Zrození národa (1915)

V roku 1915 prísť s nápadom pohyblivej kamery, ktorá by viac umocňovala rýchlosť a intenzitu súboja... toto, a nie len to má na svedomí velikán Griffith. Film je po technickej stránke zvládnutý perfektne so zreteľom na dobu vzniku. Jasné, že je to prepísknuté v dĺžke a na nemý film je to veru sústo. Dostaneme však lekciu dejepisu už hneď v úvode, že celé sa to spackalo už zavlečením Afričanov do Ameriky. A tak to ide ďalej, občianska vojna, Lincoln, zrušenie otroctva, KKK atď. Celé je to veľmi epic, hlavne vďaka výprave a natáčaniu v exteriéroch, a aj keď je vo filme príliš veľa postáv, ktoré rýchlo miznú a snímka má aj zopár hluchých miest, za tú snahu a elán vykresliť dôležitý úsek amerických dejín nemôžem ísť pod 4*.

Jak se budí princezny (1977)

Vorlíček bol na poli rozprávok doma. To je jasne vidieť v spracovaní, v práci s hercami... kostýmy, hudba atď. V tomto kúsku však nevhodne vybral Jana Hrušínského do roly chlapa, ktorý sa má uchádzať o srdce princezny, no absolútne som mu to neveril. Jeho nemastný-neslaný výraz i výkon by veru žiadnu ženskú neohúril. V celej snímke exceluje vo vedľajšej role Menšík, ktorý znamenite zabáva, akurát jeho prevteleniu za medveďa a súboju s princom som dôkladne neveril. To bola päsť na oko.

Hluboký spánek (1946)

Áno, postáv je hodne a zorientovať sa v tom celom dá zabrať. Pri druhom zhliadnutí som si okrem docvaknutia zápletky vychutnával aj rôznorodosť postáv a hlavne ich motivácií sa priživiť na vydieraní, odovzdaní informácií, skrátka na prácičke, ktorou by si sami prilepšili. Tu treba zarátať aj pre dej nepodstatné postavičky knihovníčky či taxikárky. Keď divák pozorne sleduje čo postavy hovoria o druhých, tak mu ani nebude vadiť, že ich je toľko, lebo Chandler to proste skvele vymyslel a hlavne skombinoval. The Big Sleep je výborným filmom vďaka réžii a štýlovému rozprávaniu deja preplnenému skvelými dialógmi a monológmi nešetrného Marlowa. Strihol si ho kto iný ako Boggy, ktorý bol trefou do černého.

Južná pošta (1987)

Môžete navodiť zvláštnu atmosféru, ale ak chýba to podstatné - príbeh, tak nepomôže ani plejáda výborných domácich i českých hercov. Ak si k tomu pridáme chabý slovenský scenár s dialógmi, ktoré občas idú úplne mimo, tak snáď sa dá zhodnúť len na tom, že mladý Ján Jurkovič svoju rolu zvládol znamenite a pohľad na život detskými očami v istých epizódach bol tým najzaujímavejším vôbec.

Hana a její sestry (1986)

Výborné obsadenie a perfektný scenár, zvlášť by som vyzdvihol vnútorné monológy postáv. To je časť, ktorá je vycibrená na 1*. Dôležitým plusom je, že sa Allen vyskytuje na plátne len zriedka a divák nemusí pretrpieť jeho hypochondrické a neurotické záchvaty. Zaškrípe to vo chvíli keď máme zožrať situáciu, že Mickie opustil ženu a hneď priľnie k manželkinej sestre akoby sa nechumelilo a všetci sú s tým v pohode. Zároveň som nevybadal či sme mali v snímke k niečomu zásadnému dospieť...

Zredigováno (2007)

De Palma po rokoch recykloval príbeh zo svojej filmografie, zmenil miesto a hlavne zmenil filmový štýl. Výpoveď je však podobná, nelichotivo vykresľuje americké povyšovanie sa nad inými národmi či etnikami a vrhá temnotu pri pohľade do ich svedomia. Film sa snaží byť čo najviac autentický, sleduje vojakov aj keď nič nerobia, aj keď len knedliačia na základni. Dokumentárnym štýlom podsúva divákovi mrazivé štatistiky, no to čomu veriť, resp. kto má pravdu, necháva na divákovi. Hlavná línia príbehu, teda pomsty, nie je ničím novým, Brian ma ničím neprekvapil, skôr dávkami klišé v závere rozladil.

Útěk z New Yorku (1981)

Ako to už býva u Carpiho zvykom, vždy zaujme atmosférou a synťákmi. V tomto kúsku pridal aj Kurta Russella, ktorý sa zjavom náramne hodí do roly Snakea, jeho meno je dobrý úlet vzhľadom na príbeh. Blízka budúcnosť vykreslená ako neustála černota, vo filme skrátka nesvitá, je dosť pochmúrna. Neviem čo v tej dobe Carpi pojedol... Čo sa týka technickej stránky a hlavne logiky či fyziky, tu sa bavíme o maškaráde. Béčko ako vyšité.

Bohemian Rhapsody (2018)

Neuveriteľne plochý film a zároveň drahý reklamný predmet. Film v podstate povie o Freddiem ozaj málo, scenár je slabota plná klišé. Najzaujímavejšími dialógmi je vyjednávanie o tom či zaznie v rádiu Bohemian Rhapsody, alebo nie. Na mňa to celé vďaka nevýraznému scenáru a postavám dýchlo dojmom, že tu ide vlastne o songy, o to, aby sme si ich vypočuli a opojili sa popritom krásnym vizuálom. No na to nepotrebujeme robiť film predsa, nie? Životopisné filmy sú v prvom rade o príbehoch, informáciách a momentoch, ktoré diváka zasiahnu do srdca. Filmový štáb v tomto prípade zlyhal. Na konci som necítil veru žiadnu katarziu a to mám Queen a Mercuryho rád od svojich teenage čias.

Vrah zo záhrobia (1966)

Kvalitná detektívka z nezvyčajného prostredia revízora a ľudí, ktorých kontroluje. Obchodníci sú prepojení rodinnými i priateľskými väzbami a keďže revízor sa nedal vždy len tak ľahko podplatiť a vyžadoval rešpekt v štýle, že púšťal hlášky "za koho ma ľudia majú?" či "dnešní ľudia otupeli", oni boli najskôr podozriví z jeho odstavenia. Nakoniec to prekvapivo vypáli úplne inde, zatiaľčo kopec zistených dôkazov svedčalo proti nim. A prípad musel rozlúsknuť dokonca pes. To je tiež celkom dobrý prídavok, podobne s odkazmi zo záhrobia. Páčilo sa mi, že tvorcovia sa plne venovali príbehu, neodbiehali, nevenovali sa príliš vedľajším linkám a aj keď sa objavili, ako svadba, aj na nej sa udiali dôležité prvky pre ústrednú líniu príbehu. Príbehu a jeho vyústeniu by som vytkol to, že nebola ozrejmená motivácia konania Žilinca pred vraždou Buriana. Bol jeho tajným parťákom, mal z toho predpokladám výnos, prečo chcel toto všetko opustiť? To už pri záverečnom ozrejmení detektívom Jakubcom akosi chýbalo. Plusom je, že sa vo filme dobovo skritizovalo nesprávne plánovanie výroby, opravy preložené až na ďalší kvartál, či to, že aj keď niečo pekné a hodnotné vyrobíme, tak to ide na svetovú výstavu. A v snímke máme aj slušnú bitku v krčme s bohovským krčmárom obsadeným Blaškovičom, ktorý svojim ráznymi výstupmi zatienil aj detektívsku dvojku.

Letec (2004)

Najväčšou boľačkou filmu je scenár a réžia Scorseseho, ktorý recykluje sám seba, asi najviac sa mi vybavuje predošlý film Gangs of NY. Načančané aranžmá, kopec nepodstatných blbiniek vložených len kvôli peknému efektu, zväčša vizuálnemu, nechronologické skákanie v časti života o nakrúcaní filmov a nakoniec siahodlhá stopáž mi neumožňujú si obľúbiť tento film. Aj keď má skvelého DiCapria, z ktorého vyrástol jeho dvorný herec. Avšak myslím, že s angažovaním Blanchett do role Hepburn sa sekol. Blanchett je pri vyčesanom Leovi fakt stará a ich romániku som teda ozaj neveril. Zato viac som bol potešený z Beckinsale :)