• Krátkometrážní

Gumballův úžasný svět - The Kids (2014) (epizoda)

Skvělý nápad, skvěle vedený, ale trochu pokažený přehnaným používání písní. Hlavně jedna tu trvá 2 minuty, což mi přišlo prostě moc. Silné 4*

Stav beztíže - Venus (2009) (epizoda)

Tady se seriál dostal k druhé věci, na které jsem se těšil už od začátku. A jak jsem předpokládal - jednalo se o jednu z nejlepších a nejnapínavějších epizod, u které jsem si každou minutu náležitě užíval. Navíc ten konec mě tak nalákal, že se na závěrečnou epizodu kouknu ještě dnes (i když vím, že seriál byl zrušen a oficiální konec nikdy nevznikl). 5*

Stav beztíže - Solitary (2009) (epizoda)

Příprava na Venuši, ve které se skoro nic nestane, kromě posunu v chování postav. Tak jako tak tahle epizoda nebyla tak zajímavá, jak mohla být, takže dám jenom 4*. I tak to jistou poutavost mělo.

Pavel Dorotka: Kontroverzní filmař (2020) (amatérský film)

67 minut dlouhé honění ega tohoto neskutečného narcise z Telče, který žije v sebeklamu o vlastní dokonalosti a zároveň je něčím, co v Česku snad nikdy nebylo. On je totiž český Neil Breen či Tommy Wiseau. S každým jeho dalším výtvorem přichází nové filmařské dno, které se od aspoň trochu "chvályhodných" nápadů (jen kvůli tomu, že se někdo v Česku pokusil udělat horor, tenhle žánr tu je už pár let mrtvý) přešel ke svému seriálu Historky ze života, kde si jen honí ego, teda pardon, vypráví o svých neuvěřitelných životních zkušenostech, které se normálním lidem nedějí - třeba se jednou málem utopil, párkrát si zahrál (nebo zasoutěžil) na Barrandově nebo dokonce chodil se ženami! A je toho mnohem, mnohem víc a pořád o to všem mluví stále dokola. Dokonce to chce ještě napsat v knižní podobě, jelikož v zajímavostech na ČSFD, vlastním seriálu, vlastním druhém seriálu a vlastím dokumentu, je ještě málo. Jo, a taky chce o svém životě natočit celovečerák. Ne dokument, normální hraný film. Sice nám už o sobě řekl snad všechno "zajímavé", ale evidentně to stále nestačí. Co se samotného filmu týče, vypadá hrozně, neustále se střídají dva formáty obrazu, neustále se opakují tři stejné záběry na Telč (až z toho je pěkná antireklama), v obraze se často ukazuje něco, co s vyprávěným komentářem vůbec nesouvisí, pak je tu koláž asi všech fotek, co Dorotka kdy nafotil a celkově jde jen o recyklaci toho, co všichni Doryho "fanoušci" dávno vědí. Každopádně tenhle dokument působí jako jakési monumentální zakončení toho všeho a jelikož Dortoka nemá už o čem vyprávět (pokud by se stále nechtěl opakovat, což dělá rád a často), tak trochu nevím, kam se posune dál. Přece jen pořád doufám, že to nebylo jeho vyvrcholení, to by nám v Česku zase chyběl někdo typu Neila Breena. Chtělo by to zas nějaký horor, komedii nebo dokonce sci-fi, Pavle! Pak by možná tvé poslání došlo k dokonalosti. Stejně, pokud někdy budu točit film, obsadím tě tam. Můžeš si pak připsat další roli, ale asi k tomu jen tak nedojde. Moje hodnocení samozřejmě berte jako recesi, hodnotit to vážně, byl by to jasný odpad, ale tyhle cringe filmy jsou moje guilty pleasure a čím horší je, tím ho mám radši. Plný počet nedám jen proto, že věřím, že ten Dorotkův monumentální vrchol teprve přijde, protože se každou věcí stále zhoršuje. Když bylo Jsem to já, přišel Tenebris Když vypadalo, že Tenebris je dnem, přišlo ještě větší dno v podobě seriálu. A pak přišlo dno zatím největší - hudební videoklipy. Jeden horší než druhý, ale tím nejlepším je rozhodně Jízda života. Najde Dortoka další, pro nás nepředstavitelné, dno? Já doufám, že jo a pak už tu pátou hvězdu fakt dám. 4*

Vládce temnot (1987)

Carpenter zde chtěl pomalu budovat napětí, jenže se mu to moc nepovedlo a tak mě spíš nudil. A to ne zrovna málo. Sice nápad má Vládce temnot zajímavý, natočený je taky dobře a některé scény má povedené, ale celkově jako horor (až na těch pár scén) moc nezaujme. Hlavně je to teda tím, že trvá déle, než by měl. Není špatný, ale prostě mě nedostal. 3*

Farma zvířat (1954)

Nějak nevím, jak se k tomu postavit. Na jednu stranu je jasné, co ten film chce říct, jako podobenství to funguje dobře a má to příjemnou stopáž a od určité části (jelikož jsem knihu nečetl) to je i celkem napínavé. Jenže na druhou stranu mě to nějak výrazněji neuchvátilo a u některých scén jsem absolutně nechápal, proč tam jsou. Proč ta válka zvířat a lidí? Proč jde farmář Jones pak k mlýnu, aby tam zapálil dynamit a vybuchl tam? Nevím, k čemu tam byly, asi aby se tam něco dělo. Jenže je to podobenství, to klidně může rezignovat na nějakou logiku děje, ale tyhle scény mi tam připadaly zbytečné. To už rovnou mohli říct, co se stalo s Kulišem (nebo pokud chcete, Snowballem). A nejen tyhle, bylo jich víc. Navíc to celé mohlo být drsnější (nevím ale jaká je kniha, znovu připomínám), sice to vzniklo v padesátých letech, ale taky to byl animovaný film, tam by snad víc krve nevadilo. S čím jsem měl taky problém je to, jak doslovné a jednoduché k pochopení to je, bez žádných dalších myšlenek na pozadí, o kterých by se dalo nějakou dobu přemýšlet. Bylo to prostě podané tak trochu povrchně, bez pořádné hloubky, jen té, aby ji pochopil každý (s prominutím) idiot. Teda jo, na konci se v pozadí rýsovala myšlenka, že se vše odehraje znova, ale s tím ten film jaksi nepočítal. A ty vtípky s nemotorným káčátkem to taky dost kazily, naštěstí v druhé polovině nebyly (asi kačátko vyhnali). Vidím to na silné 3*, strašně rád bych dal vyšší hodnocení, ale prostě nemohu. A co se té knihy týče - já bych si ji jednou strašně rád přečetl, stejně jako 1984. Jenže co jsem viděl ta filmová zpracování, vůbec na to nemám chuť. Filmová Farma zvířat je strašně jednoduchá bez nějakého silnějšího dojmu a 1984 je zase strašně nezajímavé a nudné. A když odevšad slyšíte, jak úžasné a nadčasové to je, spíš se vám to ještě víc zhnusí. Aspoň mě teda jo a proto se ke knihám jen tak neodhodlám. Radši si znova přečtu Pána much. Silné 3*

Mighty Boosh Live, The (2006)

Já věděl, že mě to nezklame. Mighty Boosh je jeden z nejgeniálnějších seriálů, co kdy vznikl a tohle živé představení funguje též naprosto dokonale. Takhle skvěle jsem se u ničeho už dlouho nezasmál a poměrně často to bylo i nahlas, což jen dokazuje, jak skvělé to bylo. Mě tenhle ujetý humor prostě sedí a tady ho bylo fakt hromady. Sice některé byly hlášky známé už ze seriálu a něco málo bylo i trapné, ale kašlat na to, když celý ten záznam baví a tak 90% hlášek je geniálních. Navíc celé to představení měla banda z Mighty Boosh dokonale promyšlené, včetně perfektního zapojení věcí nebo postav, o kterých se mluví jen v jednom dialogu (Big Leg, třeba). Ty dvě a půl hodiny utekly jako voda, objevily se tu snad všechny významné postavy napříč celým seriálem (a epilog s Old Greggem mě vyloženě potěšil) a skoro tomu nemám co vytknout. Fakt, geniální, neskutečně zábavná věc (pokud vám teda sedne tenhle styl humoru), na kterou se klidně podívám i posté, stejně jako na libovolný díl seriálu. Přemýšlím i nad zařazením do oblíbených filmů, každopádně pod top 10 se mi dostane určitě. 5*

Lekce temnoty (1992)

Zajímavý Herzogův film o znečišťování a ropě (+ je i protiválečný), ve kterém jsou skvělé záběry, ať už letecké nebo pozemní. Jenže ani tak mě to nedokázalo natolik nadchnout, abych dal plný počet. Navíc poselství je jasné už od začátku a pak se vše jen opakuje dokola, takže to mohlo být i o něco kratší. I přes tu příjemnou stopáž. Slabé 4*

Zodiac (2007)

Prvních 45 minut na mě vůbec nezapůsobilo, připadalo mi, že se zde všechno odehrává strašně rychle a navíc mi to přišlo poněkud průměrné a nezajímavé. Až pak jsem se do toho konečně dostal a začalo to být napínavé, i když ten dojem průměrného filmu mi chvílemi zůstával a vůbec by nebylo od věci, kdyby si Fincher v některých scénách s atmosférou lépe vyhrál. On sám není špatný režisér, jen mě z nějakého důvodu žádný jeho film nedokázal natolik zaujmout, abych z něj byl nadšen. Prostě mu pro to chybí větší cit a talent. I tak se mi ale Zodiac líbil, pomalejší průběh vyšetřování vypráví perfektně a líbilo se mi i to, že je na pozadí znát linie o posedlosti novináře odhalit identitu Zodiaca za každou cenu, až ztrácí vztah se svojí rodinou. Škoda jen, že tuhle linii Fincher nerozjel víc do hloubky a ponechal ji poněkud "hollywoodskou". Dvě hodiny čtyřicet na to je poměrně dost. Btw, teď ten film zrovna věží v televizi a zjistil jsem to až teď, co jsem dokoukal originál s titulky. Tohle se mi stalo už podruhé :D 4*

Do nebíčka (1997)

Jelikož podporuji každý český film (od roku 1993), který je sci-fi, tak ty slabé 3* dám. Každopádně sláva, Hanzlík aspoň jednou v životě natočil něco, na co se dá dívat! Do nebíčka sice nemá blbý nápad (pro mě osobně dost zajímavý), ale Hanzlík ho podal s minimem zvratů, utahaně a rozmělněně, takže ani o nějaké atmosféře tady mluvit nemohu, tajemno pořádně nevyniklo a spíš jsem se nudil. Pak to má dobrou kameru a obstojné herecké výkony, ale střihač se evidentně při stříhání tohohle filmu zdrogoval, jelikož to celkově vypadá všechno strašně divně, aspoň většina scén. Potěšil mě ale občasný humor, který to aspoň trochu oživil a líbil se mi i ten running gag s kolem. Na víc jak slabé 3* to ale rozhodně není a nebýt to česká sci-fi, asi zůstanu spíše u lepších 2*. Žádný zázrak ten film není, byť jsem do toho nějakou naději - i přes Hanzlíkovu režii a scénář - vkládal. Slabé 3*