Bathory (2008)

Sklamanie a to veľké. Čakal som drsný, krvavý a hlavne vážny film, ktorý vyobrazí hlavnú hrdinku za vraždiace monštrum akým v skutočnosti bola. Je síce pravdou, že toto vo filme obsiahnuté je, každopádne prvok fantasy tomu filmu jednoznačne uberá na atmosfére, film stráca všetku tú vážnosť a hlavná hrdinka a jej psychologický profil a pohnútky nie sú takmer vo filme vôbec obsiahnuté. Krvavá grófka sa za svoje vražedné vyčíňanie dostala do Guinessovej knihy rekordov za najmasovejšieho vraha. Ak je to teda naozaj pravda, potom to čo nakrútil Jakubisko je rozprávka na dobrú noc.

Happy Tree Friends (2006) (seriál)

Brutálne, krvavé, šialené a možno aj zvrátené ale naprosto dokonalé!

Vetřelci (1986)

"This time its war!" Ak bol prvý Alien od Ridleyho Scotta výborný, tak pokračovanie je dokonalosť sama. Úspech filmu Alien nenechal na seba dlho čakať a hoci pôvodne sa o pokračovaní neuvažovalo, je super, že k tomu došlo lebo Aliens je jedným z najlepších sequelov, aké boli kedy natočené. A je super, že sa tohoto filmu ujal ten správny režisér a tým je bezpochyby James Cameron. A keďže všetko záležalo od úspechu prvého Terminátora, ktorý bol prekvapením roka a zožal nesmierny úspech, dočkali sme sa tohoto geniálneho a veľkolepého zástancu v žánri sci-fi. Príbeh vlastne presne naväzuje tam, kde skončil prvý diel. Riplevoú nachádzajú v záchrannom module v hibernácií po 57 rokoch. Komisia spoločnosti ju obviňuje, za zničenie celej lodi, prichádza o svoju funkciu a samozrejme má nočné mory z hororu, ktorý zažila a ktorý jej nikto neuverí z dôvodu, že na tej istej planéte žijú kolonisti už niekoľko rokov. Zmena nastáva vo chvíli, keď sa základňa odmlčí, a zastupiteľ spoločnosti Burke ju prosí aby im pomohla pri objasnení daného problému s tým, že získa svoj stratený post. Ripleyová súhlasí ale pod podmienkou zničenia xenomorfa. Takže je vybraná špeciálna jednotka tvorená poručíkom Gormanom, seržantom Aponem, desiatnikom Hicksom, (ktorý ako sa neskôr aj ukáže preberie velenie), desiatnikom Dietrichom, pilotkou Ferronovou, vojakmi Croweom, Drakeom, Frostom, Hudsonom (radista), Spunkmayerom (2.pilot), drsnou Vasquezovou, Wierbowskim, androidom Bishopom, zástupcom spoločnosti Burkem a Ellen Ripleyovou v úlohe konzultantky. Počas prieskumu LV-426 nachádzajú malé dievčatko Newt, jediná, ktorá prežila inváziu Votrelcov a jednotka zisťuje, že Ripleyová mala pravdu. Celú situáciu však zmení skutočnosť, ktorá bola vlastne devízou celého predošlého filmu, a vlastne aj podstata, aký bol skutočný dôvod príletu na LV-426. Tam kde bol Scottov Alien temný, tiesnivý a hororový sú Aliens vyšperkovanejším a vubrúsenejším kúskom. James Cameron to vzal radikálne po svojom, namiesto neškodnej posádky tu máme pozuby vyzbrojených mariňákov s automatickými zbraňami a vymakanou vojenskou technikou a namiesto jedného xenomorfa, ktorý mohol byť problémom ich tu pobehujú stovky. To však ale nie je všetko. Nielenže James Cameron z pôvodne sci-fi hororu povýšil film z hľadiska žánru na akčný sci-fi horor, ale veľmi šikovne objasňuje samotný vývin xenomorfa, takže záverečná scéna Ripley vs. Queen je len pomyslenou čerešničkou na torte. A tu sa dostávame k výprave, ktorá je úplne úžasná, zanietený Cameron okrem réžie aj vymyslel designy mnohých vynálezov či už sa jedná o cool obrnený transportér, nakladač, alebo samotná Queen, ktorá je vôbec najlepšou atrakciou z celého filmu a na ktorej designe sa podieľalo štúdiou Stana Winstona. Takisto výborný soundtrack od Jamesa Hornera, strih, kamera to všetko je dokonalé. Je mi jasné, že v dobre premiéry to musel byť iný zážitok ale aj po všetkých tých rokoch sú Aliens z hľadiska žánru neprekonateľným a pre mňa nielen najlepším filmom z celej série, ale zároveň aj najlepším filmom od Jamesa Camerona. P.S.Tak ako to bolo u prvého filmu je aj tu Directors Cut verzia dostupná na DVD/Blue-ray diskoch a že je oproti tej prvej výdatnejšia. Takmer polhodinová DC verzia obsahuje okrem pridaných scén aj pohľad na LV-426 pred útokom Votrelcov, dcéra Ellen Ripleyovej alebo aj výzbroj mariňákov, ktorú sme vo filme nevideli.

Vetřelec (1979)

Ak by som mal zaradiť nejaký film medzi najkultovejšie filmy sci-fi aké kedy boli bezpochyby by to bol okrem iných aj Alien. Nie je to len film, je to zakladateľ žánru sci-fi horor. Netvrdím, že predtým určite neboli nejaké filmy s takouto tematikou ale osobne si nespomínam na žiaden. Príbeh sa točí okolo posádky vlečnej lodi Nostromo tvorenej kapitánom Dallasom, Ellen Ripleyovou, navigátorkou Lambert, vedcom Ashom, vedúcim technikom Parkerom, technikom Kaneom a pomocným technikom Brettom, ktorá zachytí vzdialený signál z opustenej planéty. Počas prieskumu nachádzajú opustenú kozmickú loď, kde sa nachádza mŕtve telo neznámeho tvora. Problém nastane vo chvíli, keď Kane spadne do nádrže chránenej akýmsi silovým poľom v ktorom je plno vajec. Jedno z vajec sa otvorí a... Po návrate na loď je jedinou osobou Ripleyová, ktorá je proti tomu aby sa Kane dostal na ošerovňu z dôvodu, že by mohol Facehugger (prvý vývojový stupeň) zaniesť infekciu a nakaziť celú posádku. Po nejakom čase však odpadne a zomrie a zdá sa, že je všetko úplne v poriadku. Nikto však netuší, že malý organizmus zniesol do Kaneovho tela embryo, a tu sa stretávame s druhým vývojovým stupňom a tým je Chestbuster a pre mňa osobne aj nakrvavejšia scéna z filmu. A ďalej to už poznáme... Mám rád všetky Scottovky (počnúc Gladiátorom) a počnúc samotným Scottom, čoby jeden z mojich naj režisérov ale priznám sa, že Alien je kapitola sama osebe. Film obsahuje neuveriteľne hutnú a tiesnivú atmosféru, už od začiatku filmu si vás získa, takisto úžasné tempo aký tento film obsahuje je perfektné. Dej je možno klasický, hoci pár zvratov sa vo filme predsa len dočkáme a osobne si myslím, že sú to dosť podstatné veci, pretože práve tieto aspekty sú rozhodne ťahúnom pokračovania s názvom Aliens a aj ďalších dvoch. O hereckých výkonoch sa toho veľa napísať nedá, sú výborné a hoci sa hlavná hrdinka dostane k slovu až zhruba po polovici filmu, nie je to vôbec naškodu, pretože aj tak zatieni všetkých ostatných. Votrelec je skrátka nielen klasikou, nielen zakladateľom žánru ale bezpochyby jedným z najlepších sci-fi vôbec. P.S.Directors Cut, ktorý nám Ridley Scott pripravil v rozšírenej DVD/Blue - Ray verzií, ponúka jedinečný zážitok ale aj nové skutočnosti, ktoré robia rasu Votrelcov ešte napínavejšou a zaujímavejšou. Nejde o nejak extra predĺženú verziu, vlastne je to len pár minút ale jedna dosť podstatná scéna, ktorá ponúka nové možnosti vývinu xenomorfa.

Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)

V podstate po všetkých stránkach vylepšená jednotka. Scény v hoteli alebo v sprche patria k tomu najlepšiemu takisto sa opakujú niektoré vtipné scénky z jednotky (aj keď mne osobne to nevadilo), Harry a Marv (hoci mi ich v niektorých scénach prišlo normálne ľúto) a scény s pascami sú dnes už ako nostalgia. Jednoducho nenáročná rodinná komédia na Vianočný večer.

Pach krve 3 (2009)

Do tretice všetko dobré, alebo zlé? Tam kde boli jednotka, a povedzme aj dvojka zábavné, napínavé a osobité (predovšetkým prvý diel) je trojka už len nastavovanou kašou, takže hoci som sa pri filme celkom solídne zabavil, na prvé dva diely to nemá. Netvrdím, žeby bol dej zlý (ani prevratný) ale u série ako je Wrong turn sa toho už pri tretej časti veľa očakávať nedalo.

Pach krve 2: Cesta nikam (2007)

Ale hej, tam kde bola jednotka krvavá, je dvojka extrémne krvavá, skrátka gore dostalo vyšší upgrade, hoci si postavy už nezískali moje sympatie tak ako v predošlej časti. Dej je síce super aj keď už je to takmer rovnaké ako prvý diel, a hoci ma záverečný masaker (plus výdatná večera) navýsosť potešili, predsa len je to slabšie.

Pach krve (2003)

Na to, že takmer 80 percent stopáže sa odohráva čisto za denného svetla uprostred lesov západnej virgínie je tento hororový thriller pomerne napínavým a prekvapivo v niektorých scénach miestami aj desivým filmom. Plný počet dávam predovšetkým (hlavne) za scénu v opustenom zrube, ktorá ma zakaždým dostane. Pre mňa osobne príjemný zážitok, ktorý sa už nedočkal rovnako dobrých pokračovaní.

Sám doma (1990)

Po dlhšom uvažovaní dvíham hodnotenie na maximum. Nielen film môjho detstva ale aj svojim spôsobom symbol Vianoc. Film, ktorý by ste asi najlepšie prirovnali k animákom ako napr. Tom a Jerry a ktorý je vpodstate taký nereálny až je geniálny (predsa len dostať žehličkou po hlave je trošku krutý žart). Ale aj napriek tomu sa vždy super zabavím. A tieto Vianoce nie sú výnimkou:)

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Harry Potter nám dospel. A to veľmi. Priznám sa, každá časť má niečo do seba ale keby som mal zrovnať Kameň mudrcov a Dary smrti časť 1. tak by som sa v jedenástich možno aj miestami trochu bál. Ale nechcem písať len o svojich osobných pocitoch ale aj o tom, ako na mňa film zapôsobil. A musím priznať, že vcelku pozitívne. Takto temný, drsný a desivý Harry Potter tu ešte nebol, najmä perfektne zvládnuté intro, ukazuje, že toto bude niečo celkom iné. Dej naväzuje presne tam, kde skončil (hoci ma moc nenadchol) Polovičný princ. Harry Potter sa s jeho priateľmi vydáva na nebezpečnú cestu zničiť všetky Horcruxy, Voldemort preberá moc na Ministerstvom mágie a začína sa prenasledovanie muklov. Oproti knihe je prvá polovica filmu prekvapivo dobre zvládnutá na to aký bol chaos v jeho predchodcovi, temná atmosféra, akčné hoci miestami trochu neprehľadné scény, vizuálne efekty, hudba. Herecké výkony rovnako skvelé, či už sa to týka hlavných hrdinov alebo záporákov, nejde nespomenúť Alana Rickmana, ale aj to ostatné je vo filme perfektné. Ťažko sa mi však hodnotí tento film lebo je to len prvá polovica ale veľmi ma potešil a už sa veľmi teším na finálnu časť.