Velká noc (2014)

Během sledování se mi vybavila píseň z filmu Světáci. Krátká exkurze mezi pražskou spodinu. Slovo "zajímavý" je tím správným slovem, které dokonale charakterizuje tento film. Nic více a nic méně. Malinko zarážející je fakt, že všichni účinkující alkoholici a feťáci s vysokou pravděpodobností neúčinkovali zadarmo, přičemž lze s vyšší než vysokou pravděpodobností odhadnout, za co tvrdě vydřené penízky utratili. Záměrně se vyhýbám použití slova "dokument" ve spojitosti s tímto počinem. Tohle nemá s dokumentem pranic společného. Nedokážu ani přesně odhadnout, za jakým cílem toto dílo vzniklo a zda si vůbec nějaký cíl kladlo. A z pohledu hodnotitele je mi to vlastně celé ukradené. Pomocí obrazovky jsem se na hodinku podíval do společnosti, do které bych se za normálních okolností s velkou pravděpodobností nikdy nedostal a dostal jsem možnost nahlédnout blíže na styl života, který je na míle vzdálený tomu mému. Už z tohoto pohledu je Velká noc snímkem, jehož zhlédnutí absolutně nelituji. Stopáž byla přátelská a já se nenudil ani na chvíli.

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Mým zásadním problémem před zhlédnutím byla přehnaná očekávání. Od filmu, který se dovede vystřelit mezi 300 nejlepších, si člověk vždy slibuje hodně. Tím spíše, když jsou s filmem spojena jména Eastwood a Hanks. Já si toho sliboval zřejmě příliš. O první třetině filmu bych si troufl prohlásit, že stála celkem za hovno. Divák sleduje pilota, jehož rozhodnutí umožnilo přežít všem lidem na palubě letecké neštěstí, přesto se během vyšetřování objevily názory, které tvrdily, že se mohl a měl v daný moment zachovat ještě lépe. Já osobně bych celkem věřil instinktivnímu rozhodnutí člověka, který má 40leté zkušenosti s létáním. Děj skáče z depresivního hotelového pokoje k nepříjemnému rozhovoru u jakési posudkové komise a je krajně o nezáživný. Film jsem si začal vychutnávat, až když mi nabídl rekapitulaci samotného přistání včetně bezpečné evakuace a včasné pomoci námořní služby. Hluboce smekám před člověkem, který dokázal v krizové situaci zachovat neuvěřitelně chladnou hlavu, učinit vynikající nouzové rozhodnutí a mít extrémně kvalitní schopnosti k zaparkování takového kolosu v rychlosti 320 km/h na řece Hudson. Je dobré vědět, že stále existují odborníci na svých místech. Tom Hanks si střihl tuhle roli s maximální bravurou, ale to už zřejmě nikoho nemůže překvapit. Zimomriavky se mi v samém závěru po těle sice prohnaly, ale celkově snímek přeci jen zůstal značný kus za mým přehnaným očekáváním. Viděl bych to tedy na pěknější 3 kusy.

Užívej si, co to jde (2009)

K Woody Allenovi chovám určité názorové sympatie. Především plně sdílím strach ze smrtelnosti. Pro Woodyho přijde zubatá s kosou pravděpodobně o více než půl století dříve, ale i v takhle útlém věku se umím parádně vydeptat při představě, že mě jednou také čeká to nekonečné nic. Narozdíl od určité názorové shody, mě Woodyho filmy ve většině případů nebavily. Tento snímek ovšem nebyl tím většinovým případem. Zcela bez debat se jedná o jeho zatím nejvtipnější komedii, která byla mým očím dopřáta. Smál jsem se hodně a smál jsem se často. Úsměv na tváři mi malinko ztuhl, když jsem si uvědomil, že se v nezanedbatelném procentu věcí hlavnímu hrdinovi podobám. Společně nesdílíme pouze genialitu, ale do značné míry i pohled na svět. Když si odmyslím pár detailů, jako že třeba stále zvládám spinkat po tmě, tak byl Boris celkem reálným obrazem mě samého za 80 let, když si zkusím trošku fandit. Vynikající snímek pro všechny, kteří se nebojí podívat na svět jiným způsobem, než přes růžové brýle.

Američan v Paříži (1951)

První polovina filmu mi přišla celkem příjemná. Bavil jsem se, taneční a pěvecká čísla byla dost pěkná. Bohužel se to poté zvrhlo v naprosto tuctovou milostnou píčovinu bez špetky originality. Často jsem se během sledování pozastavoval nad tím, že hlavním předmětem zájmu, minimálně dvou mužů, byla nepopsatelně šeredná Leslie Caron. Málem jsem vyvrhl obsah žaludku, jen když jsem ji uviděl. Je vůbec možné, aby měla některá slečna tak strašně nepřitažlivý ksicht o odpudivý úsměv. Ke všemu byla i totálně vygumovaná. Tohle byl vážně vzor ideální ženy v 50. letech? Kruté časy. Fuj, fuj. Jedinou její výhodou byla její baletní pohyblivost. Při trckání by si mohli vyzkoušet mnoho nejexotičtějších poloh. Za pohled na ten šeredný ksicht, by to ale zřejmě nikomu nestálo, či při pohledu na ten ksicht by to nikomu nestálo. V malířově pozici bych mnohem raději sáhl po té blonďaté MILFce. Chápu, že je to muzikál, ale taneční čísla i děj v druhé polovině už mi přišel krajně nudný. Dorazil to přeslazený a vysoce nepravděpodobný happyend. Dost jsem ke konci trpěl, takže i přes zajímavý start zaparkuji svoje hodnocení maximálně u dvou ošklivých hvězd.

Bídníci (1998)

Bídníky jsem měl možnost vidět již ve 3 předchozích provedeních. Moje hodnocení se tedy bude odvíjet zejména dle pocitů, které ve mne jednotlivé verze vzbudily. Právě tato verze byla bezkonkurenčně nejhorší. Příběh byl samozřejmě super. Na tom se nedá zkurvit lautr nic, pokud se nerozhodnete zasahovat do předlohy. Liam Neesona heterosexuálně miluji, ale do role Jean Valjeana mi absolutně nesedl. Nějaké velké sympatie si u mě nezískal ani nikdo další. Pokud jste s Bídníky zatím neměli tu čest, tak doporučuji filmovou verzi z roku 1958, nebo muzikál z roku 2010. To je jiné kafíčko. Těžko spekulovat, jak bych hodnotil, kdybych neměl s čím srovnávat. Takhle to ovšem vidím maximálně na 3 kousky.

Živí mrtví - Série 6 (2015) (série)

6. série nám toho nabídla opravdu hodně. Začala pozvolna takovou poloartovou černobílou šíleností. Pokračovala několikadílnou taškařicí s "wéčkaři". Jeden díl byl věnován čistě jen černouškovi Morganovi. Glenovi se podařilo obtěžkat Maggie, která z toho později totálně zmagořila a ostříhala si háro. Poté přišlo konečně na bandu, která si říká The Saviors (či tak nějak). Díl S06E09 byl snad nejlepší, který se zatím tvůrcům podařilo vytvořit. Naše milá skupinka si poté hrála na pány Vesmíru a Vesmír je nakopal do sedinky. A taky se nám psychicky rozložila Carrol. Závěr z první osoby byl bezvadný. Podle mého osobního názoru to schytá Daryl, ale závěrečnou situaci jsem pečlivě analyzoval a provedl spoustu nákresů. Dle pořadí hlavních hrdinů a rozpočívadla a her stínů to vyšlo na Aarona. Trošku to nabořuje fakt, že by Aaron zřejmě ječel jako malá holka, protože tak trochu je... Pevně doufám, že to nebyl výše zmíněný Daryl, protože Daryla má každý rád. Na druhou stranu, vzpomeňme si, jaký osud potkal Sněha...

Živí mrtví - Série 5 (2014) (série)

Spoilery! První polovina 5. série není rozhodně zlá, ale člověk byl z vynikajícího závěru sezóny předchozí brutálně navnaděn. Prvních pár dílů si drží vynikající tempo a obrovskou zajímavost. Dokonce dojde i na takové jedení živých lidí živými lidmi. To byla opravdu chuťovka. Bohužel poslední 2 až 3 díly za mnoho nestály. Trapná vatová vycpávka v podobě další nedobytné tvrze, kterou obývalo pár dobrosrdečných psychoušů, kteří si hráli na pány a paní policistky, což bylo dost trapné a hlavně už tu něco takového bylo opravdu mockrát. Doufám, že v únoru kvalita opět razantně poskočí. Jinak budou hvězdičky zběsile ubývat. Druhá půlka 5. série rozhodně nebyla nijak zahanbující. Začala poměrně svižně a úmrtí nových postav na sebe nenechala dlouho čekat. Na oplátku se objevila hromada postav nových a v závěru jeden staronový. Přeživší pochopitelně našli nové obydlené městečko, respektive městečko si našlo je. Seznámili se tak s hromadou retardů. Pro diváky jistě zůstane nezodpovězenou otázko, jak mohli přežít tak dlouho?! Člověk pozná náznak budování nové civilizace s problémy s tím spojené. V závěru série slušně graduje. Napětí houstne a houstne, dochází k rozporu názorů a finální díl byl jednoduše super vyústěním. Budu se moc těšit na sérii následující a psychopatické "wéčkaře". Stejně tak doufám, že se brzy roztočí spin-off. Jen tak dál. Kvalita se stále drží na vrcholku.

Živí mrtví - Série 3 (2012) (série)

Po zhlédnutí 8 dílů 3. série, jsem brutálně natěšen na pokračování. Konečně se opět seriál dostal do kolejí, kde bych ho rád vídal. Nevím, zda mám to co jsem viděl nazývat ,,třetí série", či pouze ,,první polovina 3. série", protože netuším, jak budou pojmenované nové epizody, které začnou přicházet, v případě že se neodehraje konec světa, v únoru roku 2012. Nazývejme je tedy díly 3. série. Takže díly 3. série byly vskutku úžasné. Přinesly nám mnoho nových postav, velmi nečekaná úmrtí starých postav a především mnoho akčního děje. Už se nejednalo o takové to pohodové soužití a sousmilnění na farmě uprostřed ničeho. Tak razantní zvýšení indexu koukatelnosti jsem opravdu nečekal. Většina seriálů má graf koukatelnosti velmi jednoduchý. První série nastaví laťku a více či méně strmě se poté klesá. U Walking Dead se však pohybujeme po klasické sinusovce. Podle definice funkce sinus, by tedy v dalších dílech měl přijít opět propastný pokles kvality. Doufejme, že tomu tak nebude. V této chvíli by bylo ideální, kdyby se naše milá sinusovka přetransformovala na funkci lineární a dlouho jí zůstala. Hodnocení stanovuji na 4*. Po zhlédnutí druhé poloviny třetí série zde 4* ponechám. Jistý pokles kvality jsem zaznamenal, ale nejednalo se o nic dramatického a těšíval jsem se na každý další díl. Po další sérii zatím neprahnu, ale s nejvyšší pravděpodobností ji rozhodně nevynechám.

Živí mrtví - Série 2 (2011) (série)

Spoilery! Tak mám za sebou i první polovinu druhé sérii. Musím konstatovat, že se celá točí kolem hlednání jedné malé holky. Což bylo skutečně velmi nudné. Trošičku se nám tu vyhrotili vztahy mezi jednotlivými přeživší a také nám nějací noví přibyli. Celá druhá série se nesla v naprosto stereotypním nudném duchu a byl jsem takřka rozhodnut svoje prvotní hodnocení snížit a seriál již nadále nesledovat. Ovšem samotné finále bylo velmi překvapivé a několik sekund jsem jen nevěřícně s překvapením na tváři kroutil hlavou. Takže seriálu ještě šanci rozhodně dám. Po zhlédnutí druhé poloviny druhé série jsem velmi mile překvapen. Po nudné první polovině druhé série jsem byl takřka přesvědčen, že druhá série bude tou poslední, na kterou najdu chuť se podívat, ale po několika poslabších prvních dílech druhé poloviny druhé sére přišly díly o poznání lepší a konečně se kromě šukání začalo dít něco ze soudku toho koukatelnějšího. Chcíplo pár nepříjemných postav a KONEČNĚ HRDINOVÉ OPUSTILI TU DEBILNÍ FARMU. Tudíž hodnocení zanechám stále na 3* a jsem odhodlaný podstoupit to riziko a troufnout si na sérii třetí.

Živí mrtví - Série 1 (2010) (série)

Tak mám za sebou první sérii a myslím si, že pod tenhle seriál se může Frank Darabont hrdě podškrábnout. Leč seriál celkem smrdí béčkem, a to snad po všech stránkách, tak ukrývá i mnoho světlých momentů a napínavých situací. Jen pevně věřím, že se tvůrci nebudou snažit vařit z vody a po 2-3 sériích to prostě ukončí. Vybrané téma se už více roztahovat nedá a byl bych nerad kdyby byl solidní nápad a lehce pofidérní příběh pohřben a zahalen debilismem, jako tomu bylo třeba v nejmenovaném LOST. Herecky lehce nadprůměrné. Efekty v rámci seriálových možností pěkné. Příběh sice fádní, ale dokázal mě do sebe i vtáhnout, a to je v seriálu to nejdůležitější. Prostě stačí u toho moc nepřemýšlet a nechat se bavit postapokaliptickém putováním skupinky přeživších. Rozhodně bych to však neřadil mezi horory, protože strach je to poslední co tady pocítíte, napětí však místy ano. Mně se to líbilo. Určitě budu sledovat další sérii. Zatím * * *.