• Krátkometrážní

Farma zvířat (1954)

Nějak nevím, jak se k tomu postavit. Na jednu stranu je jasné, co ten film chce říct, jako podobenství to funguje dobře a má to příjemnou stopáž a od určité části (jelikož jsem knihu nečetl) to je i celkem napínavé. Jenže na druhou stranu mě to nějak výrazněji neuchvátilo a u některých scén jsem absolutně nechápal, proč tam jsou. Proč ta válka zvířat a lidí? Proč jde farmář Jones pak k mlýnu, aby tam zapálil dynamit a vybuchl tam? Nevím, k čemu tam byly, asi aby se tam něco dělo. Jenže je to podobenství, to klidně může rezignovat na nějakou logiku děje, ale tyhle scény mi tam připadaly zbytečné. To už rovnou mohli říct, co se stalo s Kulišem (nebo pokud chcete, Snowballem). A nejen tyhle, bylo jich víc. Navíc to celé mohlo být drsnější (nevím ale jaká je kniha, znovu připomínám), sice to vzniklo v padesátých letech, ale taky to byl animovaný film, tam by snad víc krve nevadilo. S čím jsem měl taky problém je to, jak doslovné a jednoduché k pochopení to je, bez žádných dalších myšlenek na pozadí, o kterých by se dalo nějakou dobu přemýšlet. Bylo to prostě podané tak trochu povrchně, bez pořádné hloubky, jen té, aby ji pochopil každý (s prominutím) idiot. Teda jo, na konci se v pozadí rýsovala myšlenka, že se vše odehraje znova, ale s tím ten film jaksi nepočítal. A ty vtípky s nemotorným káčátkem to taky dost kazily, naštěstí v druhé polovině nebyly (asi kačátko vyhnali). Vidím to na silné 3*, strašně rád bych dal vyšší hodnocení, ale prostě nemohu. A co se té knihy týče - já bych si ji jednou strašně rád přečetl, stejně jako 1984. Jenže co jsem viděl ta filmová zpracování, vůbec na to nemám chuť. Filmová Farma zvířat je strašně jednoduchá bez nějakého silnějšího dojmu a 1984 je zase strašně nezajímavé a nudné. A když odevšad slyšíte, jak úžasné a nadčasové to je, spíš se vám to ještě víc zhnusí. Aspoň mě teda jo a proto se ke knihám jen tak neodhodlám. Radši si znova přečtu Pána much. Silné 3*

The Mighty Boosh Live (2006)

Já věděl, že mě to nezklame. Mighty Boosh je jeden z nejgeniálnějších seriálů, co kdy vznikl a tohle živé představení funguje též naprosto dokonale. Takhle skvěle jsem se u ničeho už dlouho nezasmál a poměrně často to bylo i nahlas, což jen dokazuje, jak skvělé to bylo. Mě tenhle ujetý humor prostě sedí a tady ho bylo fakt hromady. Sice některé byly hlášky známé už ze seriálu a něco málo bylo i trapné, ale kašlat na to, když celý ten záznam baví a tak 90% hlášek je geniálních. Navíc celé to představení měla banda z Mighty Boosh dokonale promyšlené, včetně perfektního zapojení věcí nebo postav, o kterých se mluví jen v jednom dialogu (Big Leg, třeba). Ty dvě a půl hodiny utekly jako voda, objevily se tu snad všechny významné postavy napříč celým seriálem (a epilog s Old Greggem mě vyloženě potěšil) a skoro tomu nemám co vytknout. Fakt, geniální, neskutečně zábavná věc (pokud vám teda sedne tenhle styl humoru), na kterou se klidně podívám i posté, stejně jako na libovolný díl seriálu. Přemýšlím i nad zařazením do oblíbených filmů, každopádně pod top 10 se mi dostane určitě. 5*

Lekce temnoty (1992)

Zajímavý Herzogův film o znečišťování a ropě (+ je i protiválečný), ve kterém jsou skvělé záběry, ať už letecké nebo pozemní. Jenže ani tak mě to nedokázalo natolik nadchnout, abych dal plný počet. Navíc poselství je jasné už od začátku a pak se vše jen opakuje dokola, takže to mohlo být i o něco kratší. I přes tu příjemnou stopáž. Slabé 4*

Zodiac (2007)

Prvních 45 minut na mě vůbec nezapůsobilo, připadalo mi, že se zde všechno odehrává strašně rychle a navíc mi to přišlo poněkud průměrné a nezajímavé. Až pak jsem se do toho konečně dostal a začalo to být napínavé, i když ten dojem průměrného filmu mi chvílemi zůstával a vůbec by nebylo od věci, kdyby si Fincher v některých scénách s atmosférou lépe vyhrál. On sám není špatný režisér, jen mě z nějakého důvodu žádný jeho film nedokázal natolik zaujmout, abych z něj byl nadšen. Prostě mu pro to chybí větší cit a talent. I tak se mi ale Zodiac líbil, pomalejší průběh vyšetřování vypráví perfektně a líbilo se mi i to, že je na pozadí znát linie o posedlosti novináře odhalit identitu Zodiaca za každou cenu, až ztrácí vztah se svojí rodinou. Škoda jen, že tuhle linii Fincher nerozjel víc do hloubky a ponechal ji poněkud "hollywoodskou". Dvě hodiny čtyřicet na to je poměrně dost. Btw, teď ten film zrovna věží v televizi a zjistil jsem to až teď, co jsem dokoukal originál s titulky. Tohle se mi stalo už podruhé :D 4*

Do nebíčka (1997)

Jelikož podporuji každý český film (od roku 1993), který je sci-fi, tak ty slabé 3* dám. Každopádně sláva, Hanzlík aspoň jednou v životě natočil něco, na co se dá dívat! Do nebíčka sice nemá blbý nápad (pro mě osobně dost zajímavý), ale Hanzlík ho podal s minimem zvratů, utahaně a rozmělněně, takže ani o nějaké atmosféře tady mluvit nemohu, tajemno pořádně nevyniklo a spíš jsem se nudil. Pak to má dobrou kameru a obstojné herecké výkony, ale střihač se evidentně při stříhání tohohle filmu zdrogoval, jelikož to celkově vypadá všechno strašně divně, aspoň většina scén. Potěšil mě ale občasný humor, který to aspoň trochu oživil a líbil se mi i ten running gag s kolem. Na víc jak slabé 3* to ale rozhodně není a nebýt to česká sci-fi, asi zůstanu spíše u lepších 2*. Žádný zázrak ten film není, byť jsem do toho nějakou naději - i přes Hanzlíkovu režii a scénář - vkládal. Slabé 3*

Jackals (2017)

Začátek docela slušný, ale pak z toho začne být nuda, která postupně přeroste v tuctové home invasion. Zase tu máme nějakou fanatickou sektu, tak jsem trošku doufal, že konečně zase narazím na horor, kde bude mít režisér tu sektu pořádně promyšlenou - a prd, tady byla nepromyšlená tolik, jako snad ještě nikde. Víme jen, že jejich členové nosí zvířecí masky, zabíjejí a asi jsou blbí, když se ve 20 nebo kolik jich bylo nedokážou dostat do domu, kde je 5 lidí. V co věří, proč nosí ty masky, co je jejich cíl, to se samozřejmě nedozvíme. Proč na tom pracovat, proč se nějak odlišovat, když je mnohem jednoduší natočit něco, co tady už tisíckrát bylo, lidi se na to stejně podívají. Ale já bych rád věděl, co byli zač. Tohle mě zklamalo nejvíc, ale nejen to. Sice ke konci tam je nějaké napětí, ale celkově z toho prostě je jenom horor typu "neurazí, nenadchne", na který i člověk poměrně rychle zapomene. Ani tu 3* nemohu dát, nevím za co. Sice je to dobře natočené a zahrané, sem tam napínavé, ale blbě vedené a nepromyšlené. Lepší 2*

Legenda o sovích strážcích (2010)

Další z filmů, co jsem bůhvíproč nehodnotil. Tahle pohádka je sice úžasně animovaná, ale jinak mě nikdy nedokázala zaujmout, děj mě strašně nudil, sympatie k postavám jsem moc velké neměl a moc mi to prostě nesedlo. 2*

House Hunting (2013)

Skvělý nápad, ale zbytečně utahaný, bez atmosféry a ne zrovna promyšlený. Tenhle typ hororů mám rád, moc jich neznám a ne každý se povede, byť potenciál je u každého. House Hunting ho měl dost, ale selhalo to na těch bodech, které jsem již vypsal. Fakt, kdyby to Eric Hurt aspoň pořádně vymyslel a nějak to zakončil, ne tak, jak se dá odhadovat od začátku, mohla z toho vzniknout dost zajímavá věc. Ale líbilo se mi, že i když je znát jak to bylo levné, tak i přes to to má celkem zajímavý vizuál. Každopádně jako povedený bych ten film neoznačil a v rámci tohoto subžánru taky ne. To bylo Enter Nowhere jediným z těchto filmů, kde to měl režisér skutečně promyšlené? 2*

Malá lež (2019)

Tak tohle pro mě bylo strašně milé překvapení. Filmy produkované studiem A24 mám rád a většinou mi sednou. Jsou sice výjimky (Slunovrat, Přízrak, Zabití posvátného jelena a určitě jsou i další), ale i tak se tam najde dost těch zajímavých. Malá lež je jedním z nich. Zprvu to celé vypadá jako film o umírání na nevyléčitelnou nemoc (což je téma, které nemusím), jenže umírání není ve skutečnosti stěžejním tématem. Tím totiž je střet východní a západní kultury a jejich přístupu k životu, který se odehrává v příběhu mladé Billi, která kvůli oné události přijíždí do Číny za svojí početnou rodinou, kterou od dětství neviděla a ani si je pořádně nepamatuje. Proto tradicím svojí rodiny tolik nerozumí, nechápe, proč je v Číně zvykem lidem neříkat, že zemřou a celý film se všechny zvyky její rodiny snaží pochopit a dostat se do nich. Do toho zde máme linii s umíráním babičky, které její rodina nechce říct že umírá a její až nakažlivou radost ze života. Což je vlastně další linie filmu, že si člověk má vážit svého života a svých blízkých - dokud je má, protože jednou může být pozdě a ani je pořádně nepozná. Do toho zde jsou velmi zajímavé a realistické dialogy, které někdy mají větší hloubku, než se na první pohled zdá. Třeba je zde vidět, že otec Billi začal víc pít alkohol, ale jen v jedné větě je zmíněno, že normálně takhle nepije - a když se nad tím člověk zamyslí, dojde mu, že je to z žalu. Překvapivě tenhle film má co říct a neříká toho zrovna málo, což dost cením. Navíc Wang je evidentně talentovaná režisérka a pro filmařinu má skutečný cit, jelikož takhle krásně promyšlené statické záběry jsem už nikde dlouho neviděl. Navíc měli poněkud podmanivou atmosféru a já si užíval každý záběr (jen některé bych prodloužil, aby více vynikly). Co je však na Malé lži nejlepší je to, že se vyhýbá všem kýčům, přehnaně emočním scénám a nesnaží se člověka v každé scéně rozbrečet, jako to dělá spousta amerických filmů o neléčitelné nemoci. Naopak, tenhle film téma pojímá komorně, s příjemnými chvílemi, nesnaží se z diváka dolovat city co minutu, místo toho vše postupně buduje, aby ve finále vynikl. A přesně takový typ filmů mě dokáže dojmout a taky že dojal, protože zase po dlouhé době mi pár slz na konci filmu ukáplo (naposledy to bylo snad film O Schmidtovi). Když si teďka vzpomenu na film Vzpomínky na lásku, který jsem viděl v úterý a který se strašně snažil o to, aby u filmu vybrečel oceán, o to víc cením Malou lež, která nepotřebuje srdceryvné kýče, aby dojala. Možná jen na té hudbě mohli ubrat. Jinak ale už nemám co vytýkat, navíc se mi strašně líbil konec a ta scéna v titulcích, která mě docela překvapila. Fakt se mi to líbilo a sám jsem z toho dost překvapený, jelikož jsem se prostě obával kýče. 5*

Jablko (1980)

Takových chujovin ve stylu Jablka se jen tak nevidí. A moje očekávání to naplnilo dokonale, protože něco tak šíleného se jen tak nevidí - disco muzikál, ve kterém jsou všichni oblečení jako magoři, zápletku má jak z 1984 či podobných filmů, do které jsou přidané náboženské odkazy s Adamem a Evou a jablkem (s čímž je spojené strašně bizarní hudební číslo odehrávající se v pekle - podpořené jak jinak, než veselou estrádní hudbou) a celkově je to vizuálně i dějově tak strašně bizarní, že se tomu člověk prostě směje. Vrcholem je však jeden z nejlepších závěrů v historii kinematografie, odkazující na Zázrak v Miláně (a teď bych rád věděl, jestli cíleně nebo ne) - Adam a Eva se přidají k hippies, kteří žijí krásným nezkaženým životem a když je po roce (!!!) najde policie ze zlého disco světa, ale pak z nebes přiletí vesmírná loď, teda auto, z něj někdo vyleze, asi Bůh (nebo Aštar Šeran, vlasy mě stejné) a odvede hippies na lepší planetu, kde nebudou muset dělat písničky podle populárních trendů. Krása. A tohle pan režisér fakt myslel vážně. No, nevím co čekal, protože výsledek je strašně směšný a brát vážně ho nejde ani náhodou, byť je vidět, co tím chtěl říct. Tak jako tak se z toho stal kult mezi všemožně bizarními filmy, protože takový sci-fi muzikál (ono už jen to žánrové spojení je šílené) se jen tak nevidí. Kam se hrabe Rocky Horror Picture Show! 4*