyendu, který film vyloženě hyzdí. Nicméně právě tento typ temných kriminálek mám velmi v oblibě a je jen škoda, že se netočí častěji.

Útěk (2012)

Ááá, jak já miluju Norsko! Tahle severská záležitost s velmi jednoduchým příběhem a přiznejme si nijak promyšleným scénářem dává v každém záběru na odiv neskutečné krásy norské krajiny, které prostě berou dech. Film jako takový pak vlastně ničím extra nezaujme, teda až na to, že TAM HRAJE GAAHL! Moje nejoblíbenější postava z bohaté norské blackmetalové scény si to tady vyzkoušela před kamerou, byť teda ty jeho tři kratičké repliky mu asi oscara nevynesou. :-) Nicméně právě Gaahlova účast na tomto projektu mě k filmu přivedla, protože to jsem si prostě nemohl nechat ujít! Mně se zkrátka Flukt i přes svou úspornost líbil a určitě se k němu ještě někdy vrátím.

Paranormal Activity 4 (2012)

Zcela zřetelně nejslabší díl PA série. Jestliže si někteří diváci v předchozích dílech stěžovali na nedostatek stimulu, čtverka je z tohoto pohledu opravdu úplně o ničem. Celý film se tam skutečně nic neděje a poslední pětiminutovka (možná ani to ne) to z té mizérie vytáhne jen stěží. Film se stejně jako předchozí díly snaží držet diváka v napětí, ale prostě se mu to nedaří, protože samovolně se pohybující věci či nábytek dneska už nikoho nerozhází. Jediné plus bych viděl v sympatické hlavní hrdince, ale to záleží na vkusu...

The Bay (2012)

Zdařilý fiktivní dokument o záhadné nákaze, která zpustošila jedno malé pobřežní městečko. Někomu možná ten dokumentární styl vyprávění nesedí, já mám naopak tady tu fiktivní pseudorealitu docela v oblibě. Samotný příběh je vyprávěný velmi napínavě, takže to určitě nenudí a některé scény jsou skutečně znepokojivé (policejní hlídka v domě). Zpočátku jsem se obával, aby to nebyla nějaká ekologická agitka, ale přestože tam jisté náznaky jsou, nijak přehnaně se tam nemoralizuje. Celkově tak shledávám tento film velmi zajímavým a klidně bych si střihl i případný druhý díl.