Kdo přežije - Amazonie (2003) (série)

Ultimátní zábava, a to především díky jednomu z nejlepších strategických hráčů a zároveň jednomu z mých největších oblíbenců, Robovi C. Série nabízí vše, co je třeba - od divácky zajímavé lokace, přes výtečné twisty, a to jak ze strany produkce (výběr hráčů do nových kmenů byl mnohem zajímavější, než pouhé náhodné tahání šátků), tak ze strany hráčů (první a doposud (od první až po 26. sérii) jediné, pokud mne paměť neklame, přenechání individuální imunity v rámci strategie, která se posléze vyplatila) po především vynikající casting. A jako sladká třešnička na dortu - jedny z nejvtipnějších zpovědí při hlasování (obzváště díky Robovi). Favorit: Rob; Oblíbenci: Deena, Christy, Matthew; Prudiči: Roger, Joanna.

Kdo přežije - Vanuatu (2004) (série)

Lepší průměr, který se s těžkou úlohou pobavit po hvězdné sérii popasoval nakonec docela slušně. Oblíbenci: Ami, Julie, Chris, J.P.; Prudiči: Mia, Lisa, Scout, Travis, Rory.

Kdo přežije - Thajsko (2002) (série)

Nu, nějaká série přeci musí být nejhorší. Tady ovšem máme jednoznačného vítěze. Kdepak, ne, ne, ne, tady se toho opravdu mnoho nepovedlo. Casting je nezajímavý a často spíše odpuzující (z některých hráčů se mi vysloveně zvedá žaludek, a že jich není málo). Lokace nezajímavá a snadno zaměnitelná za jakýkoliv jiný ostrov s džunglí. Co se twistů ze strany produkce týče, našlo by se pár světlejších bodů - první nabídka vzbouření se, "sloučení". První však vyšel naprázdno a druhý pohřbil jedinou šanci na zajímavý vývoj. Alespoň FTC stála z to, když už nic jiného (škoda jen, že dopadla tak, jak dopadla - ač to bylo těsné!). Oblíbenci: Shii - Ann, Helen (pro pár vtipných hlášek), Clay, (jindy bych ho nesnášela, ale tady se stal jednooký králem mezi slepými). Prudiči: Ghandia, Ted, Jan, Robb, Jed a vlastně skoro všichni ostatní. UPDATE: V přítomnosti San Juan Del Sur budiž Thajsko omilostněno, neb pořad dosáhl svého nového dna.

Kdo přežije - Palau (2005) (série)

Výtečná podívaná, která odpovídá na otázku, co by se stalo, kdyby produkce v předchozích řadách nezasáhla a skrze twist nedala pokyn k promíchání hráčů. Oblíbenci: Tom, Ian, Colby, Jenn, Angie. Prudiči: Katie, Willard, Ibrehem.

Kdo přežije - Markézy (2002) (série)

Jedna z nejslabších a nejnudnějších řad celé historie Survivora, přesto má v rukávu pár trumfů a jedno velké, pikové (pro mne tak trochu srdcové) eso, díky kterým stojí za zhlédnutí. Ne, že by se tedy CBS nesnažila - po nudné, jednotvárné Africe nám nabízí udržení v náročnosti co se přežití týče, ale navíc přidává důležitý aspekt živé krajiny, kterou lze využít jak co se pletichaření, tak především co se soutěží týče. Casting je poměrně povedený, jednotlivé charaktery mnohé nabízejí, žel v závěru díky jednostranné, smrtící strategii a několika twistům se utápí v prospěch méně zajímavých jedinců. Oproti však novějším řadám hráči jako hrdinský Hunter, rozumná Gina, co se strategie i fyzických dovednosti týče nadějná - Tammy, zábavný Sean, rádoby mastermind John a tvrďačka Kathy nikdy neupadnou v zapomnění. A že jsem na někoho zapomněla? Ale kdeže. Rob, tehdy ještě 25letý klučík, arogantní, zákeřný, pudový macho, to je jiná liga, opravdový klenot, který spadl producentům přímo do klína. Ač Markézy nebudou nikdy patřit k populárním řadám v rámci pořadu - nezatracujte je. Pro fanoušky a diváky dalších řad (8., 20. a 22. obzvláště) jde totiž o povinnost v rámci doplnění survivor/vzdělání.

Kdo přežije - Tocantins (2009) (série)

Oblíbenci: Stephen, Tyson, J.T, Taj. Prudiči: tu vlastně nebyli, i ten Coach je na Reunionu docela sympatický (ačkoliv sdílet s ním jeden tábor byť jen jediný den by na mě bylo moc). Pro dokreslení celé série doporučuji shlédnout právě Reunion.

Kdo přežije - Gabon (2008) (série)

OBSAHUJE SPOILERY: Aneb jak by to asi dopadlo, nebýt jednoho twistu ze strany produkce... To, co řekla Corinne na FTC Sugar, bylo hrubé, ale vůbec ne mimo mísu. A ať si ji zatracuje, kdo chce, jak chce, narozdíl od Sugar jde o výtečnou hráčku se slibným potenciálem. Sugar se však chová jako rozmazlený, zlomyslný, nevychovaný, ufňukaný fracek, který je přesvědčen o své dokonalosti a neodolatelnosti. Tak to tedy ani náhodou. Ač jsem místy doufala v to, že tu husičku jenom hraje, pravda byla mnohem, mnohem krutější, a to v podstatě ke komukoliv, kdo se s ní spojil (nic proti gustu, kdyby šlo o něco blížící se strategii a nikoliv ten emoce zvracející chaos, který nám byl nabídnut). Za to, jak poškádlila Randyho kvůli pivu na dražbě ji nemám ráda, za to, jaký tyjátr udělala kolem sušenek (kde byl zjevně v právu Randy a opravdu nerozumím tomu, proč na to nikdo za celou show nepoukázal a naopak si tento incident přičítala Sugar k dobru) bych jí s chutí plivla do ksichtu, ale za to, co o Randym řekla na kmenovce, když napsala jeho jméno, ji takřka nenávidím. Oblíbenci (ne nutně v tomto pořadí): Marcus, Charlie, Corinne, Bob a RANDY; Prudiči: Sugar, Sue, Ace, Crystal, Gillian. Jak pronesl Randy na FTC: Všichni mi polibte...

Kdo přežije - Návrat hvězd (2004) (série)

Neskutečně jsem se těšila. Kvůli téhle řadě jsem se podívala i na Thajsko (a celé ho vytrpěla až do hořkého konce). Stálo to za to? Rozhodně! All Stars, ať už se nám to líbí, či ne, přináší určitě to nejlepší, ale také to nejvyhrocenější, nejsilnější, nejzajímavější a nejnehoráznější. Pro někoho bylo možná těžké sledovat své dřívější oblíbence vyvíjející se ve hře, ale často také degradující. Pro mne to byla až do sloučení neuvěřitelná (vyjma dvou incidentů), koncentrovaná zábava. Po sloučení se průběh hry stal poněkud monotónějším, ovšem za tento můj pocit možná může i to, že jsem znala finálovou dvojici a vítěze/vítězku předem. Zato závěrečná kmenová hra jakýkoliv náznak nudy zahnal jako kouzelným proutkem (a částečně jej nahradil silným znechucením z dříve v mých očích důstojných hráčů, kteří prodělali regresi ve svém psychickém vývoji asi někam do první třídy základní školy, kdy by se už měli začít stávat samostatnými jedinci, kteří chápou, že pomstu za rozkopané bábovičky a vlastní hloupost požadovat nemohou). Dostavilo se zklamání? Částečně. Snad bych totiž čekala, že jde-li o all stars řadu, soutěžící už vědí, jak hrát, vědí, co je hra a co je dovoleno, co je přátelství a co je business (Lexi!) a že si nebudou nalhávat do kapsy. Někteří to zvládli. Jiní ne. Favorité: Boston Rob, Amber, Richard, Ethan, Rupert, Shi-Ann, Prudiči: Jenna L., Sue, Tom, Lex, Kathy (částečně). //Tom Riddle: Ač by mi nevadilo, kdyby se někteří hráči v této sérii vůbec neobjevili (že, Sue!), volba produkce byla poměrně jasná. 8. série se natáčela příliš brzy po skončení 7. série a spousta kvalitních hráčů z ní se nemohla zúčastnit ze zdravotních důvodů (př. Sandra), alespoň Rupert to zvládl. To znamená, že je třeba vybrat 18 lidí (tedy už 17) ze 6 sérií, přičemž by bylo záhodno, aby každá ze série měla svého zástupce (Shi-Ann je jedinou rozumnou volbou, uvažovatelným by byl Brian, kdyby neměl příliš velké finanční nároky). To máme 5 sérií a 16 lidí. Ačkoliv měla 1. série silné početní zastoupení (Richard, Sue, Rudy, Jenna), je pravda, že po 3 letech od poslední klapky nechtělo mít se Survivorem dost hráčů z Bornea nic společného (Greg, Colleen, Kelly). Austrálie byla vybrána dobře, možná by někteří upřednostnili Elizabeth nad Amber, ale ta také neměla zájem (pokud vím). Za 3. sérii je vybráno rovněž poměrně dobře. Lex byl zajímavý a dost lidí mu přálo lepší umístění, Ethan vyhrál a je to sympaťák, Tom byl bavič (znemožnil se až tady, na to nezapomínejme). Osobně jsem postrádala Theresu, ale co se dá dělat. A konečně tu máme 4. sérii, Markézy. Tam děkujme za účast Boston Roba, který byl spolu s Kathy tím nejlepším, co nám tahle série přinesla. A abych nezapomněla, za 6. řadu byla pozvána i Heidi, ale ta odmítla (po návratu z Amazonie trpěla problémy s ledvinami). Rob a Jenna jsou uspokojiví, snad mi tu chybí Matthew či Deena, ale kde je těm dvěma konec...

Dobrá čtvrť (2005) (seriál)

4 hvězdy za první sérii, druhá by si zasloužila jen stěží tři, spíše smutné dvě.

Continuum (2012) (seriál)

Začátky jsou rozpačité, ale pakliže se prokoušete jako já do druhé poloviny seriálu, pochopíte, proč si zaslouží ****. Seriál se neobejde bez klišé, ale zatímco v první polovině jsou jednotlivé postavy (snad s výjimkou zajímavého Aleca a Kelogga) až zoufale ploché, postupně nabývají prostoru a barev, jejich motivace se vyjasňují stejně jako proplétají a celek konečně začíná dýchat. Těším se na druhou sérii. EDIT: po pauze mezi sériemi se dobrý dojem ve mně nabytý neudržel. Snad někdy se dodívám, ale spíše jen, nenaskytne-li se nic lepšího.