25. hodina (2002)

Velmi prazvláštní snímeček s prvotřídním Nortonem a neskutečně vtahujícím dějem. Nebohý Monty byl okolnostmi dotlačen k prodávání drog a jako většině účastníků tohoto luxusního byznysu i Montymu zahrála hraná. Sledujeme tak jeho poslední den před odebráním se za mříže. Je zcela evidentní, že se tam Monty vyloženě netěší, takže divák, který si před zhlédnutím nepřečetl štos spoilerů je v neustálém napětí, jak to nakonec celé dopadne. Krůček po krůčku se poodhaluje tajemství, copak strašného Monty spáchal, a dokonce se divák dozví, která krysa nakonec zazpívala. K vidění je spousta přemítání nad promarněným životem. Silnou stránkou filmu jsou luxusní dialogy, za které by se určitě nemusel stydět ani mistr v tomto oboru a můj dlouholetý kámoš Quentin. Top scénkou je poté dialog se zrcadlem na téma "Do hajzlu s...". Dále si dovolím lehkou odbočku. Utkvělo mi v paměti několik záběrů shora na staveniště, respektive jeho zmenšený model. To teda páni tvůrci lehoulince odflákli. Samotný závěr na téma, jak se vyhnout spravedlnosti, je kapitolou samou pro sebe. Bacha na malinký spoiler →. Naštěstí náš hrdina se rozhodl vydat se do rukou zákona, dovoluji si prozradit pro ty pomalejší. ← Konec malinkého spoileru. Musím říct, že mě to prostě bavilo. Podařilo se mi vplout do děje a nudil jsem se pouze v některých pasážích. Celkově ošklivější 4 kousky. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film mi vybrala uživatelka Mireldis.

28 dní poté (2002)

Boyle je šikula. To se o něm v kuloárech moc dobře ví. Tímto filmem mě vyloženě nezklamal. Na druhou stranu mě ani závratně nepotěšil. Troufl jsem si čekat něco malinko víc. Příjemná postapokalyptická atmosféra a velký přerod Ciliana Murphyho ze sériového přizdisráče na sériového likvidátora. Pokud někdo prahl přesně po tomhle, tak to film může nabídnout. Dále mám rád Brendana Gleesona. Zbytek herců a hereček na mě dojem úplně nedělal. Člověk se u filmu sice celkem zdárně zabaví, ale žádné úžasnosti bych v tom nehledal. Celkem se mi zamlouvalo i to zajímavé vypointování, že při podobné katastrofě si jsou největšími nepřáteli právě lidé. Nikoli strůjce katastrofy. Celkově však nedám víc než dvě.

3 Idiots (2009)

Rozhodl jsem se býti odvážným a koukl jsem se na tento indický velkofilm. Přiznám se, že téměř 3 hodinové stopáže jsem se hodně bál. Očekával jsem další z mnoha zde nadhodnocených nudných nesmyslů. Nenudil jsem se ani vteřinku. Snímek jsem si pustil ve 2 ráno s domněnkou, že se u něj bude krásně usínat. Po pár minutách jsem pochopil, že bude následovat další dlouhá noc. Člověk se musí prokoukat hromadou průměrných a špatných filmů, aby čas od času viděl fantastickou bombu z Bombaje. Ve své podstatě se jedná o hroznou volovinu, která zcela záměrně servíruje tak moc sentimentu, že by to pokrylo 10 amerických filmů nebo 3 jihokorejské, ale přiznám se, že jsem všechen tento sentiment spolykal rád. Asi polovinu stopáže alespoň někdo pláče, a to opravdu nepřeháním. Dokonce podle perfektní hudby v pozadí se dá poznat, kdy na slzičky dojde a kdy naopak bude něco legračního. Přesně se do mě film trefil. Prožíval jsem emoce srovnatelné se zhlédnutím Forresta Gumpa, takže absolutní maximum. Střídal se u mě skoro pláč (kluci nepláčou, kromě těch indických) se smíchem. A někdy i najednou. Postav jsem se také bál. Člověk by nehádal, že Indové jsou tak úžasní herci (a tanečníci). Film je vůbec plný takových prvků, které v jiných filmech nenávidím. Tady jsem si je zamiloval. Musím ocenit i taneční čísla doplněná perfektní hudbou. Soundtrack k tomuto film jsem si musel okamžitě stáhnout a budu teď nějaký čas poslouchat hudbu, jejíž slovům absolutně nerozumím. Hrozně se mi líbila práce s kamerou a nádherně nasnímané scénky. Navíc snímek zpracovává velmi aktuální a věřím, že nejen pro mě krásné téma, což bylo také jediným důvodem, proč jsem film předem nezavrhl a rozhodl se ho uvidět. Film bude ještě nějaký ten pátek blokovat datové bloky na mém HDD a velmi pravděpodobně zhlédnutí někdy zopakuji, ačkoli se k něčemu takovému uchyluji velmi zřídka. Když film takhle zamával se starým cynikem, jako jsem já, nedovedu si představit kolik kapesníčků zahynulo ve společnosti nějaké citlivé slečny. Příběh nekončícího přátelství a lásky, který oplývá tak strašně pozitivní energií, že by z ní celá Afrika mohla rok svítit a vařit. Po zhlédnutí budete tak pozitivně naladění, že budete nějaký ten den, či týden zářit. Překvapení jako hrom. Musím po delší době napálit celý zásobník. S režisérem Rajkumar Hirani, jehož jméno jsem musel zkopírovat jsem rozhodně neskončil a s Bollywoodskými snímky teprve začínám. EDIT: I po druhém zhlédnutí je to stále perfektní.

3-iron (2004)

Další film Ki-duk Kima, ve kterém se opět slovy neplýtvá. Ve srovnání s paterem ročních období je tenhle počin zcala jednoznačně horší, a to rovnou po všech stránkách. To ROManitka mě za srdíčko jaksi nechytila. Panovi režisérovi je však třeba vzdát hold, protože jeho tvorba je minimálně zcela orginální. Je si genialitou svých filmů tak jist, že necítí sebemenší potřebu podávat je divákovi ve složitější podobě, než by bylo nutné. Ani pořádně nedokážu popsat, čím si tedy film získal moji pozornost. Asi tam špetka geniality skutečně bude. Nepřehánějme. 2*.

30 dní dlouhá noc (2007) odpad!

To s tím hodnocením asi úplně vážně nemyslíte, že ne? Možná by film měl nést spíše název ,,113 minut dlouhá nuda", protože se o takhle dlouhou nudu skutečně jednalo. Moc jsem se těšil až ta blbost skončí. O co tu vlastně jde? Nastává polární noc a partička strašně nesympatických kterénů nestihla odjet. Z dír vyskáčou ještě více nesympatičtí upíři a začíná bitva. Já opravdu nevěděl komu mám fandit, protože jsem si přál smrt všech zúčastněných. Tento film je dobrý skutečně jen na usnutí. Totální odpad. Horší upírovina už je pouze Stmívání, zato však všechny jeho díly!

30 dní dlouhá noc: Doba temna (2010)

Film není tak špatný, jak naznačuje hodnocení. Důvod proč je tak nízké vám hned sdělím. Takže...První a druhý díl jsou žánrově totálně odlišné. Zatímco první díl měl temnou atmosféru a nic pořádného se v něm vlastně ani nedělo, tak díl druhý už je taková vyvražďovačka ve stylu Resident Evil. Je tedy skoro zaručené, že komu se líbil první díl, tak se mu ten druhý líbit nebude. Existuje i skupinka lidí, které se první díl nezamlouval. V takovém případě se na ten druhý jen těžko podívají. Takže nijak nezvýší hodnocení. Proto je tedy hodnocení tak nízké. Existuje samozřejmě i skupinka lidí, která si stáhne omylem jiný film než zamýšlí, protože existuje taky taková skupinka lidí, která film špatně pojemenuje...Čímž nehchi nic naznačovat. Takže mně se film líbil více než ten předchozí. Něco málo se tu konečně dělo. Film je sice opět maximálně šablonovitý, ale to byl i ten předchozí díl. Herci jsou zde podobně nepříjemní. Raději však tupou 92 minutovou vyvražďovačku než skoro 2 hodinovou nudu. O žádný zázrak se opět nejedná, ale lepší * klidně dám.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Hmm. Myslím, že zde nemám na vybranou. Tady se prostě musí smeknout. Samotný příběh sice až tak vysokou kvalitou neoplývá, ale je divákovi servírován tak chytlavým způsobem, že kohokoliv kdo před ním nezavře oči prostě pohltí. Všichni jsou cool. Všichni mluví cool. I ty zpomalené záběry, které zaujímají nemalou část filmu jsou cool. A tak mi dovolte nehodnotit jako historik(že jich tu je), ale jako nezaujatý fanoušek filmu, který si nepustil film, aby si doplnil nejistoty ve vzdělání, ale bavil se. A můj záměr byl naplněn. 5* nedám, na to si představuji trošku něco navíc, ale o 4* nehodlám pochybovat.

300: Vzestup říše (2014)

Nezáživný příběh, na jehož pozadí jsou tak krásně nasnímané záběry a tak neuvěřitelně vydařené efekty, že jsem byl skutečně okouzlen. Film mě velmi příjemně překvapil, čekal jsem mnohem více keců a motivačních proslovů a o to méně akce. Naštěstí, to dopadlo tak, že se kecalo přiměřeně a nádherně efektní boje provázely film od jeho počátku až do samého konce. Dokonce jsem poprvé ve svém krátkém životě viděl, jak lodě plují z kopce. A takových nádherných momentů je film plný. Velmi mě okouzlila i celá a jediná smilnící scénka, která byla výborná. Ve většině snímků tyhle scénky téměř přetáčím, ale tady to bylo velmi vkusné až vzrušující. Nebojím se to slovo použít. Zřejmě jsem byl u tohoto snímku spokojenější, než když se válčilo kdesi u Thermopyl. Filmy od sebe dělí cirka 8 let a po stránce efektů je to hodně znát. Bojují zde sedláci, takže svalů pochopitelně ubylo, ale v závěru to kompenzuje asi 5 minutový příchod Sparťanů, kteří pár hodin v posilovně jistě absolvovali, zbytek byl dokreslen. Nevím, co více bych dodal. Snad jen, že snímek doporučuji. Muži budou takřka zaručeně pochrochtávat blahem. Většina žen podstatně méně, ale tak už to chodí. 4 *.

3:10 Vlak do Yumy (2007)

První hodinka byla taková příjemnější reklama na nudu, ale ta druhá... Hmm, to jsem si vyloženě pochutnával. Byla naprosto úžasné sledovat postupně vyvíjející se vztah mezi Russell Crowe a Christian Bale. To byla vyloženě předváděná, kdo z nich je úžasnější herec. Sám bych rozhodnout nedovedl. Ostatní herci byli taky perfektní, a to včetně těch nejmenších. Strašně se mi líbila postava Bena Wadea. Dokonce i závěrečný náběh na cukrovku jsem ve zdraví ustál. Sentimentalitou se opravdu nešetřilo. Autor nás vzal v závěru dokonce na výlet do říše sci-fi. Na každý pád, takhle dobrý western, aby člověk opravdu pohledal. Zejména mu to dá práci tehdy, bude-li se probírat těmi modernějšími. Velmi dobrá práce. Já si to užil. Rozhodně nebudu střílet nízko kvůli vychýlené mušce desítek podnapilých pistolníků. Raději ocením velmi hluboký příběh, který pro westerny nebývá typický a obrovskou plejádů pánů herců, kteří mě prostě kurevsky bavili.

3:15 zemřeš (2005)

Úvod snímku zcela zkurvil naději na kvalitní divácký zážitek, neboť stihl během okamžiku nemilosrdně vyzradit kompletní průběh děje. Nezbylo mi teda nic jiného, než se alespoň kochat příjemným hereckým duem. Jináč o děsivosti opravdu nemůže být řeč. Ani pokusy o lekačky za moc nestojí. Na své si tak přijdou zřejmě jen milovníci psychologických hororů. Filmu navíc ubližuje velká spousta nudné vaty.