Studentský maraton 2016 (2016) (pořad) odpad!

Musím dát odpad! Ano, mám předsudky proti těm sluníčkářským dětičkám, které vidí jen to co chtějí, mají potřebu všem pak sdělit svůj omezený názor a strašně se diví těm, kteří hledí na svět poněkud racionálněji. Navíc tohle vysoké umění jde opravdu mimo mě (a i přesto budu tak zákeřný a budu hodnotit to úsilí a prostředky vyplýtvané na něco podobného). Kupříkladu snímek, kde se čtou úryvky pohledů - co tím básník chtěl říci? Že se dají sehnat nikomu nic neříkající zprávy od jedné neznámé osoby další neznámé osobě? Tím nejzajímavějším, co tenhle studentský film nabídl byl pohled na vývoj ceny poštovních známek - jinak nic. A s těmi ostatními je to podobné. Film "Výměna" - mladá holka, říkejme jí komorně 'Jedničkářka' (ne, to není podle prospěchu ve škole) jde do kavárny uchyláků, aby si tam četla v knize "Jak získávat přátele a působit na lidi", jelikož jí asi na škole neřekli, jak lépe zahrát zakřiknutou stydlivku. V baru proběhne i oduševnělý rozhovor: - "Co čteš?" -"Knížku." a vše končí. Její vědomí přeskočí do těla jednoho z tamních úchyláků, kterému můžeme říkat 'Ocásek s roztrhnutou nohavicí na koleni'. Ona je tam další den obklopena přáteli, on sedí na jejím místě. Zpráva (ať už byla jakákoli) předána, film končí. Ale veškerou hrůzu celého maratonu alespoň zachrání neohrožená moderátorka, která se pravidelně objevuje v jakémsi obleku pytlového střihu s kruhem v nose, tak jak se to běžně dává kravám. Ta se pak pokouší o něco, co by asi jen studenti uměleckých škol mohli nazvat rozhovorem a dává tak naději všem snímkům, že by nemusely být tím nejhorším ve Studentském maratonu.

Očista: Volební rok (2016)

Asi bych mohl zkopírovat komentář z jedničky a ubrat ty dva světlé momenty a shrnutí by bylo na světě. Skutečně jde opět jen o další z akčňáků i se všemi chybami a nedostatky. Opět je tu přítel/kyně, která spadne z nebe v pravou chvíli a opět jsou tu nesmrtelní hrdinové, kteří s pistolkou přežijí útoky komanda. Ale tohle není 'Sejmi je všechny', aby se to dalo brát s nadhledem. Tohle dokonce má i zajímavou myšlenku. Jenže co z ní zbylo? Jen páprda, který na základě souřadnic (od kvalifikované spotterky, ve volném čase senátorky) trefí cíl z otočky. Ten samý člověk pak netrefí kolo od traktoru a vyprázdní zásobník do obrněného auta ve kterém sedí jím chráněná osoba :) A na této vlně blbostí se veze celý film. Pokud se vrátím k té filosofické myšlence zprzněné do obyčejného boje dobré party s tou špatnou, tak je to dovedeno tak daleko, že se ti dobří mění ve svaté. Normálního jedince nenapadne pouze vyhrožovat nepřátelům, vyprovokovat je a s jejich slibem, že se vrátí ve větším počtu a zabijí vás, je pak nechat v klidu odjet. Ale vše se v dobré obrátí - Emerika zůstane skvělou Emerikou - ať už s Očistou nebo bez ní. Takže jen ti Rusové budou vždy špatní :D

Soudkyně Barbara (2015) (pořad) odpad!

Další nutnost, kterou měli v zahraničí a která nám tu velmi chyběla. Hned po Výměně manželek. Má vůbec cenu tohle více hodnotit?

Strom na dřeváky (1978)

Přes osmdesát procent? Za tříhodinovou nudu, která dopodrobna líčí puritánské nic? Asi to nejzajímavější, co se ve filmu stalo bylo, že dozrála rajčata. Alespoň to rozhodně překonalo svatbu, svatební cestu i svatební noc!! Tahle poetická kravina je zřejmě to pravé pro kritiky a filmové znalce. Vždyť co může být lepší než sledovat napínavou cestu do Milána - nastoupení na loď, dojemné loučení, neschopnost frigidky ani zamávat mamce, sledování kouře na obzoru a odborná diskuse o jeho možných příčinách, oběd, vystoupení z lodi,..? Já chápu, že filmy můžou mít své kouzlo, ale tenhle ho nemá a ještě se tu absenci snaží natáhnout do délky dvou filmů. Zase jednou zvítězila forma nad obsahem.

Cesta na tajuplný ostrov 2 (2012)

Z dobrodružného filmu zůstal film družný. V prvních dvou třetinách se druží otčím a fracek, ve zbytku fracek a kočka. Skutečně - víc než polovina filmu je velmi nezáživnou pohádkou o příjezdu na tajuplný ostrov, kam se dostanete z pevniny s jednou nádrží vrtulníku. Stačí jen havarovat, nějak to přežít a pak už jen chrlit moudra o rodinném soužití. Až do chvíle, kdy jim začne téct do bot je to tak nevýrazné, že by si člověk myslel, že narazit na bájný ostrov z románů je něco, co se děje každou druhou středu v měsíci a je to tak neobvyklé jako zkouška sirén o týden dříve. Nejsem fandou nějakých psychických výlevů, ale když se někdo podruhé narodí a ocitne se ve sci-fi románu, čekal bych něco trochu jiného než jen "aha, ten kluk měl pravdu, jdeme dál". Dvě hvězdy za tu poslední část filmu, kde se i něco dělo a kde hrdiny alespoň trochu opustila flegmatická nátura.

Transformers: Zánik (2014)

Tam kde nevlaje americká vlajka je product placement. A to je zhruba tak ta hlavní náplň téhle blbosti. Ten mladej blbeček a hlavně Megan Fox a lehký nádech akčního filmu jsou ty tam. Zbyl pokus o grafický zážitek bez jediné myšlenky: "Obklíčili nás!" |střih| ... co to do prdele..?? Hlavně, že je v každém záběru viděk značka Sračkoletu.

Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana (2015) (pořad)

Bude možnost hodnotit i reklamy a předvolební kecy? Také jednotlivé výstupy individuí ze zasedání PSPČR by tu mohly mít místo. A to neříkám jako Zemanův odpůrce, ale jako jeho příznivec. Jeho výstupy se pravděpodobně nebudou líbit lidem, kteří ještě od dob zaprodance či režimu předcházejícího jsou navyklí, že prezident má mít hlavu zaraženou v pozadí světových mocností a velebit toho, kdo nám chce určovat budoucnost. Tato individua nezajímá pravda, jsou to jen prosťáčci, kteří nejsou schopni argumentovat, ale jen se vezou na vlně trendů - teď je v kurzu kritizovat Zemana, protože média nám řekla, že jsou jeho názory příliš vstřícné k Rusku a Číně a kritické k Západu. A tak se tu budeme hádat o tom, jak pije, ale už ne o tom, zda pije pouze on nebo zda to byla výsada i jiných prezidentů. Také se budeme hádat o tom, zda není moc vstřícný k Rusku, ale už ne o tom, zda pro to nemá při pohledu na světové dění důvod. Můžeme se bavit i o tom, jak ten zaprodanec vítá Čínu (čímž jistě pošlapává lidská práva a zabíjí tibetská novorozeňata), ale už ne o tom, jak Čínu potřebujeme, jak Čínu vítají západní mocnosti a jak vypadal Tibet před invazí Číny. A tak to pokračuje dál. Lidé, kteří nic netuší o světovém dění tady budou plivat a vykřikovat svoje teze. Za příklad může posloužit migrace - člověk, který zřejmě absolutně netuší, jak migrace vypadá, jak vypadají migranti, co je příčinou, odkud jdou atp. se tu bude rozkecávat aniž by vzal v úvahu zkušenosti lidí, kteří se tímto objektivně zabývají. A jsme opět u médií, která ukážou v záběru starce s dítětem, ale netlumočí slova zkušeného armádního důstojníka a jeho názor na ten dav bojeschopných mladých lidí. Stejně tak jsme u médií, která prezentují migraci jako náhodnou událost v důsledku krize v určitých státech, ale nikoho ani nenapadne spojit krize a občanské války s vojenskou aktivitou NATO přesně ve státech, odkud k nám uprchlíci míří. A tak se tu bude hodnocení dělit na hodnocení lidí, kteří se rozhodují na základě mediálního obrazu a z něj odvozených osobních sympatií a hodnocení lidí na základě rozumu. A pak tu jsou ti, kteří se diví, že takovýto pořad vůbec hodnotit na CSFD lze.

Autosalon (2005) (pořad) odpad!

Ty staré díly ještě šly - klasický český motoristický magazín. Jenže s odchodem Top Gearu si asi na Primě řekli - co takhle zaplnit díru na trhu a jít na to světově? Výsledek - megalomanská sračka. Když vám nějaký dědek tlačí do hlavy jeho "wau, super, kůl, bomba,...", přitom ještě pamatuje povinnou výuku němčiny, působí to hodně trapně. S trojkou z Top Gearu byla pr*** - dělali si srandu ze všech a ze všeho a i když nejsem jejich velký fanda, pořad jsem měl rád. To, co zplodili tady, je ubohou parodií neschopnou srovnání. Stačí změnit přístup a vyměnit ty slizouny - ani není potřeba hledat v mladších generacích. Stačí někdo, kdo nebude k smíchu a kdo umí normálně mluvit.

Seal Team 8: Za nepřátelskou linií (2014) odpad!

20th century fox ... aha ... Odpad! Ale alespoň se mnohé ohledně Fox news vysvětluje. Je to jen další z ubohostí o nepřemožitelných, speciálních, neprůstřelných, speciálních, odvážných a speciálních hošanech. Stejně se nemají čeho bát - záda jim kryje bezpilotní letoun s nekonečnou zásobou munice, který je ale šetrný k životnímu prostředí a nezabíjí civilisty (a hlavně nahé holky, kterými se tábor hemží, ale na které by emerický dron ani květinu neshodil). No a tak chodíte, běháte, střílíte a používáte ta tajná tichá gesta, která vypadají kruťácky, ale postrádají veškerý smysl, když používáte vysílačky, když to pak doprovodíte hlasitým komentářem nebo když si myslíte, že by vaše "jdeme" mohl nepřítel přes řev vašeho odlétajícího vrtulníku zaslechnout. Zbytek se nese ve stejném duchu akčně stupidního úvodu. Jedna scéna za všechny: -"Džeji, perou to do nás em dvojkou!" (těžký kulomet na vozidle) -"Co budem dělat?" .... co takhle nestát na rohu budovy a nevystrkovat půl těla? Co takhle trochu ustoupit, když máte proti sobě něco, co prostřelí řadovou zástavbu afrických chýší? Co takhle nekecat o něčem, co je všem zřejmé? Ale ten, kdo má rád Kobru 11, Chucka Norrise a Ramba, ten si přijde na své. Ti ostatní mohou mít problém třeba u věty amerického vojáka: "Kolik nevinných vesničanů jsi obětovala?" a "Podporuješ lidi jako Ntoga..!" ... bohužel zvracejícího smajlíka tu nemáme.

Duchové to dokáží (1989)

Řekněme, že už tu byly zajímavější příběhy a řekněme, že tu byly i lepší herecké výkony, ale řekněme si i kolik hereček se může měřit s hrudníkem Bo. Ona dá do každé role všechno (počítáme-li svršky) - no a herectví v tu chvíli málokdo řeší... Je to kravina, to ano. Ale jsou tu i mnohem horší kousky, které jsou tím ubožejší, čím honosněji se tváří a navíc na ně není tak pěkný pohled.