Aberdeen (2000)

,,TO JE DOBŘE, ŽE JSTE SPOLU“...... /// Zjistit v jeden okamžik, že to budižkničemu co ji zplodilo je furt k budižkničemu, a že matka to má ,,za pár“, páč má rakovinu, by vodrovnalo silnější osobnost než je Kaisa. Vztahová ,,rodinná“ road – movie, ve který jde o to, aby tenhle zvláštní pár zjistil, jestli maj něco společnýho. Celkem mě sere čučet na toho Skarsgårdova dokonalýho alkoholika (stejně jako jsem nesnášel Washingtona), a taky moc nejsu na ty vztahy (filmový vole…). Ale ti vostatní, kteří navíc ujížděj na dojácích…. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Miluju filmy vo alkáčích. 2.) Miluju filmy vo alkáčích, ale jedině, když v nich někdo umře. 3.) Miluju filmy vo alkáčích, ve kterých ani nikdo nemusí umřít, hlavně když se cestuje. 4.) Thx za titule ,,toma.baza“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

,,UPÍŘI BYLI V NOVÉM SVĚTĚ PO STALETÍ. VRAŽDILI DOMORODÉ KMENY A PRVNÍ OSADNÍKY. ZANECHÁVAJÍ ZA SEBOU SMRT. SPADÁ TO NA NÁS, ABRAHAME. NA LOVCE. DRŽET ROVNOVÁHU, POSTARAT SE O TO, CO ZŮSTÁVÁ LIDSTVU....“ /// Manžel, právník, prezident a člověk, který bojoval proti temnotě. Narodil se …. (a kurva, teď si nejsu jistej, jestli ste připravení na pořádnej životopis…). Život 16týho prezidenta USA je podanej zábavnou formou a tak bude mít Steven (se svojí nudou) asi smolíka. Pravda, zpočátku jsem nechápal, proč tady mrskáte 2*. Jasně, ta neuvěřitelná ,,opravdová“ síla je fakt síla, a nechce se mi věřit, že by někdo dokázal setnout strom jednou ranou…., ale naštěstí to vyrovná fakt, že upíři existujou a Lincoln taky žil, páč já bych nemohl čumět na film plnej nesmyslnejch věcí. Frajer vrhnoucí koněm se nevidí každej den, ale postupně toho začínám mít tak nějak dost, i když většinou na těhle ujetinách ujíždím. Patetický kecy – no bóže. Barevný filtry, že Korejci šáhnou do trenek – super! Příběh? A kurva. Tady někomu během psaní kurevsky hráblo a ještě tím nakazil Timura (a jeho partu). Chlape, já miluju tvůj smysl pro akci, to fantastický vidění akčního světa, ale to co ve Wanted dávalo smysl, tady prostě nefunguje (tady bych si dovolil upozornit na ,,umírněnost“ Priesta). Film o chlápkovi co stvořil národ plnej svobodnejch lidí, tak udělal vrásky nejen fandům akce, ale zřejmě i Václavovi (neklesej na mysli kamaráde, trochu tu biografii pooprav, přidej zombíky a oslov Trošku…). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu, kterou v roce 2010 napsal Seth Grahame-Smith číst nebudu. 2.) Miluju, když chlápek chlápkem rozmlátí budovu. 3.) Páč Letec, F.L.Věk a Babička jsou nudný sračky. 4.) Thx za titule ,,-OverLord-“. /// PŘÍBĚH ** HUMOR ne AKCE **** NAPĚTÍ ne

Absolutní sto (2001)

,,NEMŮŽU SE NA TO DÍVAT! NEMŮŽU SE DÍVAT, JAK PRODÁVÁŠ NAŠE VĚCI A JSI VĚČNĚ NALITEJ. JAK S NÁMI ZAMETAJÍ! BÝVAL JSI NĚKDO, TEĎ JSI HOVNO! NEMŮŽU SE DÍVAT ANI NA TEBE...“ /// Dva bratři. Střelci. Jeden feťák, druhej šampion - ovšem horká krev. Prostě Jugoš. Příběh, kterej je takový rodinný drama ústící ve zločin, sází na známý tváře a pomalou až dusnou atmosféru. Vzbudí i emoce (nebo spíš nasere), páč zřejmě budete přemejšlet, jestli i tady platí: můj brácha má prima bráchu. Líbí se mi i to podprahový sdělení, že válka je kurva. Možná je to z těch tří Galubovicových kousků co jsem viděl (Past, Kruhy) kus nejslabší, ale má v sobě něco, co ho nedovolí jen tak vykouřit z hlavy. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zajímá mě střelba. I když za ní nejsou medajle (ani šampionát se v ní nekoná – myslím…). 2.) Dánskej brácha, co má prima bráchu, mě (trochu) zklamal. 3.) Thx za titule ,,joSew“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *

ACAB: Všichni policajti jsou parchanti (2012)

POLICEJNÍ SÍLY, BANDA PĚKNEJCH ZMRDŮ.... /// Těžkooděnci. Jednotka den ze dne populárnější. Kdo jsou ti, jenž stojí na stadionu čelem k fotbalovejm fandům (???), jménem radnice vyklízej byty a bráněj demonstracím či bitkám ,,ultras“? Cesta do nitra policejních bastardů, jejichž ochranou proti přesile je brutalita, a se kterejma bych asi vyrazil čistil zemi od ,,té lůzy“. ŽIVOTU NEBEZPEČNÁ ZÁBAVA a věci, který tady nevedou ani tak k jejich nenávisti, jako k touze natočit další dokument. Jestli na tom má větší podíl super muzika, policejní teror, konání dobra nebo tuny sraček můžete posoudit sami. Příběh totiž vyvolá hodně pocitů i otázek, což je jeho další plus. Bejt policajtem..... je totiž poctivá práce! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou napsal Carlo Bonini číst nebudu. 2.) Líbí se mi, když je vyklízenej rumunskej tábor. 3.) Rád si poslechnu dobrou muziku. (Aha, tak co tohle?) 4.) Thx za titule ,,TomStrom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ **

A co teď? (2011)

PŘÍBĚH POSTÍCÍCH SE LIDÍ A PŘÍBĚH MODLÍCÍCH SE LIDÍ. PŘÍBĚH O ROZDĚLENÉ VESNICI, OBKLOPENÉ MINAMI. PŘÍBĚH LIDÍ S RUKAMA OD KRVE, VE JMÉNU KŘÍŽE, NEBO PŮLMĚSÍCE. PŘÍBĚH O OSAMNĚLÉM MÍSTĚ, KTERÉ SI ZVOLILO MÍR ….. /// Kněz a šejk jako důkaz kosmopolitní vesnice. Jenže – v tomhle Bohem zapomenutým koutě světa, prostě i nešťastná náhoda může rozpoutat válečnej konflikt…. Sympaticky natočenej pohled na kulturu, kterou známe z těch drsnějších příběhů (الله أكبر - Alláh Akbar- poznámka překladatele) a vlastně taková tragikomedie, u který já nevím, jestli se smát, nebo (spíš) brečet. Asi by se fakt musel stát zázrak, aby se tihle ,,darebáci bez morálky“ uklidnili. Takže: můžou spolu žít muslimové a křesťané? Asi ano, jen je třeba ráznejch manželek! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Přemejšlím, jestli by naši vesnici dokázal stmelit zájezd ukrajinských tanečnic. 2.) Za kravínem si stavěj sousedi mešitu. 3.) Thx za titule ,,Petr Watzke“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ *

Adamova jablka (2005)

,,VŠICHNI DĚLÁME CHYBY, ALE NESMÍME SE TÍM NECHAT ZNIČIT“..... /// Tak tohle je ten pověstnej ABSURDNÍ humor!! Seversky chladně citlivej snímek o složitosti víry a neuvěřitelný cestě k jednomu jablečnýmu koláči. ZLÝ LIDÉ NEEXISTUJÍ! Ty vole, absurdní hovadina o nenormálním polepšování zločinců a jednom těžce zkoušeným pastorovi, kterej z hrůzou zjistí, že Bůh není na jeho straně. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nevím, komu se (z medicínskýho hlediska samozřejmě) říká ,,poloviční Kennedy. 2.) Zjistím, že Kefalín fakt nemohl odpovědět na to, co si představuje pod pojmem ABSURDNÍ. 3.) Mám vyjímečnej smysl pro humor. /// PŘÍBĚH *** HUMOR *** AKCE * NAPĚTÍ ne

Adelheid (1969)

„DĚLEJTE SI CO CHCETE, HLAVNĚ TO ALE NEBERTE VÁŽNĚ...“ /// Körnerovo sólo pro Vláčila, kterej ve filmový poetice nadrasový lásky, která (pochopitelně) směřuje k tragédii, vyzval k tanci Čepka. Že je Čepek pan herec jsem věděl, ale že dokáže bejt i sympaťák…? Důkaz, že i povídka může mít celovečerní rozměr. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou novelu, kterou v roce 1967 napsal Vladimír Körner, neznám. 2.) Když zkonfiskuju barák, nezajímá mě, kdo všechno má klíče. 3.) Starou jsem koupil za dvě flašky koňaku. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *

Admirál (2015)

JSI NAŠE JEDINÁ NADĚJE, MICHIELI. NEDOVOL JIM, ABY SI Z NÁS UDĚLALI SVOJE PROVINCIE... /// Soukromej život de Ruytera, vnitřní politický boje v zemi v období „Zlatýho věku“ a námořní bitvy, na který padla většina z osmi mega éček. Vyzbrojenej čtyřma replikama lodí, hafem CGI, statečným rykem námořníků, vo parádu se staraj lítajících koule (železný), třísky (dřevěný)… bohužel je to postupně taková akční monotónnost. Nazval bych to zábavnou přednáškou z taktiky, kterou podbarvuje výraznej soundtrack, vlajou vohořelý zástavy a na povrch vyplouvá halda vlastenectví… Nejedná o akční nářez, ale o historický drama, který bitvy oživujou. Příběh je z historickýho hlediska plnej nepřesností a výmyslů, který (naštěstí) sloužej jen dramatizaci hrdinství i tragédií hrdiny. Baví mě to, i když jsem si na Franka Lammerse musel zvyknout. Z pocty brilantnímu vůdci, stratégovi a námořnímu admirálu de Ruyterovi tak nevznikl historickej epos, ale dobrodružnej film, ve kterým hledejte spíš zábavu než informace. Kéž by aspoň takhle dopadl Jáklův Jan Žižka Psanec (2016). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem Holanďan (bludnej není bejt třeba). 2.) Chci oslnit znalostma z historie a taktiky. 3.) Thx za titule „eviljack“ /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *

A Fantastic Fear of Everything (2012)

,,VRAŤTE SE NA MÍSTO ČINU A OPRAVTE ROZBITÉ DÍLY STROJE. OSVOBOĎTE SVOJE VNITŘNÍ JÁ. ZAČNĚTE NOVÝ ŽIVOT, OSVOBOZENÝ OD STRACHU ZE SMRTI….IRONIÍ JE, ŽE VŠICHNI MUSÍME CESTOVAT S HÁDESEM, NEŽ SE DOSTANEME K NEBI“..... /// Jack, žijící v iracionálním strachu ze sejmutí některým z vrahů, který sám vymyslel, šou Simona Pegga v příběhu napsaným osobou, kterou v útlým věku odložila matka (třeba do prádelny) a která se z toho (teď) - zvláštním způsobem snaží vyzpovídat (ufff!). Místy až hororová exhibice, všudypřítomnost anglickýho humoru a zvláštní příběh, kterej podle svý momentální paranoi ohodnotíte někde mezi jednou až 5ti hvězdami(…ó, jak jsi moudrý….). Absurdní svět tvořenej démonem mysli, mixlej Freudem a tím druhým týpkem + ….. (možný spoiler) – dávám 3*, páč čtyři mi ta svině sedící na monitoru zakázala! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, kdy nastává ten správný čas, postavit se svýmu banánu. 2.) Potkal jsem Vietnamce s cizíma prstama (cože? V prádelně? A kurva….). 3.) Thx za titule ,,sa20sena“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ** AKCE ne NAPĚTÍ *

Afgánský zlom (1990)

RETRO /// ,,Proč jste sem přišli? To není vaše, ale naše země. Nezvali jsme vás. A tak vás budeme podřezávat a zabíjet“..... Vraťte se do roku 1989. Pohleďte do duše sovětských vojáků a na život v Afghánistánu. Předpokládá se, že znáte okolnosti a chápete souvislosti, proto vás neudiví, že místní obyčejná tržnice je pro ruského člověka rájem nákupu, ani to, že pro sestřičky jsou roky na základně nejlepšími v životě. (I když se tu nedá chodit na procházky). Žije se tu totiž jinej život než ve Svazu. FILM PRO PAMĚTNÍKY, který se mi s blížícím koncem neustále snaží něco říct. Ale co? Nevím. Asi že to mělo bejt kratší a že do lidí se nestřílí. Je tu málo válečných scén, protože tohle je taková sonda do duše sovětského vojáka v Afghánistánu a ohlednutí za touto válkou. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Zajímá mě, jak si udělat obřízku. 2.) Zjistím, že Michele Placida po mafii sejmuli i Talibánci. 3.) Chystám se v Afghánistánu na nákup . 4.) 9. rota je na mě moc ,,moderní“. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * P.S.: Samozřejmě, že v roce 1990 na mě film působil úplně jinak, ale z dnešního pohledu.... nemůžu jinak.