• Krátkometrážní

Zlomené květiny (2005)

Konečně jsem od Jarmusche po třech nijak zajímavých filmech (Trvalá dovolená, Mrtví neumírají, Podivnější než ráj) viděl něco, co by se mi fakt líbilo. Zlomené květiny jsou hodně povedený film se zajímavým a napínavým dějem, který ani na moment nenudí, v hlavní roli je zde opět skvělý Bill Murray a celkově je ten film takový příjemný, doplněný o prvek mystiky a road movie, což jsou dva žánry, které mám fakt rád. Připomnělo mi to Wendersův film Nechoď klepat na dveře, ale ten byl spíš takový hollywoodský a navíc je prost nějakého toho prvku záhady, který v Zlomených květinách je a funguje, ale chyběla mi zde větší poetičnost, kterou právě umí Wenders. Ale popravdě, kdybych měl z těchto dvou filmů říct, který se mi líbil víc, tak bych vybral Zlomené květiny, protože mi prostě sedly víc, byť dobré jsou ty filmy oba. A ten otevřený konec mi tady výjimečně nevadil, naopak, spíš mi zde docela sedl. Každopádně mě Jarmusch po delší době konečně pořádně potěšil, z čehož mám radost. Slabých 5*

V bolestech (2013)

Další z filmů, co nemám ohodnocený. Tenhle jsem viděl tak rok, rok a půl zpátky a pamatuji si z něj, že podle mě měl zajímavý nápad, ale celkem mě nudil, neoslovil a mám dojem, že mě u něj zklamal konec. Pro nějaké podrobnější hodnocení bych ten film musel vidět znova, ale že bych se na to v nejbližší době koukl, to fakt ne. Ono je to hlavně kvůli tomu, že found footage moc nemusím. 2*

Leviathan (1989)

První polovina je strašně nudná, nebo aspoň těch prvních 30 minut. Pak se to naštěstí rozjede a je to i celkem napínavé, akorát ve finále už to bylo zbytečně překombinované, SPOILER smrt černocha těsně před koncem mě naštvala, jelikož ze všech postav mě jako jediný dokázal nějak zaujmout KONEC SPOILERU a celkově to na mě působilo poněkud průměrně. Ono je to vlastně propojení několika filmů najednou, to je jasné už jenom z syžetu, ale dívá se na to (kromě první poloviny) celkem dobře, později to začne být napínavé, pár nápadů je zajímavých, ale celkově mi ten film spadá do kategorie "neurazí, nenadchne". Na víc to nemá. 3*

Návrat do budoucnosti II (1989)

I když mi to v určitě chvíli celé připadalo zbytečně překombinované, nakonec jsem si dvojku užil a chvíli přemýšlel i nad slabými 5*. Na ty to nakonec nevidím, ale to neznamená, že je dvojka špatná, právě naopak. Bylo to vtipné, děj se mi taky líbil, vyvíjel se skvěle, něco mě i pobavilo, akorát prostě mé nadšení, které jsem měl u jedničky, tady není tak silné. Každopádně se mi potvrzuje, že Zemeckis je skvělý režisér a na trojku se těším. Silné 4*

Karel, já a ty (2019)

Minimalistický, komorní film o ničem, teda pardon, o několika lidech, co pořádně neví, co sami se sebou (což je v českých filmech strašně originální téma, že jo) a věnuje se to přede vším jednomu poměrně mladému manželskému páru, který má pocit, že se vztah mezi nimi vyčerpal a tak si od sebe dávají pauzu. A celé to trvá dvě hodiny, pořád se tu jenom mluví a mluví, sem tam filozofuje a občas padnou i zajímavé myšlenky, překvapivě to vůbec nenudí a spíš to má takovou podmanivou atmosféru, o postavách dokonce víme i něco víc a i když prvních 10 minut vypadalo strašně, nakonec se z toho stala celkem příjemná věc. Líbily se mi tu i nějaké detaily (třeba když se Petr Marek (btw, potěšilo mě, že tady hraje) líbá s Jenovéfou Bokovou, děje se tak v knihkupectví u oddělení sci-fi a fantasy - a vzhledem k tomu, že je tahle scéna z celého filmu nejakčnější, tak v celkovém konceptu a atmosféře filmu opravdu působí, jako kdyby byla trošičku fantasy - snad chápete, jak to celé myslím), ale zase některé byly dost špatné (vážně neuvěřím tomu, že by tenhle intelektuální typ lidí pil Braník). Teď jsem se pomalu přehoupl k negativům, takže už bych mohl rozebrat těch prvních 10 minut - ty totiž vypadají, jako nějaký špatný studentský film, kameru mají amatérskou, střihy naprosto příšerné a to divné skákání ze scény do scény, kdy člověk nechápe, jaká doba uplynula od předchozího časového úseku, mi taky hodně vadilo. Pak je to ještě v posledních 5 minutách, ale jinak naštěstí ne a pak už se na to dá celkem v pohodě dívat. Neštve mě tolik absence jakéhokoli děje jako spíš to, že to pořádně nevyvrcholí, manželé si prostě dají pauzu a po té jsou zas spolu a celkem v pohodě. A nelíbilo se mi, že se film věnuje hlavně Saše a Dušanovi, ale Karlovi, který by měl mít v "příběhu" též podstatnou roli, se nevěnuje skoro vůbec. Taky mi vadilo, že se postava Dušana (kterého hraje ve skutečnosti Bohdan Karásek, který z nějakého neznámého důvodu není u herců vůbec uveden a v obsahu je taky díky tomu fatální chyba) nikam nepohne, což je bohužel strašné klišé všech těchto filmů a zatím jsem snad nenašel žádný, který by se tomu pokusil "vzepřít". Vadilo mi i obsazení Jenovéfy Bokové - a teď prosím její rozsáhlý fanklub, aby mi to odpustil - ale do tohohle komorního a realisticky natočeného díla se mi tak slavná česká herečka do hlavní role prostě nehodila. Kdyby tam hrála nějaká naprosto neznámá herečka, působilo by to na mě realisticky a přirozeněji, protože v tom filmu Boková prostě pořád je Boková, ne ta role, kterou má hrát, zas tak skvělá herečka není (ještě jednou pardon, její fanklube - ale abych vás potěšil, tak musím říct, že ve Chvilkách byla dost dobrá). Když to celkově shrnu, je to sice jinak natočené a dost ukecané, ale jinak se to od ostatních českých filmů o ničem vůbec neliší. Teda jo, kromě jedné věci - nebyl tu sex, nikdo to neumřel a nikdo se tady ani nepoblil, což mě dost (a mile) překvapilo, protože tyhle tři věci jsou typické pro 90% českého filmu, možná i víc. Karel, já a ty, je nakonec docela příjemnou (možná bych řekl, že až relaxační) záležitostí, která ale má jisté mínusy, kvůli kterým nemohu jít s hodnocením výš. 3*

Prozrazení (2012)

Já tyhle minimalistické filmy mám rád. Tenhle sice chvílemi dost pokukuje po Pohřben zaživa, ale atmosféra tady (alespoň většinu času) funguje slušně, napínavé to je taky. Sice mi to chvílemi připadalo poněkud naivní a na tom psychickém mučení bych i přitvrdil, ale zase tam bylo pár zajímavých nápadů a taky mi to přišlo dobře natočené a zahrané. Film je to prostě příjemný a i dost napínavý, asi bych dal i slabé 4*, ale jak ve svém komentáři uživatel 6th Sun, to by ten film musel skončit o dvě minuty dřív. Jenže to ale neomlouvá, že se to dalo odhadnout. Takže 3* nakonec.

Raubíř Ralf a internet (2018)

Říká se, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš. Ale protože já su debil a stáhl si dvojku, i když jedničku považuji za hroznou, tak jsem tohle moudré přísloví porušil. Moje blbost. Myslel jsem si, že tady ten nápad s návštěvou internetu aspoň vytvoří pár vtipných scén. On se o to ten film dost (řekl bych že až křečovitě) snaží, jenže ve výsledku mi to celé přišlo strašně nevtipné. A to až do takové míry, že bych si dovolil říct, že něco tak strašně nevtipného jsem snad nikdy v životě neviděl. Jo, snaží se to parodovat některé populární stránky jako třeba YouTube nebo Google nebo Disney (ten si tu na sebe udělal dobrou reklamu), jenže jsem celou dobu měl pocit, že tomu všemu chybí srdce a duše. Ale abych jen nekřivdil, dvakrát jsem se pousmál - u scény s Grootem a u té, co je v závěrečných titulcích. Jo, a byl jsem rád, že jsem na celé 3 vteřiny viděl Nicka Wildea. Zbytek mě nechal chladným. A když si to tak vlastně vezmu, jsou to jediná pozitiva, co z filmu mám (ještě se mi teda líbila jedna skladba ze soundtracku), což je strašné. Ralfa a Vanilopku nesnáším o trošku méně, ale pořád mi jsou dost nesympatičtí, délka dvou hodin byla neskutečně úmorná a celý ten film se táhl jak sopel z nosu, všechny "zvraty" mi připadaly debilní a celkově mi ten film, stejně jako jednička, byl neskutečně protivný. Už nikdy víc. Slabá 1*

Gumballův úžasný svět - The Boss (2014) (epizoda)

Tady se mi opět víc líbil děj než humor, ale na té myšlence, kterou tahle epizoda má, něco je a za to tu slabou pátou hvězdu přidám.

Gumballův úžasný svět - The Void (2014) (epizoda)

Ten nápad je geniální. A jo, je pravda, že na Molly jsem časem nějak pozapomněl... Asi bych na ni neměl zapomínat, ať chudák neskončí tam, kde předtím. Jinak je to další skvělá epizoda, i když tady se mi spíš líbil děj než humor. 5*

Gumballův úžasný svět - The Fraud (2014) (epizoda)

Z těch všech epizod, které jsem dneska viděl, byla tahle nejslabší a nejmíň vtipná, ale i tak je dobrá a líbila se mi. Každopádně o všechnu zábavu se zde postaral hlavně Gumball s Darwinem, hlavně ze začátku. Ředitel Brown mě zrovna nepobavil. 4*