Chawoo (2009)

Nevěda do čeho lezu, očekával jsem nějakou duchařinu. Nakonec se z toho vyklubalo ryzí béčko o zmutovaném kanci velikosti krávy, co žere lidi. :-) Ale vlastně proč ne. Filmaři – maje na vědomí, že scénář je opravdu slabý – pojali celý příběh HODNĚ odlehčeně, takže to je vlastně parodie. Některé momenty jsou výborné, některé jsou naopak velmi hloupé, ale v globálu mě to překvapivě bavilo. Jen ta stopáž. Dvě hodiny jsou na dané téma opravdu móóc!

Teketeke (2009)

Tenhle horor jsem sháněl strašně dlouho, protože k němu prostě neexistují titulky. Pak jsem objevil tenhle web, na kterém se dají sledovat asijské horory s anglickými titulky on-line. No, popravdě jsem od filmu čekal trochu víc. Z osmdesáti procent je vyplněný prázdnou vatou a těch strašidelných scén je tam pohříchu málo. Nicméně image bubáka Teketeke, pohybující ho se po rukou, což vydává právě ten typický zvuk „te-ke-te-ke“, který mu dal jméno, je naprosto famózní. Bezesporu se jedná o jedno z nejděsivějších strašidel, které jsem v asijském hororu viděl. Je strašná škoda, že mu filmaři nedali více prostoru a že neměli odvahu zatlačit v těchto scénách na pilu. Více gore by tomu určitě nevadilo. Celkově to je tedy průměrná duchařina o mimořádně působivém neřádovi, jehož hororový potenciál zůstal ale trestuhodně nevyužitý. Btw nenechte si ujít dovětek uprostřed závěrečných titulků.

Apateu (2006)

Docela podařená jihokorejská duchařina se solidní atmosférou, která mohla být ještě lepší, kdyby se trošku více strašilo a méně žvanilo. Ony strašidelné pasáže jsou natočeny výborně, přičemž dlouhovlasý bubák svou image i zvuky, které vydává, nápadně připomíná Kayako z Ju-on, což je myslím vzor velmi dobrý. Bohužel je těchto scén ve filmu poskromnu a nejsou dotaženy do konce. Filmu taky nesluší poněkud překombinovaný závěr, který šel asi vymyslet lépe. Přesto se v globálu jedna o velmi solidní duchařinu, která ale ničím nevybočuje z dlouhé řady obdobných asijských filmů.

No Tell Motel (2012)

By mě zajímalo, kdo na tyhle hovadiny pořád dává peníze... Já nečekal žádné zázraky, spíš jenom takovou oddechovou duchařinku. Jenomže No Tell Motel duchařina není. Sice se tam opakovaně zjevuje duch malé holčiny, jenomže ta tam slouží jen jakýsi průvodce, zatímco do nebezpečných situací se neskutečně pitomé osazenstvo motelu dostává samo. Strašidelného na filmu není opravdu vůbec nic, snad s výjimkou hereckých výkonů. Vlastně se tam celý film jen běhá do sklepa a zpátky, přičemž logika někde hluboce dříme. Vyumělkovaný konec tomu dává punc prvotřídní slátaniny, která opravdu nestojí za plýtvání elektřinou. Za solidní image té malé holky dávám jednu hvězdu, jinak to nestojí za nic.

96 hodin: Odplata (2012)

Ne že by to byl vyloženě špatný film, ale ve srovnání v mimořádně podařenou jedničkou prostě nestíhá. Dvojka má žalostně plochý příběh, akční souboje nějak postrádají náboj, přestože nejdelší záběr má snad jen dvě vteřiny, takže to je de facto jeden dlouhý videoklip. Nejhorší na filmu jsou ty rodinné plky, které tam zřejmě propašovali producenti, aby to mohli zaškatulkovat jako „rodinný akční film“ a rozšířili tak okruh diváku, kterým to strčí pod nos. Tenhle přístup pohřbil už mnoho nadějných projektů... Přesto film nabídne celou řadu povedených pasáží, kdy třeba zběsilá autohonička ulicemi Istanbulu je docela žůžo. Liam Neeson dokáže prodat své charisma v každém (nedlouhém) záběru na něj, o tom žádná. Jen Maggie Grace mi přišla nějak povadlá a bez lesku. Když to vezmu jedním vrzem – Taken 2 je solidní akční film, který ale doplácí na to, že jsme ho už jednou a v lepším provedení viděli.

Závan smrti (2007)

Od tohoto filmu jsem si moc nesliboval, protože jsem si uměl jen těžko představit Emily Blunt v obdobné úloze. Nakonec to ale nedopadlo zase tak špatně. Film má chytlavou ledovou atmosféru, asi v polovině překvapí nečekaným vývojem událostí a myslím, že i Emily se s rolí vypořádala zdárně. Slabinou snímku je uvalený a překombinovaný příběh, který v zásadě nedává moc smysl. Asi by bylo bývalo lepší film oprostit od všech mysteriózních udělátek a nechat na diváka působit jen tmu, mráz a vichřici, třeba jako ve výborném Frozen. Některé dějové veletoče totiž působí dost uměle a filmu hrubě nesluší. Přesto se jedná o docela solidní thriller, který za jedno podívání asi stojí.

Vražedná hra (2012)

Tak nevím, co od filmu očekávala místní znalecká komunita, ale mně se tahle kriminálka docela líbila. Ano, je to plytké, příběh je až dětinsky prostinký a ke všemu ještě značně předvídatelný, ale co na tom. Film běží svižně kupředu, nikde zbytečně nepaběrkuje a především akční pasáže jsou natočeny zdařile. Faktem ale je, že nebýt výtečného Matthew Foxe v hlavní záporné roli, byla by to slabota. Charismatický Fox dává filmu silný náboj a je to především jeho dílo. Jen škoda toho naprosto zbytečného dovětku, který byl očividně šitý horkou jehlou a snímku vyloženě uškodil. Přesto si myslím, že Alex Cross je docela obstojný film, který si tak mizerné hodnocení nezaslouží.

Valdemarův odkaz - Přízrak z minulosti (2010)

Dle očekávání o třídu slabší než první díl. Dvojka je prachobyčejné béčko, které ale stejně jako jednička těží ze solidní atmosféry a povedeného hudebního doprovodu, zatímco příběh zabředl hluboko do kaliště odpadních vod. Přesto bych ani tento díl úplně nezatracoval. Přestože to je krávovina na kvadrát, určitě nenudí. Finální pasáž s démonickým bubákem je docela podařená, z trikového hlediska dokonce přímo skvělá, i když teda kýčovitá až běda. Zábavy i odreagování se tedy divákovi dostane, ale ve srovnání s výborným prvním dílem je to fakt slabota.

Valdemarův odkaz (2010)

Tohle je přesně film dle mého gusta – zručně natočený mysteriózní thriller z viktoriánského období, který se prezentuje napínavým příběhem a chytlavým způsobem vyprávění. Španělé tyhle záležitosti obvykle zvládají velmi dobře a tento film není výjimkou. Celý příběh začíná poněkud banálně, jakmile se ale děj přesune do minulosti, je opravdu na co koukat. Film určitě není dvakrát strašidelný, i když samotné finále je i z toho pohledu velmi povedené. Mně se tahle záležitost opravdu hodně líbila a moc se těším na druhý díl, byť asi kvalit prvního dosahovat nebude. Edit: Tak skutečně – dvojka je o třídu slabší, ale i na ní se dá koukat.

Unhinged (1982)

Docela nezáživný a chvílemi vyloženě nudný thriller, který zahraňuje old-school atmosféra osmdesátkových hororů, pohledné dívčiny v hlavních rolích (myslím ty mladé) a výborné finále. Do té doby se toho ale divákovi moc neukáže – dva dívčí akty a jeden solidní mord provedený kosou. Kromě toho se ve filmu jen žvaní, což je úmorné, protože herecké výkony jsou tristní. Přesto se na to dá koukat, i když to vyžaduje určitou trpělivost. Odměnou je pak bravurní vyvrcholení, které pozvedá film o úroveň výše.