Předtucha (2007)

Pojdem zase asi troska proti prudu ale - Premonition je dobry film. To najdolezitejsie, preco myslim ze je to zaujimave je - napad/dej/pribeh. Ano cosi podobne tu uz bolo, ale Premonition je zaujimavy tym ze je to zobrazene zo subjektivneho pohladu. A prave toto je podla mna odpoved na to preco to cele nedava zmysel. V podstate ide o to ze hlavna hrdinka prezije par dni v roznom poradi (teda nie Pon,Ut,Str... ale napr Str,Pon,Ned...) To zaujimave na tom je ze ona definuje buducu realitu, takze vsetko co vo filme bolo zobrazene predtym nema vyznam z pohladu objektivnej reality, pretoze zakazdym ked sa prebudi do noveho dna definuje realitu novu :) Uff zlozite na vysvetlenie (a aj mne trvalo kym som to pochopil), ale prave to ze je to take "zlozite" sa mi pacilo. Napriek tomu ze sa potom fajne premyslalo a vela veci dalo napokon zmysel, bohuzial ostalo par ktore su (logicky) nespravne, a preto nemozem napisat ze ten pribeh je dokonaly :/ To ze Linda nevyuzije vsetko to co vie aby si vytvorila buducnost taku ako chce je tiez trosku iritujuce ale zaroven - da sa to pochopit. Ona nedokaze vytvorit buducnost, kedze sa kazde rano prebudi v novej alternativnej realite... Tiez asi nemozem napisat ze to malo uzasnych hercov, kameru, soundtrack... Vsetko ostatne okrem pribehu je bohuzial naozaj len priemerne. Stale vsak - ak mate radi filmy po ktorych sa da premyslat - doporucujem. (a ak vam to nebude po pozreti davat zmysel - doporucujem skusit premyslat este viac :)

Projekt LAZAR (2008)

Prijemny jednoduchy (v tejto kategorii) film. V podstate su dva druhy filmov - taky kde si divak sadne, da si pocorn a colu, pokeca popri tom s kamaratmi, a film pobavi a clovek si oddycne. Alebo potom "zlozite" filmy kde sa treba sustredit, sledovat detaily, "uzivat" si paradnu kameru, strih, herecke vykony... Lazarus zacina mysteriozne a mohlo by sa zdat ze je to ten "zlozity" film, ale prave naopak. A - nevadi to. Obcas sa ziada aj takyto jednoduchy mysteriozny film :) Nedostatky teda nehodnotim ako nedostatky - skor ako prvky co to divakovi ulahcuju. Nie je to prilis zamotane, postavy nie su komplikovane, kamera prehladna, na konci "dobro zvitazi" - moze byt. (ak vsak cakate kvalitny, napinavy thriller/mystery asi dajte prednost inemu filmu)

Na odstřel (2009)

Mozno trosku nefer ale ja dam iba 2*. Je to dobry film, je napinavy, vyborni herci, snad aj soundtrack, zvuk, kamera a ine detaily co som si nevsimol su vyborne... ale co z toho ked (mna osobne) ma takyto zaner nebavi? :) Na druhej strane - vydrzal som pri tom cele 2 hodiny, malo to aj prijemne dejove zvraty co ma udrzali pri pozornosti, napokon dobro zvitazilo nad zlom - dobry film. Akurat asi nie pre mna...

Dům voskových figurín (1953)

Obcas mam taku chut pozriet si nejaku "klasiku" a tak som sa dostal aj k House of Wax. Obvykle si po takej klasike poviem - hm, celkom dobre, avsak malokedy sa mi stane ze by som si vravel "tak to bola pecka", "dnesni filmari sa maju co ucit", "klut..." alebo nieco podobne. House of Wax nebol vynimka :) Celkom dobre, urcite nie brak, mozno dokonca viac ako celkom dobre ked zvazim ze to vzniklo pred skoro 60timi rokmi, ale - az tak extra to zase nebolo. Doporucujem iba tym co maju tiez obcas taku chut pozriet si obcas nejaku "klasiku"

Pozemšťan (2007)

celkovo - je to velmi dobre pozeranie. kto ma rad filozofiu, scifi, nabozenstvo - kludne aj za 5 hviezdiciek, a rozhodne to doporucujem (aj mne sa to velmi pacilo). Ale teraz triezvo - ako film. Nic extra...Hlavny problem celeho filmu je ze - kludne to stacilo ako kniha, je tam toho len malo takeho co by sa nedalo zachytit uz v knihe. Skor mi to pripada ako sposob ako spristupnit tuto knihu aj tym lenivcom ktorym sa "nechce" citat... Ak by to mala byt vynikajuco spracovana kniha, potrebovali by sme myslim - hercov tak dobrych ako si pri citani neviem predstavit. Herci su tu dobri, nie vsak vynimocni. Potrebovali by sme zvuky, efekty, triky - nieco co kniha neposkytne - tento film nic z toho neponukne, prave naopak ako keby sa snazil o nejake pseudoumenie pouzitim lacnych kamier co produkuju zrnity obraz. Dobry soundtrack? Povodnu hudbu som vlastne nezachytil, bola tam sice jedna Beethovenova pecka, avsak myslim ze nie najstastnejsie pouzita (podobne ako v Knowing) - ta skladba ma ovela vacsi potencial. Takze ked to zhrniem - urcite vynikajuce a kazdemu doporucujem. Avsak - asi to iste by som povedal keby som to pocul ako rozhlasovu hru,divadlo, alebo cital ako knihu...

Ong bak 2: Pomsta (2008)

Ong Bak 2 sa snazi (ked si odmyslim technicke vymozenosti a efekty) asi vzdat hold cinskym karate filmom zo 70tych rokov. V takom filme je vacsinou nejaky historicky motiv (ktory mne ako zapadnemu divakou vzdy viac menej unikol, a vobec to nevadilo), priemerne herecke vykony - dolezite je skor aby zaporak vyzeral zaporne a aby hlavny hrdina vsetkych pobil (ano - samozrejme ze aj v tomto filme napokon prezil a v trojke bude bojovat dalej :/ ). Ked som bol mensi tak mi tieto nedostatky obvykle nevadili teraz su uz zjavnejsie, ale stale by to mohol byt dobry film keby tam teda boli poriadne "bitky" (to sa aj od bojoveho filmu caka). Bojove sceny su tu prijemne ale - mozno preto ze nie som nejaky velky fanusik hlavneho herce - nic neobvykle. Ked porovnavam so starym dobrym Jackie Chanom, alebo mladsim Jet Lim, alebo - Tony Jaa v Ong Bak 1... Zhrniem to - celkom dobry bojovy film, ak su bojove/akcne filmy vasim oblubenym zanrom tak snad aj doporucujem.

Cesta do fantazie (2001)

naozaj perfektne (stale rozmyslam ci nedat az 5*). Ma to Oscara za najlepsi animovany film, a myslim ze tym chceli povedat nie ze animacia je nejaka vynimocna (i ked je stale dobra) ale to ze to je tak dobry animovany film, ze sa da porovnavat s "normalnymi" filmami. Ono vlastne myslim ze takyto pribeh by sa ani nedal spravit ako "normalny" film. No, trosku som sa zamotal, takze pekne poporiadku. Je to krasne japonske, a ak vacsinou japonske hodnotim ako "kultura vzdialena mojmu chapaniu = nezmysly", tak tu je to "ine" prave to super. Cely pribeh je surealna fantazia (nieco ako japonska Alenka v risi divov, ale viem ze to prirovnanie nemaju radi :) a napriek tomu ze je to fantazia divak nema pocit ze je to "japonsky nezmysel" - proste to krasne vtiahne do deja a celej fantazie... Ok tusim - ze to nedokazem spravne opisat, tak to zhrniem - rozhodne doporucujem!

Mimzy (2007)

vyborny film! - vo svojej kategorii :/ Tento film je urceny pre detskeho divaka a tak sa ho pokusim hodnotit ako detsky divak - resp. ako myslim ze by som vnimal tento film keby som mal 10 rokov. Bomba! Od malicka som mal rad sci-fi a to je snad snom kazdeho chlapca ze ho "cosi taketo" postretne. Spominam si ze ked som bol mensi, naozaj par takychto filmov (skor vsak serialov) existovalo, a potom - mozno len preto ze uz som vyrastol, taketo filmy prestali :/ Last Mimzy bolo teda velmi prijemnym prekvapenim - a som velmi rad ze taketo filmy sa este tocia (nesuhlasim s komentarmi ze - toto tu uz bolo, 100x vykradnuty napad, americky standard... - tento film je urobeny tak ako by sa mi to ako detskemu divakovi pacilo). Dovolim si dokonca porovnat tento film s blockbusterom Knowing, a u mna Mimzy jednoznacne vyhrava... Toto vsetko plati - z pohladu detskeho divaka. Ak to mam hodnotit v porovnani s ostatnou dnesnou produkciou, naozaj plati ze je to len "to co tu uz vela krat bolo", ze herci (a postavy) su taki ako v tisic inych filmoch co sa vysielaju v nedelu doobedu, a ze je to plne (vedeckych) nezmyslov... Zavisi teda od toho ci ste stale schopni pripustit ze ste male dieta :) Ak ano - rozhodne doporucujem, ak mate nablizku divaka vo veku 5-15 rokov doporucujem tiez, ale ak sa povazujete ze "narocneho" divaka, tak Mimzyho radsej preskocte.

P2 (2007)

Ok, nebolo to nic vynimocne, ale - nic vynimocne som ani necakal. Resp. povedane inak - splnilo ocakavania :) Celkovo horory typu - maniak vs obet v uzavretom priestore moc nemusim, ale povedal som si ktovie, mozno p2 prekvapi. Neprekvapil. Teda - co sa pribehu tyka neprekvapil - je jasne ze napokon ho dostane, je jasne ze hlavna postava (obet) bude robit stupidne veci, je jasne ze hlavna postava (maniak) bude este stupidnejsi ale - to vsetko sme predsa cakali... Prijemny vsak bol (herecky) hlavny maniak, a nech uz to bolo hocijako zle - bol tam strach a mal som obcas pocit ze "co by som robil ja", takze - az tak zle to nebolo :) Doporucil by som? Ano - ak 2 hviezdy stacia...

Babel (2006)

Babel je dobry film, nie vsak vyborny. A ten oscar... Za hudbu? Priznam sa ze nejaky vynimocnu hudbu som ani nepostrehol :/ A vlastne - vynimocneho tam nebolo viac. Poviedkove filmy mam celkom rad, ale - tak nejak sa ocakava ze tie poviedky budu medzi sebou prepojene. Aspon obvykle to tak vo filmoch byva. Tu su poviedky medzi sebou prepojene naozaj iba velmi zlahka resp. vobec. Mozno to bol zamer, ale naozaj nerozumiem preco. Co sa jednotlivych pribehov tyka - marocky je myslim uplny amerciky nezmysel, a nezachrania to ani Brad Pitt a Cate Blanchett. Keby namiesto tej poviedky boli dve sceny - ta ako je zranena, a napokon ta ako ju zachrania uplne by to stacilo. Mexicka poviedka je o cosi lepsia, a "strateni v pusti" je naozaj velmi dobra a silna scena, stale vsak - cakal som nejaku zapletku, vyvrcholenie, rozuzlenie... No a japonska poviedka - ta mala uplne najvacsi potencial (a bola velmi dobre vybrana ako kontrast k mexickej/africkej), a - ano, nebudem nic kritizovat - proste bola najlepsia a najzaujimavejsia:) Takze maroko (ved je to len to co tu uz 100x bolo, a je jedno ze je to "silna" tema) mozno za 1, mexiko za 3, japnosko za 4, dokopy 3 hviezdy. Zaujimave, a oplati sa vidiet ale - existuje vela lepsich filmov... (ps. vizualne to nebolo najhorsie - tam su vsetky tri pribehy ok)