• Krátkometrážní

Slovo policajta (1985)

Já osobně těm "čističům ulice" docela fandil, tak mě mrzelo, že šli s Delonem proti sobě. Jinak solidní tři hvězdičky.

Venuše v kožichu (2013)

Zklamání. Nemám rád lacinou erotiku a v tomto filmu je jí zkrátka přespříliš, vlastně tu nic dalšího už není. Jenom to, že hlavní představitelka má velký kozy a sexy punčošky, mi na devadesát minut filmu tedy nestačí. Zbývá tak už jen jízda kamery na začátku (do divadla) a na konci (z divadla) a nejhezčí jsou rozhodně závěrečné titulky - jednak že už je konečně konec a pak samozřejmě díky přehlídce Venuší od mistrů klasického malířství.

Zlaté město (1942)

Povedený film, ale protože ho natočili Němci za Protektorátu, tak má samozřejmě nízké hodnocení. Vlastně ani moc nechápu, co je na něm tak protičeského. Obzvláště po všech těch židovských filmech, které zesměšňují český národ, a nikdo se nad tím ani nepozastaví. Zde je alespoň krásná Smetanova hudba, návštěva Prodané nevěsty, Vltava, český venkov atd. Jen škoda, že potenciál Prahy zůstal nevyužit.

Přelud (1965)

Naprosto skvělá hitchcockárna. Tenhle film by si zasloužil mnohem větší uznání a také lepší hodnocení.

Jak básníci čekají na zázrak (2016)

Nejlepší porevoluční díl, což samo o sobě zas tolik neznamená. Ale kvituji, že je zde alespoň náznak nějaké poetiky a občas se člověk i zasměje. Ovšem na první tři díly to samozřejmě pořád zdaleka nemá.

Jak básníci neztrácejí naději (2004)

Nejslabší díl celé série. Kam se vytratila veškerá romantika a poetika a vtip prvních třech dílů ? Zde tvůrci servírují jen nudu a šeď. A jako hovno na hromádce ještě Leoš "největší zmrd na světě" Mareš, fůůůj.

Jak básníkům chutná život (1987)

O něco slabší než první dva díly, ale pořád velmi dobré. Tímto filmem měla celá série jednoznačně skončit. Píšťalku mám ze všech Štěpánových lásek nejraději. Výborné nové postavy hrané Hrušínským, Zedníčkem a Hlaváčovou.

Černí baroni (1992)

Právě jsem dočetl knihu a znovu zkouknul i film. Je pravda, že výrazně lépe to asi natočit nešlo. Knížka je plná příhod, ovšem bez jednoznačné dějové kostry a k tomu se spoustou postav, a to je vždy těžké zfilmovat. Je tak jasné, že některé postavy byly hodně ořezány (nadporučík Mazurek) a některé úplně chybějí (nadporučík Pernica, paní Mazurková, která svého muže fackuje). Film ve své snaze o nějakou dějovou pointu přidal sebevraždu velitele po propité pistoli, tohle v knize není. Ale proč ne. Možná mohl být film klidně o něco delší.

Rambo: První krev (1982)

"Ještě než jde Rocky III do kin, dostane se Stallonovi do ruky scénář s titulem "Blood Knot". Andrew Vajna a Mario Kassar vyšťárali v archivu Warner Brothers deset let starou knihu. Vydělali spoustu peněz prodejem filmů do zahraničí a teď se chtějí sami stát producenty. Námět Davida Morella vypráví o psychicky narušeném veteránovi z vietnamské války, který bloumá bez cíle Spojenými státy a usadí se v horské vesnici. V závěru ho zastřelí jeho bývalý velitel Trautman. Warner Brothers projekt tenkrát nerealizovali. Po prohrané válce nebyli veteráni z Vietnamu právě v kurzu." Jednička Rambo je krásný film, plný nádherné kanadské přírody a skvělé hudby Jerryho Goldsmithe. Film pro správné chlapy. Kult mého dětství.