Náš vůdce (2008)

Perfektní studijní materiál k sociálním dějinám! Demonstrace toho, jak snadno udělat z jednotlivců masu. Stačí slovo autority, odlišit se od většiny společnosti a vydat se za svým cílem. Jaký cíl ale měla "Vlna"? Za čím šli? Chybělo mi tu nastínění jejich cílového bodu, kterého chtějí dosáhnout. K čemu všechna ta propagace? Na co lákat nové členy? Jen na to, že jsou lidé ve "Vlně" jiní než ostatní? TROCHU MÁLO. Navíc se postupně prakticky vytrácí úloha vůdce - stojí de facto stranou a uskupení funguje bez jeho zásahů, bez jeho vědomí. Už jen "budování" celého uskupení a stanovování jeho atributů v perspektivě pouhé týdenní existence bylo zarážející. Nikdo ve "Vlně" ale nemyslel na to, že by to všechno nové, fascinující a jednotící mělo za týden skončit. Stejně tak varující jako "vytvoření diktatury" je i to, jak snadno se v takovém uskupení lidí skryjí frustrace jedince. To ztotožnění s celkem je až neuvěřitelné! Film podal celou problematiku manipulovatelnosti s lidmi velmi uvěřitelným způsobem. Bohužel, stejně jako v případě odžitých dějin lidstva, nemůže snímek zabránit tomu, že by se někdo nevyvaroval touhy po ovládnutí masy. Lidé jsou totiž nepoučitelní a stále věří ve své schopnosti - to co bylo kdysi už se dnes přeci nemůže stát, jsme někde úplně jinde. Změnila se společnost, technika, změnil se svět. Ale nikoliv - stojíme stále na stejném místě a co bylo možné v minulosti, je možné i dnes, byť ne do detailu.

Králova řeč (2010)

Bezpochyby zajímavý film. Anglická elegance s lehkou dávkou královského protokolu a nadřazenosti. Parádní interiéry - kéž by takhle dneska něco vypadalo a nebylo vše ostře hranaté, plastové či kovové, popř. skleněné. A zlatý hřeb na konec: výborná ústřední trojice, z níž bych vyzvedla - dáma promine - výkon Geoffreyho Rushe. Napadá mě jediná výtka: nedal se sehnat herec více podobný Winstonu Churchillovi?

Divoké vlny (2007)

Jedna zásadní informace: pokud někdo stoupne na ježovku, stačí to "polulat" a je to v cajku. Jak jednoduché! Historické záběry tučňáků na surfu byly perfektní.

Hořčice mi stoupá do nosu (1974)

"Dneska nejsem nějak ve formě, zašijte to, zítra to doděláme..." Já myslím, že forma byla slušná:o)

Bolt - pes pro každý případ (2008)

Ten křeček prostě nemá chybu! Ta kočka prostě nemá chybu a jako celku už tomu chybí k dokonalosti jen troška!

Agora (2009)

Bez těch parádních kulis a Rachel Weisz by to nebylo ono. Klidně bych oželela i náboženské spory a soustředila se ve filmu jen na vědu. Byla by to asi nuda, ale alespoň nenásilná.

Gran Torino (2008)

Cizinec mezi svými, ale o to víc sám sebou mezi cizinci. Clint Eastwood - mezi životem a smrtí - mi vyrazil dech. Bravo, staříku!

Opravdová kuráž (2010)

Začátek perfektní, ale konec už je uhnanej jako ten kůň...

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Nepochybně zhřešili. Ale zhřešili pro lásku, přátelství, svobodu, spravedlnost a naději. Pokud jsou tohle hříchy, lze je tedy trestat...

Walk the Line (2005)

Reese Witherspoon mě k filmu doslova připoutala, parádní výkon a v tmavých vlasech jí to navíc hrozně slušelo! Vcelku příjemná hudba, slušné tempo filmu, určitě to stálo za vidění.