3DD!3

3DD!3

Martin Tegel

okres Nový Jičín
Bezvěký cizinec

homepage

Instagram: marty_tgl

145 bodů

Moji oblíbení skladatelé

 • foto

  John Williams

  Zbožňuju toho chlapíka. Nejenom za strhující melodie ke Star Wars, ale i za jeho neskutečnou improvizaci a hravost, kterou dokáže překvapit i nyní v pokročilejším věku. I když vstoupil do dějin především spoluprácí dvojcí Steven Spielberg a George Lucas dokázal, že i bez nich je stejně dobrý jako s nimi. O Johnym se říká, že je machr na témata, ale i jeho, řekněmě, dobarvující hudba je plná překvapení a nápadů. Jazzové kudrlinky, burácející žestě či tympány, šveholení houslí... to jsou hlavní znaky tohohle hudebníka s velkým H. Z mých oblíbených orchestrálek bych rád vyjmenoval jen pár mých nejoblíbenějších. Star Wars: Epizoda I - VI, Jurský park, Dobyvatelé ztracené archy, Superman, Indiana Jones a Poslední křížová výprava, Sám doma, Sedm let v Tibetu, Harry Potter a vězeň z Azkabanu, Gejša, E.T. - Mimozemšťan, Minority Report

 • foto

  Hans Zimmer

  http://www.fullmoonzine.cz/clanky/remote-control-zimmer

 • foto

  Michael Giacchino

  Popravdě řečeno mi Giacchino vždycky úplně nesedne. Hodně záleží na tom, jaký film nebo seriál jeho hudba podbarvuje. Naprosto mě ale smetl už když jsem ho slyšel poprvé. Scéna ve Ztracených, kdy se John Locke na Ostrově poprvé postaví na nohy v sobě měla tolik, že posouvala celý zážitek o úroveň výš. Umí skvělé atmosférické kousky, umí parádní hravé melodie někdy se svým umem blíží ke klasikům jako John Barry, Lalo Schifrin nebo John Williams. Největší respekt si u mě vydobil už zmíněnou hudbou pro seriál Ztraceni, kde bere dech. Tolik témat, kvalitativně na úrovni velkých filmových trháků a tolik variací, které téměř nikdy nezní úplně stejně. Nádhera. Velice pěkné jsou i jeho orchestrace ki Pixarovkám a jejich kraťasům. Zárukou kvality ale je a vždycky byla spolupráce s J. J. Abramsem. Byla tu M:I.III, Star Trek a teď příjde Super 8. Teším se.

 • foto

  Jerry Goldsmith

  Bombastická hrdinská témata, která vznikla v myšlenkách tohohle borce nezůstanou zapomenuta. Jeho orchestrace nádherně duněly například v Mumii, Lovcích lvů, ve Vikinzích nebo s příchutí elektroniky i v Total Recallu.

 • foto

  Ennio Morricone

  Westerny a Ennio, Ennio a westerny. Člověk, který měl na žánr možná stejně velký vliv jako Sergio Leone, možná ještě větší. Atmosférická hudba drnkající na napjaté nervy ve chvílích před přestřelkou. Harmonika hrající poslední melodii smrti... to je Ennio. Přiznám se, že z jeho tvorby znám vlastně výhradně tu z divokého západu. Je tu pár vyjímek jako Sicilský klan, Věc nebo U-Turn, ale nikde na mě nezapůsobil tak výrazně. Každopádně je to legenda. Už kvůli dolarové trilogii a Tenkrát na západě bude mít vždy místo v mém playlistu. I Hans Zimmer od něj opisuje.

 • foto

  John Powell

 • foto

  Clint Mansell

 • foto

  Thomas Newman

 • foto

  Trent Reznor

  Co říct k Trentovi? Zakladatel kapely o jednom členu NIN, který ve filmové tvorbě smočil prst teprve jednou ve Fincherově Sociální síti a hned za něj dostal Oskara. To už o něčem vypovídá. No a teď se čerstvě blýskl hudbou k dalšímu temnému příběhu MUŽI, KTEŘÍ NENÁVIDÍ ŽENY a tenhle monstrózní téměř tříhodinový kolos je ještě lepší a propracovanější. Jsem docela zvědaví čeho se od něj dočkáme příště.

 • foto

  James Newton Howard