Tajemství loňského léta (1997)

Slušný teenage-movie, který nějak zvlášť neohromí, ale zároveň neurazí. Obě hlavní hrdinky jsou pěkné, tak proč si nevychutnat jejich herecké etudy. Nic moc nového se zde neobjeví, ale stejně člověk má tak nějak dobrý pocit z toho, že sleduje více méně klidný film. Závěr je snesitelný a docela překvapivý. Je to taková oddychovka, když zrovna chcete něco nenáročného.

Kruté oči hor 2 (1984)

Po skvělé jedničce přichází slabší dvojka, která ale z původního poselství nenese už zhola nic a obrací se jen na násilí a brutalitu. Kupodivu jí to celkem vychází a není to tak nesoudružné, jak se může zdát. Vlastně se jen film propadl daleko hlouběji do béčkového žánru. Michael Berryman se vrací, i když je tak trochu ve stínu svého strýčka. Ostatní postavy jsou méně zajímavé, k dokonalosti jim toho hodně chybí - hlavně kvůli opravdu nelogickému chování v některých scénách.

Pátek třináctého 6: Jason žije (1986)

Tenhle Pátek třináctého jsem viděl v pátek třináctého, a možná proto se mi tak líbil. Po dementní pětce je to něco opravdu nového a od předchozích dílů se tenhle zcela odlišuje. Konečně například někomu došlo, že v dětském táboře by měly být nějaké děti. Vymizelo stupidní klišé a bylo přidáno dost humoru (tedy aspoň při pár scénách jsem vyprskával smíchy). Také je nutno zmínit soundtrack Alice Coopera, který film doplňuje. Pro mne to byl velice zábavný a fajnový film, po originále možná nejlepší ze série. Jason prostě žije, a to naplno.

Pátek třináctého 5 (1985)

Bože, ušetři mě té hrůzy. Na to, že to má být A New Beginning, je to spíš jako ospalý konec. Všichni umírají, jako by to měli v popisu práce. Trochu života do toho umírání, ne? Ani to pravé napichování není nikdy vidět, mistr speciálních efektů si očividně dal volno. Navíc děj je snadno předvídatelný a nepřináší vůbec nic nového. To ovšem neplatí pro úplný závěr. Ten je sice novinka, ale takovou hovadinu nakonec jsem vážně nečekal. A snad se ani nemusím zmiňovat o tom, že hlavní hrdina je mentál a jeho představitel neumí hrát. Navíc nevím jak ostatní, ale já si ve vraždění postižených dětí fakt nelibuju. Tohle je zatím nejhorší Pátek, který jsem viděl, a doufám, že šestka napraví reputaci.

Vřískot (1996)

Poslední výkřik slasheru. Vskutku se mi tenhle snímek moc líbí. Jsou zde sympatičtí teenage-herci, na kreré již dnes ve filmu skoro nenarazíte. Charaktery jsou dobře napsané, u mě vyhrál zmatkářský policista Dewey v podání Davida Arquette. Skvělá Cravenova režie a výborný Williamsonův snénář dělá z tohoto hororu něco víc. Je to opravdová lahůdka. Škoda jen, že většina lidí zná jen trapnou parodii, a o tenhle skvělý filmík nezavadí ani koutkem oka. Zároveň tenhle díl znamená začátek mé oblíbené hororové série, v níž každý díl (zatím) stojí za vidění.

Noční děsy (1983)

Poměrně zábavná béčková antologie, ale jednotlivé segmenty jsou jako přes kopírák - všechno už tu někdy bylo a v daleko lepším podání. Joseph Sargent naštěstí byl velmi schopný režisér a dokázal vytvořit solidní atmosféru ve všech částech. Terror in Topanga: Krátký a jednoduchý thriller o ženě, která si v noci jede koupit cigarety i přes to, že okolí ohrožuje sériový vrah. Zřejmě taková malá protikuřácká agitka - 50%. The Bishop of Battle: Emilio Estevez je posedlý hraním arkádových her, ale jedna z nich mu trochu přeroste přes hlavu. Osmdesátá léta hadr - 55%. The Benediction: Třetí příběh se nese na vlně snímků jako Duel a Auto - démonický vůz pronásleduje zoufalého Lance Henriksena, na jehož hereckém výkonu tato část více méně stojí - 55%. No a nakonec čtvrtá část Night of the Rat: Historka o rodině, kterou terorizuje přerostlá krysa. Ve stejném roce však vznikl komediálně laděný horor Zlo neznámého původu s Peterem Wellerem, který tuhle zápletku pojal daleko zábavnějším způsobem, tím pádem se tento vážně pojatý segment nemůže celovečernímu filmu vůbec rovnat - 55%.

Věc (1951)

Věc z jiného světa je jistě originální a zajímavé sci-fi, ale existence dokonalého remaku Johna Carpentera hází na tuhle původní verzi dost velký stín. Problémem filmu je moc velký počet postav (na jedné polární stanici jich je jak na václaváku) a skoro nicotný počet násilných scén (vždy mimo kameru). Také trochu nelogické chování hlavních hrdinů je místy opravdu do očí bijící. Zároveň se mi ale velmi líbila scéna s ohněm. Umím si představit, jak natočení této scény muselo být těžké a nebezpečné. Herci tam prostě po sobě cákají petrolejem, ať se děje, co se děje. Věc není filmem pro fandy remaku, myslím, že své fanoušky si dnes bude hledat jen těžko. Zajímavé ale strašně ukecané zpestření, které ničím nenadchlo, ale zároveň nenudilo. Po druhém zhlédnutí (tentokrát s českými titulky) musím říct, že k závažnějším změnám mých názorů nedošlo. Nemohu se prostě vyhnout srovnání s remakem Johna Carpentera. Tenhle Hawksův film už dnes prostě nemá čím ohromit.

Maska démona (1960)

Maska démona je skvělá hororová klasika, která má na svou dobu dost sadistické a děsivé scény. Je to první horor podle Gogolovy povídky Viy (následuje sovětská stejnojmená verze a jugoslávská verze pojmenovaná Sveto mesto). Celým snímkem nás doprovází skvělá atmosféra a díky výborné kameře (za kterou mimochodem stojí sám režisér Bava) nám připadá, že jsme součástí filmu. Za celou tu dlouhou dobu, která uplynula od premiéry, Bavův snímek nezastaral a působí na mne svým strašidelným kouzlem stejně silně jako kdysi. Opravdu se mi to moc líbilo. PS. Viděno v Pátek třináctého, což přecijen trochu umocnilo atmosféru.

Rocky Horror Picture Show (1975)

Nevýslovně ujeté, úchylné, nevídané. A já se při tom tak bavil! Rocky Horror Picture Show je muzikálový snímek, kolem nějž se právem utvořil kult. Tim Curry je prostě rozený sladký transvestita z transsexuální Transylvánie a asi si ho tak už všichni budeme pamatovat - zkrátka životní role. Podivně temné finále je něco, na co člověk kouká s otevřenou pusou.

Stmívání (2008)

Já nechápu tu mánii. Film je tak vysoce podprůměrný, že to až není možné. Zaprvé: Je to úděsná nuda. Sto sedmnáct minut je moc a film se táhne pomaleji než nějaký slimejš. Zadruhé: Ten rádoby románek vyznívá tak trapně a naivně. Vždyť celý ten film je o tom, jak na sebe oba dělají velké oči a hrají si na velkou lásku. O Bellu bych si neopřel ani kolo. A zatřetí: Upíři, co se na slunci třpytí jako diamanty, what the fuck? Knihu jsem nečetl a ani se k tomu nechystám. Tohle prostě pro mě není. Dávám jednu hvězdu za originálně pojatý baseball, a to jsem ještě moc hodný!

Časové pásmo bylo změněno