• Thriller

Prvotní strach (1996)

Psychologie povolání právníka s různými druhy případu sloučené do jednoho procesu. (Bohužel, realita je trochu nudně byrokratická, ale to vynechme). Bravůrní výkon Edwarda N. i Richarda G. Krásný film s vtipnou/nechutnou poentou konce. Poučení: Na dobrotu, na žebrotu.

Smoke (1995)

Jeden z mála filmů, z kterého je cítit volnost, kterým padá děj s tou nenuceností, jež je dnes velmi výjimečná. Příběh o obyčejných lidech, malý příběh, na malém kousku světa, ale opravdu velký film. Připomíná mi některé povídky od J. Irvinga, člověk si jednu chvíli říká „cože, to je konec? A nic dalšího?“, pak mu ale dojde celičký vyprávěný příběh s jeho vnitřní krajinou a pochopí jeho velikost.

Twin Peaks: ohni se mnou pojď (1992)

Další výborný kousek z dílny Davida Lynche. Mysteriózní, dbající na krajiny vnitřních pocitů, podobenství do snů, která však při dostatečné míře pozornosti (Lynchovy filmy doporučuji vidět aspoň dvakrát) odhalí důmyslnou smysluplnost. Velice působivé a hlavní herečka Sheryl Lee tu zde podává velmi okouzlující herecký výkon. Nutno vidět, řekl bych, považuji to za klasiku.

Lepší už to nebude (1997)

Perfektní výkon J. Nicholsona. Celkově je to pěkná romantická komedie, párkrát mě ten film dostal tak, že jsem si musel plácnout ruku na čelo a říct To je vůl. Což svědčí o schopnosti filmu vtáhnout diváka do děje, což se režiséru podařilo a to se cení.

Spálené vzpomínky (2007)

Benicio Del Toro se po tomto filmu (a 21 gramů) dostal do mé Top Ten herců. Uchvatný příběh, počáteční průstřihy v čase, jen ten konec je sice lyrický, avšak epická linie mi připadá nedotažená. Což by možná bylo na škodu, takle si člověk domyslí osud rodiny a Jerryho. Jinak mi připadá, že Toro hraje tu samou roli jako ve filmu 21 gramů, jen s menším entusiasmem. Film rozhodně doporučuji.

Spáči (1996)

Jedno z největších setkání špičkových herců, kteří přeměňují tento vynikající thriller ve skvělou podívanou. Co se stalo v minulosti nemůže se odestát. Každý jednou zaplatí. Strávili spolu mládí v nápravném zařízení, kde byli znásilněni vychovateli, někteří z nich vzali zákon do vlastních rukou...

Antikrist (2009)

Co tím asi básník chtěl říct? Nafouknout vajíčko, nechat vyklubat, poté natočit slepičku a její nudný život, nechat jí rozcupovat Třemi žebráky, pak si nakonec uvědomit, že to vajíčko stejně jenom nafoukl, vycucal z prstu, k tomu všemu ho stejně rozšlápl už na začátku, ale pozor! to je skrytá pointa konce, krása uměleckého pojetí a ladnost nespasí každé nafouknuté vajíčko. Snad vystouplá myšlenka, že v ženách se skrývá zlo, které bylo odhaleno ve středověku a dnes se na to zapomnělo, tu vyplňuje pasáž idea filmu. Krásná příroda, ač byla symbolikou pro Satanův chrám, umisťuje tento film o třídu výše nad horory odehrávající se ve městě, které jsou už okoukané.

V jako Vendeta (2005)

Zvítězí myšlenka, síla myšlenky, přežije duše v myšlence. Lidé by se neměli bát vlády, ale vláda by se měla bát lidí. Perfektně zpracování pomsty dle A. Moora. Vzpomeň a nezapomeň na 5. listopad...