+sfinx+

+sfinx+

1 bod

• 23.1.2015  16:36

První díl byl zajímavý a především originální, druhý těžil ze slávy prvního a třetí už jen sbírá zbytky. Odpad možná není to nejférovější hodnocení, ale když mají ti ubožáci zase potřebu zdramatizovat situaci mrtvou ženskou, tak ať táhnou. Bez této laciné berličky bych uvažoval o 2-3 hvězdách.

• 23.1.2015  16:17
    Soudné sestry (divadelní záznam) (2007)

Epesně boží! Smrť a jeho taneční kreace, vévoda a jeho mimika, čarodějky, hospodské vodrhovačky,... - to jen tak namátkou, co mne doslova uchvátilo. Seznam není úplný, nechci tu 2 hodiny něco sepisovat..

• 23.1.2015  13:40
    Vlhká místa (2013)

Tam, kde je Nymfomanka vzrušující, je tahle bláznivá holka pouze nechutná. Film o divné holce se zvláštním zraněním, hloupým výrazem, arogantním přístupem a oprsklou matkou. Celkem vzato ubohá romance o úchylačce a zprvu normálním, na konci beznadějně hloupém lapiduchovi.

• 22.1.2015  16:48
    Zaslaná pošta (TV film) (2010)

Těžko mohou čtenáři předlohy něco vyčítat. Já se sice ke skalním fandům Pratchetta zatím neřadím - jednoduše proto, že nemám zase až tak plošně zmáknutou jeho tvorbu, ale i tak mám jeho tvorbu rád. Právě tenhle příběh se mi do rukou dostal a těžko říct, které zpracování se mi líbilo víc. Fantazie je úžasná věc, která (samozřejmě pouze ruku v ruce s dobrým autorem) dokáže vytvořit úžasnou atmosféru a zajímavé postavy. Jenže když se pak člověk může podívat na živou slečnu Srdénkovou, Vlahoše nebo Pozlátka, tak si říkám, jestli bych si je dokázal představit lépe. A když se ani v té atmosféře nedají najít velké chyby, tak proč bych nedal plný počet..? Dal bych klidně 5* navíc za tu dávku výborné satiry.

• 22.1.2015  12:32

Německá romantika po stopadesáté. Richards, Lindström, Pilcher,... od každého jsem vytrpěl jeden kousek, abych mohl zodpovědně pomlouvat. Ale asi na to nedojde, protože ani za tu kritiku mi podobný kraviny nestojí. Tak snad jen varování pro ostatní ... hodina a půl koukání do zdi je mnohem účelněji strávený čas! PS: A to se někteří smáli úrovni Ženy za pultem :D

• 21.1.2015  23:15

V rámci těch mnoha filmů na stejné téma (nazi pokusy a bunkr plný překvapení) je tohle určitě nadprůměr. Už proto, že je trochu jinak pojatý. Nejde o stupidní řezačku v omezených prostorech, sem totiž přidali i kupodivu smysluplné dialogy a zajímavé postavy. "Lidé jako ty si mohou hrát na Boha, ale vždycky se najde sedlák, který vám vykope hrob." Samozřejmě - nic převratného a zcela originálního ... co se dá taky čekat za převratnou inovaci v mnohokrát opakovaném tématu? Jenže tohle je prostě o úroveň výš!

• 21.1.2015  21:16

Smrt jako téma se dá uchopit mnoha způsoby - může z toho být černá komedie, akční film, filozofická úvaha nebo pouhá vyvražďovačka. Bohužel tady to poslední převládá, ale tupou akci si může dovolit jasně zaměřený klasický film. Ne tak krátkometrážní kolekce. Tam by měla být jasná, stručná myšlenka nebo zajímavý zvrat. To, co pak předvádějí někteří režiséři (F), to je zkrátka nechutné. QTVX patří k těm lepším - to ale pouze znamená, že Q ví něco o ironii, T je zajímavě zpracováno a dá se tam najít i děj, to samé platí pro V a X má snad i nějakou myšlenku. Těmto režisérům bych doporučil kompilace Vine videí - pokud jde o výběry těch nej, tak drtivá většina z nich ukáže i za těch necelých 10 vteřin více myšlenek a děje než tohle (a to nezmiňuji zábavnost, originalitu,..).

• 17.1.2015  19:27
    Duna (1984)

Kultovní blbost. I když odpustím tu vizuální stránku, která je tak šílená, že ani vznik o 10 let dříve by nebyl omluvou pro tak odporné efekty, tak mi vychází c-čkový sci-fi film. Neuvěřitelně hloupé dialogy, herecké výkony jak s dramaťáku základní školy a celková atmosféra předraženého braku - to je náplň těch dvou úmorných hodin.

• 17.1.2015  16:32
    Hořící keř (TV film) (2013)

Cokoliv, co se mi bude neustále snažit proplachovat mozek, skončí v koši! Žádná sebe-dojemnější kravina mne nepřesvědčí, že Palach byl někým výjimečným. V době, kdy se Palach u nás upálil kvůli okupaci, se za oceánem upálila stovka jiných lidí kvůli válce ve Vietnamu - nikdo o nich nenatočí film. Nikdo nebude půl století poté připomínat jejich hrdinský čin. U nás během okupace zemřelo 100 lidí, ve Vietnamu zemřelo jen díky bombardování za několik let 100 000 lidí (samozřejmě to je jen zlomek celkového počtu obětí). Takže ne - to, co na nás napáchal Sovětský svaz, nebylo zdaleka tím nejhorším, co se tehdy dělo a neustálé omílání velmi specifické části dějin nebo jedné oběti z mnoha a mnoha jiných, neocením! Až budou vznikat filmy na památku všem bezdomovců, nezaměstnaným nebo obětem kriminální činnosti, která se u nás rozmohla nebo obětem našich válečných akcí, pak se na to možná budu dívat objektivněji.

• 17.1.2015  11:36

Parádní akčňák. Má svou francouzskou a americkou stránku. Ta francouzská tomu dává lehkost, vtip a šanci dělat si srandu z nejvyšších představitelů Jůesej a zároveň brání průniku toho jejich debilního patriotismu - prezident tak není polobůh, ale obyčejný zoufalý člověk, odkázaný na odpadlíka. Nejvyšší velení se kupodivu dokáže i zmýlit a klamat a nekalé praktiky nejsou jen otázkou teoretických debat anarchistických kroužků. Ta americká to trochu potápí svojí hloupostí a jednoduchostí. Naštěstí je na první pohled patrné, která část převládá - a tak kromě několika střihů, které záhadně dostanou hrdiny ze svízelné situace nebo trochu divných zvratů je vše, jak má být. Padouši jsou úžasní, hrdina - drsňák nechodí v předklonu, dialogy pobaví a příběh neurazí.

• 16.1.2015  21:13
    Armageddon (1998)

Zemi hrozí zkáza ... Willis, černoch, Rus, a pár dalších odlétají ... něco se musí podělat ... hrdinský čin ... booom ... Don't wanna close my eyes. Člověk by řekl, jak se dá s touhle blbostí prorazit.. A ono jo. Kromě závěrečné písně je to sice stejné jako každý druhý díl Hvězdné brány, jenže tady není zelený mozek patriota, ale plešoun-sympaťák a jeho parta. Ten zbytek je zabalen tak, že to nepůsobí tupě a lacině, ale klasicky a zajímavě. Míra patriotismu je (právě na rozdíl od Hvězdných vrátek) únosná a nepřekáží zážitku.

• 16.1.2015  20:59
    Sunshine (2007)

Dechberoucí podívaná, která na rozdíl od jiných kandidátů nestaví celý film na vizuální stránce, ale dokáže ukázat i nějaký ten trochu složitější příběh. Postavy jsou taky parádní a vzhledem k tomu, že jich je tu více, tak hrdina nemusí trpět samomluvou, aby si i divák užil nějaký ten dialog. Vše je zkrátka tak jak má u vesmírné podívané být. Armageddon měl možná o trochu lepší soundtrack, Willise a jasnější průběh děje. Jinak jde o dva úžasné, stejně kvalitní filmy.

• 16.1.2015  17:13

Paranormal activity se už přesouvá i na jiná vesmírná tělesa (či dopravní prostředky). Samozřejmě - nic dobrého to nevěstí a zpráva je to negativní. Atmosféra se dá navodit jinak a lépe. Ta autenticita prostředí lodi, kterou snad měly kamery navodit, se mění ve zjevnou touhu po této reálnosti, nikoli v realističnost samotnou. Netoužím po tom vidět film o 90° pootočený, rozostřený, problikávající, natočený ze všech možných vzdáleností, jen ne z té správné. (Nic proti několika takovýmto záběrům v jiných filmech.) Příběh jinak velmi slušný, ač vcelku dlouhý. Aby toho nebylo málo, tak styl vyprávění - 'ona vypráví, jak ona vyprávěla' - není nic moc. Škoda. Stejný příběh ve stylu Armageddonu bych ocenil.

• 16.1.2015  10:39
    Ton absence (2013)

Pěkná ženská se zabouchne do debila. Klasický magor, již tolikrát zobrazený - žárlivý, hloupý, emocemi zmítaný umělec se sklonem k hysterickým výstupům. V té chvíli mne film přestává zajímat.

• 13.1.2015  22:02

Výborná komedie, perfektní hlášky, úžasné postavy (holky, Trojan a Taclík - vždy po ruce). Podobnost se Samotářema, jak vidím, není čistě náhodná a stejně jako tam se film uvelebil do krásné ponuré atmosféry černého humoru a absurdních postav i situací. Paráda! A já bych taky rozkrájel jezevčíka!!

• 13.1.2015  16:13

A jde to i bez Umbrelly.. ;) Není to sice tak megalomanské, ale zato temnější. Ale všechno má svá pro a proti. Resident má totiž [Elis] - a ta je krásná, umí bezva kousky, nosí sexy hadříky nebo rovnou latex a vůbec je tou správnou protiváhou zombíků. Tady se vše odbývá v komorním podání - jedny housle drží postradatelný, druhé drsňačka a basu tvrdí nesympatický, trochu zaostalý kluk v andělovi a s pytlíkem prášků na předpis, jako nejdokonalejší zbraní. Pak se sice příběh vyvíjí (na rozdíl od Residenta, kde zaniká) a stále si to drží tu poutavou atmosféru, jenže postavy se ne a ne zlepšit. Kupříkladu mladá holka v bytě je tak asociální a na facku, že i Červená královna (toliko počítačový program v podobě malé holky) v sobě má více lidskosti. A pak přijde zvrat - aniž by se něco stalo, aniž by divák poznal, co k tomu vedlo - holka se promění v přátelské stvoření, drsňačka, které na nikom nezáleží se změní v cituplnou ženu s mateřskými instinkty a nesympaťák v pravého hrdinu, který neví, co je to strach (i když ještě před pár minutami prosil ženskou, aby ho nenechávala pozadu a počkala na něho).

• 10.1.2015  16:40

Pojízdná rakev ve vším hnusu. Jenže to samo o sobě stačí tak na dokument, ne na válečný film. Náměty ale napadají z nebe a tak se zase opakuje příběh mladíka, který je nejdřív na facku a do večera získá několikaletou praxi a stane se hrdinou. Za to už tak vděčný nejsem. S jeho nezkušeností to trochu přehnali - i ten největší blbec by měl trochu lepší přístup, než ze začátku tenhle. Že nezastřelí dítě - dobrá, dá se uvěřit. Že si dovolí o chvíli později neuposlechnout rozkaz zkušenějšího (a možná i nadřízeného) kolegy a nestřílí, protože se mu to zkrátka zdá zbytečné, za to už bych navrhoval ho v další bitvě vysadit, ať pochoduje před tankem a tam si může diskutovat o rozkazech, jak se mu zlíbí. Zkrátka ne zrovna uvěřitelná situace. Ostatně vše, co se točí okolo toho kluka je předvídatelné (do puntíku se dal předvídat běh událostí při minometné palbě ve městě, ale i v dalších částech příběhu. To film vcelku kazí.

• 10.1.2015  12:41
    Blade Runner (1982)

Nuda. Klasika-neklasika, Ford-Neford, stále to pro mne bude nuda. Pochybná atmosféra divné budoucnosti je zhruba jediné, co se během první hodiny ukáže. Když se konečně Dickhead po hodině čekání na něco zmůže, tak je to zavraždění ženské - samozřejmě střílel (jako správný klaďas) do zad. Je to daleko za Recallem, Já, robotem i dalšími futuristickými vizemi. Nemá to co nabídnout.

• 10.1.2015  10:49
    Dům hrůzy (2006)

Parta nezkušených mladíků se vydá do bordelu. Od samého začátku kecají takové hovadiny, že by místo nějakých právnických a lékařských fakult zapadli spíš na první stupeň základní školy. Přijedou k Sally, která od pohledu něco skrývá a která má, ještě kromě botoxu v papule, úžasné nadání, díky kterému pozná, co je kdo zač. Tak třeba kluk, který si s sebou do bordelu nese míč (co by si tam taky bez něj počal), bude podle ní sportovec. Dál se to vyvíjí jako neuvěřitelně hloupý horor. Poslední slůvko brát s velkou rezervou. Není tam ani náznak strachu nebo dokonce tajemna. Je tam jen trocha krve.

• 9.1.2015  11:58

Hnusná, zbytečná nechutnost - díl šestý: Kozy, brutalita, krev, kozy, brutalita, krev, kozy, brutalita, krev, konec (jo, na ty kozy na konci jsem málem zapomněl).

• 8.1.2015  19:03
    Gun Woman (2014)

Úchylní Japonci jsou zase v ráži. Nahotu bych chápal, dementní příběh bych protrpěl, idiotské akční scény bych prominul, směšnou milostnou zápletku bych ignoroval, ale bezdůvodné zabíjení holek už je na mne moc. Ať už ten slizoun s brejlema nebo ten s dlouhými vlasy, jsou tak odporní, že i rychlé proklikání filmu bylo utrpením. Nějakou 'jednohvězdičkovou' erotickou akci bych možná chápal, ale rozhodně by tam nesměly být ty zmíněné pasáže, s nimi je to jen odpad.

• 7.1.2015  21:10
    Kvaska (2007)

Už za ty písně bych dával 5*. Samozřejmě, že se nemusí líbit všem - zvláště těm, kteří si vystačí s těmi prostšími texty, které tak nezatěžují rozum ani paměť a skládají se z nejvýše pěti náhodně vybraných slov na každé dvě minuty písně. Takovým lidem bude Landa ležet v žaludku už z principu. Ti ostatní zřejmě docení už zmíněný soundtrack i pěvecké výkony všech zúčastněných, především Lucky Vondráčkové. Ji bych zmínil ještě jednou - její výstup s Oskarem za zadkem byl naprosto dokonalý - netuším čím ji tak rozhodili, ale ten výkon byl strhující (a to si na ufňukané holky a dojemné scény nepotrpím). Ve zbytku jen svižně - příběh není nijak komplikovaný, přesto je zajímavý. Ty chybějící zápletky a zvraty z prostředí divadla dokonale vynahrazují chvilky z vězení nebo jedna s posledních scén z nemocnice. Kam se hrabou sáhodlouhé úvahy na toto téma, když stačí jediný záběr, který sdělí divákovi víc než hodina okecávání.

• 6.1.2015  12:02
    Daniel Landa (koncert) (2000)

Když vidím, jaký póvl tady dává Landovi odpad, ani mne to nemrzí. Jak moc může bolet kopanec od zamindrákovaného dítěte? Ještě lepší je pak procházet jejich oblíbenou tvorbu a to, na co se zmohli na svých stránkách. Landovy texty mají nějakou myšlenku - hned tento předpoklad vylučuje některé místní komentátory z řad možných posluchačů, ty texty občas zabrousí do historie - další důvod, proč se nevzdělanci cítí špatně při poslechu a v neposlední řadě se k těm textům vážou slova jako hrdost, vlastenectví, morálka apod., jenže to by dotyčným někdo musel objasnit význam těchto slov ... ale kdo dnes má pár měsíců volného času..

• 6.1.2015  11:46

Landovy verze pro mne byly a budou tím nejlepším zpracováním Krylových písní. Osobně si Kryla vážím pro jeho názory a hudební díla, ale ne pro zpěv. Mně zkrátka neimponuje chlap s kytarou, co v nepravidelném rytmu a se záhadnou melodií zpívá ty úžasné texty. Naproti tomu člověk, který to dokáže přetvořit do jasné podoby, zapojit sbor a několik dalších nástrojů a sám to zazpívá ještě lépe než autor prokáže službu jak sobě, tak tomu autorovi. Marně vzpomínám, kdy jsem naposledy viděl na koncertě nespočet českých vlajek a slyšel Krylovu píseň, samozřejmě, nepočítaje ty Landovy. Patří mu velký dík za to, že Krylovy texty drží na živu a další dík za to, jak nádherně je dokázal zpracovat. Žádnej Kryl se v hrobě neotáčí - to jen banda blbců, kteří nevědí jaký je rozdíl mezi holohlavým člověkem, nacistou a vlastencem, rádi plivají kolem sebe a pomlouvají ty, kteří dokázali více než oni. Landa má ke Krylovi vztah - lze to poznat nejen při zpívání jeho písní, ale i z jeho ostatní tvorby. Ty texty jsou si tak podobné a krásné..

• 3.1.2015  21:20

Opět jedna z lepších "současných" pohádek. Rychlá, stručná, jasná, krásná. Postavy jsou výborné - sice nemají zase tolik prostoru více se projevit, ale i tak se mi do paměti zapsaly všechny čtyři hlavní postavy (Císař, císařovna, tambor, Anička). Ani nevím proč se mi do paměti zapsala nejvíce právě císařovna - obzvlášť když má z těch čtyř hrdinů toho prostoru nejméně, i tak šlo o půvabnou, osamělou panovnici. Ze zbytku se dost možná inspirovala Nejkrásnější hádanka, ale tamní princ se s tamborem nemůže srovnávat.. Čtyři hvězdy jsou moc vedle pohádek jako Tři oříšky.., Šíleně smutná.., S čerty.., ale málo pokud vezmu v úvahu některé (zvláště zahraniční) kousky.

• 1.1.2015  20:20
    Hotel Paradise (TV pořad) (2012)

Ubohá dekadentní zábava pro lidi stejné nebo nižší inteligence, než mají sami účinkující. Je to jen další zástupce typické reality-tomu-může-uvěřit-jen-vůl-show s jasným úkolem: každý den je potřeba někoho rozeštvat, někoho dát dohromady, někoho zradit a někomu dát TÉMĚŘ do huby. To "téměř" je rozdíl mezi realitou (pár ruským reality-show bych to možná i uvěřil) a zábavou pro slaboduché. Každý má právo na svůj názor a každému se může líbit něco jiného - více či méně inteligentního, ale tohle je od nějaké myšlenky tak daleko, že dál už jsou jen proslovy Obamy a Bushe. Tu debilitu tomu nikdo neodpáře a ubohost celého tématu podobných reality-show nikdo neokecá. To, že je dnes normální vysílat takovéto pitchoviny v hlavním vysílacím čase svědčí o úpadku zábavy, ne o kvalitě pořadu.

• 31.12.2014  13:25
    Pivo: Průvodce pro zasvěcené (TV seriál) (2004)

Jistý manager od protinožců, kam byl chmel pouze zavlečen a kde se tradice piva udržuje snad už úctyhodné dvě generace v "dokumentu" řekl: očividně se zdá, že náš chmel je lepší než ten, co se pěstuje na severní polokouli. Jako potomek keltů, kteří tu vařili pivo už v dobách, kdy předci toho managera vařili tak maximálně jeden druhého, vypínám a odcházím. Rádobypivaři a manažeři ze země, která ještě v 90. letech nevyvezla ani třetinu chmele oproti naší malé zemičce, ani zástupci Nového Zélandu, kteří nevyvezli ani 1/15 toho co my, mne nebudou poučovat o pivu. Bohužel se k těmto datům o exportu a produkci chmele váže i ta smutná skutečnost, že dnes už nevyvezeme ani polovinu z těch mnoha tisíc vyvezených tun před revolucí. Ale to je téma na jiný, ještě smutnější dokument..

• 30.12.2014  22:53
    Sněhurka (2012)

Ani tuna make-upu a zámožní sponzoři nedokážou proměnit ošklivé káčátko v překrásnou labuť. Když filmaři nevěří pohádkám a místo poselství vidí rozpočet, pak i divák dostane neosobní, vykalkulovaný, formalistický paskvil. Vidím tu třeba zmínku o nominaci kostýmů - i ty se ale mohou chlubit jen náročností, velikostí a zřejmě i cenou. Ničím jiným! (Snad jen tomu kusu labutě na hlavě nelze upřít originalitu.) A tak je to se vším - nacpěte do titulků Robertsovou, dejte tomu kolik chcete ocenění, skutečná pohádka to stejně nikdy nebude!

• 30.12.2014  21:18

Dlouhé špičáky, přiléhavý obleček, plášť, bouchačky a svítící oči po obědě. Mně by to i stačilo, ale tady nám navíc vlčáci ještě povyrostli a příběh dosti zdramatizovali. A pak je tu malá holka Eve, která se tolik podobá Almě (http://www.postavy.cz/alma-wade/).. No úžasný, nemůžu si stěžovat..! Proč bych od toho čekal spletitý příběh s filosofickými úvahami - už třikrát jsem byl spokojen s tím co mám, není důvod měnit!! Komu se to nelíbí ať si trhne Twajlajtem a vytře si *** Upířím deníkem.

• 30.12.2014  20:58
    Van Helsing (2004)

Pokud jsou ve filmu Kate a upíři, pak o dvou a méně hvězdách ani neuvažuji. Když ještě přidám roztomilého Frankieho, nádherné kostýmy, krásné upírky, pohrávající si s večeří a fakt, že se do záběru dostaly i pamětihodnosti naší krásné zemičky (chcípni Kalousku), pak rád prominu i ten trochu horší příběh nebo nedokonalé dialogy.