Neuvěřitelný příběh o obrovské hrušce (2017)

Nehovorím, že to nemá fantáziu. Spíš výsledok ako celok ma znepokojuje. Takmer bez dobrých a zábavných scén. Neviem, že či by som to spustil pre moje decko. Osobné hodnotenie: 51% (*)

Black Panther (2018)

Aktuálna „one man“ Marvelovka napriek všetkým snahám je len „ďalším“ priemerným dielom. Zjednodušený príbeh, bez väčšej konfrontácii dobrého a zla. Mesto Wakanda vás očarí, ale vidíme z toho strašne málo. Ch. Boseman ako Black Panther v podstate poriadku, občas sú však oveľa dôraznejší vedľajšie postavy (L. Nyong´o, D. Gurira). M. Freeman vypadá ako by odskočil z natáčania Sherlocka na hodinu natočiť pár scén pre Black Panther (samozrejme v duchu Dr. Watsona). Nehovorím, že som sklamaný, ale to, že som čakal niečo progresívnejší. P.S.: Ani nie minútová prítomnosť S. Leeho nesmie chýbať. Osobné hodnotenie: 72% (***)

Tomb Raider (2018)

„Reštart“ filmového príbehu jedného z najikonickejších PC postáv (Lara Croft) skončil presne tak, ako sa to dalo predpokladať. Jednoducho povedané: držania sa starých „osvedčených“ pravidiel bez ambícií spraviť si 2 kroky dopredu. Dovolím si povedať, že nové PC hry Tomb Raider takmer vo všetkom (grafika, triky, príbeh a z určitého hľadiska aj herecké výkony) prekonávajú tento film. U nového Tomb Raidera nebude sklamaný len ten, ktorý od toho nečaká viac, ako jednoduchý akčný-dobrodružný film na víkend. Každopádne však musím uznať, že A. Vikander sa na rolu (najmä z fyzickej stránky) pripravila poctivo. A zato pochvalu si určite zaslúži. Osobné hodnotenie: 71% (***)

Filmové hvězdy neumírají v Liverpoolu (2017)

Príbeh o herečke, ktorá svoju kariéru už má za sebou. Film nad vodou držia J. Bell a A. Bening (a ich spoločný tanec je super). Filmu chýba väčší emocionálny náplň. Osobné hodnotenie: 69% (***)

Dva nestačí (2017)

Pozor! Malý spoiler!! Motto filmu: „Čo si tak vyskúšať sex s iným pred tým, ako sa vezmeme?“ Asi tušíte, že čo nasleduje a ako to dopadne. Neviem, že čo presne mám myslieť o takýchto filmoch. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Skvrny od trávy (2017)

Z hľadiska filmu a príbehu nič nového pod svetlom. Nie je tu nič také, čo by sme už nevideli. Herecky slušne zvládnutý, ale v niektorých častiach nedotiahnutý do úplného konca. Osobné hodnotenie: 73% (***)

John Stratton: V první linii (2017)

Mal by to byť minimálne „lepší“ akčný film, aj vďaka známejším hercom. Výsledok? Nie je to tak. Takmer všetko B-ový: scenár, akčné scény, réžia a aj herecké výkony. Spackané príležitosti. Osobné hodnotenie: 65% (**)

Nit z přízraků (2017)

(Pravdepodobne) posledný film Daniela Day-Lewisa ako by bol napísaný len pre neho. Každá scéna, v ktorej vystupuje a stvárňuje postavu návrhára R. Woodcocka, je nadpriemerná až by som povedal, že dokonalá. V. Krieps a L. Manville asistujú fantasticky. Film vďaka nim sa dostáva do vyšších úrovni, inak by to bol spíš „len“ lepší priemer (sorry P. T. Anderson). Soundtrack veľmi dobrý. Kvôli záveru, ktorý by mal byť (minimálne) emocionálne oveľa grandióznejší, som chcel dať len tri hviezdy. Nakoniec však vďaka výnimočnému D. Day-Lewisa je to štyri. Pre fanúšikov jeho hereckej hry nezostáva nič iné, len veriť, že sa raz stane nemožné a vráti sa. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Místokrálův palác (2017)

Príbeh o rozdelení Indie na 2 časti. Z hľadiska réžie a hereckých výkonov sa jedná o slušní priemer. Láska medzi Indkou a Pakistancom napriek úsiliu tu nemá dostatočne veľkú váhu. PS.: Záverečné údaje a zákulisné informácie dostanú z očí slzy von. Osobné hodnotenie: 72% (***)

Spalující touha (1999)

Posledný film režisérskeho velikána. S. Kubrick je vo svete kinematografii fenomén a to potvrdzuje aj jeho posledný film, kde zo svojho pohľadu sa snaží priblížiť divákovi (potlačené) erotické emócie a z toho plynúce problémy vo vzťahu manželského páru. S výsledkom nemusíme súhlasiť, na druhej strane však pomerne veľa vecí sa podarilo metaforicky správne natočiť. Skupinový sex a omáčka okolo toho pomerne dobre vykresľujú smotánku, ktorá to „zorganizuje“. Film trošku dlhší a miestami pán Kubrick spíš zjednodušuje, ale nevadí. Nedokážem dostatočne zdôrazniť to, že dvojica T. Cruise a N. Kidman (vďaka skvelým inštrukciám od majstra) podali jeden zo svojich najlepších a najzaujímavejších výkonov v kariére. Spoločný dialóg v spálni je nielen dobre natočený ale aj kvalitne zahraný. R.I.P. pán Kubrick! Osobné hodnotenie: 84% (****)