• Romantický

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Nebylo to zlé, ale doufal jsem trochu víc. Nevtáhlo mě to tak, jak jsem se těšil. Ano, Mayové byli nestandardně krvelační, přesto na mě však základy konfliktu působily poněkud uměle. Wakanda Forewer, mám však pocit, že to mohla být "víc Wakanda". Asi budu muset vidět znova. ■ P.S. The Woman King se mi paradoxně svojí kompaktností líbilo víc (a dahomejské amazonky byly inspirací pro Dora Milaje v Black Panterovi).

Válečnice (2022)

Líbilo se mi a zaujalo mě (a Prťata při tom řvala). Audio OST. The Woman King je západní produkce, která mohla být ještě trochu víc africká, ale naštěstí mi to výrazněji nevadilo (africká mentalita je jiná a na skutečných afrických filmech je to výrazně vidět). Užíval jsem si africké reálie a odlišnou kulturu středověkých afrických království. O "dahomejských amazonkách" jsem už v minulosti četl a připadlo mi, že je film zobrazuje docela přesně. ■ Jihoafrické herečce Thuso Mbedu (zde na ČSFD bez fotografie), která ztvárňuje mladou dívku Nawi, bych rozhodně nehádal rok narození 1991. ■ Skutečná žena s jménem Nawi zemřela v roce 1979 a byla zřejmě poslední známou Agojie, která bojovala s Francouzi ještě v roce 1892.

Dotkni se mých ran (2020) (seriál)

Napsal jsem samostatnou, nadšenou recenzi, takže už jen pár slov: Seriál, který určitě doporučuji. Ano, mohli bychom hovořit, zda se antisociální porucha osobnosti dá vyléčit bez léků, každý případ je však individuální. Antisociální porucha osobnosti, kterou má hlavní hrdinka, je navíc velmi vzácná. Jednak totuto poruchou trpí častěji muži, než ženy. Jednak se ženy, když už jí trpí, projevují promiskuitně, což hlavní hrdinka nedělá. A do třetice, ne každá žena, která jí trpí, bude bohatá a krásná. Takže konkrétní příklad hlavní hrdinky je velmi zřídkavý. Což si, myslím, bude uvědomovat většina mužů, kteří seriál sledují a nedá se předpokládat, že by ženy s antisociální poruchou osobnosti začali po vidění It's Okay to Not Be Okay vědomě vyhledávat. Video OST.

Rod Draka (2022) (seriál)

Zajímavější, než Prsteny moci. Ticho před bouří, při kterém by se občas napětí dalo strkat do konzerv a exportovat. Ano, nevzal jsem nejlépe změnu hereckého obsazení u Rhaenyry, ale zvykl jsem si a akceptoval, že má logiku. S GoT neporovnávám a myslím, že porovnávat je blbost. Prostě jsem si sledování užíval a to stačí.

Piráti na vlnách (2009)

Díval jsem se na to a říkal si, že to je krásné okno do minulosti vysílání pirátských rozhlasových stanic. Svým způsobem je The Boat That Rocked nezapomenutelný film. Extravagantní. Jenže je bohužel také fragmentový a ne všechny fragmenty jsou stejně dokonalé. Za mě slabší 4 hvězdičky.

Love Between Fairy and Devil (2022) (seriál)

Čínské seriály jsou dlouhé a často bývají na jedno kopyto. Love Between Fairy and Devil jsem však začal sledovat, protože mě zajímalo, proč má na ČSFD tak vysoké hodnocení (87 %). A ono to je dobré! Úvod je klasicky otřepaný - zlý, velmi zlý chlap a naivní, extrémně dobrá dívka (dobře, víla). Jenže pak se začnou dít věci, které dokazují, že do hlavních rolí museli být vybráni extrémně dobří herci, schopní zahrát několik různých a odlišných charakterů. Oceňuji scénář, který se prý tvořil déle, než 800 dní. Oceňuji myšlenku lidskosti, oceňuji příjemnou romanci (a časté líbání se). Nevím, zda bych to doporučil někomu, kdo se v asijské kinematografii neorientuje, mě se však líbilo a chvíli jsem přemýšlel i nad maximálním hodnocením. ■ "Osud může ovlivnit každá maličkost. Jeden chybný krok znamená velký rozdíl. Život člověka je odsouzen k zániku. Vše je cirkulace karmy. Karma se nikdy nevyčerpá." ■ P.S. "Cvrček" mě bavil :).

Pán prstenů: Prsteny moci (2022) (seriál)

Příliš dobré na to, aby někdo dal méně, než 4 hvězdy. Přestože se dá frflat, že to možná šlo lépe a jinak, je to výborné - krásná výprava, dobře vyprávěné. Galadriel se mi líbila, s Chluponohy jsem sympatizoval. Pokud mám kritizovat, tak, že mi společenská korektnost v současné kinematografii už leze ušima (a o to více oceňuji asijskou kinematografii, ve které není).

She-Hulk: Neuvěřitelná právnička (2022) (seriál)

(do mého názoru se nepočítá to, co se dělo v poslední epizodě) Seriál, který chválím a doporučuji všem dospělým. Tatiana Maslany je svojí civilností sympatická. Netuším, co od seriálu očekávali ostatní, ale nás bavil a považuji ho za povedený. Superhrdinský počin z právnického prostředí s pomrkáváním na diváka. Na rozdíl od Ms. Marvel, toto bylo dospělé ("mám své potřeby"). Svět Marvelu je řízený umělou inteligencí a ta evidentně diverzifikuje ve snaze zacílit na co nejrozsáhlejší publikum. Pouze jsem nechápal odhalení jedné osoby v úplném závěru. ■ Některé epizody mají podtitulkovou scénu, některé ne.

Alchymie duše (2022) (seriál)

Sestry Hongovy scénáře umí. Seriál od nich možná nevytvoří pokaždé seriál roku, má však vždy zajímavou myšlenku a děj. Alchymie duše stojí na myšlence kouzla, které umožní, aby si dvě osoby vyměnily těla (povětšině se tak děje, když někdo umírající touží žít věčně a zabere tělo někomu jinému). Připočítejme středověké prostředí a trénovanou vražedkyni, která se dostane do slabého těla slepé dívky. Protože sama není schopna bojovat a kouzlit, přijme žádost být mistrem a přijmout učedníka, který jí umožní odblokovat energii. ■ Pouze 4* dávám, protože to bylo místy nuceně vtipné a protože lídr frakce Songrim byl, když přišlo na city, až přehnaně velký tragéd. Nicméně se těším na dalších 10 epizod, avízovaných na konci roku!

Catherine Called Birdy (2022)

Viděl jsem nízké hodnocení, ale přesto se na to podíval, protože Bella Ramsey byla zajímavý charakter už v GOT a protože mě zajímalo, co se nepovedlo. Zajímavé. Věřím, že je film takový, jaký ho tvůrci chtěli mít. Hlavní hrdinka má fungující vnitřní monolog, jedná logicky a uvěřitelně. Přestože je to 13./14. století, je to moderní. Emancipované. Můj problém je, že je toho na můj vkus trochu moc. Trochu moc bláznění. Trochu moc modernosti (a upřímně - společenská korektnost mi v kinematografii už docela leze na nervy). Trochu moc nerealističnosti. Bylo to zajímavé, ale nemohu říci, že se mi to líbilo.