Svět podle Prota (2001)

právě přišel a jeho cesta je prozatím u konce. je prostě od nikud, nebo chcete li - z planety K-Pax, vzdálené 10 000 světelných let.... tento film je pro mě balzámem na duši. vyrovnaný a klidný K.Spacey podtrhává dokonalost scénáře, kde mají největší kouzlo dialogy mezi Protem a všemi ostatními. každý ve vesmíru rozezná dobro od zla, bohužel jen lidé si myslí, že jsou tím druhem, který může ostatní posuzovat podle sebe. nutí mě rozhlédnout se ve vlastním světě, ve vlastní rodině. vidíte, vždyť na zemi je tolik života! stačí k tomu málo. mít svůj domov! ŠŤASTNOU CESTU PROTE!

Frekvence (2000)

Frank není žádnej srágora, jako hasič má pro strach uděláno. nejraději má svoji rodinu, syna Johna a baseball. a jako každý večer tak i 13.10.1969, kdy obloha září jako při ohňostroji usedá ke své vysílačce. je 13.10.1999 a policista John najde starou vysílačku po svým tátovi. a na vzpomínku starých časů ji zapojí. na obloze sluneční erupce zažehly polární záři a on začne vysílat. a vysílá na vzdálenost 30ti let. a ten ským mluví je jeho otec.... už jen tento dějový úvod je pozvánkou pro ty, kteří věří tomu, že náš vesmír může mít víc prostorů a času. ti ostatní ať nezoufají. výborný příběh, bohatý na napětí a emoce. zvlášť když si představíte, co by bylo, kdyby se to stalo vám. a nezapomeňte: na stáří není nic špatnýho, pokuď se ho dožijete!

Kiss Kiss Bang Bang (2005)

být detektiv je těžká práce. zvlášť když jste ještě před chvílí byli bezvýznamným zlodějíčkem a kradli v hračkárně. ženský umírají, chlapi se olizujou a když náhodou v šoku pomočíte mrtvolu, musíte mít strach, jestli je ,,stopa" nedovede až k vám...... . tak tohle mě dostalo!! zajímavé vyprávění (jako bych tenhle vypravěčskej styl už někde viděl), spousta překvapivých situací, žádná nuda, dobrý hlášky, V.Kilmer a R.Downej Jr. působí dojmem, že si natáčení dost užili. odvaz a pohoda vyzařují z jejich rolí. a když je konec, mám dojem, jako by se to doopravdy stalo. i stou drsňárnou se staříkem na konci. tak HNUSNÝ SPANÍ.

Kurýr 2 (2005)

jdu pozdě!!.... . mám dojem, že tohle už je trošku přehnaný. až trapný. banditi se chovají jako idioti, neprůstřelný dveře a J.Statham, auto, který si spletli s letadlem. akční jízda, to ano, ale postrádá to jakýkoliv kouzlo. třeba prvního dílu. tahle hra na supermana není nuda, ale většina věcí tu už byla. efektních bitek pomálu, nudný choreo. dobrá je režie a kamera. a samozřejmě J.Statham. on táhne celý snímek z produkce L.Bessona, který pomali strácí dech. jestli už není mrtvej.

Těžká váha (2005)

historie boxu nezná příběh, který by snesl srovnání s životem J.J.Braddocka....... . tenhle film by mohl být reklamou na rodinu. není jen o boxu, ale teké o životě v období hospodářské krize a o druhé šanci. skoro jako v pohádce. jenže v pohádkách hrdinové v jednom kuse umírají. ale když dojde na box, kamera vás vtáhne mezi provazy a uhýbáte ránám místo R.Crowa. zatínáte zuby, přivíráte oči a pravačka jde vpřed... . a brzy vám je jasný, proč se stává chloubou N.Jersey a největším hrdinou svých dětí. ale ten největší zápas teprve příjde. 13.6.1935 jej Madison Square Garden čeká M.Baer. je to drama. a jak dopadne? zašťourejte v historii!

Vítězové a poražení (1999)

film o sportu? takhle nějak bych si to představoval! zápasy, tréninky, nevěrili by jste, co všechno se děje v šatně o přestávce. večírky, recepce,... . samotný zápasy, to je jeden velkej videoklip. přehlídka herců (C.Diaz je přesvědčivá jako málokdy, Al Pacino - to je jasný) i neherců, kde každý hraje a dělá to svoje a nestará se o nic, než o svoji práci. stejně jako ve fotbale. ale nebyl by to O.Stone, aby zde na něco nepoukazoval. pojal fotbal jako válku. je to taková fotbalová ,,četa". fotbalisti - žádní Einsteini -, hrají za každou cenu (zdraví), pro peníze, slávu. na každou hvězdu dře ,,X" negrů, které nikdo nezná. vše pevně v rukách drží majitelé, kterým jde jen o zisk. má to samozřejmě svoje následky. ale ty nikoho kolem nezajímají. vždyť v tom šíleným tempu jde jen o ty centimetry. ty jsou rozdílem mezi vítězem a poraženým. cestou mezi životem a smrtí. a při posledním míči, kdy na hřišti vydává zvuk úplně všechno, střih nás nenechá v klidu a já mám ve tváři výraz, jako bych celej život nedělal kromě americkýho fotbalu nic jinýho. hlavně musím hrát jako chlap. vždyť jde o centimetry!

Vodní svět (1995)

budoucnost. ledovce na pólech roztály a zaplavily zemi. ti co přežili se přizpůsobili. novému světu. ani ve vodním světě není nic zadarmo. a nejcenějším platidlem je hlína. proto mají všichni zálusk na mapu, kterou má na těle malá holka. je na ni totiž cesta k bájné suchozemi. ichtyus sapiens K.Costner má zajímavý boty (který nemíní vyměnit) a nemá rád lidi. i když hraje strašně, tak, jelikož mám žánr future filmů rád, je se na co koukat. zaujme hlavně dokonale promakanej pohyb na jeho plavidle. některý speciální efekty jsou trošku trapný a taky bych to zkrátil, ale vše drží minimálně na průměru dobrá hudba a hlavně zvuk. ne nadarmo za něj byla nominace na Oscara.

Pád do ticha (2003)

v roce 1985 dva mladí britové odcestovali do zapadlého koutu Peru. jejich příběh se zařadil mezi horolezecké legendy. .... v jednoduchosti je síla. dozvíme spoustu věcí o horolezectví, třeba jak dlouho trvá v nadmořské výšce uvařit hrnek vody nebo co všechno je rizoko, ale hlavně, že je to dřina. pak přichází popis výstupu po dnech, sníh, psychické a fyzické vypětí, které si nedovedu představit. a nakonec se nabízí otázka, jestli dokážeme pochopit Simona a ospravedlnit, že udělal to co udělal. bylo to pro mě překvapivé drama. vlastně jste napnutý ,,jen" díky vyprávění, protože obraz je jen jako doplněk. a jejich pocity se vás snaží vyvolat také zvuk. a musím napsat, že se mu to daří. tenhle film stojí za zhlédnutí už třeba jen z důvodu zjištění, jestli by jste dokázali bojovat o život. o svůj život!

Tajemné okno (2004)

Mort je spisovatel. právě je v nelehké životní situaci a ke všemu se objeví ,,magor", který si myslí, že mu ukradl povídku. je to typ chlápka, který neustále hledá hlavu, kterou by mohl urazit lopatou. má tři dny, aby dokázal, že povídka je jeho!.... od počátku sledujeme zajímavý herecký výkon J.Deepa. zajímavá je také kamera a vcelku ujde i napětí. po čase ale začne být šílenec nudnej. mám dojem, že se chová nelogicky a kreténsky jen proto, aby to bylo zajímavý. nejdůležitější částí filmu je (samozřejmě) konec. a tenhle teda není zvlášť vyjímečnej. stejně jako celej film.

Big Lebowski (1998)

daleko na západě žil jeden chlapík. jmenoval se Jeff Lebowski. tak ho aspoň pojmenovali jeho milující rodiče. sám to jméno nikdy moc nepoužíval. sám si říkal ,,Dude“. bylo toho víc, co na Dudeovi nedávalo smysl. byl to lenoch, možná největší v celým L.A. a když už se k němu konečně někdo vloupal, odnesl to jeho cennej koberec. pak tihle ,,kobercoví chcáči“ unesou jistou manželku a Dude s pomocí válečnýho veterána Waltra všechno poserou...... . jsou to fakt kraviny. Dude mi je od začátku svým optimistickým pohledem sympatickej - tzn. výtečný J.Bridges. vlastně nesleze z obrazu a vůbec se sním nenudím. celkově je to ucházející historka, ve které se hrdinové ocitají chvíli dole, chvíli nahoře. a já místama řval smíchy. asi to nebude pro každýho, protože k smíchu jsou hlavně situace ve stylu ,,nic nepotěší víc, jak neštěstí druhýho“. pokuď jste stejnýho ražení – do toho! P.S. ,,někdy tě posere pták a někdy posereš ty jeho!