Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Prohlídka (2022) (epizoda)

100% Cosmatos! Úžasná fůze transcendence, Cronenberga, heavy metalové estetiky, VHS nostalgie a pekelných synťáků... opět. Po Beyond Black Rainbow a Mandy další ultimátní zářez tohohle kosmického génia. Jako kdyby Druuna vojela Tarkovského. Už se nemůžu dočkat Nekrokosm!

Vlkodlak: Noční lovec (2022) (TV film)

Tohle je něco, díky čemu by mě mohlo MCU zase začít trochu zajímat... dávám plnou palbu, protože s Gaicchinem máme očividně podobnou slabost pro poetiku universalovských, potažmo hammerovských (to se vztahuje spíš k samotnému konci) monster filmů. Příběh je jednoduchý, ale taky jednoduše funkční a celkově hezky vystavěný a já jsem si díky přesným hercům (přesný Bernal a hlavně perfektní Donnelly) užil i toliko kritizovanou druhou třetinu. To, jak se film rozjede v samém závěru, je už hotové žánrové potěšení, Giacchinova režie je mistrná, jeho soundrack přesný a hravý, imitace dobové estetiky decentní a masky hezky staromilské. A Ted... Ted je vyloženě boží. A závěr má i to pomyslné srdíčko...jo tohohle bych klidně bral víc. P.S.: Gore v cajku, na poměry MCU hotový odvaz.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Konečně zase jednou výraznější marvelovka, kterou jsem neměl problém dokoukat, a to pak především díky Raimimu, jehož styl a hororové kořeny jsou ve filmu hodně cítit (včetně přímých odkazů na jeho Evil Dead atd.). Příběhově to není nijak extra objevné a spousta věcí se odbyde dost rychle, samotná vyprávěcí struktura je ale hezky vypilovaná a film nestačí ani na chvilku nudit. Druhý Strange je jasným důkazem, že jestli mají mít do budoucna marvelovky ještě nějaký ten kulturní smysl, měli by je točit režiséři s výraznějším rukopisem a ne jen poslušní řemeslníci, kteří pouze realizují už pevně dané vfx previzualizace.

Carter (2022)

Měl jsem z toho hned od začátku děsný bolehlav a přiznám se, musel jsem se filmem proklikat... tvůrci jako banda geeků nezná únosnou mez a ve snaze dělat nonstop akčňák vlastně celkem rychle unavuje a hlavně několikrát do minuty selhává buď v rámci techniky/rozpočtu nebo rovnou režijně. Párkrát si řeknete "wow", ale v tom tempu si cokoliv povedeného/dobře provedeného nestihnete náležitě vychutnat a už vám servírují hned tři další faily za sebou. O příběhu atd. radši ani nemluvím. A ty skryté střihy jsou často vyloženě k smíchu...zbytečná manýra (např. u scény v lázních, kdy čekáte, až kamera několikrát obkrouží pitvořící se nahotinu s kvérem, mi bylo vyloženě trapně)

Zločiny budoucnosti (2022)

Krásně koherentní dílo, myšlenkově, vyprávěním i stylově. Všechno motivy se v závěru krásně propojí, rámování světa je hezky strohé, ale jasné. Tohle je Cronenberg na svém vrcholu...opět. Myšlenkově podnětný, ale co do filosofických závěrů nijak invazivní, zamýšlí se nad evolucí člověka, environmentalismem, ale především pak na podstatou a společenskou hodnotou umění jako takového. Šokující a úchylný? Nijak zvlášť, rejžovy trademarky tu samozřejmě jsou a není jich málo, ale nic z toho není samoúčelné, ba naopak. Herci jsou do jednoho skvělí, hlavně pak Viggo a Léa, ti jsou vyloženě boží. Shoreova muzika krásně rezonuje s obrazem a tématy. Jsem nadšený a každý Cronenbergův opravdový fanoušek by měl být taky...poctivý kus filmařiny! A dost možná i můj film roku!

Cosmopolis (2012)

Cronenbergova adaptace jedné z mých nejoblíbenějších knížek snad nemohla být výstižnější, ať už stylem, či castingem. To odcizení ve světě na pokraji apokalypsy (nejen kapitalismu) je naprosto přesné, stejně tak jsou přesné herecké výkony, Pattinson se pro postavu Erica narodil... žádný body horor se nekoná, přesto je i v tomto filmu Cronenberg zcela rozpoznatelný, precizní, nekompromisní, tak, jak to mají jeho fanoušci rádi.

Obi-Wan Kenobi - Část IV (2022) (epizoda)

tyvole to je pořád tak děsně kostrbatý a fakt špatně natočený...ze Star Wars, který se inspirovaly v braku, se teď stal brak sám o sobě

Obi-Wan Kenobi - Část III (2022) (epizoda)

veškerá logika úplně v prdeli, na to, co se tam papírově vlastně, děje, to je co do finálního provedení úplně na hovno. Čert vem Star Wars, především McGregor si něco takovýho nezasloužil...

Uncharted (2022)

po tom, co jsem viděl Red Notice, jsem chtěl dát 3*, ale pak jsem si pustil Moon Knighta a jdu teda zase na 2*...generická nuda... zase.