foto

John Powell

  • nar. 18.9.1963 (57 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Britský skladatel John Powell se narodil 18. září 1963 v Londýně. Jako dítě hrál pouze na violoncello, ale po odchodu na školu, Trinity College of Music, se jeho repertoár zvětšil. K jazzové a rockové hudbě přičichl během doby, kdy hrál v kapele the Fabulistics. Po odchodu ze školy začal skládat hudbu pro reklamy a brzy se stal asistentem skladatele Patricka Doyla při několika produkcích filmové hudby, například Much Ado About Nothing. V roce 1995 se stal spoluzakladatelem Independently Thinking Music, která se starala o hudbu pro britské a francouzské reklamy nebo nezávislé filmy.

První Powellovou významnější prací byla hudba pro film STAY LUCKY (1990). Později se v roce 1997 přestěhoval do Spojených států a prvním filmem, ke kterému tam komponoval hudbu, byla akční pecka FACE/OFF s Johnem Travoltou a Nicolasem Cagem. Dále to byli animovaní ANTZ (1998) od Dreamworks Animation. Hudbu k nim složil spolu s dalším anglickým skladatelem Harry Gregson-Williamsem. O dva roky se spolu sešli znovu při komponování CHICKEN RUN, a pak ještě u úspěšného animovaného filmu SHREK. V roce 2001 ještě složil hudbu pro filmy EVOLUTION, I AM SAM, JUST VISITING a RAT RACE.

Poté co projekt opustil skladatel Carter Burwell najali Powella, aby vytvořil hudbu pro THE BOURNE IDENTITY (2002). Pro filmy režiséra Douga Limana od té doby komponuje hudbu pravidelně. K sérii o agentovi bez paměti se vrátil u dalších dvou pokračování THE BOURNE SUPREMACY a THE BOURNE ULTIMATUM, které už režíroval Paul Greengrass. S Dougem Limanem se sešel v roce 2005 u filmu MR. AND MRS. SMITH s Bradem Pittem a Angelinou Jolie. Toho roku složil i hudbu pro animované ROBOTS.

Pro snímek UNITED 93, který pojednával o posledních hodinách jednoho historického letu, vytvořil depresivní a temnou kulisu, která šeptala jediné slovo… smrt. K veselejším kompozicím se vrátil v animovaných ICE AGE: THE MELTDOWN a HAPPY FEET, za které obdržel cenu pro nejlepší hudbu. Pracoval rovněž na finále mutantské trilogie X-MEN: THE LAST STAND. S kolegou Hansem Zimmerem se sešel u animovaného KUNG FU PANDA. Také má na svědomí hudbu pro filmy JUMPER, HANCOCK, BOLT nebo třetí díl ICE AGE: DAWN OF THE DINOSAURS.

Rok 2010 je pro Powella významným hlavně chytlavým hudebním doprovodem k HOW TO TRAIN YOUR DRAGON. Jde o šestou spolupráci se studiem Dreamworks Animation a zároveň byl za něj nominován na Oskara za nejlepší hudbu. Skvělou práci rovněž odvedl u válečné GREEN ZONE, Paula Greengrase a oddechového KNIGHT AND DAY.

Martin "3DD!3" Tegel

Skladatelská filmografie

Herecká filmografie

Filmy

2011 Hollywood in Vienna 2011 (TV film)

Dokumentární

2016 SCORE: A Film Music Documentary

Host

Dokumentární

2000 Poultry in Motion: The Making of 'Chicken Run' (TV film)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(1 784)