Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Film který snad byl kultem už při svém příchodu do kin. I přes to, že i já v něm najdu pár hloupostí a věcí co mi nesedí, díky úžasným trikům, HERCŮM (Han rulez) a v neposlední řadě příběhu který tady začal a Návratem Jediho pro mě skončil, si na ně teď ani nemůžu vzpomenout. To sice značně sráží kvalitu mého komentu, ale potvrzuje, že u filmů nejde o vybroušenou dokonalost ale o ty dvě hodinky co nás film vytáhne ze světa (třeba do jedné předaleké galaxie) A to SW umí dokonale.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Krasojízda pokračuje, tentokrát vyšperkovaná perfektními triky a jedněmi z nejpamětihodnějších okamžiků vůbec. Bitvy s AT-AT na Hothu, nebeské město Landa Calrissiana a fůra dalších scén podle mě dodnes nejsou překonány a možná kvůli nim začínám chápat, proč bitvu o nej scifi projíždějí trekies na celé čáře (všem třem se omlouvám:) ). Jediné co mě trochu mrzelo, bylo rozdělení příběhu mezi Luka a grupu s Hanem, přece jenom jim to sluší spolu nejvíc ale to už jsem vážně hnidopich a nebylo to nic co by jakkoli snižovalo požitek ze sledování. No a nakonec řeknu,že Leila už nepřehrává, Vader je oproti Nové Naději charizma samo a Han rulez jako vždy.

Lovci duchů (2005) (seriál)

Spolu s Battlestar, jeden z mála dospělých seriálů, který se neodehravá v kanceláři. A i když se někdy stane, že nadšení z lovu zkalí lehce patetické etudy na harmonický bratrský vztah, Sam a Dean celých pět sérii řeší pořádně kulervoucí záležitosti se stoupající kvalitou jak efektů, scénáře a vtipu, tak i hereckých výkonnů. Ve finále se tedy jedná o jeden z nejlepších seriálu, který má alespoň podle mě, potenciál a hlavně humor s kterým bere sebe sama dostačující k tomu, aby se stal kultem.

Heuréka – město divů (2006) (seriál)

Asi jdu proti proudu ale Eureka mi přijde jako nejhloupější a nejnaivnější seriál co jsem za dlouhou dobu viděl. Momentů kdy všeználek Henry pronese jednu z mnoha šílených diagnostik problému, načež ji obratem vysvětlí jednoduchým vysvětlením "pro debila" je až příliš mnoho. Chápu, že podat divákovi vědecký fakt stravitelně, je problém, ale Big Bang dokázal, že to jde vyřešit. Efekty si prakticky jenom domýšlím( třesoucí se podlaha) a konec dílu znám většinou po úvodních pěti minutách. Kuriózně na to pořád koukám....

Andělé a démoni (2009)

Po Šifře, která mě zaujala svou plavbou proti katolickému proudu, jsem očekával, další přiblblou honbu za konspiracemi u které člověk vypne a užívá si alespoň atmosféru "ilegality". Bohužel kde nic, tu nic. Tom běhá pořád nádherně ale ono založit film na mottu "vždycky o chvilku později" je přece jenom trochu málo, a žárovka co se Tomovi rozsvítí nad hlavou vždy za pět dvanáct mě iritovala soustavně. Nicméně kromě nádherného Vatikánu a Říma mě u monitoru držel i příběh který ačkoliv je nepříjemně roubovaný, má spád, odolává i McGregoroviho knězi s padákem (co vypadal jako jeden z Quaidovýh G.I. Joe. ), a zběsile utíká až do podivného finále.

Pařba ve Vegas (2009)

Pařba ve Vegas nemá konkurenci. A není to tím, že většina filmů podobného ražení se spokojí s Jasonem Bigsem nebo pánem Scottem, ukáže véčko a zaútočí na kalhotky v okolí tří kilometrů. Je to důsledek přístupu k road movie trochu dospělejším způsobem, okořeněnou sérií šíleností spojujících se v dokonalou jízdou plnou absurdních situací, výborných vtipů a v neposlední řadě definovanou triem hlavních hrdinů, což je partička tak sehraných magorů, že jsem to dlouho neviděl.

Odstřelovač (2007)

Óda na Ameriku schovaná umně právě v její kritice. Über borec Mark Wahlberg je ikonickým představitelem američana ,který musí chránit vlajku jak proti nepřátelům zvenčí, tak i zevnitř. A to znamená skrznaskrz zlem prolezlý senátor, jaké svého času zabíjel právě Danny Glover. Ze začátku mi řeči typu "věděli jak na mě...stačí zatlačit na můj patriotismus a jdu kam chtějí...ale nestydím se za to.." trhali uši ale díky úvodnímu odsniperování helikoptéry jsem vydržel a dočkal se perfektního akčňáku, pro které je Mark nejspíš né narozený, ale ze skály vytesaný. Nemusel tu moc hrát, vše za něj oddřeli šik záběry kamery na umouňený ksicht a tak stačilo nasadit macho chůzi ve dvou záběrech a práce je hotová. A podle mě dobře. No a lehce přiblblý příběh rychle utíká a protože v něm kulky létají z velkých vzdáleností hodně přesně utekl mi možná až moc rychle.

Obchodník se smrtí (2005)

Film téměř bez akce, zato ale s mimořádně silným příběhem a poselstvím je zahrán a ztvárněn tak zajímavě a poutavě, že jsem si faktu, že je to 122 minut dlouhé obchodní jednání ani nevšiml. Všechny ta tvrdá fakta a skutečnost, že jde o film inspirovaný skutečnými událostmi mě prostě dostali a zase jsem si jednou říkal, jak je ten svět zkažený a totálně odlišný od toho, který je nám podsouván .Nicholas je v roli perfektní stejně jako "vysněná žena" Bridget Moynahan a Jared Leto je na to, jak sporadicky se ve filmu objevil, také výborný. Problém jsem viděl akorát v Ethanovi, který podle mě dost přehrával ale neměl na to, aby celkový dojem z filmu nějak výrazně pokazil.

Procitnutí v Garden State (2004)

Tyhle lehce srdcebolný filmy jsou celkově moje krevní skupina ale v době, když jsem si tento skvost poušťel poprvé, jsem čekal, jenom laskavý film s mojji oblíbenou Natalii. Jako bonus k ní jsem dostal vybroušenou a hlavně svéráznou lovestory s bezchybným soundtrackem a Zachem Braffem, který ani nehraje. On je proste mentální narušený hráč ragby co prožil několik posledních let pod utlumujícími drogami. Jinak si to neumím vysvětlit. Možná hraje hůř než v Last Kiss ale pořád je to zážitek. Takže když se jako on zeptám "What will we do?" odpověď bude jasná. Pustíme si to znova.

Strážci - Watchmen (2009)

Jsem velký fanda komiksu Mistra Moora a proto jsem přicházel k filmu se značnou skepsí, která nebyla naplněna ani v nejmenším. Film sekunduje knize naprosto perfektně a zajdu i tak daleko, že řeknu, že po shlédnutí filmu se může člověk považovat za znalce komiksu. Ta jedna hvězdička k dokonalosti chybí kvůli "alternativnímu konci" který je sice méně neuvěřitelný jako v knize ale krade kouzlo. A taky komiks je komiks a papír v rukou je k nezaplacení:)