LazyTown (2004) (seriál)

Tento seriál si zaslúži aspoň tie tri hviezdičky za obrovskú dávku originality, hravosti a farebnosti. Je potrebné si uvedomiť, že aká je cieľová skupina (deti v predškolskom veku) a nezvyšovať si tu sebavedomie udeľovaním odpadov.

Co jsme komu udělali? (2014)

Hmm, som prekvapený tunajším nadšením. Divácka obec ČSFD asi fandí romantickým komédiám. Zápletka je vcelku jednoduchá a na jednoduchom princípe sú vystavané aj jednotlivé humorné scénky. Tie svoju hĺbkou nepresahujú český Kameňák, no celkom určite sú lepšie zrežírované, zahrané, nakrútené a teda aj celkovo humornejšie. Ide o milý filmík, ktorý vo mne nezanechal hlbšie emócie. P.S. Iný pohľad však isto bdue mať francúzsky divák, ktorý problematiku pristahovalectva (a s nim vznikajucim rasizmom) vo svojej krajine pozná z prvej ruky.

Soudce (2014)

Film s nejasnou cieľovkou. Celý čas som nevedel prísť na to, či tvorcovia chceli nakrútiť klasickú šablónovitú rodinnú drámu so všetkým príslušným klišé, alebo naozaj inteligentný film. Najmä úvod bol ako vystrihnutý z filmov pre jednoduchšieho diváka, ktoré vysiela TV Markíza v sobotu doobeda. Svetlé momenty s naozajstnou hĺbkou sa striedali s tými jednoduchšími a patetickými (najmä postava právnika v podaní B.B. Thortona s jeho impozantne vystrelovacím pohárikom bola neskutočne šablónovitá). Stopáž bola možno prepálená, ale priznávam, že ja som sa v kine nenudil a ani raz nepozrel na hodinky (možno preto, lebo divák je do poslednej chvíle držaný v napätí). Neodpustím si ani poznámku k Robertovi Downeymu jr., ktorý je podľa mňa absolútne priemerný herec, ktorý každú svoju postava zahrá úplne rovnako. Suma summarum: Nie je to ničím výnimočný film, ale neľutujem, že som naň do toho kina išiel.

Andělé všedního dne (2014)

Klasická Viewghovina. Dej ničím neprekvapí, avšak kvalitu filmu ťahajú najmä vynikajúci herci. P.S. Videné počas slovenskej premiéry, za účasti tvorcov.

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

Neviem, či to bolo pod vplyvom tunajších negatívnych komentov, avšak do kina som už išiel naladený so zvedavosťou či naozaj ide o najslabšiu časť série. Možno aj práve vďaka tomu som si začal vsímať každú jednu chybičku, no treba objektívne priznať, že táto časť Expendables sa na jednotku a najmä dvojku absolútne nechytá. Dvaja predchodcovia sa blysli najmä vynikajúcou odľahčenou atmosférou a práve tá mi v trojke chýbala - z celkovej 126 min metráže sa mi tento pocit dostavil asi len v 20-30 minútach. Bol taký úvod filmu (po príchod Wesleyho Snipesa na scénu), potom pasáž pred finálnou mastenicou (reunion starých Expendables) a nakoniec záverečná scénka. Všetko ostatné bol pre mňa balast (nová mladá parta Expendables bola len na vyplnenie obsahu, iba sekundovala pri čakaní an starých borcov). Prekvapivo najväčším oživením je angažovanie Antonia Banderasa, ktorý síce neoplýva takou dávkou testosterónu ako zvyšok osadenstva, ale atmosféru filmu neuveriteľne odľahčil. Taktiež ma potešila postava Kelseyho Grammera, Mel Gibson mi ako hlavný záporák nevadil. Napriek tomuto zážitku sa teším na štvrtý diel tejto chlapáckej série a verím, že tvorcovia sa z tohto mierneho kroku vedľa poučia. Avšak som si vedomý, že vrcholom celej ságy zostane dvojka...

Želvy Ninja (2014)

Pri tejto snímke som si uvedomil, že nemôžeme každy film brať smrteľne vážne, lebo inak by sme tu mali buď samý odpad, alebo päť hviezdičiek. Možno som bol ovplyvnený faktom, že tento film som videl v celoslovenskej kinopremiére (so všetko sprievodnou show, ktorá k tomu patrí) a ta atmosféra ma okúzlila (doma by som to na TV či PC možno ani nedopozeral). Isto, ak sa chceme baviť o deji, tak by sme sa museli v hodnotení pohybovať v tých najnižších poschodiach, avšak aj vďaka obecenstvu v kine som si rýchlo uvedomil, že cieľovka filmu sú naozaj naši najmenší. Dej je veľmi jednoduchý, so všetkými možnými klišé, ale deťom sa to isto muselo páčiť. Aj dospelí sa mohli pobaviť akciou, výborným technickým spracovaním a veľmi odľahčenou atmosférou (korytnačky boli naozaj vtipné). Intelektuálne som pri sledovaní tohto filmu nepovyrástol, ale tých 101 min. mi utiekllo rýchlo ako voda.

Antikrist (2009)

Asi prvý film, ktorý sa neodvážim ohodnotiť nejakým počtom hviezdičiek. Ono to ani nie je celkom možné a v prípade Trierovej tvorby to ani nemá zmysel [edit: nakoniec po opadnutí emócií predsa len dávam tri hviezdy]. Trier má v paži nejaké objektívne kritéria v hodnotení filmov, resp. nejaké rebríčky. Jeho ambíciou nie je ani to (čo majú skoro všetci ostatní režiséri), aby film zanechal v divákovi dobrý dojem a ten odchádzal z kina s dobrým pocitom. Trier má proste svoj štýl, ktorým sa snaží diváka zasiahnuť. Už roky si pri pozeraní každého jedného filmu z jeho tvorby hovorím, že ten človek je buď mešuge, alebo berie nejaké halucinogénne pirule a pri každej ďalšej premiére ma len zaujíma, ktorý z tophercov sa nechal nalákať na filmové stvárnenie jeho zvrhlých predstáv. Film Antikrist by som použil ako výkladnú skriňu Trierovho filmárskeho štýlu, bez ohľadu na váš divácky vkus vo vás film zanechá hlboký dojem. Vo mne napríklad taký, že sa nikdy ženiť nechcem...

Jurský park 3 (2001)

Síce béčko, ale dobre spravené. O poznanie lepší film ako dvojka.