• Krátkometrážní

Chico a Rita (2010)

Nádherný jazzový příběh s noirovým nádechem, který v každém z nás probudí city vyvolané hudbou. Kde jsou ty doby, kdy jsme my psali holkám písně a snažili se urvat jejich srdce. Mariscalova dovednost je patrná v obrazech, které jsou stejně výrazné jako jednoduché. Navíc doprovodná hudba jazzových velikánů od Theloniuse Monka a Dizzyho Gillespieho až po Colea Portera a Tita Puenteho je potěšením pro milovníky jazzu tak i pro nováčky.

Hugo a jeho velký objev (2011)

Nemám slov. Scorsese nejen, že splnil má očekávání, ale dokonce je předčil. Co na konci 19. století způsobili v kině bratři Lumiérové s filmem Příjezd vlaku, tak nyní dokázal Scorsese s Hugem...

Za lepší život (2011)

Je až neuvěřitelné, co může vyjít do kin od režiséra, který má za sebou film z Twilight ságy. Film postavený na hercích drží laťku kvality hodně vysoko. Život mexických imigrantů se může ubírat dvojím směrem. Celý život budete dřít, aby jste uživili svoji rodinu. Nebo se dostanete do gangu a skončíte v kaluži krve dřív, než řeknete: "Že já se radši nestal zahradníkem". Tento film ukazuje tenkou hranici mezi těmito dvěma světy, které spojuje a rozděluje vztah mezi otcem a synem. Krásné!

Nedokončený film (2010)

Oceňuji zpracování pro současného diváka, konfrontaci z pohledu židů (nedobrovolní herci) a nacistů (nedobrovolní kameramani) a ukázku toho, jak se musí kvůli propagandě trpět. Ač se jedná o "pouhý" dokument, kterému bych pravděpodobně dal tři hvězdičky, tak se mě některá místa ve filmu dotkla. A kvůli těmto záběrům (a zpovědí) dávám vyšší hodnocení.

The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore (2011)

Je skoro šokující, že tento příběh o knihách vyšel pouze v elektronické podobě jako aplikace na iPad (a získala několik ocenění). Nebál bych se říct, že tak bude vypadat budoucnost elektronických knih. Samotný film i bez znalosti originální knihy funguje báječně a i přes svoji krátkou minutáž dokáže pohladit na srdci každého.

Jeden musí z kola ven (2011)

Člověk, aby se v tom vyznal. Vztahy mezi špióny jsou mnohdy složitější, než když muž miluje dvě ženy (či žena miluje dva muže). Díky detailům, které nám režisér Tomas Alfredson ukazuje (a které dokázal krásně zobrazovat i v předchozích filmech), se divák dokáže z velké části zorientovat ve spletitém příběhu i s epizodami z jiného časového období. A navíc ti herci podávají brilantní výkony.

Úkryt (2011)

Melancholia v americkém podání. A kupodivu to vůbec není špatný. Herci úžasní a děsivou atmosféru podtrhuje skvělá hudba.

Černobílý svět (2011)

Černobílý svět plný barevného humoru, ale i nezkreslených citů, které vás dojmou. Většinou se ve filmech jedná o hrdiny mužského pohlaví, ale tady jsou všechny hlavní i vedlejší postavy něžného pohlaví, které so rozhodli promluvit otevřeně o vztazích mezi služkou a paní domáctnosti. Kus americké historie, které je poznamenáno v dalčích generacích amerických občanů. Jsem rád, že se jednou do roka takový snímek objeví v kinech.

Život kočky (2010)

Kdo je vlastně hrdinou tohoto milého příběhu? Kočka, malá holčička nebo zloděj? Těšil jsem se na jinou techniku animace, než nám servírují studia Disney, Dreamworks a další. Ale příběh filmu tak trošku zaostává a schazuje bohužel celý film. I když trvá jen hodinu, tak film divákům nabízí několikrát peripetii, a ztrácí se tak dynamika. Pohádka, která uspokojí všechny francouzsky mluvící děti...

Soukromý vesmír (2011)

Mám pro časosběrné dokumenty slabost a zvlášť pro tvorbu Heleny Třeštíkové, která jim věnovala celý svůj život. Bohužel jednou se to muselo stát a Helena narazila na rodinu, která je "stejná" jako ostatní. Neděje se v ní žádné velké drama a dopadne to happy endem. I když jsem se místy bavil a Helena do toho dala zajímavý prvek vyprávění (čtením z deníků samotným autorem), tak si radši přečtu ty deníky své.