• Krátkometrážní

Legenda o drakovi (2015)

Ruská Kráska a zvíře aneb Pohádka o tom, jak si spanilá dívka pouštěla draka s ohnivým drakem. Film má překrásnou vizuální stránku (zaujal mě "dračí ostrov" coby obří kostra a celkově se mi líbila výprava) a je doplněn nepřeslechnutelnou hudební stránkou. Příběh měl jisté rezervy a trochu mě mrzí, že se tvůrci neponořili více do hloubky - vztah mezi Armanem a Mirou byl sice pěkně vykreslený, nevzal mě však tolik za "srdíčko", jak bych čekal. Ve výsledku lepší tři hvězdičky"

Můj kámoš špión (2020)

Každý akční herec má svůj rodinně laděný film s komediálními prvky a Dave Bautista není rozhodně žádnou výjimkou. My Spy je veskrz nenáročná oddychovka, která v sobě snoubí akci, humor a vztahy, což se jí místy celkem daří, nicméně by se našlo několik vyloženě hloupých až lehce trapných míst, která ale k podobnému žánru prostě patří. Největším komickým tahounem byla zcela bez debat Kristen Schaal, jejíž poznámky a interakce se zbraněmi neměly vážně chybu. Bautista je i přes svůj drsný zevnějšek sympaťák, malá Chloe Coleman nebyla nijak výrazně otravná, jak tomu u dětských postav bývá, a Ken Jeong se tentokrát držel hodně při zemi. Scenáristi si připravili i menší plot twist (klaďasi vs. záporaci), ale i tak jim občas něco ulítlo (Pripjať v Rusku, kamera ve venkovní restauraci, taneční scény). Při sledování jsem se ale mile pobavil, a to je u komedie zásadní.

Los fuertes (2019)

"Has anyone ever told you that you snore like a rhino?" Los fuertes nemají v rámci svého žánru moc čím překvapit, jelikož se zabývají již dříve zobrazenými tématy, nicméně díky civilním hereckým výkonům a postupně gradujícímu příběhu si mě film dokázal získat. Vedle krátkého, ale o to více vášnivého vztahu mezi Lucasem a Antoniem se film okrajově věnuje taktéž manželské krizi, takže nepůsobí tolik jednotvárně. Bonusem budiž nádherné přírodní scenérie z pobřeží a pěkný hudební doprovod. Slabší čtyři hvězdičky!

Another WolfCop (2017)

Druhý Wolfcop trumfl svého předchůdce co do bizarnosti, bláznivosti a černohumornosti, přičemž jeho míra stupidnosti se znatelně navýšila. Některé scény a narážky mě pobavily, avšak převažovaly spíše wtf-scény, u nichž jsem si říkal, že tvůrci museli být nejspíš sjetí "na měsíčním prášku". Rozhodně se jedná o nevídaný žánrový mišmaš a bizár v jednom, u něhož mě trochu zamrzelo nevyužité cameo Kevina Smitha.

Proti proudu (2009)

Proti proudu zaujme celkem netradičně pojatým milostným trojúhelníkem, jenž se pohybuje mezi romantickým dramatem a duchařským příběhem. Na jedné straně tradiční společnost s těhotnou manželkou, na druhé straně vášnivý románek s volnomyšlenkářským umělcem - a mezi vším se nachází hlavní postava Miguela, který si vše potřebuje pořádně urovnat v hlavě. Přiznávám, že dějová linie s "neviditelným" Santiagem měla svoje rezervy, což však vynahradil realisticky ztvárněný příběh s nejednou silnou scénou. Slabší čtyři hvězdičky!

Boj s obry (2017)

"All things that live in this world die. This is why you must find joy in the living, while the time is yours, and not fear the end. To deny this is to deny life." Boj s obry mi dějem i atmosférou hodně připomínal Most do země Terabithia a Volání netvora, nicméně mě nedostal tolik jako výše zmíněné filmy. Měl jsem velký problém sympatizovat s hlavní hrdinkou - chápal jsem její niterné rozpoložení, ale i přesto mi přišla chvílemi neskutečně otravná. Plusové body si však film zaslouží za obsazení Zoe Saldany a Sydney Wade a za scény s Posly.

Ve tmě (2012)

"Neplánoval jsem, že se zamiluju. Vím jen, že chci být s tebou." Ve tmě v sobě umně snoubí romantické drama s téměř kriminálním thrillerem a zobrazuje nelehkou situaci v Palestině/Izraeli na příkladu dvou mužů, jež dohromady svedl osud. Film má pomalejší rozjezd, pak ale vše začíná nabírat na obrátkách a děj se zastaví až napínavém závěru, který ve mně zanechal hořkosladkou pachuť. Smutně autentické!

Clapham Junction (2007) (TV film)

Clapham Junction je s(u/y)rová mozaika z několika na první pohled nesouvisejících příběhů, při jejichž sledování člověka zamrazí ještě víc, vezme-li v potaz, že to bylo celé inspirováno skutečným zločinem z nenávisti. Zpočátku jsem měl trochu problém se dostat do děje, nicméně poslední třetina to celé vynahradila. Každý dílek mozaiky mě svým způsobem zaujal, nejvíce pak ten s mladým Treadawayem. Je nepochopitelné a děsivé, k jak moc strašlivým věcem může z nenávisti dojít.

Baisers cachés (2016) (TV film)

"Skryté polibky" zobrazují hned několik aktuálních témat, které se týkají rodinných, partnerských, ale i studentských vztahů - a tím získávají celkem široký záběr. Během projekce jsem si nejednou řekl, jak moc jsou některé postavy naprosto mimo realitu a zároveň totálně na placáka - do obličeje - židlí - z kovu. Školní prostředí dokáže být opravdu podlé a nebezpečné a může člověku zanechat hluboké fyzické, ale i psychické šrámy. Film uvěřitelným způsobem přibližuje situaci dvou chlapců, kteří se kvůli omezenému smýšlení jejich okolí stali terčem násilí, urážek a odmítnutí. Osobně na mě nejvíc zapůsobily scény s proslovem matikářky a matčiným procitnutím. Skromný, ale zároveň úderný televizní film! "Bude potřebovat trochu víc času."

Vzpomínáš si? (2014)

"Není snadné být ve vztahu s někým, kdo ti doma krade." Vzpomínáš si? má zajímavý námět a netradiční hlavní postavy - kleptomana a narkoleptičku, jež svedl dohromady osud jménem psychoterapeutka. Pokud by se tvůrci zaměřili více na humorné pojetí vztahu Beatrice a Roberta a zároveň trochu upozadili dramaticko-vztahovou linii, mohla z toho být solidní komedie. Nápad se zapomínáním nebyl špatný, ale přišel mi trochu nedotažený. Nicméně i tak se jedná o příjemně strávených devadesát minut u filmu, který svým vyzněním vzdáleně evokoval 50x a stále poprvé.