I dva jsou rodina (2016)

Film, po ktorom si opäť zamyslíte nad vašimi prioritami a tak trošku nad zmyslom Života. Omar Sy (po trošku dlhšom čase) hrá rolu, ktorá mu vyhovuje najviac a opäť exceluje. Smutný záver, kde len ťažko vydržíte bez sĺz. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Paříž počká (2016)

Road movie pre milovníkov kvalitného (Francúzskeho) jedla a vína. O živote hlavných aktérov sa dozvieme len málo, no aj to stačí, aby sme o nich mali jasný obraz. D. Lane a A. Viard tvorí zaujímavú hereckú dvojicu. Osobné hodnotenie: 70% (***)

O tom si nech zdát, José (2015)

Film o tom, ako sa muž vysporiada sám zo sebou po tom, ako mu dala kopačky jej kamarátka (nevesta). Film bez väčšej dynamiky a fantázii, kde ani herecké potenciály nie sú správne využité. PS.: Prekrásna Ahna O'Reilly. Osobné hodnotenie: 59% (*)

Dokud nás svatba nerozdělí (2017)

Príjemné prekvapenie z Francúzska! Dobre fungujúca spolupráca hercov/herečiek, celkom vydarené dialógy a scény a zbytočne nekomplikovaný príbeh. K tomu sa ešte niekedy vrátim. PS.: „Myslí, že ste pred malo chvíľkou omdleli.“ (Niekoľko sekundové počkanie) „Áno, vypadá to tak.“ Osobné hodnotenie: 80% (****)

Deník puberťačky (2015)

„The Diary of a Teenage Girl“ – po videní filmu spíš by som dal iný názov (niečo také, čo naznačil aj spoluhodnotiteľ „Malarkey“). Dráma, kde ozajstné vyvrcholenie príbehu chýba. PS.: „Oživené kreslené obrázky“ pôsobili dobre. Osobné hodnotenie: 66% (**)

Tvář vody (2017)

Vytvorené prostredie veľmi autentické (aj vďaka skvelej práci kameramana), sympatický a milý „netvor“, dobré a solídne výkony a taký mierne netradičný romantický príbeh. Podľa F. Akadémii najlepší film roku 2017. No, nie je to zlý film, ale nie najlepší (hlavne nie za rok 2017). Z hereckej stránky opäť očarila S. Hawkins. Na jej filmy a výkony musím od teraz dávať väčší pozor. Voľba M. Shannona na rolu R. Stricklanda je jednoznačná. Osobné hodnotenie: 75% (***)

Řád Modré planety (2016) odpad!

Nehovorím, že nevidím snahu tvorcov. Do poloviny príbehu sa to aj dalo nejako sledovať. Ale druhá polovina je už fiaskom, nehovoriac o závere. Zbytočne „chaotický“, nepremyslený a herecky dosť slabý. Takže z celkového hľadiska patrí do kategórie filmov, ktoré ja neodporúčam. Osobné hodnotenie: 35% (odpad!)

Skandální odhalení (1994)

„Starý“, ale Bohužiaľ stále aktuálny príbeh. Na svoje pomery lepší priemer, kde chýba tá ozajstná, výbušná konfrontácia hlavných aktérov. V 1994 to možno pôsobilo inak. Vedľajšie postavy v celom príbehu takmer vždy pôsobia ako len „výpomocná“ sila. (A to nie je dobrý.) A keď už rok 1994, tak z nostalgického hľadiska bolo zaujímavé vidieť, že aké detské topánky mala vtedy ýpočtová technika. Osobné hodnotenie: 75% (***)

Ferdinand (2017)

Milý, jednoduchý, zábavný, ale dosť predvídateľný, miestami dostatočne nevyužitým potenciálom vedľajších postáv. Spíš pre najmladších (ale pozor, pretože po jeho videní môžu poprosiť rodičov, aby mali doma vlastného býka). Z mojej strany silné tri hviezdy, pretože to vďaka skvelým vedľajším postavám má svoje čaro. PS.: Eliminácia mucha s jedným okom nemá chybu. Osobné hodnotenie: 79% (***)

Maudie (2016)

Film o živote Maudieho ma prekvapil hlavne so svojou jednoduchosťou a to zo všetkých strán. Dej nie je zbytočne prekombinovaný a režisérka zachytáva len to najpodstatnejšie, kde vždy necháva dostatočne voľný priestor pre účinkujúcich. Ani hudba nie je zbytočne komplexná, je jednoduchá a každý tón použitého nástroja (napr. piano alebo akustická gitara) veľmi dobre pasuje k scéne, v ktorej je použitý. Duo E. Hawke / S. Hawkins cíti jeden druhého a tá chémia vo filme funguje tak ako má. Vo vedľajšej roli veľmi sympatická K. Matchett. PS.1.: „Maudie! Vedeli by ste ma naučiť maľovať?“ „To sa nedá učiť. Keď chcete, tak maľujte.“ PS.2.: Ten krátky videozáznam (a v ňom ten úprimný Maudin úsmev) z archívu pred koncom titulkami vás zasiahne do srdca. Osobné hodnotenie: 84% (****)