• Krátkometrážní
  • Thriller

Cô Hầu Gái (2016)

Musím predovšetkým pochváliť výber hlavnej hrdinky slúžtičky. Keby som mal ja takú cicu doma... Ani sa nedivím, že mladý pán neodolal a zabudol, že je zasnúbený. Vraždiaci duch dámy v čiernom zapôsobil vždy, keď sa objavil. Pre mňa nádherne atmosférický horor, krásne nakrútený, s pútavou hudbou. CGI na úrovni, takže o nejakej degradácii nemôže byť vôbec reč. Vadilo mi niečo iné. Obvykle nemám nič proti romantike v hororoch, pokiaľ to nie je na úkor strašenia. V tomto prípade žiaľ... bolo to jednoducho omnoho viac romantické, ako vyložene hororové, a nejaké 3-4 duchárske výstupy na takú dlhú stopáž sa mi predsa len zdá trochu málo. Štvrtú hviezdu dávam výnimočne za zaujímavé rozuzlenie. Pre fanúšikov duchárskych hororov povinná jazda. Pokiaľ vznikne americký remake, tak treba dúfať, že pritvrdia a prídu aj s niečím svojim, lebo okopírovať to od A po Z sa už asi s veľkým pochopením nestretne.

Za zrcadlem (2018)

Thriller, ktorý sa dá bez problémov pozrieť, no či si z toho divák odnesie nejaký veľký zážitok, je už druhá vec. Musím ale uznať, že Nicolasovi tá rola zanedbaného, nadržaného, možno mierne úchylného stalkera celkom sedela. Dokonca aj jeho polovička zahrala hysterickú chudinku celkom presvedčivo. Jeden jej záchvat mi dokonca vyčaroval úsmev, tak aspoň niečo. Horšie to už vidím s chabým scenárom a ešte primitívnejším rozuzlením. To už réžia nedokáže vymyslieť niečo, čo by aspoň trochu prekvapilo?

Mo Lun (2016)

Odporúčam nečítať komentáre istého nemenovaného "užívateľa", pretože naozaj milujem, keď nejaký imbecil vyzradí celú pointu filmu. U mňa dobré. Pohodová, napínavá a pekne nakrútená lodná vyvražďovačka, ktorá našťastie rýchlo ubehne a divák sa ani nestihne veľmi nudiť. Pridať na gore a bolo by to za jasné 4. Od Číny som zvyknutý na omnoho nižší level, takže je to vlastne príjemné prekvapenie.

Chanthaly (2013)

Žiaľ, radšej si pozriem omleté duchárske klišé s mnohými ľakačkami, ako takpovediac celkom originálny horor, pri ktorom sa hodinu a trištvrte prenudím. V tomto prípade mi celkom zaujímavý nápad ku šťastiu nestačí, keďže sa režisérka ani v jednom jedinom momente nesnažila diváka vydesiť. A nakoľko film rozhodne nedisponuje talentovanými hercami, podarenou atmosférou a hudbou, či kvalitnou technickou stránkou, film nemá čo divákovi ponúknuť. Odpad to síce vyložene nebol, ale aj tak, úplná strata času.

Exorcismus (2017)

Chorváti veľa hororov nevyrábajú, no tentokrát skúsili niečo (vraj) podľa skutočnej udalosti, ale je to vcelku aj možné, pretože žiadni démoni ani nič podobné sa tam neobjavilo. Iba vymietanie jednej škaredej holčiny, ktorej matka je úplná fanatička. Začalo to omšami a kláštormi (hrôza), potom nabehli exorcisti a po katastrofálnej prvej tretine sa to zmenilo na naháňačku po tmavých chodbách, kým došlo k samotnému exorcizmu. Fajn, že to bolo krátke. Malo to pár dobrých momentov a tá posadnutá ohnivka to zahrala vcelku presvedčivo. Len si na ten film treba dlhú dobu zvykať. Je to rozhodne úplne iné ako všetky americké komerčáky o posadnutosti. Pre zaujímavosť a porovnanie by som to možno aj odporučil. Keď totiž beriem do úvahy, že sa takmer celý dej odohráva v jednom škaredom skladisku, tak to až také zlé nebolo.

Sonnyeogwidam (2014)

Tento kórejský horor ma žiaľ minul. Nie že by to bolo zlé, veď duchovia boli celkom vydarení a aj samotný príbeh možno patrí k tým zaujímavejším. Lenže strašidelné to nie je vôbec, a zľaknúť sa tu nedá ani raz. Navyše, mne ten odľahčený, pomaly až komediálny štýl v hororoch vôbec nesedí. A pokiaľ je to ešte aj ázijský horor, tak to platí dvojnásobne. Postavy mi totiž vždy pripadajú ako otravné karikatúry a ich humor mi príde strašne trápny. Nudil som sa, s tým sa nedá nič robiť.

Tong ling zhi liu shi gu zhai (2015)

Toto Číne celkom vyšlo. Síce sa jedná o duchársky kúsok (ako ináč), ale aspoň je netradičný. Mladá žena s finančnými problémami dostane zvláštnu pracovnú ponuku. Má ísť bývať k cudzej rodine a pred senilnou starou mamou predstierať, že je jej zosnulá vnučka. Rodina sa k nej ale chová divne, takže má pocit, že ju chcú zniesť zo sveta. Navyše sa jej objavujú prízraky. Tie našťastie vyzerajú celkom dobre, párkrát sa zľaknúť dá, príbeh patrí k tým zaujímavejším a rozuzlenie našťastie nepokazili - aj keď sa režisér snažil byť až príliš originálny. Ostalo len pri tej snahe. Ale bavilo ma to, za mňa v pohode.

The Noise (2015)

Čo už, po miliónty krát musím začať tým, že párik sa nasťahuje do domu, v ktorom straší, a chlapíkovi sa začne objavovať duch malého chlapca, ktorého jeho pomätená matka zamkla v skrini a nechala ho tam na večnosť. Prekvapivo je to horor, ktorý má aspoň nejakú myšlienku či pointu, ale aj tak nič z toho, pretože spracovanie je naozaj otrasné. Takíto smiešni, bledí a priesvitní duchovia sú totiž akceptovateľní niekde v 70-80. rokoch, a nie v 21. storočí. Ázia je fakt v posledných rokoch dobrá len vtedy, ak už nič iné k dispozícii nie je.

The Tag-Along 2 (2017)

Tehotná dcéra sa poháda so svojou matkou a krátko nato zmizne, takže ju bude treba zachraňovať, pretože červený démonik známy z prvej časti ju odviedol kamsi do džungle. Taký typický démonický horor, kvalitne nakrútený, väčšinu času funguje na ázijských šokoch, akurát sa tu treba poriadne povzniesť nad ten stupídny digitálny bordel v záverečnej tretine. Tam už ide atmosféra ku dnu. Najmä scéna s blbečkom, ktorý sa ku koncu premenil na zmutovaného tigra, je celá na smiech. Oproti priemernej jednotke som nezaznamenal žiadny pokrok, ale ani žiadny viditeľný prepad.

Hjemsøkt (2017)

Ženská sa na čas presťahuje do domu po svojom zosnulom otcovi, aby ho predala, no keďže s ním dlhú dobu nebola v kontakte a na svoje detstvo si nepamätá, čaká ju tam množstvo prekvapení. Sever opäť nesklamal, ale ani neohúril. To krásne, zasnežené prostredie by som totiž radšej videl v nejakej lesnej vyvražďovačke. Namiesto toho nás opäť čaká strašidelný dom, tradične samovoľné škrípanie a trieskanie dvermi, podivné dieťa v susedstve, príp. nevyriešené zmiznutie v minulosti. Ľakačiek je síce kvantum, ale len minimum je naozaj funkčných. Ale áno, párkrát som vyskočil. Hlavná hrdinka znesiteľná. Priemerný, dosť fádny horor, no v porovnaní s tým, čo v poslednej dobe vychádza, sa aspoň dá pozerať.