• Romantický

Alienoid (2022)

Chaotické. Přitom to má dostatek zajímavých myšlenek, solidní herce a velmi dobrý vizuál. Škoda. Asijské sci-fi jsou odlišná, zajímavá, ale něco jim schází. Největší slabinou Alienoida je příběh, který je až příliš ambiciózní a "neuchopený". Přestože existuje šance, že bude druhý díl lepší, neočekávám moc. Za mě 55 %.

Strážci Galaxie: Sváteční speciál (2022) (TV film)

Vánoční song z úvodu filmu by klidně mohli hrát i v rádiu. Byl by docela cool 😎. Dávám 5 🌟, protože přestože se jedná o nízkorozpočtovější dílko, je to úžasná pitomina, která mi prosvětlila den. Drax s Mantis jsou sympatická akční dvojka a Kevin Bacon vánoce nezkazil!

Sedm dní v Japonsku (1976)

Přestože se nejedná o japonský film, pocit z něj mám velmi japonský. Vyrušovala pouze linie jakuzy, která se usiluje prince zničit (režisér i scénárista měli za sebou několik bondovek), přičemž on si vůbec neuvědomuje, že je pronásledován. Kdyby tato dějová linka vypadla, bylo by to k dobru věci. Vztah prince a jeho průvodkyně je naopak velmi příjemný a uvěřitelný. On v ní vidí svěžest a přirozenost, která v jeho životě tolik schází, ona je přitahována jeho tajuplností. Michael York přiznal, že ve filmu je cítit ozvěnu Prázdnin v Římě, jeho princ George je však na rozdíl od princezny Anny záměrně nedokonalý. Chybuje, hledá, váhá, nechává se strhnout emocemi, občas probleskne nepatrná namyšlenost. Čistý charakter zde má naopak jeho průvodkyně Sumi (sexi Aoki Hidemi), která i přes svoji roztomilost stojí pevně nohami na zemi a má jasný hodnotový kompas. ■ Líbil se mi pohled na neónové Tokyo let sedmdesátých. Finální hodnocení: Méně známý, příjemný film.

Megapole: Starověký svět odhalen (2020) (seriál)

Velmi oceňuji množství informací, kterými je tato dokumentární minisérie o megapolích historie napěchována. Mnohé z nich jsem nevěděl. Jen je škoda, že to má jen čtyři díly (byl by například velmi zajímavý Babylón a visuté zahrady Semiramidiny). ■ Alexandrii a Řím jsem ukázal i dětem.

Mubeob byeonhosa (2018) (seriál)

Seo Ye-ji zaujala v It's Ok to Not Be Ok a chtěl jsem s ní vidět víc. Nezklamala 😍 (a mimochodem, má velmi příjemný hluboký hlas). Nicméně, co mě na tomto revenge právnickém seriálu nejvíc zaujalo, byl výborný hlavní záporák. Věděl jsem, že je zabiják a svině, přesto mi nešlo ho nechápat a do značné míry s ním nesoucítit. Vlastně i další záporná postava měla absolutně promakaný charakter - člověk chápal, proč dělá a co dělá. Kladní hrdinové byli v porovnání s nimi barevností nudnější, nic jiné jim však ani nezbývalo - zlo dovede být vždy zajimavější, než dobro. Naštěstí byla již zmíněná Seo Ye-ji dostatečně přirozeně krásná a její herecký partner Lee Joon-gi prý zahrál všechny akční scény bez kaskadéra, což se cení. Ano, chemie mezi nimi mohla být silnější, člověk by však neměl chtít všechno. ■ Originální anglický název, dosud neuvedený na ČSFD, je Lawless Lawyer. ■ Město Kisung, ve kterém se děj odehrává, je fiktivní.

Vražda v Londýně (2022)

Škoda. Poměrně dlouho se mě See How They Run bavilo - atmosféra, dělení obrazu (často pohled na stejnou postavu z různých úhlů), hyperaktivní policistka ztvárněná Saoirse Ronan, vtipné narážky na detektivky Agathy Christie (SPOILER: vypravěč zlikvidovaný hned v úvodu), chemie mezi hlavní dvojicí policistů, Adrien Brody. Jenže pak se děj sestěhoval do jednoho domu a šlo to do kelu. Tvůrci se snažili být vtipní, originální, ironičtí, dlouhou dobu to vycházelo a pak - najednou - toho bylo už moc. Konec filmu se mi nelíbil, což je škoda.

Báječní muži na létajících strojích (1965)

Starosvětské dílko, které nejde vnímat podle dnešních standardů. 4 hvězdy, protože miluji historická letadla a nechci tomu na ČSFD kazit hodnocení.

Výjimečná právnička U Jong-u (2022) (seriál)

Proč se, do paroma, nemohou Američané podívat na korejský originál a musí chtít tvořit vlastní remake tohoto seriálu? (jediné je omlouvá, že o remaku prý přemýšlí 9 dalších krajin) ■ Extraordinary Attorney Woo (oficiální anglický, zde na ČSFD neuvedený název seriálu) mi nejvíc připomíná seriál Good Doctor z roku 2013. U právničky Woo Young-woo sice není přímo uvedeno, že by měla savantův syndrom, prezentuje však formu autizmu, při které se člověk dovede o sobe docela dobře postarat, je schopen se jako postava vyvíjet a učit, dokáže spolupracovat s ostatními. Co je jedinečné, je prezentování citů a schopnost milovat. Dosud jsem neviděl seriál ani film, ve kterém by autistický člověk byl schopen složitějšího vztahu - tento to dělá a patří mu za to obrovské uznání ❤️. Navíc jsou jednotlivé epizody velmi různorodé - stejně jako existuje spousta druhů kytovců, kteří se od sebe liší velikostí, způsobem života a chováním. Případy, které seriál řeší, odvážně ukazují reálné problémy (nejen) korejské společnosti. Mnohé z příběhů jsou docela nezapomenutelné (nejvíc mi zarezonoval případ dívky s nízkým IQ, která si uvědomuje, že je její milenec gigolo, přesto ho však miluje, chce a nepřeje si, aby byl potrestán - i mentálně postižený člověk má mít právo jít do vztahu s někým, kdo ho využívá). ■ "Jsem narval mezi běluhami." ■ "Kočka svého majitele také miluje." ■ P.S. Bál jsem se porovnání s It's Okay to Not Be Okay, které jsem nedávno viděl, naštěstí se však tyto seriály vůbec porovnávat nedají.