Rocky IV (1985)

Oproti slabsiemu filmu Rocky III prichadza scenaristicky a rezisersky podstatne silnejsia 4-ka. Mame tu vsetky klise 80. rokov : dobre a spravne USA vs. Risa Zla /ZSSR/ a na tom sa vezie Rocky Balboa vs. Ivan Drago /Dolph Lundgren- Vyhlidka na Vrazdu s Rogerom Moore-om/. Po pozreti brutalneho treningu a posledneho zapasu mam chut zacat doma boxovat s chladnickou/kvetinacom/nabytkom. Mimoriadne kvalitny film, ale na kultovu jednotku aj tak nema, Rocky 1 je najlepsi diel serie. 95 %

Rocky III (1982)

Po este celkom uspesnej Rocky 2-ke sa prihrnula Rocky III. A je to jeden z najslabsich filmov o Rockym, horsi je uz len Rocky 5. Scenar tape, nevie, co sa ma diat, rezia este celkom obstoji, ale stratilo to grady a silu kultovej jednotky. Cele mi to pripada natocene len pre peniaze a slavu, nie z lasky k boxu, a filmarine. A pre to ja pochopenie nemam. 40 %

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Stvrty diel Die Hard ma za ciel polozit infrastrukturu celeho USA, comu ma zabranit opat nas stary znamy John McClane. Jo a keby sa nahodou v niecom nevyznal, ma vydatnu pomoc v Matt Farrelovi /Justin Long/. Na opacnej strane barikady stoji terorista Thomas Gabriel /Timothy Olyphant/ spolu so svojou laskou Mae /Maggie Q/. Aby bol scenar trochu okoreneny, mame tu aj McClaneovu dceru Lucy, s ktorou ma tatka dost velke problemy. Scenar je na pomery Die Hard klasicke klise, ale to nevadi, film funguje vdaka dostatocnej akcii a perfektnym hlaskam. Die Hard 4 je niekde medzi jednickou a dvojkou : 94 %

Smrtonosná past 2 (1990)

Dvojka Die Hard sa oproti kultovej jednotke uz odohrava na letisku a John McClane postupil na vyssi level : zachranit letisko pred teroristami. McClane je tu v podobe, v akej som ho mal vzdy rad : Policajt, ktory je v spatnom case na spatnom mieste. preto musi zo seba vydat maximum, aby zachranil letisko a aby zlo bolo potrestane. Oproti kultovej jednotke je minusom zmena rezisera : skuseneho Johna McTiernana nahradil Fin Renny Harlin a je to poznat aj na vysledku. So scenarom, strihom a akcnymi scenami som maximalne spokojny. Ale najlepsia je aj tak jednotka. 89 %

Smrtonosná past (1988)

Najlepsi film zo serie Die hard. Film pod taktovkou skuseneho rezisera predstavuje novy typ drsneho akcneho /a hlaskujuceho/ policajta Johna McClanea v podani vyborneho a dovtedy neznameho Willisa. Cely film cerpa z v podstate jednoducheho scenara a odohrava sa v uzavretych priestoroch Nakatomi Plaza v Los Angeles. Vyborny je zaporak Alan Rickman. Pre mna kultovy film a najlepsi zo serie Die Hard. 100 %

Proti všem (1956)

V tejto husitskej trilogii pan Vavra opat dokazal, ze je pan reziser. Aj ked jeho rezisersky vrchol prisiel az o 13 rokov neskor, roku 1969. Vsetko podo mnou uz bolo napisane, tak drevo nosit do lesa nemienim. 75 %

Vlčie diery (1948)

Reziser palo Bielik natocil vskutku prelomove dielo CS kinematografie, a to hned z niekolko uhlov pohladu. Po prve, je to zakladajuce dielo slovenskej kinematografie, nakolko ide o prvy celovečerny slovensky hrany film natoceny po 2. svetovej vojne. Predchadzal mu Janosik z roku 1921. Je to zaroven prva prezentacia SNP v SK filme, ktora vychadza z cerstvej kolektivnej pamate tvorcov i divakov. Od skoncenia 2. svetovej vojny do natocenia Vlcich dier uplynuli len 3 roky, aj to nie cele. Magdalena Lokvencova - Husakova bola manzelka jedneho z hlavnych politickych akterov povstania a neskorsiehopredsedu Zboru Poverenikov Gustava Husaka. Bola prva slovenska divadelna reziserka a aj prilezitosne hrala vo filmoch. V kontexte socialistickej kinematografie je tento film pozoruhodny aj tym, ze kombinuje kanon Hollywoodskeho dobrodruzneho filmu /pan reziser v klude svojej obyvacky vo velkom pozeral Hollywoodske filmy/, najma westernu s vykladom casti novodobych SK dejin. Film vznikal este pred tzv. Vitaznym Februarom 1948, premieru mal ale az v decembri..... a vladnuca strana ho neprijala moc dobre. To bol mozno aj dovod, preco sa tema SNP v Sk filmoch stala tak haklivou - dalsie filym s tematikou SNP boli az V hodine dvanastej 1958 a kapitan dabac 1959. Bielik sa vo filme Vlcie Diery ukazal ako talentovany reziser + zaujimave vojnove sceny a scena s rutiacimi sa stromami a 1 sekerou. 100 %

U pokladny stál... (1939)

Podla mna najlepsi Vlasta Burian. Aj ked od filmu uplynulo vyse 70 rokov, podstata a fory su nadcasove. 95 %

Světáci (1969)

Kultova komedia Zdenka Podskalskeho so 6 perfektnymi hercami a hereckami : Brodsky, Libicek, Sovak, Jiraskova, Bohdalova a Janzurova. Skvele hlody, ktorym na krase neubralo ani vyse 40 rokov. Jedna z najlepsich komedii z nasich koncin, 95 %

Kapitán Dabač (1959)

Vyborny film natoceny talentovanym reziserom P. Bielikom o SNP, fasizme a dobovych suvislostiach. Scenar funguje aj po vyse 50 rokoch, no a Chudik je herecky talent doprevadzany dalsim talentovanym hercom E. Romancikom /Kladivo na Carodejnice/. Chvalim vyborny zaver. PS Preco sme za totality vedeli tocit taketo fajne filmy, a teraz, ked mame slobodu a vacsie moznosti, vieme tocit len samu hrozu? Filmu davam 89 %